Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Prof. Haluk Savaş’ın videosu 500 bin etkileşimi geçti, OHAL Komisyonu’na isyan büyüyor

OHAL Komisyonu, beraat etmesine rağmen Prof. Dr. Haluk Savaş’ın göreve iade talebini kabul etmedi.

KHK’lılar ve OHAL Komisyonu mağdurlarının başlattığı videolu tepkiler çığ gibi artıyor. Prof. Dr. Haluk Savaş’ın yaşadıklarını anlattığı video 500 binden fazla etkileşim aldı.

BOLD- Gaziantep Üniversitesi’nde öğretim üyesiyken 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 1 Eylül 2016’da görevinden uzaklaştırılan Prof. Dr. Haluk Savaş, hakkında açılan davadan geçen hafta itibarıyla beraat etti.

Ancak Olağanüstü Hal (OHAL) Komisyonu, Savaş’ın beraat etmesine, “terörist” olmadığının mahkeme tarafından anlaşılmasına rağmen akademisyenin göreve iade başvurusunu reddetti.

“OHAL KOMİSYONU KENDİSİNİ MAHKEMENİN ÜZERİNDE GÖRÜYOR”

Bu karar, OHAL Komisyonu’nun kendisini mahkemenin üzerinde gördüğüne ilişkin onbinlerce örnekten biri olarak gösterildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 15-23 Ocak tarihleri arasında OHAL Komisyonu’na karşı sosyal medyada kampanya başlattıklarını duyurmuştu.

OHAL’in celladına karşı #bitmeyenohal kampanyası

Prof. Dr. Savaş da bu kapsamda dün Twitter’dan #OHALKomisyonusuçişliyor etiketiyle yayımladığı bir video ile OHAL Komisyonu’nun hukuksuzluklarını ve KHK’lılara yapılanları bir kez daha gözler önüne serdi.

Paylaşımında 29 Eylül 2016’da gözaltına alındığını ve ardından da tutuklandığını hatırlatan Savaş, yaklaşık 50 gün tutukluluk ve hapishane hayatı yaşadığını söyledi.

Hapishanede kanser olduğu anlaşılan akademisyen ameliyat olduğunu, sonrasında ise yoğun bakımda görevlilerin kendisini yatağa kelepçelemeye kalktığını dile getirdi.

SAVAŞ: TERÖRİST OLMADIĞIM MAHKEMECE ANLAŞILDI

Savaş, şöyle devam etti: “Çok kötü muamelelere uğradım. Bunların çok özel bir önemi yok. Bir çok işkenceye varan muameleye uğradıktan sonra geçen hafta itibarıyla da beraat ettim. Benim bir terörist olmadığım mahkemece anlaşıldı. Ama beni devletim bir terörist olarak üniversiteden attı.

Tüm bunlar karşısında hiçbir şey talep etmiyorum. Benim gibi kötü muameleye uğramış tüm meslektaşlarıma, tüm KHK’lılara, onların ne kadar masum olduğunu bilerek sesleniyorum: Rahat olun. Bizleri bu hallere mahkum eden ve başımıza bu işleri açan kişiler, uzun vadede mutlaka bu yaptıklarının hesabını verecekler.

Hiçbir şey talep etmiyorum. KHK’lar zulümdür. KHK’ların sonunda ortaya çıkan OHAL Komisyonu lağvedilmelidir.”

Prof. Dr. Savaş’ın paylaştığı video, şu ana kadar yaklaşık 230 bin kişi tarafından izlendi.

KAMPANYA YAYILIYOR

OHAL Komisyonu’nun hukuksuzluklarına karşı başlatılan kampanya kapsamında Twitter’da paylaşılan videoların sayısı artmaya devam ediyor.

Yine 672 sayılı KHK ile ihraç edildiğini söyleyen bir kadın, Ekim 2017’de hakkında takipsizlik kararı verilmesine rağmen OHAL Komisyonu’nun hala kendisini incelemeye devam ettiğini bildiriyor.

Ramazan Faruk Güzel isimli eski hakim de son dönemde ihraç edilen yaklaşık 5 bin yargı mensubundan biri olduğunu ve ihraç edildikten sonra avukat dahi bulamadığını anlatıyor.

675 sayılı KHK ile ihraç edilen bir biyolog ise 2.5 yıldır iş bulamadığını ve eşinin tutuklu olduğunu aktarıyor. Söz konusu sürede çok ciddi mağdur olduğuna vurgu yapan KHK’lı, bir an önce haklarının iade edilmesini istiyor.

Kampanya kapsamında yapılan diğer bazı paylaşımlar ise şu şekilde:

Gündem

Ümit Nağmelerinden Kadir Gecesine özel ilahi: Ya Mekke

Ümit Nağmeleri, Kadir Gecesi için özel bestelediği Ya Mekke ilahisini paylaştı. Ümit Nağmelerinin YouTube kanalından paylaşılan kliple birlikte takipçilerinin Kadir Gecesi tebrik edildi.

BOLD – Ümit Nağmelerinin duası şöyle: “Rahman olandan rahmetin sağanak sağanak yağdığı, dergah-ı Zat-ı Uluhiyyetinde birlerin bin eylendiği, bir dileğe binler lütufla cevap verildiği bu mübarek gecenin yüzü suyu hürmetine, tüm mazlumların dualarının kabul olması, masum ve mağdurların fereç ve mahreç bulması duasıyla leyle-i kadirinizi tebrik ederiz.”

Okumaya devam et

Gündem

Kadir Gecesine özel program

Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne indirilmeye başlandığı bin aydan hayırlı Kadir Gecesi, bu gece idrak edilecek. İlahiyatçı İsmail Büyükçelebi’nin katılacağı Hizmetten’in Youtube hesabında Kadir Gecesine özel bir yayın yapılacak.

BOLD – 11 ayın sultanı Ramazan ayının son günleri yaklaşırken, Kadir Gecesi bir kez daha hanelerimize ve gönüllerimize teşrif ediyor.

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı, Efendimiz(sav)‘in nübüvvetle vazifelendirildiği bu mübarek gecenin feyzinden, bereketinden istifade etmek için Hizmetten.com Youtube hesabından Kadir Gecesi Özel canlı program yayınlanacak.

Barış Cem Kaya’nın sunumuyla canlı yayınlanacak programın konuğu İlahiyatçı Yazar İsmail Büyükçelebi, Kadir Gecesi’nin önemini anlatacak.

Bu akşam Avrupa saatiyle 22.00’de Türkiye saati ile 23.00’te başlayacak olan program Hizmetten Youtube kanalı ve Hotbird uydusunda bulunan MC EU TV’den eş zamanlı yayınlanacak.

Okumaya devam et

Gündem

İzmir Başsavcılığından skandal hukuksuzluk: 4 yaşındaki çocuğu iddianameye koydu

İzmir’de savcı, Türk Silahlı Kuvvetleri mensubuna yönelik ankesörden aranma iddiasıyla F.Ö. hakkında hazırladığı iddianameye 4 yaşındaki çocuğun kimlik bilgilerini de koydu. Aile bilgilerini iddianameye koyan savcı, hiçbir gerekçe de göstermedi.

BOLD – İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan bir soruşturmada, TSK mensubu olduğu belirlenen F.Ö. adlı kişinin ankesörlü telefonla çeşitli zamanlarda arandığı iddia edildi.

Cumhuriyet’in haberine göre soruşturma kapsamında hakkında iddianame düzenlenen F.Ö.’nün ankesörlü telefonla ardışık olarak arandığı tarihlere, görüşmelerin sürelerine, aramaların hangi şehirden yapıldığına ve tasniflenmiş ardışık arama gruplarına yer verildi.

Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede tek şüpheli olarak F.Ö.’nün ismi bulunurken, Özbudak soyadlı aileye mensup kişilerin de ardışık arama tablosunda yer aldığı görüldü.

2007 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’ndan Kıdemli Yüzbaşı olarak emekli olan Avukat Coşkun Özbudak’ın da Aralık 2015’de şüpheli F.Ö. ile ardışık arandığı iddiasıyla savcılığın aile bilgilerini iddianameye koyduğu belirtildi.

ÇOCUKLARIN BİLGİLERİ İDDİANAMEDE

İddianamede Coşkun Özbudak hakkında herhangi bir soruşturma bilgisi bulunmazken, Özbudak’ın eşinin, birisi dört yaşında üç çocuğunun, yengesinin ve on iki yaşındaki yeğeninin T.C. numaraları ile kimlik bilgileri gerekçesiz olarak iddianameye konuldu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Konuyu yargıya taşıyan Avukat Coşkun Özbudak, “Bir soruşturma kapsamında elde edilen fakat o soruşturmayla ilgisi bulunmayan kişilere ait olan bilgi, veri ve kayıtların ifşasının kamu görevlileri açısından suç teşkil ettiği gibi, hak ihlali oluşturuyor” dedi. Suç duyurusunda bulunan Özbudak, kendisinin ve aralarında 4 yaşındaki çocuğunun da olduğu altı aile bireyinin F.Ö hakkındaki soruşturmayla bir ilgisi olmadığını, anılan kişiyle hiçbir ilişkileri bulunmadığını kaydetti. İddianameye imza atan Cumhuriyet Savcısı olmak üzere tüm sorumlular hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti. Özbudak, ayrıca şahsına ve aile bireylerine ait bilgilerin dosyadan çıkartılması talebiyle de F.Ö hakkındaki davaya bakan mahkemeye dilekçe verdi.

OHAL KALKSA DA DEVAM EDİYOR

Özbudak, şunları söyledi: “OHAL KHK’larının da sağladığı yasal alt yapıyla özellikle FETÖ ve benzeri soruşturmalarda inisiyatifi kolluk ele alıyor ve çoğunlukla teknik veriler içerdiğinden soruşturma dosyasının savcılar tarafından dikkatle incelenmiyor. Böylelikle de kolluk fezlekelerinin aynen iddianameye dönüştürülüyor. Her ne kadar OHAL kalksa da yarattığı alışkanlığı devam ediyor, mağduriyetler de artırıyor.”

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0