Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya istifa etti

Adı skandallardan eksik olmayan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, istifa etti. Dönemi torpil ve skandallarla anılıyor.

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya 25 Kasım 2015’den bu yana yürüttüğü başkanlık görevinden istifa etti. Yerlikaya istifasına gerekçe olarak ailesinin yaşadığı sağlık sorunlarını gösterdi. Ancak kulislerde, Palu ailesi rezaletinin istifada etkili olduğu ileri sürüldü.

BOLD- RTÜK’ten yapılan açıklamaya göre, Yerlikaya, annesinin geçirdiği kalp krizi sonrası, hastanede yoğun bakım ünitesinde yaşamını sürdürmesi ve sağlık sorunları olan babasının rahatsızlığının artması sebebiyle, başkanlık görevinden ayrıldı.

EN YAŞLI ÜYE VEKALET EDECEK

En yaşlı RTÜK üyesi sıfatıyla Arif Fırtına’nın başkanlığında yarın yapılacak haftalık Üst Kurul toplantısının birinci gündemi, başkanlık seçimi olacak. Kurul üyeleri kendi aralarından başkan ve başkanvekili seçecek. Yerlikaya’nın RTÜK üyeliği ise devam edecek.

PALU AİLESİ REZALETİ ELEŞTİRİ KONUSU OLMUŞTU

Muhalif televizyon kanallarına verdiği ağır para cezaları nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olan RTÜK’ün, ATV’de yayımlanan Müge Anlı’nın programında haftalarca süren ‘Palu Ailesi rezaleti’ne sessiz kalması eleştiri konusu olmuştu.

ERDOĞAN DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da duruma tepki göstererek, “Bunlar toplumu rencide ediyor.” dediği ileri sürülmüştü.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise, “Bu kadar sürmesi gerekiyor muydu? Müge Anlı ile bunu konuşacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

AKP İÇİNDE RAHATSIZLIĞA SEBEP OLDU

Palu ailesi rezaletinin, AKP’nin MKYK ve MYK toplantılarında da gündeme geldiği kamuoyuna yansımıştı.

Toplantılarda taciz, tecavüz, cinayet ve büyü iddialarının gündeme geldiği program hakkında ağır eleştiriler yapıldığı belirtilmişti.

RTÜK’ün yetersiz kaldığı, yeni bir denetim ve kontrol mekanizması kurulması gerektiğini görüşleri dile getirilmişti.

HALK ARENASI VE FOX ANA HABER’E JET CEZA

RTÜK’ün, gazeteci yazar Yılmaz Özdil, sanatçılar Metin Akpınar ile Müjdat Gezen’in sözlerini gerekçe göstererek Halk TV ve Fatih Portakal’ın sözleri nedeniyle de Fox TV’ye cezalar vermesi eleştiri konusu olmuştu.

Fox Ana Haber’e 3 gün, Halk Arenası’na 5’i Metin Akpınar ile Müjdat Gezen’in konuk olduğu programdan, 3’ü de Yılmaz Özdil’in konuk olduğu bir başka Halk Arenası programından olmak üzere toplamda 8 program yayın durdurma ve para cezası verilmişti.

KORUMA POLİSİNİ RTÜK DAİRE BAŞKAN YARDIMCISI YAPTI

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, koruma polisini RTÜK daire başkan yardımcılığı kadrosuna aldırdığı için de çok eleştirilmişti.

Geçen yıl göreve atanan M.E.’nin, RTÜK Başkanı’nın koruma polisliğini yapmaya devam ettiği ileri sürülmüştü.

YAKINLARINI RTÜK’TE İSTİHDAM ETTİ

Konyalı olan İlhan Yerlikaya’nın yakın ekibindeki Özel Kalem Müdürü ve Daire Başkan Yardımcılarından oluşan 6 kişilik kadronun Konyalı olmasının yanı sıra İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Ömer Yerlikaya’nın da birinci derece akraba olması kadrolaşma eleştirilerini gündeme getirmişti.

2011’DE AKP’DEN MİLLETVEKİLİ OLMUŞTU

59 yaşındaki Prof.Dr. İlhan Yerlikaya, 2005 yılında RTÜK üyeliğine seçilmiş, Temmuz 2009-Mart 2011 arasında RTÜK Başkan Vekilliği görevini üstlenmişti.

Yerlikaya, Mart 2011’de milletvekili olmak için RTÜK’teki görevinden istifa etmiş ve TBMM’ye AKP milletvekili olarak girmişti.

Yerlikaya milletvekilliğinin ardından 2015 yılının Temmuz ayında tekrar RTÜK üyesi seçilmiş, Kasım 2015’te ise RTÜK Başkanlığına getirilmişti.

YENİ BAŞKAN EBUBEKİR ŞAHİN Mİ OLACAK?

Öte yandan RTÜK Başkanlığı için AKP kontenjanından RTÜK üyesi olan Ebubekir Şahin’in ismi konuşuluyor.

Yarın yapılacak seçimlerde başkanlık için en güçlü adayın Şahin olduğu ileri sürülüyor.

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

AKP’yi vekilin yeğeni için açılan kadroyu mahkeme iptal etti

Pamukkale Üniversitesinde AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin’in yeğeni Yasemin Tin Arslan için oluşturulan ve kendisinin tanımlandığı kadro, mahkeme tarafından telafisi güç veya imkansız zararların ortaya çıkabileceği gerekçesiyle iptal edildi. 

BOLD – AKP’li vekilin yeğeni için Pamukkale Üniversitesinde adrese teslim açılan kadroyu mahkeme durdurdu. Mahkeme ilanda getirilen ek koşulun sübjektif ve kişiyi tanımlar nitelikte olduğu belirtildi.

RAKİPLERİNİN BAŞVURULARI REDDEDİLDİ

Pamukkale Üniversitesi Hemşirelik Bölüm Başkanlığı, “İhtiyacımız var” diyerek norm dışı kadro talebinde bulundu. Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı için yapılan başvuruların tümü “Ek koşulları taşımıyor” gerekçesiyle reddedildi. Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre sadece AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin’in yeğeni Yasemin Tin Arslan “Ek koşulu taşıyor” denilip işe alındı. Bunun üzerine başvurusu kabul edilmeyen mağdurlar yargıya başvurdu.

MAHKEME: KOŞULLAR KİŞİYİ TANIMLAR NİTELİKTE

Atamanın, ‘bilimsel kaliteyi artırmak amacına yönelik belirlenmediği’ tespitine yer verilen Denizli İdare Mahkemesi kararında, “Dava konusu ilanda yer alan ek koşulun genel ve objektif nitelikte olmadığı ve ilanda getirilen ek koşulun sübjektif ve kişiyi tanımlar nitelikte olduğu anlaşılmış, dava sürecinde belirtilen kadroya 30/01/2020 tarihinde atandığı anlaşıldığından, davalı idarece tesis edilen işlemlerde telafisi güç veya imkansız zararların ortaya çıkabileceği de açıktır” denildi.

“MAHKEMENİN DUR DEMESİ ÖNEMLİ”

Türkiye Hemşireler Derneği Genel Başkanı Sevilay Şenol Çelik, hemşirelik kadrosuna uzmanlık alanı dışında yapılan atamaya mahkemenin “dur” demesinin önemli olduğunu vurguladı ve “Bu tür usulsüz atamalar hem hastaların nitelikli ve güvenli hemşirelik bakım alma hakkını, hem de öğretim elemanların ve öğrencilerin nitelikli eğitim alma hakkını ihlal etmektedir” dedi.

Tutuklu gazeteci yazar Zafer Özcan: Açıkçası hiç bu kadar verimli bir dönem geçirmemiştim

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye koronavirüste dünyada zirveye oynuyor!

Sağlık Bakanlığının uzun zamandır saklamasının ardından açıkladığı salgın verileri her geçen gün ağırlaşıyor. Türkiye, resmi verilere göre dünyada en çok koronavirüs vakası tespit edilen ikinci ülke oldu. 

BOLD – Türkiye’de koronavirüs tablosu her geçen gün ağırlaşıyor. Son açıklanan vaka sayısının ardından Türkiye, dünyada en çok günlük vaka tespit edilen ikinci ülke oldu.

520 BİN KİŞİ KORONALI

Türkiye’de art arda gelen tedbirler de virüsün yayılmasını engelleyemedi. Son aylarda ülkedeki yeni vaka sayısı her geçen gün arttı. Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı koronavirüs tablosuna göre 32 bin 922 yeni vaka tespit edildi. Açıklanan bu verinin ardından Türkiye, dünya sıralamasında ikinci sıraya yükseldi. Açıklanan verilere göre son 24 saatte 187 kişi koronavirüsten hayatını kaybederken toplam can kaybı da 14 bin 316’ya yükseldi. Toplam hasta sayısı 520 bin 167 oldu.

EN ÇOK VAKA GÖRÜLEN ÜLKE ABD

Dünyada bir günde en çok vaka görülen ülke ise ABD oldu. Worldometers’ın verilere göre ülkede bugün 73 bin 653 yeni vaka tespit edildi. Dünyada ikinci sırada yer alan Türkiye’den sonra en çok vaka görülen ülke ise Rusya. Ülkede bugün 28 bin 145 yeni vaka tespit edildi. Rusya’yı sırasıyla İtalya ve Hindistan takip etti. Dünyada küresel vaka sayısı da 65 milyonu aştı. Virüs nedeniyle şimdiye kadar 1 milyon 506 bin 779 kişi hayatını kaybetti.

Tutuklu gazeteci yazar Zafer Özcan: Açıkçası hiç bu kadar verimli bir dönem geçirmemiştim

Okumaya devam et

Gündem

Yoğun bakıma alınan Kadir Topbaş entübe edilebilir

Kadir Topbaş

Koronavirüs testi pozitif çıkan ve hastanede tedavi altına alınan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin istifa ettirilen başkanı Kadir Topbaş, yoğun bakıma alındı. Topbaş, basınçlı oksijen desteğine cevap vermemesi halinde entübe edilecek.

BOLD – AKP’li eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma alındı. Topbaş’ın yoğun bakıma alındığı haberini oğlu Mustafa Ömer Topbaş sosyal medya hesabından duyurdu.

TEDAVİYE CEVAP VERMEZSE ENTÜBE EDİLECEK

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın oğlu Mustafa Ömer Topbaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Babamız Kadir Topbaş bu sabah yoğun bakıma alındı. Doktorlar önümüzdeki saatlerde şu an uygulanan basınçlı oksijen desteğinden pozitif bir ilerleme kaydedilemezse entübe etme durumunda kalabileceklerini söylüyorlar. Bu zor anımızda arkadaşlarımız, dostlarımız ve sevenlerinden dua bekliyoruz. Sizlerin duası ve Allah’ın izniyle babamızın kısa zamanda sağlığına kavuşacağına inanıyoruz. Selam ve dua ile Allah’a emanet olun” dedi.

Tutuklu gazeteci yazar Zafer Özcan: Açıkçası hiç bu kadar verimli bir dönem geçirmemiştim

Okumaya devam et

Popular