Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Bir yumurtanın Instagram’da 48 milyon beğeni almasının sırrı ne?

Sosyal medya uzmanı Ishan Goel, bir yumurta fotoğrafının neden bu kadar fazla beğeni aldığını anlattı.

Dünya Instagram’da beğeni rekoru kıran yumurta fotoğrafını konuşuyor. Sosyal medya uzmanı Ishan Goel bir yumurta fotoğrafının bu kadar fazla beğeni almasının sırrını anlattı.

4 Ocak’ta Instagram’a yüklenen bir yumurta fotoğrafı, dünyanın en büyük görsel içerik paylaşım platformunu yıktı geçti ve an itibarıyla 48 milyonun üzerinde beğeni alarak Instagram’ın en çok beğenilen fotoğrafı oldu.

Peki insanlar, bir stok yumurta fotoğrafını neden dünyanın en çok beğenilen fotoğrafı haline getirdiler? Bu sorunun yanıtı henüz 19 yaşında olan viral pazarlama gurusu Ishan Goel’den geldi.

14 YAŞINDA KENDİ PAZARLAMA ŞİRKETİNİ KURDU

Webtekno’nun haberine göre Goel, 13 yaşında sosyal medyada yürütülen viral reklam projelerinde çalışmaya başlamış, 14 yaşında kendi pazarlama şirketini kurmuş ve 15 yaşında milyarder Mark Cuban için çalışmaya başlamış biri.

Yani onun sosyal medyadaki viral pazarlama yetenekleri pek de tartışmaya açık bir konu değil. Peki Goel’in sosyal medyadaki son ‘patlaması’ ne mi oldu dersiniz? Rekortmen bir yumurta.

Goel, rekortmen yumurtanın bu denli patlama yapmasına neden olan isimlerden biri. Ancak fikrin mucidi değil. Yumurta henüz birkaç yüz bin beğeni almışken potansiyeli görmüş ve amacına ulaşması için bir viral pazarlama çalışması yürütmeye gönüllü olmuş.

Rekortmen yumurtanın şu anda 48 milyon beğeni aldığını, yumurtayı paylaşan hesabın ise 7,6 milyon takipçiye sahip olduğunu düşünürsek başarılı olduğu rahatlıkla söyleynebilir.

“İNSANLARA DÜNYA ÇAPINDA ÜNLÜ BİR İSMİ ETKİLEYEBİLECEK BİR EYLEMİN İÇİNDE OLMA FIRSATI VERDİ”

Goel’e göre yumurta fotoğrafının fazla beğeni almasının altında yatan en önemli sebep internet dünyasını yeni bir challenge yani meydan okuma altında toplaması. Fotoğrafın açıklamasında fotoğrafı 18 milyon beğeni alan Kylie Jenner’ı geçme hedefinin belirtilmesi, insanlara dünya çapında ünlü bir ismi etkileyebilecek bir eylemin içinde olma fırsatı verdi.

“MEYDAN OKUNAN KİŞİ BİR ÜNLÜ İSE HEDEFE ULAŞMA İSTEĞİ DAHA DA ARTIYOR”

Meydan okumalar internette hızlı bir şekilde trend haline gelebiliyor. Meydan okunan kişi bir ünlü olduğunda ise hedefe ulaşma isteği daha da artıyor.

Peki hesabın yaratıcıları neden bir yumurta fotoğrafı seçtiler? Goel’e göre yumurta sevimli, cansız ve aptal bir nesne. Yani insanların beğenmek istemeyecekleri ya da negatif duygu besleyemeyecekleri bir nesne.

Yumurta beğeni almaya devam ederken Ellen DeGeneres, Kylie Jenner’ın fotoğrafını yumurtanın üzerine koydu. Miley Cyrus, hamile olduğu iddialarını yalanlamak için bir yumurta fotoğrafı kullandı. Tüm bu gelişmeler, fotoğrafın 51 milyon beğeniye ulaşabileceğinin hesaplanması ile sonuçlandı.

Peki rekortmen yumurtanın yaratıcıları neden hala anonim durumundalar? Goel, yaratıcıların anonim kalmasının fotoğrafın hala yükselen bir trend haline gelmesi adına büyük önem taşıdığını söylüyor.

Instagram’da 25 milyon beğeni alan yumurta!

REKORTMEN YUMURTANIN MUCİTLERİ 19 YAŞINDAN KÜÇÜK

Goel rekortmen yumurta fikrinin mucitleri ile iletişime geçmiş olsa da kim olduklarını açıklamıyor. Dahası, onlar için endişe ettiğini belirtiyor. Nedeni ise 48 milyon beğeni alan yumurtanın yaratıcılarının 19 yaşından küçük olması ve şimdiden büyük bir gelir elde etmeyi neredeyse garantilemiş olmaları.

Daha önce de aktarıldığı gibi rekortmen yumurtanın mucitleri The Egg Gang adında bir çevrimiçi alışveriş sitesi açtı ve bu web sitesi üzerinden 20-30 dolar değerinde tişörtler satıyorlar. Hesabın takipçilerinin yüzde 1’i bile bir tişört alsa hesap sahiplerinin 1,5 milyon dolara yakın bir gelir elde edecekleri anlamına geliyor.

Henüz ergenliğini bile tamamlamamış bireylerin bu denli büyük paraları bu kadar süre içinde kazanmaları, kariyerlerini yanlış planlamalarına sebep olabilir. Ancak Goel yaşların birer sayıdan ibaret olduğuna dikkati çekiyor.

Medya

Canlı yayında annesinin vefat haberini aldı

Halk TV’deki yayında annesinin vefat haberini alan sunucusu Fatih Ertürk, İyi Partili İsmail Tatlıoğlu ve gazeteci Necdet Saraç’ı ağırladığı programı terk etmek zorunda kaldı.

BOLD – Halk TV sunucu Fatih Ertürk canlı yayın sırasında acı bir haberle sarsıldı. İyi Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ve gazeteci yazar Necdet Saraç’ı konuk alan Ertürk, canlı yayında annesinin vefat ettiği haberini aldı.

Duygu dolu anlar yaşayan Ertürk: “Aslında tabi yayın devam edecek ama ben öbür kısmında yokum çünkü annemi kaybettim. İyi akşamlar” diyerek yayını sonlandırdı. Ertürk’ün gözyaşlarına zor hakim olduğu görüldü.

Ertürk’ün ardından yayına bir başka sunucu ile devam edildi.

Meclis’te polis gerginliği: Meclis’e nasıl müdahale edebilir?

Okumaya devam et

Medya

Türk medyasının halinden sorumlu olduğunu söyleyen ROK kendisine bela okudu

İskoç aktör Sean Connery’in ölümünü işlemeyen medyaya kızan Rasim Ozan Kütahyalı, Türk medyası için, “Ne kadar da içe kapalı, boğucu” ifadelerini kullandı.

BOLD – James Bond’u ilk canlandıran Sir ünvanlı İskoç aktör Sean Connery, yaklaşık 3 hafta önce hayatını kaybetti. Ölüm haberini yeni duyan Güneş gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, sosyal medya hesabından öz eleştiride bulundu. Ünlü aktörün ölüm haberi üzerinden, Türk medyasının içe kapanıklığından şikayet eden Kütahyalı bu vazitetten kendisinin de sorumlu olduğunu söyledi.

İÇE KAPALI BOĞUCU

Kütahyalı’nın sosyal medya hesabından Sean Connery’nin ölümü ile ilgili yaptığı paylaşım şöyle: “Efsanelerin efsanesi büyük aktör Sean Connery 22 gün önce 31 Ekim 2020’de vefat etmiş ve benim şimdi Apple TV sayesinde haberim oldu. Allah benim belamı versin. Türk basınında da 1 yazı bile çıkmamış. Ne kadar da içe kapalı, boğucu bir medya ortamı. Ben de mesulüm bu vaziyetten.”

Erdoğan’dan konuşmasını alkışlamayan AKP’lilere sitem: Heyecan görmüyorum

Okumaya devam et

Medya

Amberin Zaman’ın annesi vefat etti: Annemi uğurlamak istiyordum

Hakkında açılan soruşturmalar nedeniyle yurtdışında yaşamak zorunda kalan Gazeteci Amberin Zaman’ın annesi Vasfiye Kalmuk, hayatını kaybetti. Annesinin Türkiye’deki cenazesine katılamayan Zaman, “Anneme sarılmak, koklamak ve uğurlamak istiyordum. Yaşattığınız zulümler, kararttığınız hayatlar, Allah sizleri affetsin. Kulların affetmesi çok zor” diye yazdı.

BOLD – Gazeteci Amberin Zaman, annesi Vasfiye Kalmuk’un vefat haberini sosyal medyadan duyurdu.

Yurtdışında olduğu için cenaze törenine katılamayacak olan Amberin Zaman, paylaştığı mesajında iktidara ve zulüm edenlere tepkisini gösterdi. Zaman, “Anneme sarılmak, koklamak ve uğurlamak istiyordum” dedi.

ALLAH BÜYÜK SİZLER İSE ZAVALLISINIZ

Zaman, şunları yazdı: “Sürekli Allah’ı ağızına alıp sürekli büyük günahlar işleyen sizler, bir gün vicdanınızla baş başa kalacaksınız. Kaldıysa vicdan tabii Allah sizleri ıslah etsin. Yasattığınız zulümler, kararttığınız hayatlar, Allah sizleri affetsin. Kulların affetmesi çok zor. Annemi kaybettim birkaç saat önce. Söyleyecek o kadar çok şey var ki. Benim mağduriyetim bir hiç yaşanan onca acı ve zulüm karşılığında. Allah Büyük. Sizler ise zavallısınız. Zavallı. Coğrafyamızın insanları, bir kez daha ne kadar içten ne kadar şefkatli olduğunuza tanık oldum.”

Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye yolsuzluk eleştirisi: Saatini 17.25’e ayarlamıştı şimdi susuyor!

 

Okumaya devam et

Popular