Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Hetty & Jazzato Band’dan Anglo İtalyan ezgileri

2014 yılında İngiltere kurulan Hetty&Jazzato Band klasik İngilizce şarkılardan caza kadar geniş bir yelpazeye yayılan müziğiyle giderek daha çok müzikseverin ilgisini çekiyor.

ANGLO-İTALYAN JAZZ

Hetty ve Jazzato Grubu için “Anglo-İtalyan Caz Orkestrası” tabiri kullanılıyor. Ama grubun müziği daha geniş ve renkli bir repertuara sahip. Çingene müziği, İtaliano, samba, klasik caz, retro, twist, baladlar gibi çok farklı müzikleri yorumlayan grup youtube’da en çok izlenen modern caz grupları arasında.

2014 yılında kurulduğundan bu yana, hem İngiltere’de hem de uluslararası alanda ses getiren grup birçok festivalde yer aldı. Grubun hem İtalya hem İngiltere’deki festivallerden aldığı ödüller de mevcut.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Genco Erkal’dan Kuvâyi Milliye Destanı DVD’si

Nâzım Hikmet külliyatını yeniden okurlara sunan Yapı Kredi Yayınları, “Kuvâyi Milliye” destanını Genco Erkal’ın görüntülü seslendirmesinin yer aldığı bir DVD ile yayımladı.

BOLD– Türkiye Türkçesinin 20. yüzyıldaki en önemli isimlerinden olan Nâzım Hikmet’in 1939’da başlayıp 1941’de bitirdiği Kuvâyi Milliye Destanı, Türk edebiyatındaki en önemli yapma destanlardan biri sayılıyor.

MİLLİ MÜCADELENİN EN GÜZEL ŞİİRİ

Kurtuluş Savaşı’nı bölümler halinde anlatan metin Türkiye’de ilk defa “Kurtuluş Savaşı Destanı” adıyla 1965’te yayımlandı. 1968’de ise şimdiki adına kavuşan bu güçlü şiir “Onlar” adlı başlangıç bölümü ve sekiz baptan oluşuyor.

“Nutuk”tan da geniş bir şekilde yararlanan destan, Türkçe edebiyatın en önemli epik metinlerinden biri olarak gösteriliyor.

Okumaya devam et

Kültür

Live-Action ve animasyon birleşimi Tom & Jerry filminden ilk fragman

Efsane ikili Tom ve Jerry 2021’de Live-action (canlı çekim) ve animasyonu bir araya getiren yepyeni bir filmle beyaz perdeye geri dönüyor.

BOLD– William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılan Tom ve Jerry, 1940’larda başlayan yolculuğunda birçok kuşağın en sevdiği çizgi film oldu. Warner Bros tarafından yayınlanan fragmanı yayınlanan yeni film klasik çizgilerin sıcaklığını taşımasıyla birçok izleyici için hoş bir nostalji olacak.

80 YILDIR ESKİMEYEN İKİLİ

Canlı çekimlerle animasyon görüntüleri harmanlayan filmler; Space Jam, Who Framed Rogger Rabbit, The Smurfs gibi yapımlarla epeydir hayatımızda. Bu yapımlar arasına katılan Tom ve Jerry filmini Tim Story yönetiyor. Senaryosunu Kevin Costello‘nun yazdığı filmin öyküsü ise şöyle:

“Yüzyılın düğünü”ne günler kala Jerry’nin bu otele yerleşmesi, bu minik fareyle bir türlü başa çıkamayan genç düğün organizatörünün Tom’u da otele getirmesine vesile oluyor. Tom’un Jerry’yi yakalamakla görevlendirilmesi, bu ezeli düşmanları yeniden karşı karşıya getiriyor. Ortaya çıkan kapışma sadece düğünü değil, genç organizatörünün kariyerini, hatta tüm oteli tehlikeye atıyor.”

Chloë Grace Moretz, Michael Peña, Rob Delaney, Colin Jost ve Ken Jeong gibi isimlerin yer aldığı filmin 4 Mart 2021’de vizyona girmesi planlansa da pandemi nedeniyle pek çok ülkede sinema salonlarının yeniden kapanmış olması bu vizyon tarihi konusunda soru işaretleri doğuruyor.

TOM VE JERRY FRAGMANI

Okumaya devam et

Kültür

Üflemeli çalgılara isyan eden sanatçılar kendilerini ihbar etti polis operayı bastı

opera, Ankara, opera, Bale

Haftasonu sergilenecek “Operet Gecesi” eserinin provası için 20 nefesli çalgının görevlendirilmesi üzerine, opera sanatçıları Sağlık Bakanlığının ihbar hattını arayarak kendilerini şikayet etti.

BOLD – Koronavirüs vakalarının yeniden yükselişe geçmesinin ardından iktidar bir dizi yeni kısıtlama önlemlerini hayata geçirmeye karar verdi. Bilim Kurulunun tavsiye kararları doğrultusunda, dün gerçekleştirilen kabine toplantısında sokağa çıkma kısıtlaması dahil bir çok yeni kısıtlamanın hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.

Virüsün bulaşma olasılığının yüksek olduğu bazı meslek gruplarının çalışma saatlerinde kısıtlama ve değişikliğe gidildi.

SANATÇILAR BAKANLIĞI ARADI

Öte yandan yöneticilerin koronavirüse önlem almadığı iddia eden Ankara Operası Orkestrası sanatçıları isyan etti. Sözcü Gazetesinden Yusuf Demir’in haberine göre, opera sanatçıları, kendilerinin ve ailelerinin sağlığının riske edildiği öne sürdü.

Cumartesi sergilenecek “Operet Gecesi” eserinin provası için toplanan orkestra üyeleri, tüm çabalarına rağmen tedbir alınmaması ve yaklaşık 20 nefesli çalgının görevlendirilmesi üzerine ayaklandı.

Prova sırasında Sağlık Bakanlığı İhbar Hattı’nı arayan sanatçılar, maske kuralının ihlal edildiğini bildirdi. Bakanlık ihbarı polise yönlendirdi. Harekete geçen ekipler çok kısa süre içinde provanın yapıldığı salona intikal etti.

Polisin baskını üzerine tüm yöneticiler provanın yapıldığı salona geldi. Prova iptal edilirken Cumartesi saat 15.00’te planlanan konserin akıbeti belirsiz.

Erkan Çıplak: Hukuk ülkeye geri döndüğünde görüşmek üzere!

 

Okumaya devam et

Popular