Politika

YSK: Binali Yıldırım’ın istifası için şu safhada ilke kararı alınamaz

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Binali Yıldırım’ın hem İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı hem Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı olmasında mahsur görmedi.

Cumhuriyet’in haberine göre avukat Sedat Vural, muhalefetin “Anayasaya aykırı” diye itiraz ettiği mevcut durumu YSK’ye taşıdı.

Vural, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı olan Yıldırım’ın anayasa ve yasal hükümler karşısında görevinden istifa mecburiyeti bulunup bulunmadığı konusunda YSK’dan ilke kararı verilmesini talep etti.

YSK: ŞU SAFHADA İLKE KARARI ALAMAYIZ

Vural’ın müracaatını değerlendiren YSK aldığı kararı Vural’a iletti. YSK kararında seçim takvimini hatırlattı.

İlke kararı alınması için yapılan başvurunun değerlendirildiğine işaret edilen kararda şöyle denildi: “Adaylık ile ilgili sürecin başlamamış olması, adaylıkla ilgili süreçte bu konu ile ilgili itiraz yapılması halinde, itiraz konusunun nihai inceleme merciinin kurulumuz olması, kurulumuzun itiraz olarak önüne gelme ihtimali bulunan bir konuda nihai karar niteliğinde ilke kararı almasının hukuken mümkün olmaması gözetilerek, ilke kararı alınması talebinin reddine karar verilmiştir.”

VURAL’A GÖRE YSK, BİNALİ YILDIRIM’A “GEREĞİNİ YAP” DEMEK İSTEDİ

Kararı değerlendiren avukat Sedat Vural, “Yıldırım kararı YSK’nin istifa mecburiyetini, seçim takviminde belirlenen adaylık itiraz sürecinde karara bağlayacağını içermektedir. Bu süreçteki itirazın geri dönülmez yaptırımı, adaylık iptali ile karşılaşmaktır. Aslında başvurumun incelenip karara bağlandığı vurgusu ve yayımlanan karar, istifa konusundaki muhataba, seçim takvimi adaylık itiraz sürecine kadar düşünme ve gereğini yapma konusunda hukuksal hatırlatmadır.” dedi.

Binali Yıldırım’ın “seçim siyasi faaliyet değil” sözü liderlerin gündeminde

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version