Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“YSK’nın oy sayımına getirdiği değişiklik hak kaybını önleyecek”

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimi’nde oy sayımına dair değişiklik kararı aldı. YSK’da muhalefet partilerini temsil eden üyeler yapılan düzenlemeyi hak kaybını önlemeye yönelik “olumlu bir değişiklik” olarak niteledi.

YSK tarafından yapılan düzenlemeye göre büyükşehir, şehir, ilçe ve belde belediye başkanlıkları için oy sayımı şu şekilde yapılacak:

 • Sandık kurulu başkanı tarafından görevlendirilen üye, oy zarfını sandıktan teker teker alarak başkana verecek.
 • Başkan zarfı açarak içinden çıkan oy pusulasını okumadan önce, seçim türüne göre ters çevirerek tasnif edip masanın üstüne koyacak.
 • İşlem tamamlandıktan sonra başkan, oy pusulasının ön yüzünü herkesin görebileceği ve işitebileceği şekilde okuyacak.

Muhtarlıklar için kullanılan oyların sayımı şöyle yapılacak:

 • Muhtarlık seçimleriyle ilgili ise oy pusulaları, muhtarlık için oy hakkı bulunan seçmen sayısından fazla çıkarsa, tüm muhtarlık oy pusulaları tekrar ayrı ayrı zarflara konularak sandığa atılacak.
 • Fazla kullanılan oy sayısı kadar zarf sandıktan çekilerek açılmadan ayrı olarak paketlenecek ve bu husus tutanağa geçirilecek.
 • Sayım ve döküm işlemlerine bu işlem yapıldıktan sonra devam edilecek.
HDP TEMSİLCİSİ: HAK KAYIPLARI ENGELLENEBİLİR

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) YSK temsilcisi Pınar Akdemir, Artı Gerçek’e verdiği mülakatta değişikliği, “Yasada bir boşluk var muhtarlık oy pusulasıyla ilgili. Hakkı olmadan kullanılan oyların önüne geçmek için, bir düzenleme.” diye yorumladı.

Akdemir, “Bir önceki yerel seçimlerde çok sayıda oy yanmıştı. Şimdi bu seçimde tek zarf olacak. Diyelim ki o sandık kurulunda görevli, fakat muhtarlık seçiminde oy kullanmaya yetkili olmayan kişiler, güvenlik görevlileri, personeller, mahalli idareler seçiminde muhtarlık oylamalarına katılamayacak olan kişiler, diyelim ki gelip muhtarlık için oy kullandı. Bu durumda ne oluyor? O sandıkta muhtarlık için kullanılması gerekenden fazla oy pusulası çıkmasına sebep oluyor. Bu da hak kayıplarına sebep olabilir diye YSK böyle bir düzenleme yayımladı.” dedi.

CHP’Lİ TEMSİLCİ: İHTİYATİ BİR DÜZENLEME

CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadim Yakupoğlu, “Sandık kurulunda yedi kişi var. Bu, 7 kişinin 6’sı o mahallenin seçmeni değil. Ne yapacak onlar? Diğer seçim türlerine oy kullanacaklar, ama muhtarlığa oy kullanmamaları lazım. Muhtarlığın da oy pusulalarını ilçe seçim kurulları basmıyor, muhtarlar kendileri basıyor. Kapıda herkese dağıtıyorlar. Hataen zarfın içine oy pusulası koyulursa ne olur sorusundan çıktı bu durum.” ifadelerini kullandı.

165 yaşında seçmen de var bir dairede 1.108 seçmen de!

Politika

Saray’dan korona açıklaması: Geçen yıl umut ediyorduk ama olmadı!

Koronavirüs krizini doğru yönetemediği için eleştirilen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram sonrası ‘normalleşme’ sinyali verdi. “Geçen yıl umut ediyorduk ama olmadı” dedi.

BOLD – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, ‘normalleşme’ açıklaması yaptı. “İnşallah güzel günler bizi bekliyor” diyen Erdoğan, “Geçtiğimiz ramazan bayramında bu musibetten yıl bitmeden kurtulmayı umut ediyorduk ancak daha sonraki aylarda yeni dalgalar halinde tüm dünyayı etkisi altına alan salgının olumsuzluklarından kaçınılmaz olarak biz de etkilendik” ifadelerini kullandı.

Artan koronavirüs vakaları nedeniyle sınırlamalara gitmek zorunda kaldıklarını söyleyen Erdoğan, “Ramazan ayını da büyük ölçüde sınırlamaların gölgesinde geçirdik. Salgını kontrol altına almış olarak bayram sonrasında kontrollü bir şekilde normalleşme adımlarını atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan 11 yıldır Gazze’ye gidecek

İsrail’in Filistin’e dönük saldırıları AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 11 yıl önce “En kısa zamanda gideceğim” dediği Gazze ziyaretini akıllara getirdi. Erdoğan, başbakanken “Gideceğim” dediği Gazze’ye hala gidemedi.

BOLD – 2010 yılındaki Mavi Marmara saldırısının ardından Erdoğan, Gazze’ye gitme kararı aldı. Filistinlilere destek vermek amacıyla Gazze’yi ziyaret edeceğini kaydeden Erdoğan, beraberinde yardım gemileri de götürme sözü verdi.

OBAMA GÖRÜŞMESİ SONRASINA ERTELEDİ

Mavi Marmara saldırısı sonrası Erdoğan ile İsrail Başbakanı Netanyahu arasındaki ilk temas ABD eski Başkanı Barack Obama’nın araya girmesiyle telefonda gerçekleşti. 22 Mart 2013 tarihinde yapılan telefon diplomasisi sonrası Tayyip Erdoğan Gazze’ye ziyaretini iki kez erteleyerek Nisan 2013 yılına attı. Ancak 16 Mayıs 2013 yılında ABD eski Başkanı Barack Obama ile görüşmesi sonrasına 2013 mayıs ayı sonuna attığını açıkladı. Bu ertelemede ABD’nin talebinin etkili olduğu açıklanmıştı.

ZİYARET GÜZARGAHLARI BİLE ÇİZİLDİ

Erdoğan’ın koruma ekipleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Gazze ziyareti için izlenecek güzergahları bile çizdi. Batı Şeria’ya gidebilmesi için İsrail’den geçmesi gerektiği için Batı Şeria ziyaretinin yapılmayacağı sadece Gazze’ye gidileceği açıklandı.

HASRET İÇİNDEYİM DEDİ, BİR TÜRLÜ GİTMEDİ

Bütün planlar tamamlandığındı Tayyip Erdoğan, ”Gazze’ye ziyaretim söz konusu değil, fakat Gazze’yle ilgili ziyaret özlemimin olduğunu da açıkça söylemek isterim. En kısa zamanda da Gazze’yi ziyaret etmenin hasreti içindeyim bunu ifade edeyim.” diyerek Gazze ziyaretini yine erteledi.

Erdoğan’ın 11 yıldır ertelenen Gazze ziyaretini sosyal medya üzerinden Ak troller gerçekleştiriyor. Erdoğan’a giydirilen general üniformasıyla Gazze’ye girdiği fotoğraflar paylaşılıyor.

SÜREKLİ ERTELENEN ZİYARET
 • 23.03.2013: “Nisan’da Gazze’ye gideceğim”
 • 14.04.2013: “Tarih kesin, Mayıs sonu Gazze’deyim”
 • 21.04.2013: ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Erdoğan’a Gazze’ye gitme dedim
 • 14.05.2013: Erdoğan: Kerry’nin demeci hiç şık değil Haziran’da Gazze’deyim
 • 18.05.2013: “Haziran’da Gazze’deyim”

Okumaya devam et

Politika

Akşener: Yeter ki vazgeçmeyelim biz vazgeçmeyeceğiz!

Meral Aksener

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Sözleşmesi üzerinden iktidara mesaj gönderdi. “Mutlu ve huzurlu bir Türkiye’yi hep birlikte kurabiliriz. Yeniden ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diyebiliriz. Yeter ki vazgeçmeyelim, biz vazgeçmeyeceğiz” dedi.

BOLD – Türkiye, 19 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile kadına yönelik her türlü şiddetle mücadeleye ilişkin standartlar getiren ilk belge niteliğindeki İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldı. Karar büyük tepkiye yol açarken birçok kentte kadınlar tarafından protesto edildi. Türkiye imzacılardan biriyken bile uygulamadaki eksiklikler nedeniyle eleştirildi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının 10’uncu yılına özel video yayımladı. Akşener, Twitter paylaşımında şunları kaydetti: “Gözlerinizi kapattığınızda hayal ettiğiniz mutlu ve huzurlu bir Türkiye’yi hep birlikte kurabiliriz. Kadınları, çocuklarımızı ve ailemizi korumak için yeniden; ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ diyebiliriz. Yeter ki vazgeçmeyelim, biz vazgeçmeyeceğiz…”

İyi Parti liderinin, “Gözlerinizi kapattığınızda nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz” sorusuyla başlayan videoda beş tane kadının cevabı yer alıyor. Videonun sonunda da konuşan Akşener, şunları söylüyor:

“Bunların hiçbiri aslında hayal değil. Böyle bir Türkiye mümkün. Bir şey değişir ve her şey değişir. Bir zihniyet değişir ve tüm hayatımız değişir. Yeter ki inanalım. Kadınları, çocuklarımızı ve ailemizi koruyabiliriz. Mutlu ve huzurlu bir Türkiye’yi hep birlikte kurabiliriz. Hep birlikte yeniden, ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diyebiliriz. Yeter ki vazgeçmeyelim, biz vazgeçmeyeceğiz.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0