Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

NBA yöneticisi Silver’dan Enes Kanter’e destek: Tehditler ciddi

NBA Yöneticisi Adam Silver, New York Knicks orta saha oyuncusu Enes Kanter’in can güvenliği endişeleri nedeniyle Londra’ya gitmeme kararını desteklediğini çünkü kendisine yönelik tehditlerin ciddi olduğunu söyledi.

SİLVER: TEHDİT SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN OLSA DAHİ ÇOK CİDDİYE ALIYORUZ

New York Knicks orta saha oyuncusu Enes Kanter, can güvenliğinin olmadığını belirterek takımının 17 Ocak’ta O2 Arena’da Washington Wizards ile oynadığı maça gitmemişti.

Enes Kanter, her platformda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini eleştiriyor.

Son olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Enes Kanter hakkında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiası ile yakalama kararı çıkardı ve Interpol’e “kırmızı bülten” çıkarılması için hafta başında girişim başlattı.

Londra’da O2 Arena’da karşılaşma öncesi bir açıklama yapan NBA Yöneticisi Adam Silver, “Şunu söyleyebilirim benim için oyuncularımızın güvenliğinden daha önemli bir şey yoktur. Aldığı tehdit sosyal medya üzerinden olsa dahi çok ciddiye alıyoruz.” dedi.

KANTER: TAKIMIM LONDRA’YA UÇARKEN TÜRKİYE KIRMIZI BÜLTEN TALEBİNİ İLETTİ 

BBC’de Perşembe günü yayınlanan Newsbeat programına konuşan Enes Kanter, “Takımım uçtuğu sırada hala havada iken Türk hükümeti benim için Interpol’e bir kırmızı bülten talebi gönderdi. Sonuçta ben Londra’ya gitmiş olsaydım, uçağı terk ettiğim anda beni Türkiye’ye gönderebilirlerdi.”  dedi.  

Adam Silver, “Benim duruşum şu dur ki Enes’in burada (Londra’da) olmaması oldukça üzüntü verici ancak gelmeme konusunda kararını sonuna kadar anlıyorum” dedi.

ENES KANTER’DEN BAŞKAN TRUMP’A TÜRKİYE ÇAĞRISI

Enes Kanter, ABD Başkanı Donald Trump’a Türkiye’deki insan hakları ihlallerini daha çok gündeme getirmeye çağırdı.

Reuters Haber Ajansı’na New York’ta bir açıklama yapan Enes Kanter, “Başkan Trump’ın Türkiye’de yaşananlarla ilgili açık bir şekilde konuşması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü insanların kaçırıldığı, cezaevinde işkence gördüğü ve öldürüldüğü yönünde birçok haber var.” dedi.

KANTER, TİME DERGİSİNE KONUŞTU: BİR GÜNDE YÜZLERCE TEHDİT ALIYORUM

Bu arada ‘Time’ dergisine konuşan Enes Kanter, Türkiye’nin kendisine “terörist” demesi dolayısıyla takım arkadaşlarının güldüğünü belirterek, “Bütün arkadaşlarım gülüyor. ‘Bu nedir? Bu saçma. Eğer onlar sana terörist diyorlarsa, onlar deli’ diyorlar.” dedi.  

Kanter, daha önce haftada bir ya da 2 ölüm tehdidi aldığını, ancak son günlerdeki açıklamaları yüzünde bir günde yüzlerce ölüm tehdidi aldığını belirtti

ABD’li Senatör Marco Rubio’dan Enes Kanter’e destek

Dünya

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Belçika’da Hizmet Hareketi gönüllülerini hedef alan saldırganlardan 3’ü para cezası alırken 14 kişi hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılıyor.

BOLD – Belçika’da AKP rejimini nefret söyleminin neden olduğu şiddet olaylarıyla ilgili önemli bir dava görüldü. 15 Temmuz sonrasında Belçika’da Hizmet Hareketi gönüllülerini ve Fedactio ile De Gouden Meridiaan isimli dernekleri hedef alan şüpheliler yargılandı.

Hizmet Hareketi’ne mensup insanlara sözlü ve fiili saldırıda bulunan AKP yandaşı bazı Türk vatandaşları, Gent’teki Islah Mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

Dava konularından biri, Facebook’taki bazı hesaplardan Gülen Hareketi’ne mensup insanlara yönelik aktif bir şekilde nefret ve şiddetin körüklenmesiydi. Söz konusu davada 14 kişi bu tür Facebook mesajlarından ve paylaşımlarından dolayı yargılandı. Facebook’taki sayısız mesaj nedeniyle, birçok AKP yandaşı gerçek hayatta da Belçika’daki Gülen Hareketi’ne mensup insanlara saldırmaya hakkı olduğunu savundu. Bu saldırıların bir kısmı da yine bu davada ele alındı.

1.600 AVRO PARA CEZASI

Hürü Örnek ve Sultan Yıldırım isimli saldırganlar, Gent’teki Fedactio binalarını tahrip etti. Söz konusu binalara Gülen Hareketi mensuplarını aşağılayan ve onları terörist olmakla suçlayan duvar yazıları yazıldı. Ahmet Başoğlu adlı bir başka saldırgan da daha sonra söz konusu binaların pencerelerini kırdığı için yargılandı.

Mahkeme, 16 Kasım 2020 tarihinde kararını verdi. Hürü Örnek ve Sultan Yıldırım, 1.200’er euro para cezalarına çarptırıldı. Ahmet Başoğlu ise 6 ay ertelemeli hapis ve 1.600 euroluk para cezası aldı.

Islah Mahkemesi, Facebook paylaşımları sebebiyle yargılanan 14 kişiyle ilgili de görevsizlik kararı verdi ve şahısların Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanması gerektiğine hükmetti.

Ağır Ceza Mahkemeleri, en ciddi cezai suçlar için ayrılmış ve bir halk jürisinden oluşuyor. Nefret suçu işledikleri belirtilen 14 kişiyle ilgili jürili Ağır Ceza Mahkemesinde yeni bir dava süreci başlayacak.

Okumaya devam et

Dünya

Alman der Spiegel: Uydu görüntüleri Roselina-A’nın silah kaçakçılığına işaret ediyor

Alman der Spiegel dergisi, Alman askerlerinin aradığı Rosaline-A’dan uzun süredir kuşkulanıldığı, uydu görüntülerinin geminin Libya’ya silah sevkiyatında kullanıldığına işaret ettiğini iddia etti.

BOLD – Der Spiegel dergisi, İrini misyonunda görevli analistlerin geminin daha önce de Libya’nın Mısrata limanında zırhlı askeri araçları boşalttığını uydu görüntüleriyle tespit ettiğini öne sürdü.

Spiegel’in haberinde güvenlik kameralarından elde edilen görüntülere göre, Rosaline-A’nın Kasım ayında demirlediği Ambarlı Limanı’nda da gemiye şüpheli malların yüklendiği iddia edildi. Bunun üzerine de, Libya’ya silah ambargosunu denetlemeyi hedefleyen İrini misyonu komutanlarının gemiyi kontrol etme kararı aldığı belirtildi.

GEMİDEKİ 150 KONTEYNERDEN ÇOK AZI KONTROL EDİLDİ

Haberde, İrini misyonu bünyesindeki Alman fırkateyni Hamburg’da görevli askerlerin geçen Pazar günü Bingazi açıklarında gemiyi durdurarak, arama yapmaya başladığı, ancak Türkiye’nin tepkisi üzerine operasyona son verildiği hatırlatıldı. Alman askerlerin gemide bulunan yaklaşık 150 konteynerden çok azını kontrol edebildiği ve kontrol edilen konteynerlerde silah bulunmadığı belirtildi.

TÜRKİYE’NİN SERT TEPKİSİ ŞÜPHELERİ ARTTIRDI

Spiegel, Türkiye’nin gösterdiği sert tepkinin Avrupa Birliği (AB) diplomatları tarafından gemide yasa dışı mallar bulunduğu yönündeki şüphenin doğru olduğunun bir göstergesi olarak değerlendirildiğini yazdı. Spiegel’in güvenlik çevrelerinden edindiği bilgilere göre, AB’nin İrini misyonunun uzun zamandır Rosaline-A’yı takip ettiği, geminin sadece bu yıl sekiz kez Türkiye’den Libya’ya gittiği belirtildi.

GEMİ UZUN SÜREDİR TAKİP EDİLİYOR

Alman haber ajansı DPA da AB’nin gizli bir raporuna dayandırdığı haberinde, geminin Libya’ya yasa dışı silah sevkiyatı yaptığından uzun süredir kuşkulanıldığını iddia etti. Haberde, geminin geçen Pazar günü Alman askerleri tarafından aranmasından önce Birleşmiş Milletlerin silah ambargosu uzmanlarının gemiye ilişkin özel bir rapor hazırladığı belirtildi.

AB’nin Mart ayı sonunda kabul ettiği İrini misyonu, Libya’da yasa dışı yollardan silah sevkiyatının yanı sıra petrol ve akaryakıt kaçakçılığını engellemeyi hedefliyor.

Akdeniz’de Alman askerlerinden silah yüklü Türk gemisine baskın

Türkiye’nin Libya’ya silah gönderdiğine ilişkin görüntüler BBC’de: Türkiye’nin hayalet gemileri

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da naylon poşet yasağı Federal Meclis’ten geçti

Almanya’da market ve mağazalarda naylon poşet sunumuna yasak getiren yasa Federal Meclis’ten geçti. Ülkede naylon poşetler 2016’dan beri parayla satılıyordu.

BOLD – Almanya’da süpermarketlerde naylon poşetlere yasak getiren yasa Federal Meclis’te kabul edildi. Yasaya göre süpermarketler 2022 yılından itibaren, kasalarda verilen 15 ila 50 mikrometre kalınlığındaki standart poşetleri tamamen kaldırmak zorunda olacak.

Çok kullanımlık dayanıklı kalın torbalarla sebze-meyve reyonlarında sunulan ince poşetler yasak kapsamının dışında tutuldu.

Yasak öncesindeki geçiş süreci ise sektörden gelen talepler nedeniyle başlangıçta planlanan altı ay yerine 12 aya uzatıldı.

PLASTİK TÜKETİMİNİN SADECE YÜZDE 1’İ

Uluslararası çevre kuruluşu WWF, naylon poşetlerin Almanya’daki plastik tüketiminin sadece yüzde 1’ini oluşturduğuna işaret ederek yasağın sadece sembolik anlam taşıdığını belirtti.

Almanya’da hükümetle Alman Ticaret Birliği arasında 2016 yılında varılan anlaşmayla market ve mağazalarda naylon poşetlerin ücretlendirilmesi karara bağlanmış, pek çok süpermarket zinciri naylon poşetleri kaldırarak yerine dayanıklı plastik çanta veya bez çantalar sunmaya başlamıştı.

Rus uzmanlardan korona aşısı uyarısı: Garanti yok, her yıl vurulmalı

Okumaya devam et

Popular