Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Suriye’nin İdlib bölgesinde patlama, doğuda hava saldırısı onlarca can aldı

Suriye resmi haber ajansı ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ülkenin doğusundaki İŞİD kontrolündeki bölgeye düzenlenen hava saldırısında en az 20 kişinin öldüğünü açıkladı. İdlib’de Hayat Tahrir Eş-Şam’a ait bir bina yakınında meydana gelen patlamada ise 11 kişi öldü.

SURİYE’NİN DOĞUSUNDA ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Suriye resmi haber ajansı SANA, ülkenin doğusunda İŞİD kontrolündeki Baghouz köyüne düzenlenen hava saldırısında 20 kişinin öldüğünü bildirdi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise 10 İŞİD militanı dahil 23 kişinin öldüğünü açıkladı.

Hem SANA hem de Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, hava saldırısını bölgeyi İŞİD’den almak için savaşan Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) hava desteği sağlayan ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin gerçekleştirdiğini iddia etti.

YPG’nin büyük çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, Irak sınırı yakınında İŞİD’in elindeki son bölgeleri almak için son aylarda saldırılarını artırdı.

İDLİB’DE HAYAT TAHRİR EŞ-ŞAM KONTROLÜNDEKİ BÖLGEDE PATLAMA

İdlib’de ise Hayat Tahrir Eş-Şam’a ait bir bina yakınında patlama meydana geldi. Patlamada 11 kişi öldü.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, patlamanın İdlib şehrinin güneyinde kenar mahallellerde meydana geldiğini, 7 Hayat Tahrir Eş-Şam militanı dahil 11 kişinin öldüğünü duyurdu.

El-Kaide bağlantılı Hayat Tahrir Eş-Şam, geçtiğimiz haftalarda İdlib’de birçok yerleşim yerini Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’ndan almış ve Özgür Suriye Ordusu’nu ateşekese zorlamıştı.

Özgür Suriye Ordusu, anlaşma ile kendi kontrolündeki bölgelerde Hayat Tahrir Eş-Şam denetiminde sivil bir yönetim kurulmasını kabul etmişti.

İdlib’de Türkiye’nin 10 civarında askeri kontrol noktası bulunuyor.

ABD askerleri Suriye’den çekilmeye başladı, Rusya bölgelerin Şam’a devredilmesini istedi

Dünya

AİHM Dağlık Karabağ konusunda Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ermenistan’ın talebi üzerine Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

BOLD – AİHM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ermenistan, 4 Ekim’de Dağlık Karabağ konusunda Türkiye’ye karşı ihtiyati tedbir uygulanması konusunda AİHM’ye başvurdu.

Mahkeme, 6 Ekim’de Dağlık Karabağ’daki çatışmaya doğrudan veya dolaylı müdahil olan taraflara, sivillerin haklarının ihlal edilmemesi yönünde çağrıda bulunarak Türkiye’ye karşı ihtiyati tedbir kararı aldı.

Bunun üzerine Türkiye, 9 Kasım’da Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından imzalanan ateşkes anlaşmasına atıfta bulunarak aleyhine verilen ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için mahkemeye başvurdu.

AİHM, 1 Aralık’ta Türkiye’nin verdiği bilgiyi göz önünde bulundurarak kararı tekrar değerlendirdi ve ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

Dağlık Karabağ’da kurulacak Türk-Rus Ortak Merkezi’nin görev esaslarına ilişkin mutabakat imzalandı

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye’de tutsak kalan Almanlar

Almanya Dışişleri Bakanlığının verilerine göre Türkiye’deki cezaevlerinde 65 Alman vatandaşı bulunuyor. Ayrıca 70 Alman da Türkiye’yi terk edemiyor.

BOLD – Almanya medyasının Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Türkiye’de şu anda çeşitli suçlardan 65 Alman’ın tutuklu olduğu, ayrıca 70 Alman’ın da yurt dışına çıkış yasağı konulması sebebiyle Türkiye’yi terk edemediği belirtildi.

Bakanlık, tutuklu Almanların uyuşturucu kaçakçılığı, adam yaralamak ya da öldürmek ve terör gibi farklı suçlamalarla cezaevinde bulunduklarına dikkat çekti. Ancak bu kişilerin Türkiye’de yaşayan Almanlar mı yoksa turistik seyahat için Türkiye’yi ziyaret eden Almanlar mı olduğuna ilişkin bilgi verilmedi.

SİYASİ GÖRÜŞLERİ NEDENİYLE TUTUKLANANLAR DA VAR

Haberde, terör suçlamasıyla karşı karşıya olanlar arasında siyasi görüşleri nedeniyle tutuklu olanların da bulunduğuna işaret edildi.

Yurt dışına çıkış yasağı konulan Almanlar arasında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan Almanların da bulunduğu belirtiliyor.

Türkiye’de son olarak Antalya’ya tatil için giden 63 yaşındaki Alman bir diş hekimi Kasım ayı başında tutuklanmıştı. Havalimanında yolcularla tartışırken “Türk devletine hakaret ettiği” gerekçesiyle hakkında dava açılan Kristian B’nin 8 Aralık’ta Antalya’da hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Alman ve Hollandalı vakıflardan Osman Kavala çağrısı

Okumaya devam et

Dünya

AB Liderler Zirvesi öncesi Türkiye’den Yunanistan’a ‘ön şartsız diyalog’ mesajı

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimin ele alınacağı AB Liderler Zirvesi öncesi Oruç Reis Araştırma Gemisi’ni Antalya Limanı’na çeken Ankara, Atina’ya ön koşulsuz diyalog çağrısı yaptı.

BOLD – Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’ın, istikşafi görüşmelerin yeniden başlatılacağı tarihin belirlenmesi konusunda, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin sahada olduğu gerekçesiyle geri adım attığını hatırlatarak, Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi, Oruç Reis’in Antalya Limanı’na dönmesinin ardından da Yunanistan’la ön koşulsuz diyaloğa açık yaklaşımını sürdüreceğini bildirdi.

Türkiye’nin başından beri Yunanistan’la ön şartsız diyalogdan yana olduğunu belirten Aksoy, “Nitekim, Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin yeniden başlatılması konusunda mutabakata varılmış ancak Yunanistan’ın Oruç Reis’in sahada olduğu gerekçesiyle geri adım atması nedeniyle görüşme tarihi belirlenememiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Aksoy, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini tamamlayarak, 29 Kasım’da Antalya’ya döndüğünü duyurduğunu hatırlatarak “Türkiye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ön koşulsuz diyaloğa açık yaklaşımını sürdürecektir.” ifadesini kullandı.

10-11 Aralık tarihlerinde Brüksel’de düzenlenecek yılın son liderler zirvesinde Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı görüşülecek. AB, Türkiye’nin bölgedeki doğal gaz arama faaliyetlerini “yasadışı” olarak nitelendirerek Türkiye ile yaşanan anlaşmazlıkta Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a tam destek açıklaması yapmıştı.

Oruç Reis AB zirvesi öncesi Antalya Limanı’na geri döndü

Okumaya devam et

Popular