Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Çiftçiye ithalat darbesi!

Soğandan sonra buğday, pirinç ve baklagillerde de ithalatın önünün açılmasının zaten zor günler yaşayan çiftçiye ağır darbe vuracağı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile önce soğanda Gümrük Vergisi’nin sıfırlanması, ardından TMO’ya buğday, mısır ve pirinç için ithalat yetkisi verilmesi tepkilere sebep oldu. Tarım ürünlerinin para etmediği ve çiftçilerin icralık hale geldiği bir dönemde ithalatın  Türkiye’yi tarımda dışa bağımlığını artırmaktan başka bir işe yaramayacağı belirtiliyor.

BOLD– Resmi Gazete’de yayınlanan iki Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile önce soğanda yüzde 49,5 olan Gümrük Vergisi kaldırıldı. Hemen ardından, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) buğday, arpa, mısır, pirinç ve kuru baklagiller için 2,6 milyon tonluk ithalat yetkisi verildi. İthalat yetkisi 31 aralık 2019 tarihine kadar geçerli.

Hükümetin 31 Mart’ta yapılacak yerel seçim öncesi hızla artan gıda fiyatlarını düşürmek adına yaptığı hamlenin zaten çok zor şartlarda yaşayan çiftçilere ağır bir darbe daha indireceği vurgulanıyor.

TARIMSAL ÜRETİM DAHA DA AZALACAK

TMO’ya verilen ithalat yetkisinde 1 milyon ton ile buğday ilk sırada. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de buğday üretimi 2018 yılında yüzde 7 azaldı. Tahıllar ve bitkisel ürünlerde üretim ortalama yüzde 5,8 düştü. Türkiye geçen yıl 4 milyar dolarlık tarım ürünü ithal etti. Et ithalatı da eklendiğinde bu rakam 5 milyar doları buluyor.

Ürettiklerini sattığında maliyetlerini bile kurtaramayan çiftçi her geçen yıl daha az üretiyor. İthalatın da başlamasıyla üretici fiyatlarının daha da gerilemesi ve üretimin daha da düşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

İKİ SENE ÖNCE ÇİFTÇİ BÜYÜK ZARAR GÖRMÜŞTÜ

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, sıfır gümrüklü ithalat yetkisinin buğday, arpa, mısır, pirinç ve bakliyat üretimi üzerinde olumsuz etkisi olacağını belirterek, iki sene önceki uygulamaya dikkati çekiyor:

“Bundan iki yıl önce hububat hasadının yapıldığı dönemde 27 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile canlı hayvan ve et, buğday, arpa ve mısır ithalatında g gümrük vergisi indirilmiş ve çiftçi çok büyük zarar görmüştü. Şu anda hasat yok. Fakat, ithalat yetkisi yıl boyunca kullanılacağı için çiftçi tedirgin olacak.”

ÇİFTÇİNİN 101 MİLYAR LİRA BORCU VAR

Türkiye’de tarım sektörü son yıllarda çok zor günler geçiriyor. Çiftçilerin toplam borcu 101 milyara çıkmış durumda. 7 bin çiftçi icralık durumda. Memlekette “ipoteksiz” arazi kalmadı. Hal böyleyken hükümetin bir de sıfır gümrüklü ithalata yönelmesi tarım sektörüne büyük darbe vuracak.

TÜKETİCİ İTHAL ÜRÜNLERLE Mİ KORUNACAK?

TMO’ya verilen ithalat yetkisinin temel gerekçesi iç piyasada artan fiyatların ithalatla düşürülmesi olarak gösteriliyor. Seçim öncesi temel gıdalarda yaşanan fiyat artışlarını vatandaşa izah etmekte zorlanan hükümet, şimdi ithalat kartını açmış vaziyette. TÜİK verilerine göre 2018 enflasyonu yüzde 20,3 olarak gerçekleşse de gıda enflasyonu yüzde 30 seviyesinde.

Temel gıda maddeleri tek tek ele alındığında enflasyon oranları yüzde 30’un çok üzerinde çıkıyor. Örneğin Gümrük Vergisi sıfırlanan soğandaki fiyat artışı 2018’de yüzde 184. Şimdi seçim öncesi gıda enflasyonunu dizginleme görevi TMO’ya verilmiş gibi görünüyor.

Ali Ekber Yıldırım, “Türkiye daha fazla üretim yapsa ve Toprak Mahsulleri Ofisi, ithalat yerine üreticiden aldığı ürünlerle piyasayı düzenlese hem üretici hem tüketici hem de ülke ekonomisi için daha yararlı olmaz mı?” diye soruyor.

HÜKÜMET İTHALAT DENİLİNCE KIZIYOR AMA

Tarım ürünlerinde ithalat meselesi yıllardır hükümet ile muhalefeti karşı karşıya getiriyor. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet sözcüleri Türkiye’nin önemli üreticisi olduğu tarım ürünlerinde ithalat yapıldığını kabul etmiyor. Oysa son 3 yıldır sadece Rusya’dan 5 milyon tona yakın buğday ithal edilmiş.

Türkiye sadece tarım ürünü değil, artık samanı da ithal eden bir ülke haline getirildi. Saman ithalatı sorulduğunda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Paramız var ki ithalat yapıyoruz.” cevabını vermişti.

TMO’YA İTHALAT YETKİSİ VERİLEN ÜRÜNLER (TON)
  • Buğday: 1 milyon
  • Arpa: 700 bin
  • Mısır: 700 bin
  • Pirinç: 100 bin
  • Bakliyat: 100 bin

Çiftçi zarar etmemek için tarlayı nadasa bıraktı, tahıl ve bakliyat üretimi düştü

BOLD ÖZEL

Tayyip Erdoğan ‘ikinci evim’ dedi İranlılar deniz kenarına yerleşti

Türkiye İstatistik Kurumu’nun konut satış verilerinde ilginç detaylar yer alıyor. 2021’in ilk üç ayında Türkiye’den en çok İranlılar konut aldı. 1.599 ev alan İranlıları Irak ve Rusya vatandaşları izledi. Yabancıların en çok deniz kenarlarındaki şehirlere yerleşmeleri dikkat çekti.

BOLD ÖZEL – Türkiye’de yabancılara konut satışları, AKP siyasetiyle paralel yürüyor. 2015 yılına kadar Avrupa ülkelerinin vatandaşları Türkiye’den ev alırken, son yıllarda Orta Doğu ülkeleri ve Rusya ön plana çıktı. TÜİK’in ülke uyruklarına göre konut satış rakamlarına göre Mart ayında İran vatandaşları Türkiye’den 663 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla, 644 konut ile Irak, 419 konut ile Rusya Federasyonu, 302 konut ile Afganistan ve 166 konut ile Kazakistan vatandaşları izledi.

ALMANYA’NIN YERİNİ RUSYA ALDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “İkinci evim İran” açıklamasından sonra hızla Türkiye’den ev almaya başlayan İranlılar, geçen sene ilk kez zirveye yerleşmişti. Bu yılın ocak-mart döneminde de tablo değişmedi. 1.599 ev alan İranlılar, 1.461 konut alan Iraklılar, 938 ev alan Rusya vatandaşları ilk üç sırada yer aldı. Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile yakın teması konut satışlarına da yansıdı. Rusya vatandaşlarının ev sahibi olma oranları yukarılara çıktı. Önceki yıllarda Almanya vatandaşları Türkiye’den en fazla ev satın alan ülkeler arasında yer alırken şimdi alımlar geriledi. Geçen yılın ilk 3 ayında 328 Almanya vatandaşı Türkiye’den ev alırken bu yıl sayı 303’e düştü. Ev alanların çoğunluğunu da çiftte vatandaşlığı olan gurbetçiler oluşturdu.

SUUDİ ARABİSTAN’A SATIŞLAR DÜŞÜYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan yönetimi arasındaki kriz sebebiyle ambargoya varan ticari ilişkililer konut satışlarında da kendini gösterdi. Suudi Arabistan vatandaşları geçen yılın ilk üç ayında 303 ev satın alırken, bu senenin aynı döneminde 106 konut aldı.

YABANCILAR İSTANBUL’DAN EV ALIYOR

Yabancıların ev aldığı şehirlerde deniz manzaralı iller ön plana çıkıyor. Bu yılın ilk 3 ayında yabancılar İstanbul’dan 5 bin 24 konut satın aldı. Antalya’da ise 1.884 yabancı uyrukluya ev satışı yapıldı. Siyasete yakın olmak isteyen 642 yabancı Ankara’dan ev sahibi oldu.

İller                Konut satışı

İstanbul        5.024

Antalya         1.884

Ankara          642

Mersin           453

Yalova           263

Bursa             205

Samsun         190

İzmir              177

Muğla            160

Sakarya        142

Diğer             747

Toplam          9.887

TÜİK verileri.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AKP’li belediyeyle beraber insan kaçakçılığı mı yaptı? O şirket yetkilisi ilk kez konuştu

AKP’li Yeşilyurt belediyesinin projesiyle Almanya’ya giden 43 kişinin geri dönmemesi ile ortaya çıkan insan kaçaklığı sonrası gündeme gelen ve bu işi organize etmekle suçlanan Almanya’daki Mega Kilit GmbH isimli şirketin yetkilisi Ersin Kilit ilk kez konuştu.  

BOLD ÖZEL – Almanya’daki Mega Kilit GmbH isimli şirketin yetkilisi Ersin Kilit, AKP’li belediyeyle beraber insan kaçakçılığı yaptıkları ile ilgili suçlamalar konusunda Bold’a özel açıklamalar yaptı. AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’yle beraber insan kaçakçılığı yapmakla suçlanan Kilit’in, Fatih Akalan’ın sorularına verdiği cevaplar…

45 kişiye neden davetiye gönderdi?
Almanya’ya kaç kişi geldi?
Masrafları şirket mi ödedi?
Organizasyon karşılığı ücret aldı mı?
Hakkında soruşturma açıldı mı?
Türk yetkililer kendisini aradı mı?

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

1 ayda 470 bin aile fakirleşti: #MilletDeğilZilletAç

açlık, yoksulluk,

Sosyal medyada #MilletDeğilZilletAç etiketi üzerinden AKP’li trollerle vatandaşların tartışması büyüyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun verileri ise resmi yoksul sayısını ortaya koyuyor. Aylık geliri 1.192 liranın altında olan aile sayısı bir ayda 469 bin 652 arttı. İşsiz olan bu ailelerin 107 liralık Genel Sağlık Sigorta primini devlet yatırmaya başladı.

BOLD ÖZEL – SGK’nın yeşil kart verileri Türkiye’deki yoksulluğun boyutunu gözler önüne serdi. Lise ve üniversiteden mezun olup iş bulamayanlar ile işten çıkarılanları ilgilendiren bu rakamlar asgari ücretin üçte birinden az geliri olanları kapsıyor.

İŞ YOK AŞ YOK

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan herhangi birinde sigortası olmayan bu kişiler kaymakamlıklara gidip gelir testi yaptırıyor. Bu kişilerin hem işi yok hem de evde pişirecek bir aşı yok. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelir, brüt asgari ücret 3 bin 577 lira 50 kuruşun üçte birinden az çıkarsa primi devlet karşılıyor.

1 AYDA 469 BİN AİLE FAKİRLEŞTİ

2020 yılı aralık ayında gelir testine giren ve asgari ücretin üçte birinden az geliri olan aile sayısı 7 milyon 825 bin 828 idi. 1 ay gibi bir sürede geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlara 469 bin 652 aile daha eklendi. 2021 ocak ayında yoksul olduğu için primi devlet tarafından ödenen aile sayısı 8 milyon 295 bin 480’e fırladı.

41 MAAŞLA GEÇİNEMEYENLER, BEDAVA PATATES SOĞAN BEKLEYENLER

Bir tarafta 30 günde 470 bine yakın aile fakirleşirken, diğer tarafta 40 maaşla geçinemediği için 41. maaşa bağlanan AKP’liler bulunuyor. Aylık 250 bin lira maaş alan AKP’lilerin Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, Türk Telekom, Borsa İstanbul gibi kuruluşlardan yönetim kurulu üyeliği adı altında aldıkları ballı maaşlara yenileri ekleniyor. Yoksulları unutmayan AKP de market ve pazar fiyatlarına gelen zamlara yetişemeyen fakir fukaraya, çiftçinin elinde kalan patates ve soğanı dağıtacak. Garip gureba Ramazan ayında bedava patates soğanla iftar sahur yapıp oruç tutacak.

60 BİN MESAJLA YOKSULLUĞU ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR

Resmi yoksul sayısını umursamayan AKP’li troller sosyal medyada açtıkları #MilletDeğilZilletAç tabelasına gönderdikleri mesajlarda muhalefet partilerinin sofralarını paylaştı.

Vatandaşlar ise aynı tabela altında paylaştıkları mesajlarda AKP’lilerin lüks yaşamından fotoğraflarla şatafatı gözler önüne serdi.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0