Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Pulitzer ödüllü yazar Stephen Kinzer: Kavala’ya Nobel verilmesi Erdoğan’ın suistimallerine dikkat çekecek

New York (BOLD)- Pulitzer ödüllü yazar Stephen Kinzer, 1 yıldır tutuklu olan Osman Kavala’ya Nobel Barış Ödülü verilmesi gerektiğini yazdı. Önceki günlerde bir grup gazetecinin Kavala adına Norveç Nobel Enstitüsü’ne ‘Barış Ödülü’ için müracaatta bulunduğu açıklanmıştı. 

New York Times gazetesinin İstanbul bürosu eski şefi olarak uzun yıllar bölgede gazetecilik yapan Kinzer, “Türkiye’nin Erdoğan karşıtı, Nobel Barış Ödülü’nü hak ediyor” başlıklı makalesinde Kavala’nın niçin Nobel alması gerektiğini detaylı bir şekilde anlattı.

“OTOKRAT GALAKSİSİNDE BÜYÜK BİR YILDIZ: ERDOĞAN”

Kinzer, özellikle siyaset dünyasını yakından takip eden Politico için kaleme aldığı makalesinde Kavala’ya Nobel verilmesinin “otokrat galaksisinde büyük bir yıldız” diye nitelediği Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın suistimallerine dikkat çekeceğini söyledi.

“Sürgünde bulunan bir grup gazeteci, yazar ve siyasi reformcu tarafından ülkenin en ünlü kültürel aktivisti olan Kavala adına Nobel’e müracaat ettiğini kaydeden Kinzer “Demokrasiyi pekiştirdiği düşünülen Amerika Birleşik Devletleri, Polonya, Macaristan, Filipinler ve Brezilya gibi ülkelerin yeni otoriter yönü, günümüzün en rahatsız edici küresel trendlerinden biridir. Erdoğan, bu kötü kokulu otokrat galaksisinde büyük bir yıldızdır. Nobel Ödülü’nün Kavala’ya verilmesi, Türk Cumhurbaşkanı’nın suistimallerine dikkat çekecek.”dedi.

“NOBEL ÖDÜLÜNDE BU YIL BİR FARKLILIK YAPILABİLİR”

“Normal şartlar altında, Norveç Nobel Enstitüsü’nün ‘Barış Ödülü’nü mahkumlara vermesi ihtimal dahilinde değil” diyen Kinzer, “Bir tek talihsiz ülke üzerinde baskı oluşturmak için çok yeterli olmayabilir. Ama bu yıl farklı olabilir ve farklı olmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

KAMUDAKİ BİNLERCE İNSANIN TASFİYE EDİLMESİ

15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra kamuda yapılan tasfiyelere dikkat çeken Kinzer, “Erdoğan’a yeterince sadık olmayan ve aralarında binlerce üniversite profesörü, hâkim ve savcılardan oluşan tahminen 150 bin kişi görevinden alındı. Yaklaşık 200 medya kuruluşu kapatıldı. Türkiye artık dünyadaki tutuklu gazetecilerin yaklaşık 3’te birini elinde tutuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Nobel ödülününün Kavala’nın kötü durumunu kolaylaştırmayacağını belirten Türkiye uzmanı, 2010’da Nobel Barış Ödülü kazanan Çinli yazar Liu Xiaobo’nun serbest bırakılmadığını, ancak 7 yıl sonra ölümcül hasta olduğu kesinleştikten sonra salıverildiğine dikkat çekti .

“KAVALA’YA ÖDÜL VERMEK TİRANLIĞA DİKKAT ÇEKER”

Ancak Kavala’ya ödül vermenin zamanların demokratik ülkelerinde özgür düşünenlerin hapse atılarak tiranlığa doğru kaydığına şamandıra gibi işaret koyabileceğine vurgu yapan Kinzer, “Bu küresel bir açıklama olurdu. Nobel Enstitüsü’nün ödülü küresel bir krize örnek olarak gösterilebilen birine ödül verme geleneğine uyacak. (Önceki yıllarda, savaşta cinsel şiddete karşı savaşan, nükleer silahsızlanmayı teşvik eden, iklim değişikliğiyle mücadele eden ve Müslüman kadınları savunan adaylara ödül verildi.)” ifadelerini kullandı.

Kavala ile 20 yıl önce tanıştığını belirten Amerikalı yazar, Kavala’nın kökleşmiş demokrasiye ve etnik çoğulculuğa olan bağlılığının onu birçok yönden Erdoğan karşıtı yaptığını söyledi. 

KAVALA 35 BİN SİYASİ MAHKUMDAN SADECE BİRİ

Kinzer, Erdoğan’ın Kavala’yı Türkiye’yi zayıflatmaya eğilimli ve yabancıların çıkarı için ülkeyi bölmek için çalıştığını iddia ederek ünlü finansör George Soros ile ilişkilendirdiğini hatırlattı.

Pulitzer ödüllü yazar, Kavala’nın durumunun yeni anti demokratik rejimlere karşı demokrasiyi savunan ve hapse atılan binlerce kişiyi yansıttığını kaydetti.

Osman Kavala, Türkiye’de şu anda en son İnsan Hakları Gözlemevi’nin (HRW) raporuna göre, cezaevinde siyasi mahkum statüsünde olan yaklaşık 35 bin kişiden sadece biri.

1 Numara Osman Kavala

 

Dünya

AB çocuk ve gençler için 1,8 milyar doz aşı alacak

Aşılardaki patentlerin kaldırılması tartışması sürerken Avrupa Birliği, 1,8 milyar doz Pfizer-Biontech aşısı almak için anlaşma imzaladı.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yeni sözleşmeyi duyurdu.

ÇOCUK VE GENÇLER İÇİN

Avrupa’da aşılama sürecinin iyi ilerlediğine vurgu yapan Von der Leyen, ilave dozların bağışıklık artırıcı aşılarda, ortaya çıkan yeni varyantlarla mücadelede, çocuk ve gençlerin aşılanmasında kullanılacağını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un aşı alımına karşı çıktığı yönündeki haberlerin ardından yapılan yeni sözleşmeye göre BioNTech-Pfizer’la 2021-2023 yılları için 900 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere toplam 1,8 milyar dozluk alım sözleşmesini onayladığını kaydetti.

450 MİLYON NÜFUSLU AB’YE HERYERDEN AŞI

AB’nin bugüne kadar opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 2,4 milyar, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson & Johnson ile 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 460 milyon doz aşı almak için sözleşmesi bulunuyor.

AB yönetimi, bu sözleşmeleri göz önünde bulundurarak yaz aylarında 450 milyon nüfusluk AB’de, yetişkin nüfusun yüzde 70’ini aşılamayı hedefliyor

Çin, Türkiye’ye neden aşı göndermiyor?

Okumaya devam et

Dünya

Mersin Limanına gönderilen kokain yüklü gemi Panama’da yakalandı

Kolombiya’dan Türkiye’ye 2020’de gönderilirken yakalan 4 bin 900 tonluk kokainin ardından Panama’da, Ekvador’daki Bolivar Limanı’nından yola çıkan ve son durağı Mersin Limanı olduğu öne sürülen konteynerde 616 paket kokain ele geçirildi. Kokainin muz kutuları içine saklandığı belirlendi.

BOLD – Orta Amerika ülkesi Panama’da, Türkiye’de Mersin Limanı’na gittiği ileri sürülen bir konteynerde 616 paket kokain ele geçirildiği açıklandı.

Evrensel’in haberine göre, Panama basınında yayımlanan haberlerde Ekvador’da Bolivar Limanı’ndan yola çıktığı belirtilen konteynerin son durağının Mersin Limanı olacağı kaydedildi.

İspanya merkezli uluslararası haber ajansı EFE’nin de geniş yer verdiği haberde konteynerin Panama’ya Güney Amerika ülkesi Ekvador’da bulunan Bolívar Limanı’nda geldiği ve aktarma noktası olan Panama’nın PSA Limanı’nda Panamalı yetkililer tarafından arandığı belirtildi. Kokainin konteynerdeki muz kutuları içinde saklanmış halde bulduğu öğrenildi.

Panamalı yetkililer, yasa dışı kargoyu çarşamba gecesi, bir takip ve istihbarat çalışması sonucunda tespit ettiklerini açıkladı.

Panama devletinin deniz ve hava operasyonlarını yürütmekten sorumlu resmi kurumu SENAN, sosyal medya hesabından kokain paketlerinin fotoğraflarını paylaştı. Paylaşımda yasadışı maddenin muz kutuları içinde saklandığı ve Ekvador’daki Bolivar Limanı’ndan yola çıkan kargonun son durağının Türkiye’nin Mersin Limanı olduğu ifade edildi.

Ağustos 2020’de Brezilya’dan gelen ve Kocaeli Dilovası’ndaki Yılport Limanı’na yanaşan geminin içindeki bir konteynerde de 540 kilo kokain ele geçirilmişti. İlk aramada bulunamayan uyuşturucu madde gemi ikinci kez arandıktan sonra bulunmuştu.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, konuyla ilgili Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından cevaplanmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi vermişti.

Sedat Peker gazeteci Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Mehmet Ağar’ı işaret etti: Ödeşmek adettendir

Okumaya devam et

Dünya

İsrail polisi Mescid-i Aksa’da namaz kılan cemaate ses bombasıyla saldırdı

İsrail polisi, Doğu Kudüs’te Eski Şehir bölgesinde Müslümanların kutsal mekanı kabul edilen Mescid-i Aksa’daki Kıble Mescidi’nde teravih namazı kılan cemaate karşı ses bombaları ve plastik mermi kullandı. Olaylarda 200’e yakın Filistinli’nin yaralandığı bildirildi.

BOLD – İsrail polisi, Mescid-i Aksa’daki Kıble Mescidi’nde teravih namazı kılan cemaate karşı ses bombaları ve plastik mermi kullanarak saldırdı.

Öte yandan Mescid-i Aksa’nın içinde bulunduğu Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı ile Sahire Kapısında da İsrail polisi Filistinli gençlere müdahalede bulundu. Harem-i Şerif’te yaşanan olaylarda 200’e yakın Filistinli’nin yaralandığı belirtildi.

İsrail polisinin müdahalesine Türkiye’de siyasi parti liderlerinden tepki geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail polisinin Mescid-i Aksa cemaatine yaptığı saldırıları şiddetle kınadığını belirterek, “Filistinli kardeşlerimizle dualarımız aynı, yüreklerimiz birdir!” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Mescid-i Aksa’ya İsrail güvenlik güçleri tarafından ibadet sırasında yapılan saldırıda yaralanan tüm Filistinli kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum” dedi.

ÇELİK: FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN SONUNA KADAR YANINDAYIZ

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “İsrail, Mescidi Aksa’nın hukuki statüsüne saygı duymalı ve uluslararası yükümlülüklerine uygun davranmalıdır. Filistinli kardeşlerimizin din ve vicdan özgürlüklerinin sonuna kadar yanındayız. Harem-i Şerif, tüm Müslümanların kutsal mabedidir. İsrail hükümetinin mübarek Ramazan ayında Müslümanların mabedine yaptığı saygısızlığı ve Filistinlilere uyguladığı şiddeti kınıyoruz” açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, “İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya girerek ses bombalarıyla saldırmasını şiddetle kınıyoruz. Mübarek Ramazan günlerinde hiçbir kutsala saygısı olmayan İsrail işgal güçleri Mescid-i Aksa’yı derhal terk etmelidir. Bu menfur ve pervasız saldırılar derhal durmalıdır” dedi.

Bayramda evden çıkmak yasak ama köprüden geçiş ücretsiz

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0