Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

OHAL’in celladına karşı #bitmeyenohal kampanyası

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağdurları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu öncülüğünde Olağanüstü Hal (OHAL) Komisyonu’na karşı #bitmeyenOHAL etiketi ile kampanya başlattı.

BOLD’da Fatih Akalan’ın sorularını cevaplandıran Gergerlioğlu, OHAL’in ismen kalkmasına rağmen fiilen devam ettiğine dikkati çekti.

KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER DIŞINDA 50 BİN KİŞİ DAHA MAĞDUR

Gergerlioğlu, antidemokratik uygulamaların devam ettiğine vurgu yaparak, “KHK mağdurların dışında 30 bine yakın kapatılan askeri okul öğrencisi şu anda ortada ve suçlu gibi görünüyorlar, sosyal hayattan dışlanıyorlar. Kapatılan özel okullardaki 20 bine yakın öğretmene çalışma izni verilmemiş durumda.

Sadece KHK’lar değil, OHAL her yönüyle tam bir kıyım makinesi, tam bir soykırım sürüyor ve maalesef ülke üzerine karanlık bir gece gibi çökmüş, son derece kasvetli bir ortam oluşturmuş durumda.” diye konuştu.

İnsan hakları savunucuları olarak 2,5 yıllık dönemde mağdurların sesi olmak adına feryat ettiklerini belirten Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “Ancak yürütmenin başı dayatmaları devam ettirme peşinde. Demokrasiye dönme peşinde değil. Kendi tahakkümünü daha da sağlamlaştırma peşinde. OHAL şu an devam ediyor. Artarak devam eden bir sıkıntı var.”

“İNSANLAR SESİNİ YÜKSELTEMİYOR, ÇÜNKÜ HERKES TEDİRGİN”

“Çaresizliği yaşayanlar çoğunlukla sessiz kesim. Seslerini çok fazla çıkaramayan insanlar.” diyen Gergerlioğlu, çok sayıda insanın maruz kaldıkları hukuksuzluklardan sonra ‘biraz sesimizi yükseltsek başımıza yine iş gelir mi?’ diye tedirgin olduğunu kaydetti.

Gergerlioğlu, “Ancak bu duruma razı olmamamız gerekir. Bir insan olarak bizim sesimizi yükseltmemiz gerekir. Çünkü sesimizi kısarak varabileceğimiz bir yer yok.” ifadelerini kullandı.

Siyasete atılmadan önce de insan hakları mücadelesi veren bir isim olan Gergerlioğlu, “Demokrasi kolay bir şey değil. Bedeller ödeyerek kazanabiliriz. Ülkemizde de bu bedel süreci yaşanıyor. Kimse, gemisini kurtaran kaptan gibi kendisini görmesin. Mutlaka bir yerinden OHAL size de bize de dokunacak. Herkese dokunacak. ‘Birileri acı çeksin bana ne!’ diyen vicdansız bakış açısı bile kendisini bu OHAL felaketinden kurtaramayacaktır.”

#BİTMEYENOHAL KAMPANYASI

Gergerlioğlu, sosyal medyada başlattığı #bitmeyenohal kampanyası ile ilgili, “İnsanlarımızın konuşması lazım. Sorunlar, içine kapanarak ya da çatışmayla çözülmez. Yürütmenin demokrasiden haberi yok, yargı tamamen siyasallaşmış, yasama tek adamın emrine girmiş. Ancak bunu düzeltecek olan da yine bizleriz. O yüzden OHAL’in 2,5 yılında artık durmamamız gerektiğini düşünüyoruz. Giderek kötüleşen gidişat var. O yüzden sesimizi yükseltmeyi düşündük ve bunu da fiili olarak yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu’nun sosyal medyada başlattığı #bitmeyenohal kampanyası 23 Ocak’a kadar devam edecek.

“OHAL KOMİSYONU ADETA OHAL’İN BİR CELLADI GİBİ”

Söz konusu kampanyada “OHAL felaketinin en kıyıcı makinesi” olan OHAL Komisyonu’na karşı hareket etme kararı aldıklarını söyleyen Gergerlioğlu, komisyonun OHAL’in adeta bir celladı gibi görev aldığını, anayasayı çiğnediğini ve hatta anayasal suç oluşturan bir komisyon olduğunu ifade etti.

Gergerlioğlu, OHAL Komisyonu’nun geçen günlerde yargı süreci henüz bitmeyen Mehmet Altan’ın başvurusunu da reddettiğine işaret ederek, “Öylesine hukuk dışı gerekçelerle bu red verildi ki, utanç verici bunlar Türkiye adına.” değerlendirmesinde bulundu.

Gündem

Bloomberg: Erdoğan politika değiştiriyor, ilişkileri resetleyecek

Amerikan medya organı Bloomberg, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Mısır ve Suudi Arabistan ile ilişki kurma çabalarını analiz etti. ABD Başkanı Joe Biden’in etkisiyle Erdoğan’ın politika değişikliğine gittiğine dikkat çekilerek “İlişkileri resetleyecek” ifadeleri kullanıldı.

BOLD – Türkiye’nin önümüzdeki hafta Suudi Arabistan’a planlanan ziyaretle Arap dünyasına erişimini bir adım daha ileri götürmek istediği yorumu yapıldı.

“Türkiye Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerini resetlemeye çalışıyor.” denilen analizde  bu hamlenin Joe Biden’ın ABD başkanlık seçimlerini kazanmasının ardından  yapıldığı hatırlatıldı.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER NE OLACAK?

Erdoğan’ın döneminde Türkiye’nin Arap yöneticilerin tehdit olarak gördüğü Müslüman Kardeşler’in destekçisi olduğu belirtilerek “Türkiye’nin Riyad ve Abu Dabi ile ilişkileri yakınlaştırmak için Müslüman Kardeşler’e verdiği desteği azaltmayı düşünüp düşünmediği belli değil” denildi.

ERDOĞAN’IN İLİŞKİ ONARMA GİRİŞİMLERİ

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudi Arabistan ile Türkiye ilişkilerinin bozulduğuna işaret edilerek, Suudi Arabistan’ın Türk mallarına uyguladığı boykot hatırlatıldı. Analizde, “Türk ihracatçıların verilerine göre, mart ayında Suudi Arabistan’a Türk sevkiyatlarında yüzde 90’ın üzerinde düşüş gözlemlendi. Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler, Mısır Cumhurbaşkanı Abdül-Fettah El-Sisi’nin ülkenin seçilmiş İslamcı lideri Muhammed Mursi’yi 2013’te devirmesinden sonra bozuldu. Erdoğan, geçtiğimiz aylarda ilişkileri onarmak için bir dizi girişimde bulundu. Türkiye, Mısır ile deniz sınırları üzerinde bir anlaşmaya varmayı umduğunu söyledi.” ifadeleri yer aldı.

Okumaya devam et

Gündem

Devlet Bahçeli de şehitlikte ellerini arkadan bağlamış

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında türbede ellerini arkadan bağladığı için soruşturma açılırken, bir ellerini bağlama vakası da Devlet Bahçeli’nin çıktı. Fotoğraflarda Bahçeli’nin şehitliği elleri arkada bağlı şekilde gezdiği görülürken, savcılığın bu saygısızlık için bir soruşturma başlatıp başlatmayacağı ise merak konusu oldu.

BOLD – Türbede ellerini arkadan bağladığı için hakkında soruşturma başlatılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu gibi MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de şehitlikte ellerini arkaya bağladığı ortaya çıktı. Savcılığın Bahçeli ile ilgili bir soruşturma açıp açmayacağı merak konusu oldu.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI, DOSYA İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun geçen yıl bir türbeye girerken ellerini arkadan bağlaması görüntüleri hakkında soruşturma açıldı. İstanbul’un Fethi’nin 567. yıldönümü törenlerine katılıp Fatih Sultan Mehmet Türbesi’ni ziyaret eden İmamoğlu, ziyaret sonrasında Fatih’in eşi Gülbahar Hatun’un türbesini ziyaret sırasında ellerini bağlaması soruşturma konusu oldu. Savcılığın başlattığı soruşturma şu an İçişleri Bakanlığı’nda.

BAKAN SOYLU: SAYGISIZLIK, BÖYLE BİR GÖRÜNTÜ OLAMAZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, türbede elleri bağlamayla ilgili yaptığı açıklamada “Büyüklerin yanında çocuklar ellerini arkaya koymazlar. Camilerde ve özellikle mezarlık yerlerinde eller arkaya konmaz. Saygı, edep ve terbiyedir. İBB Başkanı bu törende ne için var? İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet Han için, orada onun kabrini ziyaret etmek, ona dua etmek için. Yani İBB başkanı sıfatıyla var. Tabii vatandaş bunu görünce saygısızlık olduğunu düşünüyor. Bu görüntüleri düşündükten sonra ben de saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Böyle bir görüntü olamaz” dedi.

BAHÇELİ DE ELLERİ ARKADA BAĞLI GEZMİŞ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun suç olarak gördüğü elleri arkadan bağlamayı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de şehitlik ziyaretinde yaptığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz aylarda Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki Ülkücü Şehitler Anıtı’nı ziyaret eden Bahçeli, şehitliği elleri arkadan bağlı olarak gezdiği belirlendi. Bahçeli’nin bu durumu fotoğraflara da yansıdı.

Bir yıl cezaevinde tutulan Muaz bebek için kampanya

Okumaya devam et

Gündem

Tolga Ağar, Peker’in iddialarını yalanladı: Şahsımla uzaktan yakından ilgisi yok

AKP Milletvekili Tolga Ağar, Sedat Peker’in hakkında yaptığı suçlamalarına cevap verdi. Elazığ’da kendisiyle görüştükten sonra evinde ölü bulunan 21 yaşındaki Yeldana Kaharman’ı tanımadığını belirten Ağar, “Konunun şahsımla uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır. Türkiye’de herkes herkesi tanır, bilir ve değerlendirir” dedi.

BOLD – AKP Elazığ Milletvekili Tolga Ağar, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in kendisi hakkında gündeme getirdiği iddialarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Youtube kanalından yaptığı açıklamalarla eski bakanlardan Mehmet Ağar’a ‘derin devletin başı’ diyen oğlu Tolga Ağar ile ilgili de iddialarda bulunan Sedat Peker, Tolga Ağar’ı 28 Mart 2019’da Elazığ’daki evinde ölü bulunan 21 yaşındaki Kazakistanlı üniversite öğrencisi Yeldana Kaharman’ın ölümünden sorumlu olduğunu öne sürmüştü.  Peker, videoda şunları söyledi: “Tolga Ağar’ın bir kız arkadaşı var Kırgız ya da Kazak uyruklu. Kızcağız jandarmaya gidiyor, ‘Tolga Ağar bana tecavüz etti’ diye. Kız şikâyet ediyor. Daha sonra kızı helikopterle aldırıyorlar. Kız ertesi gün ölü bulunuyor. Orada bir garipcağız öldü, herkes biliyor kimse sesini açmıyor.”

Peker’in iddialarına dün sessiz kalan Tolga Ağar’ın, Jandarma Genel Komutanlığının Kaharman’ın ölümüyle ilgili iddiaları yalanlaması sonrası TBMM antetli kağıt ile sosyal medya hesabından açıklama yapması dikkat çekti. Peker’in hakkındaki diğer iddialarına cevap vermeyen Ağar, açıklamasına sosyal medya kullanıcılarının yorum yapmasını engelledi.

Ağar’ın açıklaması şöyle:

  • Uzun süredir yurt dışında kaçak yaşadığı anlaşılan suç örgütü mensubu S.P. isimli kişi tarafından şahsıma yönelik iftiraları şiddetle reddediyorum.
  • Hangi karanlık hesaplar için bu şeref ve itibar suikastına giriştiğinin açığa çıkması için hukuki işlemleri başlatacağım.
  • Şaibe yaratarak, ima yoluyla beni suçlamaya çalıştığı adı geçen gazeteciyi tanımam.
  • Konu adli makamlarca soruşturulmuş ve hukuki süreç tamamlanmıştır. Konunun şahsımla uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır.
  • Buradaki kurnazlık, siyasi husumet içerisinde olunan çevrelerin iftirasına destek vereceği ümididir.
  • Daha düne kadar kendisine hakaret ederek itibarsız şahıs muamelesi yapanların, amaç siyasette malzeme olarak kullanma olunca, konu ile ilgili hiçbir araştırma, soruşturma Lüzumu görmeksizin, hevesle üzerine atlamalarını derin bir üzüntü ile karşılıyorum.
  • Kendi siyasi hesaplarına suç örgütü mensubunun beyanlarını dayanak yapmaya çalışanları kamuoyu vicdanına havale ediyorum.
  • Türkiye’de herkes herkesi tanır, bilir ve değerlendirir.
  • “Tezyif müzeyyifin kadri ile mütenasiptir” yani “Hakaret, hakaret edenin gücü ve kişiliği ile orantılıdır.

Sedat Peker gazeteci Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Mehmet Ağar’ı işaret etti: Ödeşmek adettendir

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0