Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Venezuela’da yüzde 300 zamlı asgari ücret 20 dolar

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, asgari ücrete yüzde 300 zam yaptı. Asgari ücret böylelikle 20 dolara yükseldi.

Güney Amerika ülkelerinden Venezuela’da ekonomik krize çözüm bulunamıyor. Ülkede yıllık enflasyon yüzde 1,7 milyona yükselirken, Devlet Başkanı Maduro asgari ücrete yüzde 300 zam yaptı. Asgari ücret zamlı hali ile 20 dolara tekabül ediyor. 

BOLD- Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, asgari ücrete yüzde 300 zam yaptı. Bundan böyle Venezuela’da çalışanlar 18 bin Bolivar Soberan alacak. Bu da ayda 20 dolar ediyor.

Devlet Başkanı Maduro, asgari ücretteki artışı Meclis’te yaptığı konuşmada açıkladı. Maduro, “Bundan sonra asgari ücret 18 bin Bolivar Soberan, yani “yarım petro” olmuştur.” dedi. Petro, Venezuella’nın yeni sanal para birimi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK PETROL REZERVİNE SAHİP ÜLKESİ

Yıllık 300 milyar varille halen dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesi konumundaki Venezuella’da, çok büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor. Ülkede yıllık yüzde 1,7 milyon oranında enflasyon olduğu tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre ülkedeki ekonomik sorunların başladığı 2014’ten beri 2,3 milyon Venezuelalı başka ülkelere göç etti. Bu da toplam nüfusun yüzde 7’si anlamına geliyor.

(Fotoğraf: REUTERS)

VENEZUELA BU NOKTAYA NASIL GELDİ?

Venezuela dünyanın en büyük kanıtlanmış petrol rezervine sahip. Bu durum aslında yaşanan ekonomik sorunların temelini oluşturuyor. Venezuela, bu kadar fazla petrole sahip olduğu için başka hiçbir şey üretme ihtiyacı hissetmedi.

Ülke petrolünü ihraç ediyor, kazandığı dolarlarla da halkın istediği ürünleri dışardan ithal ediyordu. Petrol ihracatı ülkenin toplam ihracatının yüzde 95’ini oluşturuyor. Fakat 2014’te petrol fiyatları düştüğünde Venezuela’nın döviz gelirleri de azaldı.

Bu nedenle eskisi gibi ürün ithal edemez oldu ve piyasadaki ithal ürünler azaldı. Sonuçta üreticiler fiyatları artırdı ve enflasyon fırladı. Venezuela hükümeti, hiper enflasyonla başa çıkabilmek için 20 ağustos 2018’de paradan 5 sıfır attı.

Venezuelalılar, ekonomik kriz sebebiyle kitleler halinde ülkelerini terk ediyor.

POPÜLİZM ENFLASYONU ÇILDIRTTI

Yaşanan sıkıntılardan halk Maduro ve hükümeti sorumlu tuttu. Bunun üzerine hükümetin para basmaya devam etti ve yoksul halkın desteğini almak için asgari ücreti düzenli olarak artırdı. Durum böyle olunca paranın değer kaybı daha da hızlandı.

Hükümet bazı borç geri ödemelerini yapamayınca yeni kredi almakta da giderek zorlandı.

Venezuela, Türkiye’den sonra Wikipedia’yı yasaklayan 2’nci ülke oldu

Borç verenler Venezuela’ya yatırım yapma riskini almak istemedikçe hükümet daha fazla para bastı ve enflasyon yükselmeye devam etti.

Maduro’nun son asgari ücret hamlesi, ülkedeki devasa sorunları ve ekonomik krizi çözmekten ziyade yine yoksul halkın desteğini devam ettirmek için bir siyasi hamle olarak değerlendiriliyor.

Venezuela’da insanlar en temel ihtiyaçlarını alabilmek için yanlarında çuvallar dolusu banknot taşımak zorunda. (Fotoğraf: Reuters)

Dünya

Suikast sonucu hayatını kaybeden İranlı nükleer bilimci Fahrizade toprağa verildi

İran’da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden nükleer bilimci Muhsin Fahrizade, başkent Tahran’da toprağa verildi. Bu arada İranlı bir yetkili, Fahrizade suikastında kullanılan silahların İsrail yapımı olduğunu iddia etti.

BOLD – Fahrizade için İran Savunma Bakanlığında düzenlenen cenaze törenine ailesi ile çok sayıda bakan, asker, milletvekilleri ve siyasiler katıldı.

Fahrizade’nin naaşı kılınan cenaze namazının ardından Tahran’daki İmamzade Salih Türbesinin avlusuna defnedildi.

Savunma Bakanı Hatemi, törende yaptığı konuşmada, suikastı yanıtsız bırakmayacaklarını ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı olan ülke lideri Ali Hamaney’in vereceği emrin de fiili olacağını söyledi.

SUİKASTTE KULLANILAN SİLAHLAR İSRAİL YAPIMI

Bu arada İranlı bir yetkili, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Fahrizade suikastında kullanılan silahların İsrail yapımı olduğunu söyledi.

İran’da Arapça yayın yapan devlet televizyonu El Alem’e konuşan adı açıklanmayan yetkili, İsrail’in Fahrizade suikastında parmağı olduğuna dair deliller bulunduğunu belirtti.

Söz konusu yetkili, “Siyonist rejim, Fahrizade suikastı için İran devrimi karşıtı unsurları kullandı. Terör saldırısında kullanılan silahlar uydudan kontrol edilebilen İsrail yapımı” ifadelerini kullandı.

MUHSİN FAHRİZADE SUİKASTI

1958 yılında İran’ın Kum kentinde doğan Fahrizade, fizik profesörüydü ve İran Savunma Bakanlığı’nın araştırma ve inovasyon biriminin başındaydı.

Cuma günü öldürülene kadar İran kamuoyu tarafından tanınan bir isim olmadığı anlaşılan Fahrizade buna karşılık İran’ın nükleer programını takip edenlerin bildiği bir kişiydi.

Tahran yakınlarındaki Davament bölgesinde düzenlenen saldırı ile ilgili bütün ayrıntılar açıklığa kavuşmuş değil. İran basını ve yetkililer suikastle ilgili birbiriyle çelişen açıklamalar ve haberler yayınladılar.

ABD İSRAİL’İ İŞARET ETTİ

Suikast ile ilgili haberinde New York Times gazetesi, üç ayrı Amerikalı yetkilinin, saldırının arkasında İsrail’in olduğunu söylediğini yazdı.

Gazete haberinde, ABD’nin önceden saldırı hakkında ne kadar haberdar olup olmadığının net olmadığını da duyurdu.

İNTİKAM AÇIKLAMALARI

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cuma günkü suikast ile ilgili ilk açıklamasında hemen İsrail’e işaret etmişti.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in askeri danışmanı Hüseyin Deghan da saldırının faillerinin “şimşek gibi vurulacağını” söyledi.

Hamaney de Cumartesi günü saldırı ile ilgili paylaştığı mesajda, “faillerin kesin şekilde cezalandırılacağını” kaydetti.

Devrim Muhafızları’ndan yapılan açıklamada ise İran’ın bu saldırının intikamını alacağı söylendi.

Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami Twitter’da paylaştığı mesajda, saldırıdan İsrail’i sorumlu tutarak, “Şimdiye kadar hiçbir saldırıyı yanıtsız bırakmadığımızı gösterdik” dedi.

Dünyanın konuştuğu suikastta ABD, İsrail’i işaret etti

Okumaya devam et

Dünya

Oruç Reis AB zirvesi öncesi Antalya Limanı’na geri döndü

Oruç Reis gemisi Akdeniz’deki sismik araştırmalarını tamamladı ve Antalya Limanı’na döndü. Geminin, AB’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları görüşeceği zirve öncesi Antalya Limanı’na çekilmesi dikkat çekti.

BOLD – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yaptığı çalışmalarla Yunanistan ve Avrupa Birliği ile arasında gerilime yol açan sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’de görev yaptığı yerden Antalya Limanı’na döndüğünü duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz, 10 Ağustos’ta başladığı Demre sahasındaki iki boyutlu (2B) sismik araştırmalarını tamamladı. 10.955 km 2B sismik veri toplayan gemimiz, Antalya Limanı’na döndü.”

Türkiye, 21 Kasım’da yaptığı son NAVTEX duyurusunda Oruç Reis’in Rodos Adası yakınlarında yaptığı sismik araştırma görevine 29 Kasım’a kadar devam edeceği belirtilmişti.

Deniz tabanından 15 km derinliğe kadar iki ve üç boyutlu olarak tarama yapabilen Oruç Reis gemisinin bölgede yürüttüğü faaliyetler özellikle Yunanistan ve Türkiye arasında gerilimin artmasına neden oldu.

AB YAPTIRIMLARI GÖRÜŞECEK

Ekim ayından bu yana düzenli olarak yayımlanan NAVTEX’lerle görev süresi uzatılan Oruç Reis gemisinin varlığı sebebiyle, Avrupa Birliği’nden 10 Aralık’ta yapılacak zirvede Türkiye’ye yönelik yaptırımların gündeme gelebileceği açıklaması yapılmıştı.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki yaz aylarından bu yana devam eden Doğu Akdeniz gerilimi, Eylül ortasında Oruç Reis gemisinin bakım çalışmaları için çekilmesi ve Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin kabul edilmesinden sonra dinmişti.

Ancak Ankara, 12 Ekim’de Oruç Reis’i bölgeye geri yollamış; Yunanistan da gemi çekilene dek görüşme olmayacağını açıklamıştı.

Yunanistan Akdeniz’de Oruç Reis’in sismik araştırmalar yaptığı bölgenin kendi kıta sahanlığı içerisinde olduğunu iddia ediyor. Türkiye’yse Yunanistan ana karasından 425 km uzakta bulunan ve yüzölçümü 10 kilometrekare civarında olan Meis Adası nedeniyle Yunanistan’ın 40 bin kilometre deniz alanı ilan etmesinin hukuksuz olduğunu savunuyor.

Mısır, Arap Emirlikleri, Fransa, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’tan Akdeniz’de ortak askeri tatbikat

Okumaya devam et

Dünya

Köpeği ile oynarken düşen Joe Biden’ın ayağında çatlak oluştu

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden’ın, Şükran Günü kutlamaları çerçevesinde bulunduğu Deleware eyaletinde, köpeği ile oynarken ayağını burktuğu bildirildi. Bu arada Biden tamamı kadınlardan oluşan Beyaz Saray iletişim ekibini açıkladı.

BOLD – Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden’ın, cumartesi günü köpeği ile oynadığı esnada dengesini kaybederek sağ ayağını incittiği ancak röntgende “bariz bir kırık görülmediği” belirtildi.

Biden’ın doktoru Kevin O’Connor, “Başkan seçilen Joe Biden sağ ayağında bir burkulma yaşadı. İlk röntgenler belirgin bir kırık olmadığı yönünde güven veriyor. Yine de daha ayrıntılı görüntüleme için ek bir bilgisayarlı tomografi çekilecek.” dedi. Doktoru ayrıca, Biden’ın ayağındaki çatlağın tamamen iyileşmesinin haftalar alabileceğini belirtti.

Doktoru Kevin O’Connor, 20 Ocak’ta yemin edip, göreve başlayacak Biden’ın birkaç hafta boyunca, yürürken özel bir bot giymek zorunda kalabileceğini söyledi.

ABD medyası ise Biden’ın ayağında küçük bir çatlak oluştuğunu aktardı.

78 yaşında ABD’nin en yaşlı seçilmiş başkanı unvanına sahip Joe Biden ve eşi Jill Biden’ın “Major” ve “Champ” isminde iki Alman çoban köpeği bulunuyor.

Biden’ın bugün de ilk günlük başkanlık istihbarat brifingini alması bekleniyor.

TAMAMI KADINLARDAN OLUŞAN İLETİŞİM EKİBİ

Bu arada Joe Biden üst düzey basın ekibinin tümünü kadınlardan oluşturdu. Biden’ın ofisi, bunun ülke tarihinde bir ilk olduğunu iddia ediyor.

Biden’ın basın ekibinin liderleğini, eski kampanya iletişim direktör yardımcısı Kate Bedingfield yapacak.

Barack Obama döneminde Beyaz Saray İletişim Direktörlüğü yapan Jen Psaki ise Beyaz Saray Bözcüsü olacak.

Biden, daha önce ülkeyi yansıtan çeşitlilikte bir yönetim kurma sözü vermişti.

Beyaz Saray basın ekibi

Biden yaptığı yazılı açıklamada “Tümü kadınlardan oluşan ilk Beyaz Saray İletişim ekibini duyurmaktan gururluyum. Bu yetenekli, deneyimli iletişimciler, işlerine çeşitli perspektifler ve paylaştıkları bu ülkeyi yeniden daha iyi inşa etme kararlılıklarını işlerine yansıtacak” dedi.

Seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in basın danışmanları da Symon Sanders ve and Ashley Etienne olacak.

Biden’ın eşi Jill Biden’a iletişim direktörlüğü yapacak isim olarak ise Elizabeth Alexander açıklandı.

Kabinedeki diğer görevlerin tersine, basın bürosu atamaları Senato’nun onayını gerektirmiyor.

Trump: Beyaz Saray’a bir daha Cumhuriyetçi bir başkanın gelmesi zor olur

Okumaya devam et

Popular