Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

NBA yöneticisi Silver’dan Enes Kanter’e destek: Tehditler ciddi

NBA Yöneticisi Adam Silver, New York Knicks orta saha oyuncusu Enes Kanter’in can güvenliği endişeleri nedeniyle Londra’ya gitmeme kararını desteklediğini çünkü kendisine yönelik tehditlerin ciddi olduğunu söyledi.

SİLVER: TEHDİT SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN OLSA DAHİ ÇOK CİDDİYE ALIYORUZ

New York Knicks orta saha oyuncusu Enes Kanter, can güvenliğinin olmadığını belirterek takımının 17 Ocak’ta O2 Arena’da Washington Wizards ile oynadığı maça gitmemişti.

Enes Kanter, her platformda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini eleştiriyor.

Son olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Enes Kanter hakkında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiası ile yakalama kararı çıkardı ve Interpol’e “kırmızı bülten” çıkarılması için hafta başında girişim başlattı.

Londra’da O2 Arena’da karşılaşma öncesi bir açıklama yapan NBA Yöneticisi Adam Silver, “Şunu söyleyebilirim benim için oyuncularımızın güvenliğinden daha önemli bir şey yoktur. Aldığı tehdit sosyal medya üzerinden olsa dahi çok ciddiye alıyoruz.” dedi.

KANTER: TAKIMIM LONDRA’YA UÇARKEN TÜRKİYE KIRMIZI BÜLTEN TALEBİNİ İLETTİ 

BBC’de Perşembe günü yayınlanan Newsbeat programına konuşan Enes Kanter, “Takımım uçtuğu sırada hala havada iken Türk hükümeti benim için Interpol’e bir kırmızı bülten talebi gönderdi. Sonuçta ben Londra’ya gitmiş olsaydım, uçağı terk ettiğim anda beni Türkiye’ye gönderebilirlerdi.”  dedi.  

Adam Silver, “Benim duruşum şu dur ki Enes’in burada (Londra’da) olmaması oldukça üzüntü verici ancak gelmeme konusunda kararını sonuna kadar anlıyorum” dedi.

ENES KANTER’DEN BAŞKAN TRUMP’A TÜRKİYE ÇAĞRISI

Enes Kanter, ABD Başkanı Donald Trump’a Türkiye’deki insan hakları ihlallerini daha çok gündeme getirmeye çağırdı.

Reuters Haber Ajansı’na New York’ta bir açıklama yapan Enes Kanter, “Başkan Trump’ın Türkiye’de yaşananlarla ilgili açık bir şekilde konuşması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü insanların kaçırıldığı, cezaevinde işkence gördüğü ve öldürüldüğü yönünde birçok haber var.” dedi.

KANTER, TİME DERGİSİNE KONUŞTU: BİR GÜNDE YÜZLERCE TEHDİT ALIYORUM

Bu arada ‘Time’ dergisine konuşan Enes Kanter, Türkiye’nin kendisine “terörist” demesi dolayısıyla takım arkadaşlarının güldüğünü belirterek, “Bütün arkadaşlarım gülüyor. ‘Bu nedir? Bu saçma. Eğer onlar sana terörist diyorlarsa, onlar deli’ diyorlar.” dedi.  

Kanter, daha önce haftada bir ya da 2 ölüm tehdidi aldığını, ancak son günlerdeki açıklamaları yüzünde bir günde yüzlerce ölüm tehdidi aldığını belirtti

ABD’li Senatör Marco Rubio’dan Enes Kanter’e destek

Dünya

AB çocuk ve gençler için 1,8 milyar doz aşı alacak

Aşılardaki patentlerin kaldırılması tartışması sürerken Avrupa Birliği, 1,8 milyar doz Pfizer-Biontech aşısı almak için anlaşma imzaladı.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yeni sözleşmeyi duyurdu.

ÇOCUK VE GENÇLER İÇİN

Avrupa’da aşılama sürecinin iyi ilerlediğine vurgu yapan Von der Leyen, ilave dozların bağışıklık artırıcı aşılarda, ortaya çıkan yeni varyantlarla mücadelede, çocuk ve gençlerin aşılanmasında kullanılacağını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un aşı alımına karşı çıktığı yönündeki haberlerin ardından yapılan yeni sözleşmeye göre BioNTech-Pfizer’la 2021-2023 yılları için 900 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere toplam 1,8 milyar dozluk alım sözleşmesini onayladığını kaydetti.

450 MİLYON NÜFUSLU AB’YE HERYERDEN AŞI

AB’nin bugüne kadar opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 2,4 milyar, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson & Johnson ile 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 460 milyon doz aşı almak için sözleşmesi bulunuyor.

AB yönetimi, bu sözleşmeleri göz önünde bulundurarak yaz aylarında 450 milyon nüfusluk AB’de, yetişkin nüfusun yüzde 70’ini aşılamayı hedefliyor

Çin, Türkiye’ye neden aşı göndermiyor?

Okumaya devam et

Dünya

Mersin Limanına gönderilen kokain yüklü gemi Panama’da yakalandı

Kolombiya’dan Türkiye’ye 2020’de gönderilirken yakalan 4 bin 900 tonluk kokainin ardından Panama’da, Ekvador’daki Bolivar Limanı’nından yola çıkan ve son durağı Mersin Limanı olduğu öne sürülen konteynerde 616 paket kokain ele geçirildi. Kokainin muz kutuları içine saklandığı belirlendi.

BOLD – Orta Amerika ülkesi Panama’da, Türkiye’de Mersin Limanı’na gittiği ileri sürülen bir konteynerde 616 paket kokain ele geçirildiği açıklandı.

Evrensel’in haberine göre, Panama basınında yayımlanan haberlerde Ekvador’da Bolivar Limanı’ndan yola çıktığı belirtilen konteynerin son durağının Mersin Limanı olacağı kaydedildi.

İspanya merkezli uluslararası haber ajansı EFE’nin de geniş yer verdiği haberde konteynerin Panama’ya Güney Amerika ülkesi Ekvador’da bulunan Bolívar Limanı’nda geldiği ve aktarma noktası olan Panama’nın PSA Limanı’nda Panamalı yetkililer tarafından arandığı belirtildi. Kokainin konteynerdeki muz kutuları içinde saklanmış halde bulduğu öğrenildi.

Panamalı yetkililer, yasa dışı kargoyu çarşamba gecesi, bir takip ve istihbarat çalışması sonucunda tespit ettiklerini açıkladı.

Panama devletinin deniz ve hava operasyonlarını yürütmekten sorumlu resmi kurumu SENAN, sosyal medya hesabından kokain paketlerinin fotoğraflarını paylaştı. Paylaşımda yasadışı maddenin muz kutuları içinde saklandığı ve Ekvador’daki Bolivar Limanı’ndan yola çıkan kargonun son durağının Türkiye’nin Mersin Limanı olduğu ifade edildi.

Ağustos 2020’de Brezilya’dan gelen ve Kocaeli Dilovası’ndaki Yılport Limanı’na yanaşan geminin içindeki bir konteynerde de 540 kilo kokain ele geçirilmişti. İlk aramada bulunamayan uyuşturucu madde gemi ikinci kez arandıktan sonra bulunmuştu.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, konuyla ilgili Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından cevaplanmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi vermişti.

Sedat Peker gazeteci Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Mehmet Ağar’ı işaret etti: Ödeşmek adettendir

Okumaya devam et

Dünya

İsrail polisi Mescid-i Aksa’da namaz kılan cemaate ses bombasıyla saldırdı

İsrail polisi, Doğu Kudüs’te Eski Şehir bölgesinde Müslümanların kutsal mekanı kabul edilen Mescid-i Aksa’daki Kıble Mescidi’nde teravih namazı kılan cemaate karşı ses bombaları ve plastik mermi kullandı. Olaylarda 200’e yakın Filistinli’nin yaralandığı bildirildi.

BOLD – İsrail polisi, Mescid-i Aksa’daki Kıble Mescidi’nde teravih namazı kılan cemaate karşı ses bombaları ve plastik mermi kullanarak saldırdı.

Öte yandan Mescid-i Aksa’nın içinde bulunduğu Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı ile Sahire Kapısında da İsrail polisi Filistinli gençlere müdahalede bulundu. Harem-i Şerif’te yaşanan olaylarda 200’e yakın Filistinli’nin yaralandığı belirtildi.

İsrail polisinin müdahalesine Türkiye’de siyasi parti liderlerinden tepki geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail polisinin Mescid-i Aksa cemaatine yaptığı saldırıları şiddetle kınadığını belirterek, “Filistinli kardeşlerimizle dualarımız aynı, yüreklerimiz birdir!” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Mescid-i Aksa’ya İsrail güvenlik güçleri tarafından ibadet sırasında yapılan saldırıda yaralanan tüm Filistinli kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum” dedi.

ÇELİK: FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN SONUNA KADAR YANINDAYIZ

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “İsrail, Mescidi Aksa’nın hukuki statüsüne saygı duymalı ve uluslararası yükümlülüklerine uygun davranmalıdır. Filistinli kardeşlerimizin din ve vicdan özgürlüklerinin sonuna kadar yanındayız. Harem-i Şerif, tüm Müslümanların kutsal mabedidir. İsrail hükümetinin mübarek Ramazan ayında Müslümanların mabedine yaptığı saygısızlığı ve Filistinlilere uyguladığı şiddeti kınıyoruz” açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, “İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya girerek ses bombalarıyla saldırmasını şiddetle kınıyoruz. Mübarek Ramazan günlerinde hiçbir kutsala saygısı olmayan İsrail işgal güçleri Mescid-i Aksa’yı derhal terk etmelidir. Bu menfur ve pervasız saldırılar derhal durmalıdır” dedi.

Bayramda evden çıkmak yasak ama köprüden geçiş ücretsiz

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0