Gündem

Olmayan Başbakanlık kararıyla yurt dışına çıkış yasağı

Oloğanüstü Hal (OHAL) kalktı, ancak pasaport yasakları olmayan Başbakanlık kararıyla devam ettiriliyor. Özellikle Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kamudan ihraç edilenler ve haklarında soruşturma bulunanların eşleri mağdur.

BOLD- Hakkındaki yurt dışı çıkış yasağı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırılmasına rağmen insan hakları savunucusu avukat Eren Keskin’e pasaport verilmedi. Keskin, “Başbakanlık kararı ile yurt dışına çıkışım yasaklanmış. Ortada başbakan yok ama yasakları devam ediyor.” dedi.

Eren Keskin’in pasaport müracaatına verilen ret cevabının gerekçesinde, hakkında İçişleri Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda dönemin başbakanlığı tarafından yurt dışı yasağı konulduğu ifade edildi. Keyfi gerekçe OHAL’in kalkmasına rağmen pasaport yasakları devam eden binlerce kişinin yaşadığı mağduriyeti gündeme getirdi.

OHAL KALKTI, 3 GÜN SONRA YENİ YASAK GELDİ

OHAL’in kalkmasından sonra on binlerce kişi üzerindeki yurt dışı ve pasaport kısıtlamasının kalkması bekleniyordu. OHAL döneminde hakkında soruşturma bulunan kişilerin eşlerinin de üzerinde yurt dışı yasağı vardı.

OHAL’e son verilince yasak kalktı, ancak sadece üç gün sürdü. Üçüncü gün tüm nüfus müdürlüklerinin sistemlerine uyarılar düştü ve eşleri hakkında soruşturma bulunan kişilere pasaport kısıtlaması tekrar başladı.

HERKES TOPU BİRBİRİNE ATIYOR

Pasaport ve yurt dışı yasağının hukuki zemini olmaması sebebiyle kurumlar topu birbirine atıyor. Pasaport başvuruları reddedilenler, durumu nüfus müdürlüklerine sorduklarında, Emniyet’e yönlendiriliyor. Emniyet ise savcılıklara.

Savcılıklar, “UYAP’ta hakkınızda yasak yok, bizlik bir durum değil.” diyerek tekrar nüfus müdürlüklerine yönlendiriyor. Böylece yıpratılan vatandaşlar pasaport için uğraşmaktan vazgeçiyor.

KHK’LILARIN TAMAMININ EŞLERİNİ ETKİLİYOR

Bu durumdan en çok etkilenenler ise KHK’lılar ve eşleri. Haklarında soruşturma bulunmasa dahi KHK’dan ihraç olanlara pasaport verilmiyor. Aynı şekilde eşlerine de pasaport verilmiyor ya da pasaportları olsa dahi yurt dışına çıkışları engelleniyor.

OHAL’in celladına karşı #bitmeyenohal kampanyası

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version