Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Polis kurşunu ile ölüme müebbet istendi, mahkeme cezayı sıfırladı

Mazlum Turan 28 Ağustos 2015’te polis kurşunu ile hayatını kaybetmişti.

16 yaşındaki Mazlum Turan’ın polis kurşunuyla öldürülmesinde hüküm açıklandı. Müebbet talebine rağmen mahkeme cezayı sıfırlayan bir karara imza attı.

Mazlum Turan, Mardin Kızıltepe’de “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis memuru Süleyman Esenboğa’nın silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetti.

POLİS MEMURU BİR GÜN BİLE HAPİS YATMAYACAK

Polis Esenboğa’nın yargılandığı davada savcı “müebbet hapis” talebinde bulundu, ancak mahkeme heyeti 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası vererek cezayı erteledi. Karar göre 16 yaşındaki Turan’ı öldüren polis bir gün bile hapis yatmayacak.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 28 Ağustos 2015’te trafik kontrolü esnasında meydana gelen olaya ilişkin davada Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşması yapıldı.

Tutuksuz yargılanan sanık polis Süleyman Esenboğa görev yaptığı Mersin’den Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile bağlandı.

TALEP MÜEBBET ANCAK

Savcılık makamı, mevcut tüm deliller ve beyanlar dikkate alındığında Mazlum Turan’ın ölümüne yol açan kurşunun 6 metre mesafeden yatay bir şekilde ateşlenmiş olmasından hareketle, sanığın böylesi bir sonucun yaşanabileceğini öngörmesine rağmen ateş açtığının sabit olduğunu belirtti.

Savcı, sanığın beyanında ileri sürdüğü gibi “olayın yaşanmasına yerden seken kurşununun sebep olmadığının açık olduğunu” ifade etti. Sanık polis memurunun “Olası kastla adam öldürme” suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirten savcı, sanığa müebbet hapis cezası verilmesini talep etti ve tutuklanmasını istedi.

ATEŞ AÇMAM KANUNA UYGUN

Sanık polis Süleyman Esenboğa, “Aracın camlarında film olması, uzun farlarının yanıyor olması nedeniyle ben araçta kim ya da kimlerin olduğunu bilme imkânına sahip değildim. Bu olayda koşar vaziyetteydim. Doğrudan hedef almam için durup, nişan almam ve ateş etmem gerekir.” dedi.

2 KEZ İNDİRİME GİDİLEN CEZA ERTELENDİ

Son savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık polis Esenboğa’na “taksirle ölüme neden olma” suçundan 3 yıl hapis cezası verdi. Ancak verdiği bu cezada “sınırın kast olmaksızın aşılması” sebebiyle 4’te 1 oranında oranında indirime gidip 2 yıl 3 aya düşüren mahkeme, yine sanığın duruşmalardaki “iyi hali” gerekçesiyle cezayı 1 yıl 10 ay 15 güne düşürdü.

Mahkeme, sanık Esenboğa’nın istemi doğrultusunda hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar vererek, cezayı 5 yıl erteledi.

“KÜRDÜN CANININ TAVUK KADAR DEĞERİ YOK”

Turan Ailesi avukatı Erdal Kuzu, mahkemenin verdiği kararın ardından Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu:

“Sivillere karşı kolluk kuvvetlerince işlenen suçlarda verilen cezasızlık örneklerinden biri daha bu kararla ortaya çıktı. Bu kararla anlaşılıyor ki mahkemelere göre Kürdün canının bir tavuk kadar önemi yok. Mahkeme hükmün açıklanmasını geriye bırakarak, istinaf mahkemesine gitmememizin de önünü kapatmış oldu. Şu an bu davaya ilişkin yapabileceğimiz tek şey üst mahkemeye itiraz etmek. İtirazımızı yapacağız.”

Bir Özel Harekât polisinin “hendek operasyonları” anıları-1

Gündem

Ümit Nağmelerinden Kadir Gecesine özel ilahi: Ya Mekke

Ümit Nağmeleri, Kadir Gecesi için özel bestelediği Ya Mekke ilahisini paylaştı. Ümit Nağmelerinin YouTube kanalından paylaşılan kliple birlikte takipçilerinin Kadir Gecesi tebrik edildi.

BOLD – Ümit Nağmelerinin duası şöyle: “Rahman olandan rahmetin sağanak sağanak yağdığı, dergah-ı Zat-ı Uluhiyyetinde birlerin bin eylendiği, bir dileğe binler lütufla cevap verildiği bu mübarek gecenin yüzü suyu hürmetine, tüm mazlumların dualarının kabul olması, masum ve mağdurların fereç ve mahreç bulması duasıyla leyle-i kadirinizi tebrik ederiz.”

Okumaya devam et

Gündem

Kadir Gecesine özel program

Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne indirilmeye başlandığı bin aydan hayırlı Kadir Gecesi, bu gece idrak edilecek. İlahiyatçı İsmail Büyükçelebi’nin katılacağı Hizmetten’in Youtube hesabında Kadir Gecesine özel bir yayın yapılacak.

BOLD – 11 ayın sultanı Ramazan ayının son günleri yaklaşırken, Kadir Gecesi bir kez daha hanelerimize ve gönüllerimize teşrif ediyor.

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı, Efendimiz(sav)‘in nübüvvetle vazifelendirildiği bu mübarek gecenin feyzinden, bereketinden istifade etmek için Hizmetten.com Youtube hesabından Kadir Gecesi Özel canlı program yayınlanacak.

Barış Cem Kaya’nın sunumuyla canlı yayınlanacak programın konuğu İlahiyatçı Yazar İsmail Büyükçelebi, Kadir Gecesi’nin önemini anlatacak.

Bu akşam Avrupa saatiyle 22.00’de Türkiye saati ile 23.00’te başlayacak olan program Hizmetten Youtube kanalı ve Hotbird uydusunda bulunan MC EU TV’den eş zamanlı yayınlanacak.

Okumaya devam et

Gündem

İzmir Başsavcılığından skandal hukuksuzluk: 4 yaşındaki çocuğu iddianameye koydu

İzmir’de savcı, Türk Silahlı Kuvvetleri mensubuna yönelik ankesörden aranma iddiasıyla F.Ö. hakkında hazırladığı iddianameye 4 yaşındaki çocuğun kimlik bilgilerini de koydu. Aile bilgilerini iddianameye koyan savcı, hiçbir gerekçe de göstermedi.

BOLD – İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan bir soruşturmada, TSK mensubu olduğu belirlenen F.Ö. adlı kişinin ankesörlü telefonla çeşitli zamanlarda arandığı iddia edildi.

Cumhuriyet’in haberine göre soruşturma kapsamında hakkında iddianame düzenlenen F.Ö.’nün ankesörlü telefonla ardışık olarak arandığı tarihlere, görüşmelerin sürelerine, aramaların hangi şehirden yapıldığına ve tasniflenmiş ardışık arama gruplarına yer verildi.

Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede tek şüpheli olarak F.Ö.’nün ismi bulunurken, Özbudak soyadlı aileye mensup kişilerin de ardışık arama tablosunda yer aldığı görüldü.

2007 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’ndan Kıdemli Yüzbaşı olarak emekli olan Avukat Coşkun Özbudak’ın da Aralık 2015’de şüpheli F.Ö. ile ardışık arandığı iddiasıyla savcılığın aile bilgilerini iddianameye koyduğu belirtildi.

ÇOCUKLARIN BİLGİLERİ İDDİANAMEDE

İddianamede Coşkun Özbudak hakkında herhangi bir soruşturma bilgisi bulunmazken, Özbudak’ın eşinin, birisi dört yaşında üç çocuğunun, yengesinin ve on iki yaşındaki yeğeninin T.C. numaraları ile kimlik bilgileri gerekçesiz olarak iddianameye konuldu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Konuyu yargıya taşıyan Avukat Coşkun Özbudak, “Bir soruşturma kapsamında elde edilen fakat o soruşturmayla ilgisi bulunmayan kişilere ait olan bilgi, veri ve kayıtların ifşasının kamu görevlileri açısından suç teşkil ettiği gibi, hak ihlali oluşturuyor” dedi. Suç duyurusunda bulunan Özbudak, kendisinin ve aralarında 4 yaşındaki çocuğunun da olduğu altı aile bireyinin F.Ö hakkındaki soruşturmayla bir ilgisi olmadığını, anılan kişiyle hiçbir ilişkileri bulunmadığını kaydetti. İddianameye imza atan Cumhuriyet Savcısı olmak üzere tüm sorumlular hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti. Özbudak, ayrıca şahsına ve aile bireylerine ait bilgilerin dosyadan çıkartılması talebiyle de F.Ö hakkındaki davaya bakan mahkemeye dilekçe verdi.

OHAL KALKSA DA DEVAM EDİYOR

Özbudak, şunları söyledi: “OHAL KHK’larının da sağladığı yasal alt yapıyla özellikle FETÖ ve benzeri soruşturmalarda inisiyatifi kolluk ele alıyor ve çoğunlukla teknik veriler içerdiğinden soruşturma dosyasının savcılar tarafından dikkatle incelenmiyor. Böylelikle de kolluk fezlekelerinin aynen iddianameye dönüştürülüyor. Her ne kadar OHAL kalksa da yarattığı alışkanlığı devam ediyor, mağduriyetler de artırıyor.”

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0