Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

TCDD’den Bakan Turhan’ı kurtaran açıklama: Sinyalizasyon zorunlu değil

Ankara’da 9 kişinin hayatını kaybettiği ve 86 kişinin de yaralandığı 13 Aralık 2018’de gerçekleşen Yüksel Hızlı Tren (YHT) kazasıyla ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Oğuz Ejder Özdemir’in, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCDD) sorduğu sorular kurumu zora soktu.

Cumhuriyet Savcı Özdemir, TCDD Genel Müdürlüğü’ne “Sinyalizasyon sistemi var mıydı?” diye sordu. TCDD Genel Müdürlüğü ise sorunun muhatabının TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün faaliyet alanına girdiğini söyledi. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün, “Sinyalizasyon sistemi zorunlu değildir” diye cevap verdiği öğrenildi.

BAKAN TURHAN, “TCDD’NİN KUSURU YOK” DEMİŞTİ

Ankara’da 9 kişinin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın, “Sinyalizasyon sistemi demir yolu işletmeciliği için olmazsa olmaz bir sistem değil. ‘Sinyalizasyon olmadığı için bu kaza oldu’ gibi değerlendirme yapanlar, doğru bir değerlendirme yapmıyor.” şeklindeki açıklaması tartışma konusu olmuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in tren kazaları ile ilgili soru önergesine Bakan Turhan, “Tren kazalarında TCDD’nin kusuru yok” demişti.

AKP iktidarının tren kazası bilançosu bir hayli ağır

SAVCI, SİNYALİZASYON SİSTEMİNİ SORDU

Tren kazasına ilişkin soruşturmayı yürüten Savcı Özdemir’in, sinyalizasyon sisteminin zorunluluğunu veya olup olmadığını araştırması TCDD’yi zora soktu. TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü de, “Sinyalizasyon sistemi zorunlu değildir” açıklamasında bulundu. Tren hatlarına yapılan yönlendirmenin makinistlerce sorgulanacağına ya da yanlış olduğu düşünüldüğünde neden o hatta yönlendirildiğinin sorulacağına ilişkin herhangi bir düzenleme olmadığını ifade etti.

TCDD’DE KAÇAMAK CEVAPLAR

Ankara’daki kazaya ilişkin idari soruşturma yürüten TCDD Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı, savcılığa gönderdiği 4 sayfalık yazıda, sinyalizasyon sistemi yoksa hatlardaki trenlerin yönlendirme işlemlerinin nasıl yapıldığı sorusunu da TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne havale etti. TCDD İşletmeleri Genel Müdürlüğü ise makinistleri suçlayarak “YHT makinistlerinin ters yön olan Hat 2’ye girdikleri anda durmaları mecburidir” ifadesi kullanıldı.

“SİNYALİZASYON ZORUNLU DEĞİL”

TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü Trafik ve İstasyon Yönetimi Dairesi Başkanlığı ise kazanın olduğu hatta sinyalizasyon sisteminin olmadığını belirtti. Savcılığa gönderilen yazıda “Sinyalizasyon sisteminin olmaması durumunda da trenlerin trafiği TMİ sistemi ile veya farklı sistemlerle yönlendirilmekte olup sinyalizasyon sisteminin bulunması, trenlerin yönlendirilmesi için zorunlu değildir” ifadesi dikkat çekti.

Ankara-Sincan hattında trenlerin Telefonla Merkezden İdaresi (TMİ) sistemi olduğu anlatılan yazıda, trafik kontrolörü ve hareket memuru tarafından H1’den gideceği yönlendirilmiş olan YHT makinistinin Hat 2’ye girdiği anda derhal durmaları gerektiği savunuldu. Bu açık kurallara rağmen YHT’nin Hat 2’den yani ters yönden gidileceğine dair düzenleme olmadığı vurgulanan yazıda, “Bu durumda YHT makinistlerinin ters yön olan Hat 2’ye girdikleri anda durmaları mecburidir” denildi.

Bakan Turhan’dan garip açıklama: Tren kazalarında TCDD’nin kusuru yok

Gündem

AKP’yi vekilin yeğeni için açılan kadroyu mahkeme iptal etti

Pamukkale Üniversitesinde AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin’in yeğeni Yasemin Tin Arslan için oluşturulan ve kendisinin tanımlandığı kadro, mahkeme tarafından telafisi güç veya imkansız zararların ortaya çıkabileceği gerekçesiyle iptal edildi. 

BOLD – AKP’li vekilin yeğeni için Pamukkale Üniversitesinde adrese teslim açılan kadroyu mahkeme durdurdu. Mahkeme ilanda getirilen ek koşulun sübjektif ve kişiyi tanımlar nitelikte olduğu belirtildi.

RAKİPLERİNİN BAŞVURULARI REDDEDİLDİ

Pamukkale Üniversitesi Hemşirelik Bölüm Başkanlığı, “İhtiyacımız var” diyerek norm dışı kadro talebinde bulundu. Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı için yapılan başvuruların tümü “Ek koşulları taşımıyor” gerekçesiyle reddedildi. Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre sadece AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin’in yeğeni Yasemin Tin Arslan “Ek koşulu taşıyor” denilip işe alındı. Bunun üzerine başvurusu kabul edilmeyen mağdurlar yargıya başvurdu.

MAHKEME: KOŞULLAR KİŞİYİ TANIMLAR NİTELİKTE

Atamanın, ‘bilimsel kaliteyi artırmak amacına yönelik belirlenmediği’ tespitine yer verilen Denizli İdare Mahkemesi kararında, “Dava konusu ilanda yer alan ek koşulun genel ve objektif nitelikte olmadığı ve ilanda getirilen ek koşulun sübjektif ve kişiyi tanımlar nitelikte olduğu anlaşılmış, dava sürecinde belirtilen kadroya 30/01/2020 tarihinde atandığı anlaşıldığından, davalı idarece tesis edilen işlemlerde telafisi güç veya imkansız zararların ortaya çıkabileceği de açıktır” denildi.

“MAHKEMENİN DUR DEMESİ ÖNEMLİ”

Türkiye Hemşireler Derneği Genel Başkanı Sevilay Şenol Çelik, hemşirelik kadrosuna uzmanlık alanı dışında yapılan atamaya mahkemenin “dur” demesinin önemli olduğunu vurguladı ve “Bu tür usulsüz atamalar hem hastaların nitelikli ve güvenli hemşirelik bakım alma hakkını, hem de öğretim elemanların ve öğrencilerin nitelikli eğitim alma hakkını ihlal etmektedir” dedi.

Tutuklu gazeteci yazar Zafer Özcan: Açıkçası hiç bu kadar verimli bir dönem geçirmemiştim

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye koronavirüste dünyada zirveye oynuyor!

Sağlık Bakanlığının uzun zamandır saklamasının ardından açıkladığı salgın verileri her geçen gün ağırlaşıyor. Türkiye, resmi verilere göre dünyada en çok koronavirüs vakası tespit edilen ikinci ülke oldu. 

BOLD – Türkiye’de koronavirüs tablosu her geçen gün ağırlaşıyor. Son açıklanan vaka sayısının ardından Türkiye, dünyada en çok günlük vaka tespit edilen ikinci ülke oldu.

520 BİN KİŞİ KORONALI

Türkiye’de art arda gelen tedbirler de virüsün yayılmasını engelleyemedi. Son aylarda ülkedeki yeni vaka sayısı her geçen gün arttı. Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı koronavirüs tablosuna göre 32 bin 922 yeni vaka tespit edildi. Açıklanan bu verinin ardından Türkiye, dünya sıralamasında ikinci sıraya yükseldi. Açıklanan verilere göre son 24 saatte 187 kişi koronavirüsten hayatını kaybederken toplam can kaybı da 14 bin 316’ya yükseldi. Toplam hasta sayısı 520 bin 167 oldu.

EN ÇOK VAKA GÖRÜLEN ÜLKE ABD

Dünyada bir günde en çok vaka görülen ülke ise ABD oldu. Worldometers’ın verilere göre ülkede bugün 73 bin 653 yeni vaka tespit edildi. Dünyada ikinci sırada yer alan Türkiye’den sonra en çok vaka görülen ülke ise Rusya. Ülkede bugün 28 bin 145 yeni vaka tespit edildi. Rusya’yı sırasıyla İtalya ve Hindistan takip etti. Dünyada küresel vaka sayısı da 65 milyonu aştı. Virüs nedeniyle şimdiye kadar 1 milyon 506 bin 779 kişi hayatını kaybetti.

Tutuklu gazeteci yazar Zafer Özcan: Açıkçası hiç bu kadar verimli bir dönem geçirmemiştim

Okumaya devam et

Gündem

Yoğun bakıma alınan Kadir Topbaş entübe edilebilir

Kadir Topbaş

Koronavirüs testi pozitif çıkan ve hastanede tedavi altına alınan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin istifa ettirilen başkanı Kadir Topbaş, yoğun bakıma alındı. Topbaş, basınçlı oksijen desteğine cevap vermemesi halinde entübe edilecek.

BOLD – AKP’li eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma alındı. Topbaş’ın yoğun bakıma alındığı haberini oğlu Mustafa Ömer Topbaş sosyal medya hesabından duyurdu.

TEDAVİYE CEVAP VERMEZSE ENTÜBE EDİLECEK

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın oğlu Mustafa Ömer Topbaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Babamız Kadir Topbaş bu sabah yoğun bakıma alındı. Doktorlar önümüzdeki saatlerde şu an uygulanan basınçlı oksijen desteğinden pozitif bir ilerleme kaydedilemezse entübe etme durumunda kalabileceklerini söylüyorlar. Bu zor anımızda arkadaşlarımız, dostlarımız ve sevenlerinden dua bekliyoruz. Sizlerin duası ve Allah’ın izniyle babamızın kısa zamanda sağlığına kavuşacağına inanıyoruz. Selam ve dua ile Allah’a emanet olun” dedi.

Tutuklu gazeteci yazar Zafer Özcan: Açıkçası hiç bu kadar verimli bir dönem geçirmemiştim

Okumaya devam et

Popular