Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

OHAL’in celladına karşı #bitmeyenohal kampanyası

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağdurları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu öncülüğünde Olağanüstü Hal (OHAL) Komisyonu’na karşı #bitmeyenOHAL etiketi ile kampanya başlattı.

BOLD’da Fatih Akalan’ın sorularını cevaplandıran Gergerlioğlu, OHAL’in ismen kalkmasına rağmen fiilen devam ettiğine dikkati çekti.

KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER DIŞINDA 50 BİN KİŞİ DAHA MAĞDUR

Gergerlioğlu, antidemokratik uygulamaların devam ettiğine vurgu yaparak, “KHK mağdurların dışında 30 bine yakın kapatılan askeri okul öğrencisi şu anda ortada ve suçlu gibi görünüyorlar, sosyal hayattan dışlanıyorlar. Kapatılan özel okullardaki 20 bine yakın öğretmene çalışma izni verilmemiş durumda.

Sadece KHK’lar değil, OHAL her yönüyle tam bir kıyım makinesi, tam bir soykırım sürüyor ve maalesef ülke üzerine karanlık bir gece gibi çökmüş, son derece kasvetli bir ortam oluşturmuş durumda.” diye konuştu.

İnsan hakları savunucuları olarak 2,5 yıllık dönemde mağdurların sesi olmak adına feryat ettiklerini belirten Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “Ancak yürütmenin başı dayatmaları devam ettirme peşinde. Demokrasiye dönme peşinde değil. Kendi tahakkümünü daha da sağlamlaştırma peşinde. OHAL şu an devam ediyor. Artarak devam eden bir sıkıntı var.”

“İNSANLAR SESİNİ YÜKSELTEMİYOR, ÇÜNKÜ HERKES TEDİRGİN”

“Çaresizliği yaşayanlar çoğunlukla sessiz kesim. Seslerini çok fazla çıkaramayan insanlar.” diyen Gergerlioğlu, çok sayıda insanın maruz kaldıkları hukuksuzluklardan sonra ‘biraz sesimizi yükseltsek başımıza yine iş gelir mi?’ diye tedirgin olduğunu kaydetti.

Gergerlioğlu, “Ancak bu duruma razı olmamamız gerekir. Bir insan olarak bizim sesimizi yükseltmemiz gerekir. Çünkü sesimizi kısarak varabileceğimiz bir yer yok.” ifadelerini kullandı.

Siyasete atılmadan önce de insan hakları mücadelesi veren bir isim olan Gergerlioğlu, “Demokrasi kolay bir şey değil. Bedeller ödeyerek kazanabiliriz. Ülkemizde de bu bedel süreci yaşanıyor. Kimse, gemisini kurtaran kaptan gibi kendisini görmesin. Mutlaka bir yerinden OHAL size de bize de dokunacak. Herkese dokunacak. ‘Birileri acı çeksin bana ne!’ diyen vicdansız bakış açısı bile kendisini bu OHAL felaketinden kurtaramayacaktır.”

#BİTMEYENOHAL KAMPANYASI

Gergerlioğlu, sosyal medyada başlattığı #bitmeyenohal kampanyası ile ilgili, “İnsanlarımızın konuşması lazım. Sorunlar, içine kapanarak ya da çatışmayla çözülmez. Yürütmenin demokrasiden haberi yok, yargı tamamen siyasallaşmış, yasama tek adamın emrine girmiş. Ancak bunu düzeltecek olan da yine bizleriz. O yüzden OHAL’in 2,5 yılında artık durmamamız gerektiğini düşünüyoruz. Giderek kötüleşen gidişat var. O yüzden sesimizi yükseltmeyi düşündük ve bunu da fiili olarak yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu’nun sosyal medyada başlattığı #bitmeyenohal kampanyası 23 Ocak’a kadar devam edecek.

“OHAL KOMİSYONU ADETA OHAL’İN BİR CELLADI GİBİ”

Söz konusu kampanyada “OHAL felaketinin en kıyıcı makinesi” olan OHAL Komisyonu’na karşı hareket etme kararı aldıklarını söyleyen Gergerlioğlu, komisyonun OHAL’in adeta bir celladı gibi görev aldığını, anayasayı çiğnediğini ve hatta anayasal suç oluşturan bir komisyon olduğunu ifade etti.

Gergerlioğlu, OHAL Komisyonu’nun geçen günlerde yargı süreci henüz bitmeyen Mehmet Altan’ın başvurusunu da reddettiğine işaret ederek, “Öylesine hukuk dışı gerekçelerle bu red verildi ki, utanç verici bunlar Türkiye adına.” değerlendirmesinde bulundu.

Gündem

AKP’li başkan, aç vatandaşın evine gıda yerine TV gönderdi

Gaziantep’te ekonomik sorunlarla boğuşan ve evinde televizyon olmaması nedeniyle yasaktan habersiz ayakkabı boyamak için sokağa çıkan vatandaş sosyal medyanın gündemi oldu. AKP’li başkan, aç vatandaşın evine gıda yerine televizyon gönderdi. 

BOLD – Gaziantep’te evinde televizyon olmadığı için sokağa çıkma yasağından haberi olmayan ve ayakkabı boyamak için sokağa çıkan bir vatandaş gündeme oturdu. Vatandaş, evinde 4 çocuğu olduğunu, aç olduğunu ve ekmek parası için çalışmak zorunda olduğunu söyledi. AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ekonomik sorunları olan vatandaşa televizyon hediye edildiğini açıkladı.

TV HEDİYE EDİLDİĞİ AÇIKLAMASI TEPKİ ÇEKTİ

Fatma Şahin konuyla ilgili sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Arkadaşlarımızla konuştum. Konuyla ilgileniyorlar. Orhan Özcan kardeşimiz bundan böyle TV haberlerini izleyebilecek, pandemi kısıtlamalarından haberdar olacak kısmetse…” dedi. Şahin’in bu açıklamaları, sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

Perinçek: İktidarın rotasını biz çiziyoruz

 

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye, Avrupa’da vaka sayısında açık ara önde

Türkiye, koronavirüs vaka sayısı bakımından 5 Aralık’ta da Avrupa’da en fazla vaka bildiren ülke oldu. 31 bin 896 vakanın bulunduğu Türkiye’yi 23 bin 318 vaka ile Almanya takip etti.

BOLD – Koronavirüs vaka sayılarının açıklanması ile birlikte Türkiye’de durumun ciddiyeti de ortaya çıktı. 5 Aralık gün Avrupa’da en fazla vaka bildiren ülke Türkiye oldu.

AĞIR HASTA SAYISI 5 BİN 800

Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre son 24 saatteki hasta sayısı 6 bin 128, vaka sayısı da 31 bin 896 olarak kaydedildi. 5 Aralık tarihli tabloya göre ise 196 yurttaş yaşamını yitirdi, 5 bin 800 kişi de hastalığı ağır şekilde atlatıyor.

TÜRKİYE AÇIK ARA ÖNDE

Türkiye, 31 bin 896 günlük vaka sayısı ile Avrupa ülkeleri genelinde en yüksek vaka sayısı bildiren ülkeler konumuna geldi. Türkiye’yi 23 bin 318 ile Almanya, 21 bin 52 ile İtalya, 15 bin 539 ile İngiltere, 13 bin 825 ile Ukrayna, 12 bin 923 ile Fransa ve 12 bin 430 ile Polonya takip etti.

 

Perinçek: İktidarın rotasını biz çiziyoruz

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüs hız kesmiyor, bugün salgın nedeniyle 196 kişi yaşamını yitirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel koronavirüs verilerini açıkladı. Bugün Kovid-19’dan dolayı yaşamını yitiren sayısı 196’ya çıkarken, vaka sayısı ise 31 bin 896 olarak kayıtlara geçti.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel koronavirüs vaka sayısını açıkladı. Vaka ve ölüm sayılarında artış devam ederken, Bakan Koca, “Evimiz en güvenli yerdir. Kapalı ve kalabalık ortamlara ara verelim” uyarısında bulundu.

AĞIR HASTA SAYISI 5 BİN 800

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre semptom gösteren 6 bin 128 hastayla birlikte 31 bin 896 yeni vaka tespit edilirken, 196 kişi de yaşamını yitirdi. Ağır hasta sayısı 5 bin 800 olurken, toplam ölüm sayısı ise 14 bin 705’e yükseldi. Toplam hasta sayısı da 533 bin 198’e çıktı.

KALABALIK ORTAMLARA ARA VERELİM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaptığı açıklamada, “Bugün tespit edilen 6 bin 128 hastamız var. Sokağa çıkma kısıtlamalarının tek sebebi toplum sağlığını korumaktır. Hepimiz üzerimize düşeni yapmalı ve kendi kısıtlamalarımızı uygulamalıyız. Evimiz en güvenli yerdir. Kapalı ve kalabalık ortamlara ara verelim” dedi.

Perinçek: İktidarın rotasını biz çiziyoruz

Okumaya devam et

Popular