Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“YSK’nın oy sayımına getirdiği değişiklik hak kaybını önleyecek”

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimi’nde oy sayımına dair değişiklik kararı aldı. YSK’da muhalefet partilerini temsil eden üyeler yapılan düzenlemeyi hak kaybını önlemeye yönelik “olumlu bir değişiklik” olarak niteledi.

YSK tarafından yapılan düzenlemeye göre büyükşehir, şehir, ilçe ve belde belediye başkanlıkları için oy sayımı şu şekilde yapılacak:

  • Sandık kurulu başkanı tarafından görevlendirilen üye, oy zarfını sandıktan teker teker alarak başkana verecek.
  • Başkan zarfı açarak içinden çıkan oy pusulasını okumadan önce, seçim türüne göre ters çevirerek tasnif edip masanın üstüne koyacak.
  • İşlem tamamlandıktan sonra başkan, oy pusulasının ön yüzünü herkesin görebileceği ve işitebileceği şekilde okuyacak.

Muhtarlıklar için kullanılan oyların sayımı şöyle yapılacak:

  • Muhtarlık seçimleriyle ilgili ise oy pusulaları, muhtarlık için oy hakkı bulunan seçmen sayısından fazla çıkarsa, tüm muhtarlık oy pusulaları tekrar ayrı ayrı zarflara konularak sandığa atılacak.
  • Fazla kullanılan oy sayısı kadar zarf sandıktan çekilerek açılmadan ayrı olarak paketlenecek ve bu husus tutanağa geçirilecek.
  • Sayım ve döküm işlemlerine bu işlem yapıldıktan sonra devam edilecek.
HDP TEMSİLCİSİ: HAK KAYIPLARI ENGELLENEBİLİR

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) YSK temsilcisi Pınar Akdemir, Artı Gerçek’e verdiği mülakatta değişikliği, “Yasada bir boşluk var muhtarlık oy pusulasıyla ilgili. Hakkı olmadan kullanılan oyların önüne geçmek için, bir düzenleme.” diye yorumladı.

Akdemir, “Bir önceki yerel seçimlerde çok sayıda oy yanmıştı. Şimdi bu seçimde tek zarf olacak. Diyelim ki o sandık kurulunda görevli, fakat muhtarlık seçiminde oy kullanmaya yetkili olmayan kişiler, güvenlik görevlileri, personeller, mahalli idareler seçiminde muhtarlık oylamalarına katılamayacak olan kişiler, diyelim ki gelip muhtarlık için oy kullandı. Bu durumda ne oluyor? O sandıkta muhtarlık için kullanılması gerekenden fazla oy pusulası çıkmasına sebep oluyor. Bu da hak kayıplarına sebep olabilir diye YSK böyle bir düzenleme yayımladı.” dedi.

CHP’Lİ TEMSİLCİ: İHTİYATİ BİR DÜZENLEME

CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadim Yakupoğlu, “Sandık kurulunda yedi kişi var. Bu, 7 kişinin 6’sı o mahallenin seçmeni değil. Ne yapacak onlar? Diğer seçim türlerine oy kullanacaklar, ama muhtarlığa oy kullanmamaları lazım. Muhtarlığın da oy pusulalarını ilçe seçim kurulları basmıyor, muhtarlar kendileri basıyor. Kapıda herkese dağıtıyorlar. Hataen zarfın içine oy pusulası koyulursa ne olur sorusundan çıktı bu durum.” ifadelerini kullandı.

165 yaşında seçmen de var bir dairede 1.108 seçmen de!

Politika

Türkeş’in oğlu MHP yönetimi topa tuttu

Babalar gününde babası Alparslan Türkeş için yaptığı paylaşımda MHP yönetimini ağır bir dille eleştiren Kutalmış Türkeş’ten MHP’lileri hedef alan yeni bir paylaşım geldi.

BOLD – MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in oğlu Kutalmış Türkeş, MHP yönetimini topa tuttu. Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım’ı kasteden Kutalmış Türkeş, Yıldırım için “Türkeş’in resmini ayaklar altına alan” ifadelerini kullandı.

TÜRKEŞ’İN KÖPEĞİ OLURDU

Yıldırım hakkında ağır ifadeler kullanan Türkeş paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Eğer birisi Alparslan Türkeş’e ‘Buda kılıklı’ deseydi; o Türkeş’in dava arkadaşı değil, ancak köpeği olurdu! İşte bu yüzden Türkeş’e hakaret ederek MHP tabelasını ve Türkeş’in resmini ayakları altında çiğneyen, Türkçe konuşamayan Yaşar Yıldırım MHP başkan yardımcısı şuan!”

Kutalmış Türkeş, Babalar Günü’nde de babası Alparslan Türkeş’i şu ifadelerle andı: “Senin sayende hüküm sürüp utanmadan bize meydan okuyanlar var! Merak etme babaların babası, ardından korkunç bir intikam alacaklar var!”

MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in eşi Seval Türkeş de, Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Alaattin Çakıcı tarafından kaleme alınan mektup sonrası CHP Liderini arayarak parti yönetiminin tutumundan duyduğu rahatsızlığı iletmişti.

Ekrem İmamoğlu’na suikast son anda önlendi

 

Okumaya devam et

Politika

Milli Araştırmanın anketinden sürpriz sonuç: Yüzde 51,5’le birinci

Sosyal medyada gündem olan Milli Araştırmanın yaptığı son seçim anketine göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz sorusuna yanıt verenlerin yüzde 51’i Fatih Erbakan dedi.

BOLD – Milli Araştırma son anket çalışmasını kamuoyuyla paylaştı. Sosyal medyayı sallayan ankete göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 . sırada yer buldu. Ankette yüzde 51 oy oranıyla birici sırada Fatih Erbakan yer aldı. Erbakan’ın en yakın rakibi ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş.

Yavaş’ı yüzde 19,5’lik oy oranıyla Erdoğan takip ediyor. Erdoğan’ın ardından da yüzde 2,5’le Muharrem İnce yer alıyor.

Sosyal medyayı sallayan anket sonuçları, kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

Dünya devi sosyal medya şirketlerine aba altından sopa gösterdi

Okumaya devam et

Politika

Dünya devi sosyal medya şirketlerine aba altından sopa gösterdi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sosyal medya yasası sonrası Türkiye’de temsilcilik açmayan şirketlere üstü örtülü mesajlar verdi. Erdoğan, “Sosyal medya şirketleri iyi niyetli çabalarımıza gönüllü destek vermezlerse Türkiye her şartta vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecek” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TRT World Forum’a video mesajla katılarak sosyal medyayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya üzerindeki denetimleri savunan Erdoğan, “Hiçbir denetimin olmadığı, keyfiliklere açık, hukukun dışında bir alan olarak algılandığında dijitalleşmenin bizi götüreceği yer faşizmdir” ifadesini kullandı

Erdoğan şunları söyledi:

“Sosyal medya Sınırsız özgürlük başlığı altında tamamen denetimsiz bir alan oluşturularak mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet veriliyor. Dijitalleşme, özgürlüğün alanını genişletirken yeni adaletsizliklere, haksızlıklara, yeni ötekileştirmelere yol açmamalıdır. Sosyal medya sınırsız özgürlük başlığı altında tamamen denetimsiz bir alan oluşturularak mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet veriliyor. Kötülük yapanın, suç işleyenin yanına kar kaldığı bir düzenin adı özgürlük olamaz.

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİNE MESAJ

Devletlerin vatandaşlarını korumak için attığı iyi niyetli adımlar özgürlüklere müdahale parantezine alınıp akim bırakılmaya çalışılıyor. Sosyal medya şirketleri iyi niyetli çabalarımıza gönüllü destek vermezlerse Türkiye her şartta vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecek

Uluslararası medya Avrupa’daki olaylarda üç maymunu oynadılar. Fransa’nın medyaya ablukası karşısında eleştirel tek cümle kurmadılar. Basın özgürlüğü kılıfı altında sergilenen nobran tavra bir dur denilmezse, bunun acısını Avrupa ile beraber tüm insanlık çekecektir.”

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİNE CEZA KESİLMİŞTİ

Temmuz ayında Meclis’ten geçen 7253 sayılı sosyal medya yasası gereği temsilci bildiriminde bulunmayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok gibi sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesilmişti.

Tek kişilik hücrede gardiyan dayağına takipsizlik kararı

Okumaya devam et

Popular