Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Michael Rubin: Türkiye’yi “terör destekçisi” bir devlet olarak tanımlamanın zamanı geldi

ABD eski Başkanı George W. Bush döneminde Beyaz Saray’a ve Pentagon’a danışmanlık yapan Michael Rubin, muhafazakâr eğilimli Washington Examiner haber sitesine yazdığı makalede, “Türkiye’yi ‘terör destekçisi’ bir devlet olarak tanımlamanın zamanı geldi.” dedi.  

RUBİN: TÜRKİYE, EŞ-ŞEBAB’A 600 BİN DOLAR AKTARDI

El-Kaide bağlantılı El-Şebab Kenya’nın başkenti Nairobi’de salı günü bir otele saldırı düzenlemiş ve 21 kişi hayatını kaybetmişti.

Michael Rubin, Türkiye ile El-Kaide bağlantılı El-Şebab arasında bağlantılar bulunduğunu iddia etti.


Çoğu ülke için El-Kaide bağlantılı El-Şebab terör örgütüne yardım etmeyi düşünmenin imkansız olduğunu ifade eden Michael Rubin, “Ancak Türkiye istisna.” dedi.

Kapatılan Today’s Zaman gazetesinin Ankara Temsilcisi Abdullah Bozkurt’un bir yazısından alıntılar yapan Michael Rubin, Türkiye’nin İbrahim Şen aracılığıyla El-Şebab’a 2012 yılında 600 bin dolar aktardığını belirtti.

RUBİN: İNSANİ YARDIM GÖRÜNTÜSÜ ALTINDA SURİYE’DEKİ RADİKAL GRUPLARA MALZEME GÖNDERİLDİ

Pakistan’da El-Kaide ile bağlantılı olduğu iddiasıyla yakalanan İbrahim Şen’in, bir dönem Türk istihbaratı için Suriye’deki gruplarla ‘irtibat elemanı’ olarak çalıştığını iddia etti.

Rubin, İbrahim Şen ve bağlantılarını ortaya çıkaran polisler ve yargılayan hakim ve savcıların 2014 yılında hükümet tarafından tasfiye edildiğini ifade etti. Mahkeme kararıyla yapılan dinlemelerde Şen’in Türk istihbaratı ile bağlantılarının ortaya çıktığını kaydetti.

Mahkeme kayıtlarında, İbrahim Şen’in İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı (IHH) ve diğer bazı yardım kuruluşları aracılığıyla insani yardım görüntüsü altında Suriye’deki radikal gruplara yardım gönderdiği ortaya çıkmıştı.

Polis, İbrahim Şen ile bağlantılı 3 kişi tespit etmiş ve bu 3 kişinin de IHH’nın çeşitli illerdeki şube yöneticileri olduğu görülmüştü.

Şen ile bu 3 kişi arasındaki ses kayıtlarında, sınırdaki valilerin Suriye’ye giden kamyonları engellediği için ambulans içerisinde gruplara mal gönderdiği ortaya çıkmıştı. 

Michael Rubin, Türkiye’nin El-Kaide’yi aktif şekilde ve İŞİD’i en azından pasif şekilde desteklemesinin ABD’yi Kürtlerle işbirliğine gitmesine neden olduğunu vurguladı.

Ankara’nın Suriye’deki radikal gruplarla işbirliğinin aynı zamanda Türkiye’nin sınır bölgelerine ve kendisine zarar verdiğini kaydetti.

AMERİKALI YETKİLİLERE PAKİSTAN UYARISI

Rubin, Amerikalı yetkililere daha önce Pakistan’ın terör desteğini görmemezlikten geldiğini hatırlatarak “ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffery ve Başkan Trump tıpkı Clinton ve Bush yönetiminin Pakistan’ın terör sponsorluğunu görmezden geldiği gibi Türkiye’nin eylemlerini görmezden gelmeği uygun buluyorlar.”değerlendirmesinde bulundu.

RUBİN: TÜRKİYE LİBYA’DAKİ RADİKAL GRUPLARA SİLAH GÖNDERDİ

Rubin, Libya’ya yönelik Birleşmiş Milletler’in silah ambargosu olmasına rağmen son haftalarda Libya’daki radikal gruplara Türkiye’den gönderilen silahların Libyalı yetkililer tarafından yakalandığını hatırlattı.

Türkiye’nin Nijerya’daki radikal gruplara ve Hamas’a yönelik silah gönderdiğini de ifade eden Michael Rubin, Eş-Şebab’a yardımın bu resmin sadece bir parçası olduğunu yazdı.

Rubin, Amerikan yönetimini bu konuda adım atmaya çağırdı.

Libya’da gündem: Türkiye’den gelen silah yüklü gemiler

Dünya

AB Konseyi Başkanı Michel: Geceleri uyuyamıyorum

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Ankara’da yaşanan protokol krizinin ardından yaptığı son açıklamada, “O günden beri geceleri iyi uyuyamıyorum çünkü sahneler kafamda tekrar tekrar canlanıyor. Mümkün olsa geri dönüp düzeltmek isterdim” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşmesinin ardından yaşanan protokol krizinin yankıları sürüyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılan görüşmede ayakta kalması sonrası koltuk krizinde eleştirilen AB Konseyi Başkanı Charles Michel açıklama yaptı. Almanya merkezli Handelsblatt gazetesine konuşan AB Konseyi Başkanı, “Mümkün olsa geri dönüp bunu düzeltmek isterdim. O günden beri geceleri iyi uyuyamıyorum çünkü sahneler kafamda tekrar tekrar canlanıyor” dedi.

Erdoğan’ın geçen salı günü Cumhurbaşkanlığı Sarayında Avrupa Birliği liderleri ile yaptığı görüşmelerde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e yer gösterilmemiş, AB Komisyonu’nun ilk kadın lideri, Erdoğan ve Michel yerleştirilen iki sandalyeye oturduktan sonra ayakta kalmıştı. Daha sonra çekilen görüntülerde von der Leyen’in mevkidaş olmamalarına rağmen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile karşılıklı, Erdoğan ve Michel’den uzakta bir kanepede oturması dikkat çekmişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, bu görüntülerin ardından Erdoğan’a yönelik olarak ‘diktatör’ ifadesini kullanmıştı.

Saray’daki protokol krizinde AB kurumları birbirini ve Türk tarafını suçladı

Okumaya devam et

Dünya

Koronavirüs milyarderleri: Listede aşıyı bulan Uğur Şahin de var

Amerikan Forbes dergisinin açıkladığı dolar milyarderleri listesine bu yıl Kovid-19 pandemisinde zengin olanlar damga vurdu. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un 177 milyar dolarla başı çektiği dolar milyarderlerinin toplam servetleri 13.1 trilyon dolar olurken, listede Kovid-19 pandemisinde zengin olan 40 yeni isim var.

BOLD – Amerikan Forbes dergisinin dünyaca ünlü dolar milyarderleri listesi açıklandı. Derginin haberine göre dolar milyarderlerinin sayısı 2 bin 755’ye yükseldi. Aralarında Biontech’in kurucusu Uğur Şahin’in de bulunduğu sağlık sektöründe iş yapan 40 yeni milyarder listeye girdi.

Dünya Sağlık Örgütü, 2020 yılının 11 Mart’ında Kovid-19’u pandemi ilan ettiğinde dünya piyasaları allak bullak olurken, onlarca dolar milyarderi servetini kaybederek Forbes listesinden düştü.

Pandeminin üzerinden geçen 1 yıl geçti. Gelişmiş ülkelerin para basarak halka dağıtmaları, merkez bankalarının faiz oranlarını rekor düşük seviyelere çekmesi borsalara doping oldu ve Forbes listesine bu yıl 493 yeni dolar milyarderi girdi.

Listeye yeni katılan 40 yeni dolar milyarderi arasında en zengini maske ve diğer koruyucu ekipmanlar üreten Çin merkezli Winner Medical’in yüzde 68 hissesine sahip olan Li Jianquan. Şirketin 2020 yılında Shenzen Borsası’ndaki halka arzı sonrası Jianquan’ın şahsi serveti 6.8 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Aralarında Moderna ve yine Çin merkezli CanSino Biologies’in de bulunduğu bazı şirketlerin değeri katlanırken, aynı şirketten birden fazla milyarder Forbes listesine girmeyi başardı.

Listede BionTech’in kurucusu Uğur Şahin 4 milyar dolar ile yer aldı.

ABD savaş gemilerine izin sonrası Rusya Türkiye uçuşlarını durdurdu

Okumaya devam et

Dünya

ABD savaş gemilerine izin sonrası Rusya Türkiye uçuşlarını durdurdu

Türkiye’nin ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişlerine izin vermesi sonrası Rusya’dan Türkiye’ye yönelik ilk yaptırım geldi. Rusya koronavirüs salgını bahanesiyle Türkiye’ye yönelik uçuşları durdurdu. Türkiye’den gelecek yolculara da 14 gün karantina uygulanacak.

BOLD – Rusya hükumeti, yaz sezonu için start verilecek Mayıs tatili arifesinde alınacak önlemleri bugün masaya yatırdı. Rusya Kovid-19 önlemleri kapsamında, 12 Nisan’dan itibaren Türkiye’ye yönelik charter, yolcu ve kargo uçağı uçuşlarının bir kısmını yasakladı. Yasaklamanın Türkiye’nin ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişlerine izin vermesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

KISITLAMA GEREKÇESİ ARTAN KORONAVİRÜS

İzvestiya gazetesinin haberine göre, Türkiye’den gelen yolculara 14 günlük karantina uygulanacak. Rusya’da yetkililer geçtiğimiz günlerde mutant virüs vakalarının çoğunun Türkiye girişli olduğunu belirtmişti. Haberde bu tespit yenilendi ve Türkiye’ye yönelik kısıtlamaların gerekçelerinden biri olarak gösterildi. Turizm sektörü, kararların bu yönde olmamasını bekliyordu.

RUS TURİZMCİLER KARARDAN RAHATSIZ

Rus turizmciler, Türkiye’ye uçuşların durdurulması durumunda “Rusya’da toparlanma emareleri gösteren turizm sektörünün çökeceğini” söylüyordu. Rusya’dan birçok turist ise mayıs ayından itibaren Türkiye’de tatil yapmayı planlıyordu. Ayrıca Rusya’da yurtdışı seyahatleri yerine iç turizmin aktif olarak geliştirilmekte olduğu ve yetkililerin vatandaşlara uygun fiyata konforlu bir konaklama sağlamak için çabaladıkları belirtildi.

 

Erdoğan ile görüşen Putin’den Montrö uyarısı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0