Bizimle iletişime geçiniz

Politika

165 yaşındaki seçmen dünya basınında

Ahırda, taksi durağında seçmen kaydı çıktı… Türkiye’deki seçim hileleri zombi fotoğrafları eşliğinde dünya basınında. Özellikle de Osmanlı zamanında doğmuş, 100 yaşının üzerindeki binlerce seçmen…

BOLD- Reuters haber ajansı 165 yaşındaki seçmen haberini şu ilginç sözlerle dünyaya duyurdu: “Bunlar (seçmen listeleri) 165 yaşındaki Ayşe Ekici’yi de içeriyor. Muhtemelen 19’uncu yüzyılda ilk Osmanlı kâğıt parasını basan Sultan Abdülmecid zamanında doğdu. Ekici, daha önce hiç oy kullanmadı şeklinde kaydedildi. Diğer bir imkansız seçmenin ismi ise kısaca Zülfü. 149 yaşında.”

Türkiye’deki seçim hileleri dünya basınına haber oldu. Reuters, Türkiye’de seçmen listelerinde ortaya çıkan çarpıklıkları ve hileleri “Türk muhalefeti 165 yaşında seçmen bulunduran seçim listesine itiraz ediyor” başlığıyla dünyaya duyurdu.

REUTERS: EKONOMİ NEDENİYLE ERDOĞAN ANKARA DAHİL BÜYÜK ŞEHİRLERİ KAYBEDEBİLİR 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve İyi Parti’den Reuters’e mülakat veren isimler, seçmen listelerine ilişkin binlerce itiraz sunduklarını ve bazı bölgelerde hayatta olmayan kişilerin seçmen listelerinde bulunduğunu belirtti.

Reuters, 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde partilerin birbirine yakın oylar almasının beklendiğini ve ekonomideki kötü gidişat dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) başkent Ankara dahil bazı şehirleri kaybedebileceğini yazdı.

CHP ve HDP, listelerdeki çarpıklıkların özellikle AKP’nin seçimi küçük bir farkla kaybettiği bölgelerde yoğunlaştığını belirtti. AKP’li yetkililer ise kendilerinin bu çarpıklıkların en büyük mağduru olduğunu, kendilerinin de listelere binlerce itiraz yaptığını iddia etti.

CHP: 100 YAŞIN ÜZERİNDE 6 BİN 389 SEÇMEN LİSTELERDE VAR 

CHP Milletvekili Onursal Adıgüzel, seçmen listelerinde yaşı 100’ün üzerinde 6 bin 389 kişi tespit ettiklerini ve Yüksek Seçim Kurulundan bunları araştırmasını istediklerini açıkladı.

ÇANKIRI’NIN ORTA İLÇESİNDE SEÇMEN SAYISI 6 AYDA YÜZDE 95 ARTMIŞ

CHP, özellikle Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra bazı çevrelerde seçmen sayısının hızla arttığını tespit etmiş.     

En büyük artış Çankırı’nın Orta ilçesinde gerçekleşmiş. İlçede seçmen sayısı yüzde 95 artmış görünüyor. Seçimi AKP’nin küçük bir farkla kazandığı Üsküdar’da bir dairede ise 40 seçmenin kayıtlı olduğu tespit edilmiş.

HAKKARİ’DE BİR DAİREDE 1.108 SEÇMEN, MARDİN’DE 506 SEÇMEN KAYITLI 

İyi Parti de 126 bin seçmen kaydına itiraz etti. Bitlis’te bir dairede 45 değişik soyadına sahip 80 kişi tespit edilmiş.

Meclis araştırması isteyen HDP ise Hakkari’de bir dairede 1 108 seçmen ve Mardin’de ise 506 seçmen olduğunu kayıtlara geçirmiş.

HDP, ayrıca binlerce seçmenin kaydının silindiğini ifade etti.

Reuters Haber Ajansı’nın haberi ve detaylar Twitter’da da çokça konuşuldu.

Akademisyen Cengiz Güneş, “Şaka değil: Türk muhalefeti 165 yaşında seçmen bulunduran seçim listesine itiraz ediyor.” paylaşımını yaptı. 


Gazeteci-Yazar Pınar Tremblay ise, “Bütün Hollywood film yapıcılarına çağrı -özellikle Türkiye’de 31 Mart üzerine bilim kurgu- o günde yaşları 100 ile 165 yaş arasında binlerce seçmen oy kabinine gelirken kameranızı çalıştırın! Bunu kaçırmak istemezsiniz. Türk Hava Yolları size herhangi bir şiddet sahnesi için yardımcı olabilir. Değil mi?” dedi.

Seçmen listelerindeki çarpıklıklar birçok esprili paylaşımla da gündem oldu.

Twitter’da birçok kişi bu haberi hemen üstte yer alan twetteki fotoğrafla birlikte paylaştı.

Sahte seçmen furyası: 4 katlı binanın 5’inci katı, taksi durağı, inşaatı süren boş bina…

Politika

MSB’nin tehdidinin ardından savcılar CHP’li Başarır için harekete geçti

Tank Palet Fabrikasının Katarlılara satılmasıyla ilgili açıklamaları yüzünden, MSB’nin hedefi olan CHP’li Mahir Başarır hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

BOLD – CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Habertürk’te katıldığı bir programda Tank Palet Fabrikasının yüzde 49’unun Katarlılara satılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başarır’ın açıklamalarına sosyal medyada AKP’li hesaplar tepki gösterdi.

RESEN SORUŞTURMA

AKP’li hesapların ardından Milli Savunma Bakanlığından da (MSB), Başarır’ın ifadelerin ardından tehdit gibi açıklama geldi. Başarır hakkında dava açılacağının işaretinin verildiği MSB’ye ait sosyal medya hesabından: “Hesabının hukuk çerçevesinde sorulacağını, konunun takipçisi olacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz” paylaşımı yapıldı.

MSB’nin paylaşımının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Başsavcılıktan yapılan açıklamada: “Katıldığı bir TV programında ‘Türk ordusu satılmış’ diyen 27. dönem Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca TCK’nın 301. maddesi uyarınca Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ve devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama suçlarından resen soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Sunday Times Erdoğan’ın reform söylemlerinin ardındaki Biden gerçeğini yazdı

Okumaya devam et

Politika

Demirtaş: Silah ve şiddet yöntemini benimsemiyorum

Halen cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’tan problemlere karşı “demokratik siyaset” çıkışı geldi. Barışçıl yollara inandığının altını çizen Demirtaş “Silah ve şiddet yöntemini de benimsemediğim, doğru bulmadığım için demokratik siyaset yolunu tercih etmiş bir siyasetçiyim. Demokratik siyaset, şiddetin alternatifi ve panzehridir.” dedi.

BOLD – Selahattin Demirtaş, tutuklu olduğu Edirne Cezaevinde, 45 kişi tarafında sorulan 45 soruyu cevapladı. 1+1 Forum’un sitesinde yayınlanan soru- cevaplarda Demirtaş’ın demokratik siyaset vurgusu ön plana çıktı.

Oda TV’den Barış Terkoğlu, “PKK ile ilişkili olmakla suçlanarak yargılanıyorsunuz. Öte yandan azımsanmayacak sayıdaki kimi destekçilerinize göre siz PKK’ya ya da Kandil’e karşı tavrınızın kurbanı oldunuz. Bunlardan hangisi doğru? Demirtaş PKK’nın ya da Kandil’in vitrini mi, yoksa panzehri mi?” diye sordu. Demirtaş ise:

DEMİRTAŞ: PKK ÜYESİ YA DA YÖNETİCİSİ DEĞİLİM

“Ben PKK üyesi veya yöneticisi olsaydım bunu en azından mahkemede asla gizlemezdim. Neysem oyum. Saklayacak, gizleyecek hiçbir şeyim yok. Yasadışı bir faaliyetim yok. Zaten hakkımda öyle bir iddia da yok. Twitter hesabımda açıkladığım ve mahkemede hepsi de çürütülen birkaç somut iddia dışında, iddianamelerin tamamı kamuoyunun duyduğu, bildiği konuşmalarımla doludur. Savcılar bu konuşmalarımdan yola çıkarak PKK kurucusu ve yöneticisi olduğumu iddia edip dava açtılar. Bu da beni PKK yöneticisi yapmaz. Ben siyasetçiyim ve HDP dışındaki hiçbir örgütsel yapıya bağlı ya da tabi değilim. Silah ve şiddet yöntemini de benimsemediğim, doğru bulmadığım için demokratik siyaset yolunu tercih etmiş bir siyasetçiyim. Demokratik siyaset, şiddetin alternatifi ve panzehridir. Tüm sorunların barışçıl siyasi yollarla çözülmesi gerektiğine inandığım için de HDP’de siyaset yapıyorum.” dedi.

“OYALAMA VE ALDATMAYA DÖNÜK SÖZDE REFORM GİRİŞİMİ”

Gazeteci Erdal Er’in “Seni başkan yaptırmayacağız” çıkışınızdan sonra Erdoğan’ın yakın çevresine “bana ihanet ettiler” dediği, bu nedenle size kişisel husumet beslediği, bunun sonucu olarak hapiste olduğunuz söyleniyor. Bu iddiaya yorumunuz nedir? Sizin Erdoğan’la kişisel bir sorununuz var mı? Çözüm için siyasi rakibiniz Erdoğan’la el sıkışır mısınız? AKP ile HDP yan yana gelebilir mi?” diye sordu. Kendisinin siyasi rehine olduğuna vurgu yapan Demirtaş “İçeride olmamızın nedeni de partimizin her konudaki duruşunu savunmamızdır. Erdoğan ile nasıl bir kişisel sorunum olabilir ki? Ben bir siyasi rehine olarak hapisteyim. Kurumsal ve radikal demokratik adımlar cesaretle atılırsa kaos durumundan çıkış mümkün olabilir. Benim ve arkadaşlarımın şahsi özgürlüğünden çok, toplumun özgürlüğünün ve Türkiye’nin demokrasisinin gelişmesi önemlidir.” diyerek cevap verdi.

AKP’nin reform çıkışını “oyalama ve aldatmaya dönük sözde reform girişimi” diye tanımlayan Demirtaş “Samimi ve somut demokratik adımları, HDP dahil tüm partilerin destekleyebileceğini düşündüğünü ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti: “Reform ve demokrasi adımlarını isimler üzerinden değil, genel ilkeler ve toplumun yararı üzerinden tartışmak yararlı olur. Oyalama ve aldatmaya dönük sözde reform girişimleri ise mevcut krizi derinleştirmekten başka işe yaramaz. Şu andaki sorunları ve krizi yaratan biz değiliz, ama çözüm konusunda kendimizi sorumlu hissederiz. Yeter ki ciddiyeti ve samimiyeti görelim. Bu düşüncelerim, iktidarından muhalefetine tüm partilere yöneliktir. Ve elbette demokratik reformların siyasi muhatabı kurumsal olarak partimiz HDP’dir.” ifadelerin kullandı.

‘ZULMÜN BÜYÜĞÜ DIŞARDA TOPLUMA YAPILIYOR’

Agos Gazetesi Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan’ın “Siyasi bir rehine olduğunuz su götürmez bir gerçek olduğuna göre, iktidarın sizi bu kadar uzun süre siyasi bir rehine olarak tutmasını nasıl açıklıyorsunuz?” yönündeki sorusuna ise Demirtaş, “İçeride benim gibi binlerce siyasi rehine var, ben yalnız değilim. Bu yapılanlar Kürt siyasetine diz çöktürme operasyonlarının bir parçasıdır. Zulmün büyüğü dışarıda tüm topluma yapılıyor.” cevabını verdi.

“MUHALEFET LİDERLERİ SEÇİMDE ISRAR ETMELİ”

Yazar Yıldırım Türker’in “Bugün ana muhalefet lideri olarak Kılıçdaroğlu’nun yerinde olsaydınız ilk olarak ne yapardınız?” yönündeki sorusuna ise Demirtaş, kendini herhangi birinin yerine koyarak soruyu cevaplamamın doğru olmayacağını belirterek, “Ama ben muhalefet liderlerinin demokrasi, insan hakları gibi temel konularda birlikte hareket edebileceklerini düşünüyorum. Mesela kadın cinayetine dair bir duruşmayı, Çorlu tren faciası duruşmasını, siyasetçilerin ve gazetecilerin duruşmalarını genel başkanlar birlikte izleyemez mi? Katledilen bir kadının tabutunu bütün genel başkanlar birlikte taşıyarak en yüksek düzeyde hassasiyet yaratamazlar mı? Haksız yere işten çıkarılan emekçileri, Sakarya’da saldırıya uğrayan, Van’da helikopterden atılan Kürt ailelerini birlikte ziyaret edemezler mi? Daha birçok şey yapılabilir. Bu hem baskıyı frenler ve cinayetlerin önüne geçilmesine yardımcı olur hem de toplumda geleceğe dair demokrasi adına umutları çoğaltır. Sözlerden çok, bu tür adımlar anlamlı ve etkili olur gibime geliyor.” cevabını verdi.

Demirtaş, maddeler halinde hükümete çözüm önerileri sunmanın pek anlamlı gelmediğine işaret ederek, “Sanki sunulan önerileri hükümet tamamıyla yerine getirse her şey düzelecekmiş gibi bir algı oluşmasına yol açabilir. Bence muhalefet liderleri her konuşmalarında erken seçimde ısrar etmeli. Çünkü bu iktidarın yarattığı rejim değişmeden hiçbir şey değişmez.” dedi.

Okumaya devam et

Politika

AKP’li Siverek Belediye Başkanı da affını istedi

Sağlık sorunlarını gerekçe gösterip affını isteyen damat Berat Albayrak’tan sonra AKP’de sağlık gerekçeli istifalar sürüyor. AKP’li Siverek Belediye Başkanı Şehmus Aydın da sağlık sorunları gerekçesiyle görevinden istifa etti.

BOLD – Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Belediye Başkanı Şehmus Aydın, sağlık sorunları gerekçesiyle görevinden istifa etti. Aydın’ın İstifası işleme konurken, belediye meclisi 10 gün içerisinde yeni başkanı seçecek.

BELEDİYE MECLİSİ YENİ BAŞKANI SEÇMEK İÇİN TOPLANACAK

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Siverek Belediye Başkanı Şehmus Aydın’ın sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevinden ayrılmak için dilekçesini kendilerine sunduğunu belirtti. İstifa dilekçesinin işleme alındığını aktaran Erin, “Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığımızın da bilgileri var. Bundan sonraki süreçte belediye başkanı istifasını verdiği için 1. başkan vekili süreç tamamlanıncaya kadar vekaleten belediye başkanlığına bakacak. Meclisi Belediye Kanunu’na göre 10 gün içerisinde toplantıya davet edeceğiz. Meclis kendi içerisinde belediye başkanı seçimini gerçekleştirecek” dedi.

Koronavirüs vaka sayısı 30 bini geçti

Okumaya devam et

Popular