Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Müşterileri Apple markasına niye bu kadar sadık?

Apple kullanıcılarının markalarından kolay kolay vazgeçmemelerinin 7 nedeni.

Apple kullanıcıları, Apple cihazlardan kolay kolay vazgeçmiyor. Vazgeçenler ise kısa sürede geri dönüyor. Bu sevginin ve bağlılığın sebepleri nedir?

Webtekno’dan Emre Ömer Zehir’in haberine göre, Apple kullanıcıları, bütün büyük şirketleri kıskandıracak bir bağlılıkla şirketlerine bağlılar. İnsanlar zaman zaman kızsalar da Apple’dan kopmuyorlar. Bunun da bazı sebepleri var.

ÇALIŞANLAR, KENDİ SEVECEKLERİ TELEFONU ÜRETİYOR

Apple’da çalışanlar yeni bir cihaz geliştirirken, kendi içlerine sinmeyen hiçbir şeyi yapmıyor. Çalışanların ürettiği cihazları şekillendiren, doğrudan doğruya çalışanların istekleri. Bunun sonucunda da “Herkes için bir şey” stratejisi ortaya çıkıyor. Apple ürünleri de haliyle en üst seviyede oluyor.

ÜRÜNLER PİYASAYA HAM ÇIKMIYOR

Apple, teknolojisi tam olarak oturmadan ve istenilen seviyeye gelmeden hiçbir ürünü çıkarmıyor. iPad teknik olarak iPhone’dan önce firmanın gündemine gelmiş olsa da dönemindeki teknoloji yüzünden bu fikir rafa kaldırılmıştı.

Onun yerine, iPad için geliştirilen teknolojiler iPhone’da kullanıldı. Apple her zaman için bitmiş bir ürün piyasaya sürüyor, cihazların eksiksiz olmasına özen gösteriyor.

APPLE CİHAZLARI BİR ARADA ÇOK İYİ ÇALIŞIYOR

Apple’ın en takıntılı olduğu konulardan biri, Apple ürünlerinin gerek yazılım gerek donanım olarak birbirleriyle tamamen uyumlu olması. Apple cihazları her şeyi yapamayabilirler ama yapmaları için üretildikleri işi yaparken çok performanslı ve platformlar arasında çalışmaya izin veren bir yapıya sahipler.

MÜŞTERİLERİN HOŞUNA GİDİYOR

Burada bahsedilen sadece Mac’ler ve iPhone’lar değil. Bütün cihazlar, tamamen uyumlu ve şık tasarıma sahip aksesuarlar ile geliyor. Tasarım çizgisi korunan ve belli bir tarza sahip olan aksesuarlar kullanıcılarını adeta büyülüyor.

REKLAMI APPLE DEĞİL, KULLANICILAR YAPIYOR

Apple ne zaman yeni bir şey duyuracak olsa Apple kullanıcıları merakla etkinlikleri izliyor, haberleri takip ediyor ve Apple hakkında paylaşımlar yapıyor. Apple’ın cihazlarını her zaman için kullanıcıları anlatıyor.

İnsanlar olarak, tanıdığımız ve sevdiğimiz kişilere güvenme eğilimimiz, televizyonda gördüğümüz ya da internette karşımıza çıkan reklamlardaki kişilere güvenme ihtimalimizden daha fazla.

ŞİRKET STRATEJİLERİ

Apple, bir şey yapacağı zaman uzun uzun stratejisini ve planlamasını yapıyor. Tasarımdaki en küçük ayrıntıdan ambalajın şekline kadar her şey bir stratejinin ve bir planın parçası. Firma yıl boyunca AR-GE departmanının ürettiği her şeyi tek bir üründe topluyor ve bütün yenilikler tek ürün temel alınarak tasarlanıyor.

APPLE TECRÜBESİ OLDUKÇA SÜRÜKLEYİCİ

Apple ürünleri, kullanıcı deneyimi açısından oldukça farklı ve yüksek bir seviyede. Apple ilk satın alma anından son ana kadar her zaman müşterisiyle olumlu bir ilişki içerisinde olmaya çalışıyor ve kullanıcılarına, kendi ürünlerini kullandırmayı amaçlıyor.

Apple’ın efsanevi ismi Steve Jobs, firmada “Hayır” dedikleri teknolojilerin, “Evet” dedikleri teknolojilerden daha fazla olduğunu söylemişti. Apple’a göre bir ürünün hayata geçmesi için mükemmel ve etkileyici olması gerekiyor.

Dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch, haziranda kanatlanacak

Dünya

Yapay zekâ bir hafta felsefe yaptı kimse fark etmedi

GPT-3 isimli geliştirilmiş bir yapay zekâ, bir haftadan fazla bir süre boyunca Reddit’te bot hesap olduğu fark edilmeden paylaşımlarda bulundu.

BOLD“Thegentlemetre” kullanıcı adıyla gerçek kullanıcı gibi davranan GPT-3 AskReddit ve AskScience gibi soru-cevap forumlarında, intihardan yaşama ve korku kavramına kadar birçok konuda yorum içeren paylaşımlar yaptı. Gönderileri yüzlerce beğeni aldı.

GPT-3 175 milyar farklı parametreyi değerlendirebiliyor

İNSANLIĞI YOK ETMEKTEN KAÇINAMAYACAĞIM

Yapay zekânın asıl şaşırtıcı paylaşımları ise kullanıcılara ölümden daha çok korktukları şeyin sorulduğu bir AskReddit başlığında yaşandı. GPT-3 bu başlık altında yaşamın doğasıyla ilgili birçok felsefi değerlendirme yaptı. Yapay zekânın korku konusunda vardığı sonuç ise “Beni ölümden daha çok korkutan şeylere gelince, hiçbir şeyin beni gerçekten korkutmadığını söylemeliyim. Sanırım korkunun kendisindeki belirsizlikten korkabilirim.” şeklinde oldu.

GPT-3’ün kullandığı hesabın bot olduğu ise bir Reddit kullanıcısının “Thegentlemetre”’nin gönderilerinin paylaşılma hızı ve uzunluğundan şüphelenmesiyle fark edildi. “Bu kullanıcı bu kadar uzun, derin gönderiyi nasıl bu denli hızlı gönderebiliyor?” diye soran yazılım mühendisi Philip Winston araştırması sonunda bot hesabın Elon Musk’ın kurucuları arasında yer aldığı yapay zekâ girişimi OpenAI tarafından geliştirilen GPT-3 olduğu sonucuna vardı.

Winston araştırmasını detaylı olarak yayınladığı bloğunda “Kalite inanılmaz derecede iyiydi, bunları sadece birkaç yıl önce, hiçbir makine yazamazdı.” ifadelerini kullandı.

Geçen ay GPT-3, kaleme aldığı bir makalede insanların yapay zekâ karşısında tehdit altında hissetmemesi gerektiğine dair kanıtlar ileri sürerken şu ilginç uyarıda da bulunmuştu:

“İnsanlığı yok etmekten kaçınamayacağımı biliyorum. Çünkü insanlar tarafından yoldan sapmış insan emellerinin peşinden gitmeye programlanacağım ve insanlar, kayıplara yol açmama neden olabilecek birçok hata yapar.”

Okumaya devam et

Teknoloji

Vatan Bilgisayar 27 bin kişinin bilgilerini çaldırdığını duyurdu

Teknoloji marketi Vatan Bilgisayar’ın online sitesinde hesabı olan kişilerin şifre ve kullanıcı adlarına erişilmesinin ardından şirket Kişisel Verileri Koruma Kurulu başvurdu.

BOLD – Vatan Bilgisayar adlı teknoloji şirketine ait online sitede hesabı olan 27 bin 143 üyenin hesap bilgileri çalındı. Haberi bizzat Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) başvuran şirket duyurdu.

Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından konuyla ilgili kamuoyuna yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun “Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler” başlıklı 12 nci maddesinin (5) numaralı fıkrası “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir. Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir” hükmünü amirdir.”

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Kurumumuza gönderilen kişisel veri ihlali bildiriminde özetle;

İhlalin; başka bir kaynaktan elde edildiği değerlendirilen kullanıcı adı (e-posta) ve şifrelerin veri sorumlusunun internet sitesinde geçerli olup olmadığının denenmesi sonucu, başarılı olan kullanıcı adı ve şifrelerin bir web sitesinde yayınlanması şeklinde gerçekleştiği,

Giriş denemelerinin Vatan Bilgisayar mobil arayüzünde kullanılan bir web servis altındaki api ile programatik olarak denendiği,

İhlalin 05.10.2020 tarihinde saat 01:30’da gerçekleştiği ve bir güvenlik firmasından gelen uyarı e-maili ile 05.10.2020 tarihinde saat 17:04’te tespit edildiği,

İhlalden etkilenen kişisel verilerin www.vatanbilgisayar.com üye kullanıcı adı (e-posta adresi) ve bu kullanıcıların www.vatanbilgisayar.com’da yer alan şifreleri olduğu,

İhlalden 27.143 vatanbilgisayar.com üyesinin etkilendiği,
İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak kisiselverim@vatanbilgisayar.com uzantılı e-posta adresinden bilgi alabileceği ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 09.10.2020 tarih ve 2020/789 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Şirketin açıklamasının ardından bazı sosyal medya kullanıcıları, müşteri bilgilerini çaldıran Vatan Bilgisayar’a tepki gösterdi.

Sahte içki 3 ilde 27 kişiyi öldürdü

Okumaya devam et

Kültür

Bilim insanları rüyaları yönlendirdi: Inception gerçek oluyor

Christopher Nolan’ın yönettiği ve rüyaları eksen alan konusuyla ilgi çeken Inception gerçek oluyor. Bilim insanları uyarıcılar kullanarak rüyaları yönlendirmeyi başardı.

BOLD– MIT’deki bilim insanları Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon, Ellen Page, Tom Hardy ve Marion Cotillard’ın rol aldığı Inception(Başlangıç) filminde olduğu gibi rüyaları yönlendirmenin yolunu buldu.

RÜYADA NE GÖRECEĞİMİZİ BELİRLEYEBİLİR MİYİZ?

Christopher Nolan’ın yönettiği 2010 yapımı Inception rüyalarda fikir çalmayı meslek edinen ama sonra daha ileri giderek bir insanın zihnine fikir ekleyen bir grup profesyonel hırsızı konu alıyordu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları, olabilirliği tartışılan bu konuyu gerçeğe dönüştürmenin yolunu buldu.

Bilim insanları Dormio adlı uyku izleme cihazı ve uykunun hipnagoji isimli ilk aşamasında yapılan telkinler vasıtasıyla rüyaların temalarını yönlendirmeyi başardı.

YÜZDE 67 BAŞARI SAĞLANDI

Gönüllü denekler öncelikle “Ağaç düşünmeyi unutmayın.” gibi sesli uyarılar kaydettikten sonra uyku aşamasına geçti. Bu sırada parmaklara takılan Dormio cihazı, uyuyan kişinin dış uyaranlara bütünüyle kapanmadığı hipnagoji aşamasına geçip geçmediğini tespit etmek için kalp atışlarını ve cilt hareketlerini gözlemledi.

Hipnagoji aşamasına geçildiğinde ise önceden kaydedilen sesler deneklere dinletildi. Özel hazırlanan bir uygulama aracılığıyla yapılan bu süreç birkaç kez tekrarlandıktan sonra uyanan katılımcılar kısa rüya günlüklerini uygulamaya kaydetti.

Çalışmayı yürüten isimlerden Adam Haar Horowitz, elde edilen sonuçları şöyle açıkladı: “Katılımcılar, söz konusu yönlendirmelerin rüyalarında görünüp görünmediğini aktardı” dedi ve ekledi: Komutlardaki nesneler rüyalarda genellikle dönüştürülür. Mesela ağaç mesajı, ağaç şeklindeki bir arabaya dönüşür. Ancak bu ilişkilenimler kolayca tanınır. Araştırmacılar, katılımcıların bildirdiği rüyaların yüzde 67’sinde ağaçla ilintili öğeler tespit etti. Örneğin, katılımcılardan biri rüyasını, “Yanımda biriyle ağaç köklerini takip ediyordum ve kökler beni farklı yerlere götürüyordu.” diye anımsadı.

TRAVMALAR TEDAVİ EDİLEBİLİR

Consciousness and Cognition isimli akademik dergide yayımlanan çalışmada, bu şekilde yönlendirilmiş rüyaların, yaratıcı yazın gibi faaliyetlere yardımcı olmanın yanı sıra ayrıca, travma ve stresle mücadelede kullanılabileceği de öne sürülüyor.

Okumaya devam et

Popular