Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Gerçek işsiz sayısı 6,3 milyon

Türkiye'de gerçek işsizlik yüzde 19. Geçen hafta Şanlıurfa'da işsizler stadyuma sığmamıştı. (Fotoğraf: DHA)

Türkiye’de gerçek işsizlik oranının yüzde 19,3, gerçek işsiz saysının da 6 milyon 337 bin kişi olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu veriler. TÜİK’in açıkladığı son iş gücü bülteninde yer aldı.

BOLD- Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2018 yılı ekim ayı işsizlik oranı yüzde yüzde 11,6. İşsiz sayısı ise 3 milyon 788 bin kişi. Oysa TÜİK’in açıkladığı ancak gözden kaçan bir istatistik daha var. O da, “iş gücüne dahil olmayanların nedenlerine göre” dağılımı araştırması.

İŞ ARAMAYANI İŞSİZ SAYMIYOR!

O araştırmada, iş gücüne dahil olmayan nüfus 28 milyon 183 bin kişi olarak görülüyor. Bunların içinde de TÜİK, “iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar” başlığı ile bir veri paylaşıyor. O veriye göre, “iş aramayan ama iş bulursa çalışmaya hazır olanların” sayısı tam 2 milyon 64 bin kişi.

Kısacası TÜİK, çalışmak isteyen ama çeşitli sebeplerden dolayı iş aramaktan vazgeçmiş işsizleri, işsiz kabul etmiyor. Bu sayı da eklendiğinde gerçek işsizlik oranı yüzde 19,3’e ulaşıyor. İşsiz sayısı da 6 milyon 337 bin kişiye yükseliyor.

TÜİK’e göre işsiz olup İşkur’a kayıt yaptırmayanlar, çalışmaya hazır olsa bile işsiz sayılmıyor.

TÜİK’in açıkladığı işsizlik verileri sosyal medyada da gündem oldu. Açıklanan işsizlik rakamlarını değerlendiren ekonomistler, işsizlik fonu ile bankaların desteklenmesini de eleştirdi.

İŞSİZLİK FONU NİYE BANKALARI DESTEKLİYOR?

Ekonomi yazarı Erkin Şahinöz, ekonominin daraldığı nisan 2018’den beri kayıtlı işsiz sayısındaki artışın 1 milyon 167 bin 781 kişi olduğunu belirtti.

Şahinöz, “Sadece Aralık ayındaki artış 212 bin 906 kişi. Biz ne yapıyoruz? İşsizlik Sigortası Fonu ile kamu bankalarını destekliyoruz. Batık futbolu ve betoncuyu yaşatmak için.” diyerek tepkisini dile getirdi.

ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA İŞSİZLİK ARTACAK

Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Veysel Ulusoy da resmi ve gerçek işsizlik oranları arasındaki farka işaret etti.

Gerçek işsizlik oranının yüzde 19 olduğunu savunan Prof Ulusoy, iddiasını şöyle temellendirdi: “Resmi verilere göre 2 milyon 64 bin kişi iş olursa hemen çalışabileceklerini belirtmişler. Ama anket sorusunun içeriğinden dolayı bunlar işsiz sayılmıyor. Ama gerçekte işsizler bunlar. Bu grup katıldığında işsizlik oranı yaklaşık yüzde 19.”

Prof Ulusoy, işgücüne katılma oranı (diğer adıyla emek arzı) artarken, istihdam oranının azaldığına da işaret ederek, “Bu durum önümüzdeki aylarda işsizliğin daha da artacağının işareti.” dedi.

SURİYELİLER İLE AÇIKLANAMAZ

İktisatçı Murat Kubilay ise 2012 yılından beri işsizlikte artışın sürdüğünü belirterek, “Bu eğilim nüfus artışı veya Suriyelilerle açıklanamayacak düzeyde. Ekonomik dinamizmin yavaşlaması ana neden. Haliyle işsiz sayısında da büyük bir sıçrama var.” yorumunu yaptı.

En büyük sorunun gençlerde olduğunu kaydeden Kubilay, “15-24 yaş grubundaki işsizlik oranı yüzde 22,3. Bu orana öğrenciler, stajyerler ve bir şekilde ev kadını olmayı seçmiş kişiler dahil değil, bunlar da yaklaşık 6,5 milyon.” dedi.

BOLD ÖZEL

Cezaevinde koronavirüs kapan akademisyen Halil Şimşek hayatını kaybetti

BOLD ÖZEL – 5 yıldır Çanakkale Cezaevinde tutuklu Çanakale Onsekiz Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğr. Üyesi Yrd. Dr. Halil Şimşek (53) bugün hayatını kaybetti. 15 gün önce virüs kapan Şimşek geçen hafta yoğun bakıma kaldırılmıştı. Cemaat soruşturmaları kapsamında 19 Temmuz 2016’da tutuklanan Şimşek 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

İçişleri Bakanlığının genelgesinin arkasında bu görüntüler mi var?

Tam kapanma sonrası pazar yeri kapanan pazarcı esnafı ellerindeki bozulma riski bulunan ürünleri yasağa rağmen caddelerde sergiliyor. İstanbul caddelerini pazara çeviren esnafın isyanına kayıtsız kalamayan bakanlık pazaryeri genelgesi yayınladı.

BOLD ÖZEL – Tam kapama sonrası, taze yaş sebze ve meyvenin satıldığı pazar yerleri de kapandı. Ürünlerinin ellerinde kaldığını belirten pazarcılar mallarını dökerek hükumetin kararını protesto etti. Pazarcılar Odasından yapılan açıklamada hem halkın hem de üreticinin kaybettiği vurgulandı.

İçişleri Bakanlığı, bugün yayınladığı genelgeyle tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen cumartesi günleri 10.00- 17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze, meyve ile fide satışı yapan pazaryerlerinin açık olacağını duyurdu.

Genelgede, mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtildi.

Öte yandan, bakanlığın genelgesi yayınlanmadan önce pazarcılar İstanbul’un çeşitli yerlerini yasağa rağmen pazar yerine çevirdi. İşlek caddelerde pazar kamyonlarını satış için hizmete açan pazarcılara halk da ilgi gösterdi. Pazarcılar polis ve zabıta ekiplerine aldırış etmeden satışa devam etti.

Çiftçi kazanamıyor halk alamıyor

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

NBA yıldızı Enes Kanter’e Atina’dan maç teklifi!

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki bir basketbol kursu, geleceğin NBA yıldızlarını yetiştirmeye aday oldu. Kurs, şimdilik sadece Türkiye’yi terk edip Yunanistan’a sığınmak zorunda kalan mülteci çocukların yaşadığı travmayı silmeyi amaçlıyor. Çocukların en büyük hayali ise NBA yıldızı Enes Kanter ile maç yapmak.

BOLD ÖZEL – Olimpiyatların beşiği Yunanistan, farklı bir basketbol kursuna ev sahipliği yapıyor. Kursun katılımcıları, 15 Temmuz sonrası sıkıntılar yaşayan ve aileleriyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan çocuklar.

Çocukların yaşadığı zor günleri atlatmasına ve sosyalleşmesine yardımcı olabilmek amacıyla açılan kursun hocaları ise yine kursiyer çocuklar gibi Türkiye’den göç etmek zorunda bırakılan yargı mensupları…

BASKETBOL TERAPİ OLDU

Yaşadıkları baskı nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan yargı mensupları, Atina’da pandemi sürecinde basketbol oynamaya başladı. Bir açık hava sahasında amatörce başlayan basketbol merakı, kısa sürede basketbol severleri buluşturan bir aktivite oldu. Yetişkin mültecileri stresten uzaklaştıran basketbol, zamanla  çocuklar için bir terapiye dönüştü.

Basketbol eğitimi alan ve güvenlik gerekçesiyle adını açıklamayan bir yargı mensubu, gönüllü olarak çocukların koçu oldu ve haftada iki gün antrenmanla eğitime başladı. Kursun başlangıçta hedefi 15 öğrenciye ulaşmaktı. Ancak talep beklenenden çok daha fazla oldu. Bu mart ayı sonunda başlayan kursta, şu anda yaşları 5 ile 15 arasında değişen 44 öğrenci eğitim alıyor.  Hem erkek hem de kız çocuklarına eğitim verilen kursta yeni kayıtlar da devam ediyor.

GELECEK KAYGISI TAŞIYAN ÇOCUKLAR SOSYALLEŞTİ

Pandemi şartlarında eve kapanan çocuklar basketbol kursu ile yeniden sosyalleşmeye başladılar. Türkiye’de yaşadıkları sıkıntılar ve gelecek kaygıları sebebiyle büyük travmalar yaşayan çocuklar, basketbol sayesinde özgüvenlerine de yeniden kavuştu. Ailelerin de çocuklardaki hızlı değişimi hemen fark ettiğini vurgulayan basketbol koçu, “Ben, bana daha çok terapi olduğunu düşünüyorum. Moral olarak düştüğüm yerden, o çocukların enerjisini görünce moral bulup toparlandığım çok olmuştur” ifadelerini kullandı.

AMAÇ KURSU BASKETBOL OKULUNA DÖNÜŞTÜRMEK

Kursun adı Spor Akademi olarak belirlendi. Yunanistan’a teşekkür için de formaların rengi mavi ve beyaz olarak seçildi. Üzerine NBA’in sloganı ‘I love this game’  yazıldı. Ayrıca kursun yerini ve zamanını belirtmek için de Athens 2021 eklendi. Formalar hayırseverlerin destekleri ile alındı. Kursa katılan çocukların kardeşlerinin üzülmemesi için  onlara da ayrıca forma hazırlandı.

Kursu hayata geçiren ekibin amacı uzun vadede, ülkesini terk etmek zorunda kalıp Yunanistan’a sığınan mülteci çocuklarının tamamını kapsayacak bir basketbol okulu açmak. Bunun için BM, AB, UNICEF gibi pek çok uluslararası kuruluşlarla iletişime geçmeyi planlıyorlar.

ENES KANTER GİBİ OLMAK İSTİYORLAR

Çocukların kendilerine örnek aldıkları isim ise NBA’de Portland’ın yıldızı Enes Kanter…

Dünyaca ünlü oyuncu ile maç yapmak istediklerini belirten minikler, Kanter’in maçlarını yakından takip ediyor. Basketbol koçu, çocuklarla Enes Kanter’in maçları ve nasıl oynadığıyla ilgili sürekli konuştukları belirtiyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0