Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

“Yılmaz Özdil’in 2 bin 500 TL’lik kitabında tarihi yalan ve intihal” iddiası

Yılmaz Özdil'in kaleme Mustafa Kemal kitabında tarihi gerçeklerin saptırıldığı iddia ediliyor.

2 bin 500 liraya satışa çıkarılan “Mustafa Kemal” kitabı maddi hatalar, intihal ve kitabın yazarı Yılmaz Özdil’in iddialara verdiği cevaplarla gündemde.

BOLD- Yılmaz Özdil’in 1.881 adet basılan ve 2 bin 500 lira gibi bir fiyatla satışa çıkartılan kitabı “Mustafa Kemal” satış rakamlarıyla olduğu kadar içeriğiyle de tartışılıyor.

HATAYI TARİH ÖĞRENCİSİ BİLE FARK ETTİ

Kitabı okuyan Atahan Ünal isimli tarih öğrencisi, Mustafa Kemal’in ailesinin Selanik’ten perişan halde geldiği ve cami avlusunda bulunduğu şeklindeki bölüme itiraz etti. Atahan Ünal oldukça kibar bir dille durumu Yılmaz Özdil’e maille bildirdi, ancak Özdil’den sert bir cevap aldı.

Bunun üzerine kendi mailini ve Özdil’in cevabını sosyal medyada paylaştı. Tartışmaya tarihçi akademisyen Ümit Doğan da katıldı ve Özdil’in yazdığı bilginin doğru olmadığını paylaştı.

ÖĞRENCİNİN MAİLİ

Atahan Ünal’ın gönderdiği mail şu şekilde: “Saygıdeğer Özdil ve Sevgili Ağabeyim, ben Hacettepe Üniversitesi’nde tarih okuyan Ankaralı genç okurunuzum. Son kitabınız Mustafa Kemal’i çıktığı gün büyük bir istekle aldım.

Gönül verdiğim bir lideri gönül verdiğim bir kalemden okumak ne kadar heyecanlı, keşke size anlatabilsem. Yalnızca bir maruzatım var: Mustafa Kemal’in annesi ve kız kardeşinin Selanik’ten İstanbul’a gelişini kaleme aldığınız bölümdeki hadiseler tarihsel açıdan pek doğru değil.

Kendilerinin İstanbul’a gelişi perişan muhacir konumunda olmadı. Mustafa Kemal Paşa’nın bilgisi ve kontrolü dahilinde gerçekleşti. Elimizde bu konuyu ele alan belgeler var. (Aynı konu okulumda öğretim üyesi olan Dr. Ali Güler beyefendinin Habertürk’te Cansu Canan’ın konuğu olduğu programda gündeme geldi) Genç bir kardeşiniz olarak sizleri bu durumdan haberdar etmeyi Mustafa Kemal’e gönül vermiş bir Türk genci olarak üzerime vazife bildim.

Haddimi aşmak istemedim. Lütfen beni yanlış anlamayın. ”

YILMAZ ÖZDİL’İN CEVABI

Bunun üzerine Yılmaz Özdil, şu cevabı verdi: “Hem ‘doğru değil’ diyorsun, hem imza almaya geleceğini söylüyorsun, tuhaf değil mi Atahan? Bence sen benim kitabımı imzalatma. Habertürk izle.”

TARTIŞMAYA ÜMİT DOĞAN DA KATILDI

Bu maillerin sosyal medyada paylaşılması üzerine tartışmaya Atahan Ünal’ın hocası akademisyen Ümit Doğan da katıldı: “Meselenin şahidi olarak paylaşmam gerekiyor. Genç arkadaşımız aldığı cevap karşısında üzülerek benimle irtibata geçmişti. Zübeyde hanımın Selanik’ten İstanbul’a geçişi Atatürk’ün bilgisi dahilindedir(arşiv belgeleriyle) ve cami avlusunda bulma meselesi gerçeği yansıtmamaktadır.”

KAYNAKÇA YOK

Kitapla ilgili bir diğer tartışma da kaynakça olmaması. 552 sayfalık kitap, tarih kitabı olarak piyasaya sürüldü ancak Yılmaz Özdil’in kitapta alıntıladığı tarihi olaylar ve belgelerle ilgili tek bir kaynakça dahi göstermediği, bunun intihal ve yayıncılık ahlakına uymamak olduğu belirtiliyor.

Kültür

BluTV içerikleri bu hafta sonu ücretsiz

BluTV özel yapımlarının yanı sıra, yüzlerce yerli ve yabancı dizi ve filmi ilk karantina hafta sonunda herkese ücretsiz olarak sunuyor.

BOLD– Evde geçirilecek zor zamanları daha keyifli kılmayı amaçladığın açıklayan BluTV’nin tüm içerikleri, 4 Aralık Cuma günü saat 21.00’den 6 Aralık Pazar akşamı saat 23.59’a kadar ücretsiz izlenebilecek.

BluTV’DE NELER VAR?

Türkiye’nin en büyük dijital platformu olan BluTV, 4 Aralık Cuma akşamı 21.00 ve 6 Aralık Pazar akşamı 23.59 saatleri arasında zengin içeriğini herkesin ücretsiz erişimine açacak. İzleyiciler, cuma gününden itibaren BluTV’nin internet sitesinden e-posta adreslerini kullanarak kod alacak ve belirlenen saat aralığında bu kod aracılığıyla BluTV içeriklerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilecek.

Bu hafta sonu ücretsiz olarak erişilecek olan BluTV, zengin kitaplığıyla dikkat çekiyor. BluTV orijinal yapımları; Masum, Alef, Saygı, Yarım Kalan Aşklar, Bozkır, Pavyon, Aynen Aynen, 7Yüz ilk akla gelenler…
Platformda son yılların beğeni toplayan birçok yerli filmi de bulunmakta. Sibel, İşe Yarar Bir Şey, Oray, Köksüz, Kız Kardeşler, Ana Yurdu, Toz Bezi, Abluka, Tepenin Ardı, Kelebekler, Aidiyet, Saf, 13+ Cadı Üçlemesi gibi önemli yapımları da bu hafta sonu izleyebilirsiniz.

Birçok yabancı diziyi de bünyesinde bulunduran BluTV’de Normal People, Euphoria ve Ramy gibi son dönemin adından çok söz ettiren dizilerini izlemek de mümkün.

Okumaya devam et

Kültür

Guantanamo’daki gerçek bir öyküyü anlatan The Mauritanian’dan fragman yayınlandı

ABD’nin işkence üssü Guantanoma’da yıllarca yargılanmayı bekleyen ve bu sırada sistematik bir şekilde işkenceye maruz kalan Mohamedou Ould Slahi’nin öyküsü beyaz perdede…

BOLD– Kevin Macdonald’ın yönetmenliğinde Jodie Foster, Benedict Cumberbatch, Shailene Woodley, Tahar Rahim, Zachary Levi gibi önemli isimleri bir araya getiren The Mauritanian filminin göz dolduran ilk fragmanı yayınlandı.

GUANTANAMO’DA DOĞAN UMUT

Mohamedou Ould Slahi’nin Guantánamo’da başından geçenleri anlattığı anı kitabı Guantánamo Diary’den uyarlanan film, terörist suçlamasıyla Guantánamo’da hapsedilen ve işkenceye maruz kalan Slahi’nin yaşam öyküsünü konu alıyor.

Filmde Tahar Rahimi tarafından canlandırılan Slahi, yıllarca mahkeme karşısına bile çıkmadan insanlık dışı şartlarda esaret altında iken umudunu kaybetme noktasına geldiğinde yardımına koşan iki avukat sayesinde yeniden hayata tutunur. Adalet arayışındaki bu iki avukata (Foster- Woodley) gerçeği ortaya çıkarmaya çalışan bir askeri savcı olan Teğmen Stuart Couch (Cumberbatch) eşlik eder. Üçünün ortak çabası geniş kapsamlı bir komplonun ortaya çıkmasını sağlar.

Jodie Foster – Shailene Woodley

ABD’de 19 Şubat 2021’de vizyona girecek olan filmin ödül sezonunda etkili olması bekleniyor. Zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken yapımın fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

Time dergisi 2020’nin en iyi 10 filmini seçti

Time dergisi, sinemada salgına rağmen “erişilebilirlik ve kalite açısından  bir zenginlik yılı” olarak nitelediği 2020 yılının en iyi filmlerini seçti.

BOLD– Aralık gelip çattığında “yılın enleri” listeleri yapılmaya başlanır. Kültür sanat dünyası da bundan geri kalmaz. Birçok platform yılın en iyi şarkılarını, sanatçılarını, sanat olaylarını vs. içeren listeler yapar. Dünyaca ünlü Time dergisi de bunlardan biri…

Time geleneksel olarak açıkladığı “yılın en iyi 10 filmi” listesini yayınladı. İşte Time’a göre 2020’nin en iyi 10 filmi:

10. Bill and Ted Face the Music

Bill & Ted’s Excellent Adventure ve Bill & Ted’s Bogus Journey filmlerinin 29 yıl sonra gelen devam filminde hınzır bu kez yetişkin bireyler olarak izleyeceğiz. Rock müzik tutkunu Bill ve Ted bu kez gezegeni kurtarmak için bir şarkı yaratacakları ve sonrasında geleceğe gidip işe yarayıp yaramadığını kontrol edecekleri yeni bir maceraya adım atıyorlar.

Yönetmen : Dean Parisot
Oyuncular : Keanu Revees, Samara Weaving, Alex Winter

9. Miss Juneteenth

Eski bir güzellik kraliçesi olan yalnız anne Turquoise’ın hayatı, pek de iyi gitmemektedir. Kızı Kai’nin kendisi gibi Miss Juneteenth güzellik yarışmasına katılmaya karar vermesi bir karar vermesini zorunlu kılar. Ya onu vazgeçirecek ya da aynı hataları yapmaması için yarışmaya kendi hazırlayacaktır.
Yönetmen : Channing Godfrey Peoples
Oyuncular : Nicole Beharie, Kendrick Sampson, Alexis Chikaeze

8. Nomadland

Nevada kırsalında yaşayan 60’lı yaşlardaki Fern, ekonomik çöküş yüzünden neredeyse her şeyini kaybedince minibüsünü bir karavan haline getirip, modern bir göçebe olarak yola koyulur.
Yönetmen : Chloé Zhao
Oyuncular : Frances McDormand, David Strathairn, Linda May

7. Wolfwalkers

Genç bir avcı olan Robyn Goodfellowe, son kurt sürüsünü yok etmek için babasıyla birlikte İrlanda’ya gider. Şehir surlarının dışında dolaşırken geceleri kurtlara dönüşebildiği söylenen gizemli bir kabilenin üyesi Mebh ile arkadaş olan Robyn için Wolfwalker’ların büyülü dünyası birçok şeyi değiştirecektir.
Yönetmen : Tomm Moore, Ross Stewart
Seslendirme : Honor Kneafsey, Eva Whittaker, Sean Bean

6. Emma

Zeki, zengin ve bekâr Emma Woodhouse’un en sevdiği şey başkalarının aşk hayatlarına burnunu sokmaktır. Yakın arkadaşı Bay Knightley’nin tüm uyarılarını görmezden gelerek vesayeti aldıktaki Harriet Smith’e uygun bir eş ayarlamaya kalkınca, özenle yaptığı planlar ortaya çıkar ve hiç beklemediği sonuçlarla karşı karşıya kalır
Yönetmen : Autumn de Wilde
Oyuncular : Anya Taylor-Joy, Johnny Flynn, Josh O’Connor

5. Lovers Rock

Lovers Rock, bir blues partisinde yolları kesişip birbirlerine aşık olan genç bir çiftin hikayesini konu ediyor.

Yönetmen : Steve McQueen
Oyuncular : Amarah-Jae St. Aubyn, Micheal Ward, Kedar Williams-Stirling

4. David Byrne’s American Utopia

Talking Heads grubunun kurucularından olan David Byrne‘ın Broadway oyunu. David Byrne’ın farklı ülkelerden 11 müzisyen ile hem American Utopia albümünde yer alan şarkıları hem de Talking Heads şarkılarını kullanarak sahnelediği oyun seyircileri adaletin, iyiliğin, inancın hüküm sürdüğü bir dünyaya götürüyor.

Yönetmen : Spike Lee

3. The Trial of the Chicago 7

Gerçek bir olaydan uyarlanan Netflix filmi The Trial of the Chicago 7, Chicago’daki 1968 Demokratik Ulusal Konferansı’nda Vietnam Savaşı ve karşı kültür protestoları düzenleyen ve federal hükümet tarafından komplo ve ayaklanmaya teşvik ile suçlanan yedi sanığın 1969 yılında görülen meşhur duruşmasını anlatıyor.

Yönetmen : Aaron Sorkin
Oyuncular : Yahya Abdul-Mateen II, Sacha Baron Cohen, Joseph Gordon-Levitt

2. Collective

Colective, politikacıları zenginleştirirken, masum vatandaşların ölümüne yol açan büyük bir sağlık hizmeti sahtekârlığını ortaya çıkarmak için mücadele eden araştırma ekibinin hikâyesini konu ediyor.

1. First Cow

Batı Amerika’ya giden Cookie Figowitz, burada Çinli bir göçmen olan King Lu ile tanışır. Birlikte bir iş peşinde koşan Cookie ve King, başarılı olabilmesinin tek yolu ise zengin bir toprak sahibinin oldukça değerli olan ineğidir.

Okumaya devam et

Popular