Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD, İran petrolü için 3 ülkeye tanıdığı istisnayı mayısta kaldıracak

ABD'nin İtalya, Yunanistan ve Tayvan'a tanıdığı İran'dan petrol ithalatı muafiyetine mayısta son vereceği belirtiliyor.

ABD, 2018 yılı kasım ayında İran’a yönelik mali müeyyideleri genişletmiş, ancak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeye Tahran’dan petrol ithal etme muafiyeti tanımıştı. Petrol piyasası uzmanlarına göre, istisnalar mayıs ayında yeniden uzatılacak ancak 8 ülkeden bazılarının istisnası kaldırılacak.

ABD’nin 8 ülkeye İran’dan petrol ithali için istisna getirmesi piyasalarda şaşkınlıkla karşılanmış ve Brent ham petrolün ileri tarihli satış kontratları yüzde 22 düşmüştü. Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) de aralık ayında aldığı kararla 2019 yılı için petrol arzını düşürme kararı almıştı.

Uzmanlara göre Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Türkiye’ye tanınan petrol ithali istisnası mayıs ayında da uzatılacak. Ancak İtalya, Yunanistan ve Tayvan’a getirilen muafiyetin kaldırılacağı belirtiliyor.

3 ülkeye tanınan istisnanın kaldırılmasının dünyanın en büyük 4’üncü petrol ihracatçısı İran’ın petrol satışını biraz daha düşüreceği belirtiliyor.

ABD, İRAN’IN PETROL İHRACATINI SIFIRLAMA HEDEFİNİ GERÇEKLEŞTİREMEYECEK 

ABD’nin İran yaptırımlarını getirirken ana hedefi Tahran’ın petrol satışı sıfırlamaktı.

Uzmanlar, diplomatik ve jeopolitik bazı önceliklerin ABD’nin İran’ın petrol ihracını sıfırlama politikasını hedefini engellediğini ifade ediyor.

ABD, özellikle İran petrolünün iki ana müşterisi Çin ve Hindistan’la ilişkileri daha fazla bozmamak için bu ülkelere istisnalar getirmişti.

ABD’nin Tahran’ın petrol ihracatını biraz daha kısmasının ülkede ekonomiyi biraz daha bozacağı ve petrolden büyük gelir bekleyen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin bütçe hedeflerini etkileyeceği kaydediliyor.

KASIM AYINDAKİ AZALMANIN ARDINDAN İRAN’IN PETROL İHRACATI ARTIYOR

İran’ın Asya kıtasındaki ülkelere petrol ihracatı Kasım ayında devreye giren yaptırımlarla son 5 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Çin ve Hindistan, Kasım ayında da İran’dan petrol ithal etmeye devam etmiş. Türkiye ise kasım ayında ara verdiği ithalata aralık ayında yeniden başlamıştı.

Güney Kore’nin de 4 ay ara verdiği ithalata bu ay yeniden başlaması bekleniyor.

İran’ın petrol ihracatının sıfırlanmasının fiyatları çok yükselteceği ve uluslararası alandaki istikrarı zedeleyeceği belirtiliyor. ABD’nin bu yüzden İran’ın petrol ihracatını sıfırlama yoluna gitmediği kaydediliyor.

ABD, ayrıca Hindistan ve Çin’i İran’dan petrol ithalini azaltma konusunda ikna etmekte zorlanıyor.

Türkiye bir aylık aradan sonra İran’dan petrol ithal etti

Dünya

DSÖ, pandemi sonrası için uyardı: Daha zorlu sorunlar bekliyor

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, zengin ülkelerin aşı izdihamında fakir ülkelerin ezilmesine müsaade edemeyeceklerini belirterek, küresel bir kriz olan pandemide çözümün de adil ve küresel olması gerektiğini söyledi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koranavirüs (Kovid-19) salgını birinci yılına yaklaşırken dünyayı yoksulluk ve açlık gibi pandemiden sonra daha zorlu sorunların beklediği uyarısında bulundu.

DÜNYAYI ZORLU SORUNLAR BEKLİYOR

Ghebreyesus, BM Genel Kurulunda düzenlenen Kovid-19 Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ”Zengin ve güçlü ülkelerin aşı izdihamında fakir ülkelerin ezilmesine müsaade edemeyiz” dedi. Salgının üzerinden neredeyse bir yıl geçtiğini ve ”tünelin sonundaki ışığın daha parlak hale geldiğini” belirten Ghebreyesus, pandemiden sonra ise dünyayı daha zorlu sorunların beklediği uyarısında bulundu.

“ÇÖZÜM DE KÜRESEL OLMALI” ÇAĞRISI

Ghebreyesus,”Yoksulluk ve açlığın aşısı yok, eşitsizliğin ve iklim değişikliğinin aşısı yok” diye konuştu. Pandeminin küresel bir kriz olduğuna dikkati çeken Ghebreyesus, çözümün de adil ve küresel olması çağrısı yaptı.

Koronavirüs salgını Türkiye’de yeni rekorlar kırarak yayılıyor

Okumaya devam et

Dünya

ABD’li en üst düzey istihbarat yetkilisi: Çin özgürlüğe karşı en büyük tehdit

ABD’nin en üst düzey istihbarat yetkilisi Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliffe, Çin’in İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana demokrasi ve özgürlüğe en büyük tehdit olduğunu söyledi.

BOLD – Wall Street Journal gazetesinde bir makale kaleme alan Ratcliffe, Çin’in ABD’nin sırlarını çalarak ve piyasada ABD’li şirketlerin yerini alarak büyüdüğünü belirtti.

RUSYA VE TERÖRLE MÜCADELENİN ÖNÜNE GEÇTİ

Ratcliffe ayrıca Pekin’in ABD ile bir sürtüşmeye hazırlandığını ve ekonomik, askeri ve teknolojik açılardan dünyaya hükmetmeye niyetli olduğunu belirtti.

Daha önce Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve FBI Başkanı Christopher Wray de benzer açıklamalar yapmıştı.

Ulusal İstihbarat Direktörü Ratfcliffe Çin’in ABD istihbarat faaliyetlerinin başlıca odağı olma özelliğini Rusya ve terörle mücadeleden aldığını belirtti.

FİKRİ MÜLKİYET HIRSIZLIĞI

Ratcliffe Çin’in “çal, taklit et ve yerini al” diye tanımladığı bir tür ekonomik casusluğa giriştiğini söyledi ve Çinli bir rüzgar türbini şirketinin ABD’de, Amerikalı bir rakibinden çalmaktan suçlu bulunmasını ve daha sonra bu ürünü dünya çapında satarken, Amerikalı şirketin müşteri kaybedip, işçi çıkartmasını örnek gösterdi.

Ratfcliffe her yıl 500 milyar dolar tutarında fikri mülkiyetin çalındığını savundu.

Son dönemde FBI sık sık araştırmaları çaldıkları gerekçesiyle, Çin vatandaşlarını tutukluyor. Çin’in ayrıca, Harvard Üniversitesi Kimya Fakültesi’nin dekanına ayda 50 bin dolar ödediği ortaya çıkartılmış ve tutuklanmıştı.

Ratcliffe ayrıca, Çinli istihbarat servislerini Huawei gibi teknoloji şirketleri aracılığıyla teknolojik zayıflıklar oluşturmaya çalışmakla suçladı ve Çin teknolojisi kullanan müttefik ülkelerle Amerikan istihbaratının paylaşılmayacağını belirtti.

Ratcliffe ABD’nin elde ettiği istihbarata göre Çin’in “biyolojik olarak artırılmış kabiliyetlere sahip” askerler geliştirmek için askerleri üzerinde testler yaptığını da söyledi.

SİYASİ NÜFUZ EDİNME ÇABALARI

ABD’li yetkili, Çin’in büyük şirketlerdeki sendikaları, yerel politikacılara Çin’e karşı daha yumuşak bir tutum takınma, aksi takdirde sendika üyelerinin oylarını kaybedeceklerini söylemeye teşvik ederek, ABD Kongresi üyeleri ve danışmanları üzerinde “büyük bir nüfuz kampanyası yürüttüğünü” de ifade etti.

Ratcliffe, Çin’in Kongre üyelerini Rusya’ya kıyasla altı, İran’a kıyasla da 12 kez daha sıklıkla hedef aldığını vurguladı.

PEKİN İDDİALARI REDDETTİ

Pekin yönetimi ise Ratcliffe’ın iddialarını reddetti. Dışişleri Bakanı Hua Çunying, Ratcliffe’ın yazısını “yanlış bilgi, siyasi virüs ve yalan yayma girişimi” diye nitelendirerek, “Çin’i karalamak ve Çin tehdidini abartmak üzere tekrarlanan yalan ve dedikodular dışında yeni bir şey söylemiyor. ABD yönetiminin ilgili kurumlarının bir süredir ürettiği yalan manzumelerinden biri” olarak yorumladı.

İngiliz Times gazetesi: Pekin yönetimi Türkiye’deki Uygurları ajanlık yapmaya zorluyor

Okumaya devam et

Dünya

Pfizer 2020 aşı üretim hedefini 100 milyondan 50 milyona düşürdü

Almanya merkezli BioNTech ile koronavirüse karşı aşı geliştiren Amerikan ilaç devi Pfizer, 2020 aşı üretim hedefini 100 milyon dozdan 50 milyon doza düşürdü. 2021 için 1 milyar dozdan fazla aşının dağıtılması hedefinde ise değişiklik yapılmadı.

BOLD – Şirket sözcüsü yaptığı açıklamasında aşıların üretimi için gereken büyük ölçekli hammaddenin temin edilmesi süreci olmak üzere birçok etmenin üretimin yavaşlamasında etkili olduğunu belirtti.

Buna karşın sözcü şirketin üretim ölçeğinin artması sürecini tamamladığını ve şirketin hızlı bir tempoyla üretim yaptığını belirtti.

Pfizer’in Alman biyoteknoloji şirketi Biontech’le birlikte geliştirdiği aşı iki dozdan oluşuyor. Virüse karşı koruma sağlaması için aşılanacak kişiye belirli aralıklarla iki doz aşının verilmesi gerekiyor.

“Taşıyıcı RNA” isimli yeni bir teknolojiye dayandığı belirtilen aşının İngiltere’de kullanımı bu hafta onaylanmış, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) acil onay başvurusu yapılmıştı.

44 bin deneğin katıldığı klinik testlerde aşının Kovid-19 semptomlarını önlemede yüzde 95 başarı sağladığı ortaya çıkmıştı. Aşı 65 yaş üstündekilerde ise yüzde 94 koruma sağlıyor.

Ancak aşının enfeksiyona karşı ne kadar süre koruma sağladığı bilinmiyor.

Koronavirüs aşısının mucitleri Şahin ile Türeci: Henüz aşı olmadık

Okumaya devam et

Popular