Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Müşterileri Apple markasına niye bu kadar sadık?

Apple kullanıcılarının markalarından kolay kolay vazgeçmemelerinin 7 nedeni.

Apple kullanıcıları, Apple cihazlardan kolay kolay vazgeçmiyor. Vazgeçenler ise kısa sürede geri dönüyor. Bu sevginin ve bağlılığın sebepleri nedir?

Webtekno’dan Emre Ömer Zehir’in haberine göre, Apple kullanıcıları, bütün büyük şirketleri kıskandıracak bir bağlılıkla şirketlerine bağlılar. İnsanlar zaman zaman kızsalar da Apple’dan kopmuyorlar. Bunun da bazı sebepleri var.

ÇALIŞANLAR, KENDİ SEVECEKLERİ TELEFONU ÜRETİYOR

Apple’da çalışanlar yeni bir cihaz geliştirirken, kendi içlerine sinmeyen hiçbir şeyi yapmıyor. Çalışanların ürettiği cihazları şekillendiren, doğrudan doğruya çalışanların istekleri. Bunun sonucunda da “Herkes için bir şey” stratejisi ortaya çıkıyor. Apple ürünleri de haliyle en üst seviyede oluyor.

ÜRÜNLER PİYASAYA HAM ÇIKMIYOR

Apple, teknolojisi tam olarak oturmadan ve istenilen seviyeye gelmeden hiçbir ürünü çıkarmıyor. iPad teknik olarak iPhone’dan önce firmanın gündemine gelmiş olsa da dönemindeki teknoloji yüzünden bu fikir rafa kaldırılmıştı.

Onun yerine, iPad için geliştirilen teknolojiler iPhone’da kullanıldı. Apple her zaman için bitmiş bir ürün piyasaya sürüyor, cihazların eksiksiz olmasına özen gösteriyor.

APPLE CİHAZLARI BİR ARADA ÇOK İYİ ÇALIŞIYOR

Apple’ın en takıntılı olduğu konulardan biri, Apple ürünlerinin gerek yazılım gerek donanım olarak birbirleriyle tamamen uyumlu olması. Apple cihazları her şeyi yapamayabilirler ama yapmaları için üretildikleri işi yaparken çok performanslı ve platformlar arasında çalışmaya izin veren bir yapıya sahipler.

MÜŞTERİLERİN HOŞUNA GİDİYOR

Burada bahsedilen sadece Mac’ler ve iPhone’lar değil. Bütün cihazlar, tamamen uyumlu ve şık tasarıma sahip aksesuarlar ile geliyor. Tasarım çizgisi korunan ve belli bir tarza sahip olan aksesuarlar kullanıcılarını adeta büyülüyor.

REKLAMI APPLE DEĞİL, KULLANICILAR YAPIYOR

Apple ne zaman yeni bir şey duyuracak olsa Apple kullanıcıları merakla etkinlikleri izliyor, haberleri takip ediyor ve Apple hakkında paylaşımlar yapıyor. Apple’ın cihazlarını her zaman için kullanıcıları anlatıyor.

İnsanlar olarak, tanıdığımız ve sevdiğimiz kişilere güvenme eğilimimiz, televizyonda gördüğümüz ya da internette karşımıza çıkan reklamlardaki kişilere güvenme ihtimalimizden daha fazla.

ŞİRKET STRATEJİLERİ

Apple, bir şey yapacağı zaman uzun uzun stratejisini ve planlamasını yapıyor. Tasarımdaki en küçük ayrıntıdan ambalajın şekline kadar her şey bir stratejinin ve bir planın parçası. Firma yıl boyunca AR-GE departmanının ürettiği her şeyi tek bir üründe topluyor ve bütün yenilikler tek ürün temel alınarak tasarlanıyor.

APPLE TECRÜBESİ OLDUKÇA SÜRÜKLEYİCİ

Apple ürünleri, kullanıcı deneyimi açısından oldukça farklı ve yüksek bir seviyede. Apple ilk satın alma anından son ana kadar her zaman müşterisiyle olumlu bir ilişki içerisinde olmaya çalışıyor ve kullanıcılarına, kendi ürünlerini kullandırmayı amaçlıyor.

Apple’ın efsanevi ismi Steve Jobs, firmada “Hayır” dedikleri teknolojilerin, “Evet” dedikleri teknolojilerden daha fazla olduğunu söylemişti. Apple’a göre bir ürünün hayata geçmesi için mükemmel ve etkileyici olması gerekiyor.

Dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch, haziranda kanatlanacak

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0