Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

MHP’li vekil ihraç edilir edilmez krizi hatırladı, Bakan Albayrak’a sert çıktı

Erhan Usta, MHP'den ihraç edildiği gün AKP'nin ekonomiyi nasıl batırdığına dair tweetler attı.

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta partisinden ihraç edilir edilmez ekonomik krizi hatırladı. Eski bir ekonomi bürokratı olan Usta, 72,6 milyar TL bütçe açığına dikkat çekti ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a, “Bu mu hedefleri tutturmak?”  sorusunu yöneltti. 

BOLD- Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Cumhur İttifakı’nın ruhuna aykırı hareket ettiği” gerekçesiyle bugün partisinden ihraç edildi. Eski Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşar Yardımcısı olan Usta, ihraç kararının hemen ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile hükümetin ekonomi politikalarına sert eleştiriler yöneltti.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Usta, Bakan Albayrak’ın, “2018 yılı enflasyon ve ‘Merkezi Yönetim Bütçe Açığı’ için hedefleri tutturduk.” açıklamasına tepki gösterdi.

Usta, “5 yıllık hedefler planda, 3 yıllıklar orta vadeli programda, en kısa olarak da 1 yıllık hedefler yıllık programla konur. Yılın bitimine 3 ay kala konulan hedef değil, gerçekleşmeye yönelik hesaplamalardır! Enflasyon ve merkezi yönetim bütçe açığı gerçekleşmelerini, bu çerçevede değerlendirdiğimizde sonuç üzücüdür!” ifadelerini kulandı.

HEDEF YÜZDE 7, ENFLASYON YÜZDE 20,3!

Hükümetin, 2018 enflasyonunu sürekli revize ettiğini hatırlatan Usta, “Hükumet, 2018 yılı enflasyonunu, 5 yıl önce yüzde 4,5, 3 yıl önce yüzde 5, 1 yıl önce yüzde 7 hedeflemiş. 2018 yılı bitimine 3 ay kala bu yıl bitse bitse yüzde 20,8’le biter denmiş, yüzde 20,3’le bitmiş! Bu mu hedefi tutturmak?” dedi.

Erhan Usta, bütçe gerçekleşmeleri için de şu yorumu yaptı:

“Hükümet, 2018 yılı bütçe açığını, 5 yıl önce 19,2 milyar TL, 3 yıl önce 23,1 milyar TL, 1 yıl önce 65,9 milyar TL hedeflemiş. 2018 yılı bitimine 3 ay kala bu yıl bitse bitse 72,1 milyar TL açıkla biter denmiş ve 72,6 milyar TL açıkla bitmiş! Yoksa bu mu hedefi tutturmak?”

2071 DİYENLER 3 AYLIK HEDEFLE ÖVÜNÜYOR

“Yeni Ekonomi Programıyla (YEP), adı üstünde, 2019-2021 yılları hedefleri konulmuştur.” diyen Usta, “YEP’in performasına önümüzdeki yıllarda bakacağız. Fakat bir yandan ‘Hedef 2071’ derken, diğer yandan 3 ay önceki gerçekleşme hesaplamalarıyla hedefi tutturduk diye övünmek, çelişki değil midir?” diye sordu.

MHP’NİN EKONOMİK KRİZİ AVANTAJA ÇEVİREBİLECEĞİNİ ANLATMIŞTI

Erhan Usta, üst düzey bürokrat sıfatıyla ekonomi yönetiminde uzun yıllar çalışmasına rağmen, AKP–MHP ittifakı sebebiyle, ekonomide yapılan yanlışlara ve ağırlığı gittikçe artan ekonomik krize ilişkin yorum yapmamaya özen gösteriyordu.

Usta, ihraç edilmeden hemen önce, ekonomide yaşanan sıkıntıların iktidar partisini yıprattığını açıklamıştı. Usta, seçim bölgesi Samsun’da halkın MHP’ye yöneldiğini ve partisinin seçimlere tek başına katılması gerektiğini, tablo ve grafiklerle anlatan tweetler paylaşmıştı.

“İttifak olmazsa olmazımız değil” diyen Erhan Usta, MHP’den ihraç edildi

BOLD ÖZEL

Tayyip Erdoğan ‘ikinci evim’ dedi İranlılar deniz kenarına yerleşti

Türkiye İstatistik Kurumu’nun konut satış verilerinde ilginç detaylar yer alıyor. 2021’in ilk üç ayında Türkiye’den en çok İranlılar konut aldı. 1.599 ev alan İranlıları Irak ve Rusya vatandaşları izledi. Yabancıların en çok deniz kenarlarındaki şehirlere yerleşmeleri dikkat çekti.

BOLD ÖZEL – Türkiye’de yabancılara konut satışları, AKP siyasetiyle paralel yürüyor. 2015 yılına kadar Avrupa ülkelerinin vatandaşları Türkiye’den ev alırken, son yıllarda Orta Doğu ülkeleri ve Rusya ön plana çıktı. TÜİK’in ülke uyruklarına göre konut satış rakamlarına göre Mart ayında İran vatandaşları Türkiye’den 663 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla, 644 konut ile Irak, 419 konut ile Rusya Federasyonu, 302 konut ile Afganistan ve 166 konut ile Kazakistan vatandaşları izledi.

ALMANYA’NIN YERİNİ RUSYA ALDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “İkinci evim İran” açıklamasından sonra hızla Türkiye’den ev almaya başlayan İranlılar, geçen sene ilk kez zirveye yerleşmişti. Bu yılın ocak-mart döneminde de tablo değişmedi. 1.599 ev alan İranlılar, 1.461 konut alan Iraklılar, 938 ev alan Rusya vatandaşları ilk üç sırada yer aldı. Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile yakın teması konut satışlarına da yansıdı. Rusya vatandaşlarının ev sahibi olma oranları yukarılara çıktı. Önceki yıllarda Almanya vatandaşları Türkiye’den en fazla ev satın alan ülkeler arasında yer alırken şimdi alımlar geriledi. Geçen yılın ilk 3 ayında 328 Almanya vatandaşı Türkiye’den ev alırken bu yıl sayı 303’e düştü. Ev alanların çoğunluğunu da çiftte vatandaşlığı olan gurbetçiler oluşturdu.

SUUDİ ARABİSTAN’A SATIŞLAR DÜŞÜYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan yönetimi arasındaki kriz sebebiyle ambargoya varan ticari ilişkililer konut satışlarında da kendini gösterdi. Suudi Arabistan vatandaşları geçen yılın ilk üç ayında 303 ev satın alırken, bu senenin aynı döneminde 106 konut aldı.

YABANCILAR İSTANBUL’DAN EV ALIYOR

Yabancıların ev aldığı şehirlerde deniz manzaralı iller ön plana çıkıyor. Bu yılın ilk 3 ayında yabancılar İstanbul’dan 5 bin 24 konut satın aldı. Antalya’da ise 1.884 yabancı uyrukluya ev satışı yapıldı. Siyasete yakın olmak isteyen 642 yabancı Ankara’dan ev sahibi oldu.

İller                Konut satışı

İstanbul        5.024

Antalya         1.884

Ankara          642

Mersin           453

Yalova           263

Bursa             205

Samsun         190

İzmir              177

Muğla            160

Sakarya        142

Diğer             747

Toplam          9.887

TÜİK verileri.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AKP’li belediyeyle beraber insan kaçakçılığı mı yaptı? O şirket yetkilisi ilk kez konuştu

AKP’li Yeşilyurt belediyesinin projesiyle Almanya’ya giden 43 kişinin geri dönmemesi ile ortaya çıkan insan kaçaklığı sonrası gündeme gelen ve bu işi organize etmekle suçlanan Almanya’daki Mega Kilit GmbH isimli şirketin yetkilisi Ersin Kilit ilk kez konuştu.  

BOLD ÖZEL – Almanya’daki Mega Kilit GmbH isimli şirketin yetkilisi Ersin Kilit, AKP’li belediyeyle beraber insan kaçakçılığı yaptıkları ile ilgili suçlamalar konusunda Bold’a özel açıklamalar yaptı. AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’yle beraber insan kaçakçılığı yapmakla suçlanan Kilit’in, Fatih Akalan’ın sorularına verdiği cevaplar…

45 kişiye neden davetiye gönderdi?
Almanya’ya kaç kişi geldi?
Masrafları şirket mi ödedi?
Organizasyon karşılığı ücret aldı mı?
Hakkında soruşturma açıldı mı?
Türk yetkililer kendisini aradı mı?

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

1 ayda 470 bin aile fakirleşti: #MilletDeğilZilletAç

açlık, yoksulluk,

Sosyal medyada #MilletDeğilZilletAç etiketi üzerinden AKP’li trollerle vatandaşların tartışması büyüyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun verileri ise resmi yoksul sayısını ortaya koyuyor. Aylık geliri 1.192 liranın altında olan aile sayısı bir ayda 469 bin 652 arttı. İşsiz olan bu ailelerin 107 liralık Genel Sağlık Sigorta primini devlet yatırmaya başladı.

BOLD ÖZEL – SGK’nın yeşil kart verileri Türkiye’deki yoksulluğun boyutunu gözler önüne serdi. Lise ve üniversiteden mezun olup iş bulamayanlar ile işten çıkarılanları ilgilendiren bu rakamlar asgari ücretin üçte birinden az geliri olanları kapsıyor.

İŞ YOK AŞ YOK

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan herhangi birinde sigortası olmayan bu kişiler kaymakamlıklara gidip gelir testi yaptırıyor. Bu kişilerin hem işi yok hem de evde pişirecek bir aşı yok. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelir, brüt asgari ücret 3 bin 577 lira 50 kuruşun üçte birinden az çıkarsa primi devlet karşılıyor.

1 AYDA 469 BİN AİLE FAKİRLEŞTİ

2020 yılı aralık ayında gelir testine giren ve asgari ücretin üçte birinden az geliri olan aile sayısı 7 milyon 825 bin 828 idi. 1 ay gibi bir sürede geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlara 469 bin 652 aile daha eklendi. 2021 ocak ayında yoksul olduğu için primi devlet tarafından ödenen aile sayısı 8 milyon 295 bin 480’e fırladı.

41 MAAŞLA GEÇİNEMEYENLER, BEDAVA PATATES SOĞAN BEKLEYENLER

Bir tarafta 30 günde 470 bine yakın aile fakirleşirken, diğer tarafta 40 maaşla geçinemediği için 41. maaşa bağlanan AKP’liler bulunuyor. Aylık 250 bin lira maaş alan AKP’lilerin Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, Türk Telekom, Borsa İstanbul gibi kuruluşlardan yönetim kurulu üyeliği adı altında aldıkları ballı maaşlara yenileri ekleniyor. Yoksulları unutmayan AKP de market ve pazar fiyatlarına gelen zamlara yetişemeyen fakir fukaraya, çiftçinin elinde kalan patates ve soğanı dağıtacak. Garip gureba Ramazan ayında bedava patates soğanla iftar sahur yapıp oruç tutacak.

60 BİN MESAJLA YOKSULLUĞU ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR

Resmi yoksul sayısını umursamayan AKP’li troller sosyal medyada açtıkları #MilletDeğilZilletAç tabelasına gönderdikleri mesajlarda muhalefet partilerinin sofralarını paylaştı.

Vatandaşlar ise aynı tabela altında paylaştıkları mesajlarda AKP’lilerin lüks yaşamından fotoğraflarla şatafatı gözler önüne serdi.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0