Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cep telefonlarında 10 yıl: Kimler geldi, kimler geçti?

Teknolojinin baş döndüren hızı 2009’dan 2019’a cep telefonlarının da gelişmesini sağladı.

Son günlerin en popüler kıyaslaması olan “10 yıllık değişim” (#10YearChallenge) hareketi tüm hızıyla devam ediyor.

Webtekno, telefonların 10 yıl içindeki değişimlerini inceledi. Teknolojinin hızla geliştiği düşünüldüğünde telefonların çok fazla farklılık geçirdiğini söylenebilir.

2019 yılında şu ana kadar yeterli telefon çıkmadığı için 2018 yılında çıkan telefonlar dikkate alındı.

SAMSUNG

Samsung’un Galaxy markası bu sene 10. yıldönümünü kutlayacak. Markanın Galaxy yolculuğu, Samsung I7500 Galaxy ile başladı.

Samsung Galaxy Note9 ile neredeyse 10 yılı deviren Koreli teknoloji devi, donanımsal gelişmelerin yanı sıra boyut olarak da fazlasıyla büyümüş.

SONY

2012 yılında Sony’nin tüm Ericsson hisselerini alması sonucunda firmanın adı tamamen değişti. Aslında zamanın telefonlarından Satio ve 12 MP’lik kamerasından bahsetmek isterdik, ancak Sony Ericsson Xperia X10 çok daha yaygın bir telefondu.

Sony geçmişte de köşeli Atasarımlara düşkün bir telefon üreticisiydi ve bu durum XZ3’e kadar devam etti.

XZ3 telefonunda daha yuvarlak köşeli telefonları tercih eden firma şu an için yeni telefonunda da benzer bir tasarımı kullanacak.

APPLE

Konu ekran olduğu zaman Apple’ın her zaman kendi tarzı vardı. Apple iPhone 3GS, 3:2 oranında bir ekran kullanırken iPhone Xs Max 19,5:9’luk çentikli bir ekran kullanıyor.

Boynuz kulağı fazlasıyla geçmiş desek pek de yanlış olmayacak.

HTC

Zamanının en büyük ekranlarından birine sahip olan HTC HD2 fazlasıyla yaygın bir telefondu. Devasa ekranıyla tüm ilgileri üzerine toplayan telefon zamanında tam bir başarıydı.

Şu anki takipçisi olan HTC U12+ iyi bir telefon ancak HD2 kadar popüler olduğunu söyleyemeyiz.

HUAWEI

Huawei o zamanlarda bu kadar bilinen bir marka değildi. 2009 yılında gerçekleştirilen MWC’de ilk Android cihazı U8220’yi tanıttı.

3,15 MP değerindeki kamerasına baktığınızda bundan 10 yıl sonra Huawei Mate 20 Pro’daki gibi bir kameranın gelişini tahmin edebilir miydiniz bilemiyoruz ancak Huawei’nin bu gelişimi şaşırılmayacak gibi değil.

NOKIA

Tabii ki Nokia’dan bahsetmeden yapacağımız bir listenin hakkını vermiş olmayız. Başlangıçta ‘reyizi’ arayan okuyucularımız için kötü bir haberimiz var ki reyiz neredeyse 20 yaşında olduğu için buraya biraz yaşlı kalıyor.

Bu açıklamayı da yaptıktan sonra zamanın klavyeli dokunmatiklerinden Nokia N97’yi anabiliriz. Ekranın altında QWERTY klavyesi olan telefon zamanının önde gelenlerinden biriydi. Şu anki Nokia 8.1 ise tamamen dokunmatik yapısıyla daha değişik bir cihaz olsa da Nokia efsanesini sürdürüyor diyebiliriz.

BLACKBERRY

Hepimizin en azından bir kere gördüğü BlacBerry Bold 9700 efsanesini unutmak mümkün değil. Şu an BlackBerry KEY2 telefonu arasındaki farklara baktığımızda KEY2’nin daha köşeli ve uzun bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Firmanın imzası niteliğinde olan klavye ise hâlâ bizlerle.

Xiaomi, Oppo ve benzeri markalar 2009 yılından sonra faaliyete geçtikleri için listede göremediğinizi hatırlatırız. Listede olanlar ise zamana karşı koyabilmiş ve efsaneleşmiş telefonlardan.

Arabalar 10 yılda ne kadar değişti?

Gündem

Siirt’te 5,2 büyüklüğünde deprem

Siirt’in Kurtalan ilçesinde 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’nin yaptığı açıklamaya göre saat 8:45’te meydana gelen depremin derinliği 10 kilometre olarak ölçüldü.

BOLD – Siirt’in Kurtalan ilçesinde, AFAD’ın verilerine göre, 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 8.45’te gerçekleşen depremin 10 kilometre derinlikte olduğu belirlendi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 5.2 olarak açıkladı.

Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu depremin ardından ilçe, ilçe merkezleri ile kırsaldaki yerleşim birimlerinde durum tespiti için çalışma başlattıklarını belirtti. Karakolların bulunduğu bölgelerle iletişime geçtiklerini kaydeden Hacıbektaşoğlu, “Siirt ve Kurtalan ilçe merkezinde hasar yok. Ekiplerin kırsalda araştırması sürüyor” ifadelerini kullandı.

Deprem, Batman Diyarbakır ve Mardin’de de hissedildi.

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Kurtalan ilçesinde meydana gelen deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır” denildi.

Tabip odası acı gerçeği açıkladı: Sedye de kalmadı

Okumaya devam et

Gündem

Borsa İstanbul yöneticileri, kendilerine 18-24 bin TL’lik “huzur hakkı” verdi

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu üyelerinin, kendilerine 18 ile 24 bin TL arasında değişen ‘huzur hakkı’ bağladığı ortaya çıktı. Üyelerin kendileri için belirlediği haklar arasında makam aracı, sosyal haklar ve gelir vergisinin kurum tarafından ödenmesi de var.

BOLD – Salgın sebebiyle vatandaşa kısa çalışma ödeneği kapsamında bin 178 lira bağlandığı günlerde Borsa İstanbul Yönetim Kurulu üyelerinin kendilerine 18 ile 24 bin TL arasında değişen ‘huzur hakkı’ bağladığı ortaya çıktı. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu üyeleri arasında dikkat çeken iki isimden biri Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, diğeri ise Varlık Fonu’nda da Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Erişah Arıcan.

Borsa İstanbul’daki ücretlere ilişkin bilgiler, Metin Cihan’ın kişisel Twitter hesabından paylaştığı mesajlar üzerine sosyal medyanın gündemine geldi.

Birgün’ün haberi göre, Borsa İstanbul’un 14.04.2020 tarihli olağan genel kurul toplantısı tutanağında Yönetim Kurulu Başkanı’na 24 bin TL Yönetim Kurulu üyelerine ise 18’er bin TL ‘huzur hakkı bağlanmış. Ayrıca yönetim kurulu, kendilerine makam aracı tahsis edilmesi ve Borsa İstanbul’dan alınan ücretin gelir vergisinin de kurum tarafından karşılanması karara bağlanmış.

“HUZUR HAKKI” BU TOPLANTI TUTANAĞINDA

İlgili gündem maddesi, toplantı tutanağına aynen şöyle geçti:

Gündemin 10 uncu maddesinde yer alan “Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerinin ücret, prim ve sair haklarının karara bağlanması” maddesi ile ilgili olarak;

– Huzur hakkı ücretlerinin Yönetim Kurulu Başkanı için aylık net 24.000-TL olarak, Yönetim Kurulu Üyeleri için aylık net 18.000-TL olarak belirlenmesi,

– Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerine yapılacak aylık huzur hakkı ödemelerinin Borsa İstanbul A.Ş. çalışanları için yapılan uygulama esas alınarak ay sonlarında gerçekleştirilmesi,

– Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerinin; Şirket Esas Sözleşmesinin 15 inci maddesinin dördüncü fıkrası çerçevesinde makam aracı tahsisi, görevle ilgili konularda yolculuk, seyahat, konaklama, harcırah, temsil ödeneği haklarından yararlanabilmeleri; ayrıca bunların eşleri, çocukları ve bakmakla yükümlü oldukları kimselerin Borsa İstanbul A.Ş. personeli ile aynı şartlar dâhilinde sağlık yardımlarından yararlandırılması,

– Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerinin birden fazla işverenden ücret almaları dolayısıyla gelir vergisi beyannamesi vermeleri gerekmesi durumunda Borsa İstanbul A.Ş. tarafından yapılan ücret ödemelerine isabet eden ilave verginin talep edilmesi halinde Borsa İstanbul A.Ş. tarafından karşılanması, Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri tarafından 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak ücret geliri elde edilmesi durumunda, hesaplanan ilave verginin tamamının Borsa İstanbul A.Ş. tarafından karşılanması

hususlarının Türkiye Varlık Fonu’nu temsilen Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. temsilcisinin verdiği önerge ile teklif edildiği görüldü.

Söz isteyen olup olmadığı, elektronik genel kurul sisteminden katılanlar da dahil olmak üzere, pay sahiplerine soruldu. Söz alan olmadı, oylamaya geçildi. Yapılan oylamada önerge elektronik genel kurul sisteminden katılanları da içerecek şekilde, katılanların oy birliğiyle kabul edilerek Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerinin ücretlerinin önerilen şekilde belirlenmesine karar verildi.

DİKKAT ÇEKEN İSİMLER: ALTUN VE ARICAN

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla bağlanan 24 bin TL’lik huzur hakkını alan kişi Prof. Dr. Erişah Arıcan. Söz konusu isim aynı zamanda Varlık Fonu’nda da yönetim kurulu üyesi. Arıcan, yine bu görevlerini sürdürürken 2015 Eylül ayından itibaren M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalı Başkanlığı ve Yönetim Kuruluğu üyeliği görevine de devam ediyor.

FAHRETTİN ALTUN 4 MAAŞLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Dikkat çeken diğer isim ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun. Altun da Borsa İstanbul’dan 18 bin TL huzur hakkı alıyor. Altun, daha önce de evine 4 maaş girdiği iddiası ile eleştirilerin hedefi olmuştu.

 

Okumaya devam et

Gündem

Görme engelli öğretmenlerin EBA çilesi

Salgın nedeniyle başlatılan uzaktan eğitim öğrenciler gibi öğretmenler arasında da mağduriyetlere neden oluyor. Sistemi kontrol edemeyen görme engelli öğretmenlerden EBA’da canlı ders başlatmaları istendiği ortaya çıktı.

BOLD – Uzaktan eğitim, görme engelli öğretmenler için de mağduriyetlere yol açtı. Görme engelli öğretmenlerin yüzde 36’sı EBA’da canlı ders açamadı, yüzde 17’si ise sisteme giriş yapamadı. Görme engelli öğretmenlerin sadece yüzde 11’i FATİH Projesi kapsamında hizmet içi eğitim aldı.

GÖRME ENGELLİ ÖĞRETMENLER SORUN YAŞIYOR

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre görme engelli öğretmenlerin EBA Platformu’na erişim durumlarını araştıran Herkes İçin Erişilebilir Yaşam Akademisi Derneği’nin raporu, görme engelli öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde yaşadığı sorunları da gözler önüne serdi. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 16,5’i EBA’ya giriş yapamadığını ifade ederken “FATİH Projesi kapsamında hizmet içi eğitim kurslarına katıldım” diyenlerin oranı yüzde 11’de kaldı.

CANLI DERS BAŞLATAMIYORLAR

Rapora göre görme engelli öğretmenlerin yüzde 36’sı EBA’da canlı ders başlatamadığını bildirdi. Canlı ders başlatabilen öğretmenlerin yüzde 49’u ise ders sırasında katılımcıların sesini açıp kapatamadığını dile getirdi. Araştırmaya katılan görme engelli öğretmenlerin yüzde 61’i EBA’daki canlı dersleri sırasında ekran paylaşımı yapamadığını anlattı. Raporda, “EBA’daki canlı dersler sırasında söz isteyen öğrencileri kontrol edemiyorum” diyen öğretmenlerin oranı yüzde 61 ile ifade edildi.

Gasp ettikleri Naksan’ın plastik fabrikasını yok pahasına satıyorlar

Okumaya devam et

Popular