Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İş yerinde “saadet zinciri” kurdu, 100 milyon dolarlık vurgun yaptı

Bursa'da “saadet zinciri” oluşturan ve 100 milyon dolar toplayan muhasebeci Özlem Akçeşme’ye 37 yıl 7 ay hapis ve 710 bin lira para cezası verildi.

Bursa’da, çalıştığı şirketin patronlarını referans göstererek “saadet zinciri” oluşturan ve yaklaşık 100 milyon dolar toplayan muhasebeci Özlem Akçeşme’ye 37 yıl 7 ay hapis ve 710 bin lira para cezası verildi.

BOLD– Bursa’da bir şirkette 24 yıldır muhasebeci olarak çalışan Özlem Akçeşme (47) kendi patronlarını referans göstererek, diğer şirketlerin sahiplerini dolandırdı. Akçeşme, Olağanüstü Hal’i (OHAL) gerekçe gösterip kâr payı ödemelerini durdurunca yakayı ele verdi. Akçeşme önce iş yerinden atıldı, daha sonra da 37 yıl 7 ay hapis ve 710 bin lira para cezasına çarptırıldı.

YÜKSEK KÂR VAADİ İLE İKNA ETTİ

DHA’nın haberine göre, Bursa’da bir fabrikanın muhasebe servisinde 24 yıldır çalışan Özlem Akçeşme, iddiaya göre tanıdığı işadamları ve zengin kişileri, kurum çalışanlarına yönelik oluşturdukları fon ile yüksek miktarda kâr payı dağıttıklarını söyleyerek, fona katılmaları yönünde ikna etti.

Akçeşme, ikna ettiği kişilerden ise fonun şirket içerisinde bir uygulama olduğunu, bu sebeple patronlarına söylememelerini rica etti. Kısa sürede “saadet zinciri” oluşturan muhasebeci, para verenlere aylık yüzde 8 ila 10 arasında değişen oranlarda kâr payı dağıtmaya başladı.

Daha sonra bu oranı yüzde 25 ila 50’ye çıkaran Akçeşme’ye bazı işadamları borç bulup ya da kredi çekerek yüklü miktarlarda para verdi.

OHAL’İ GEREKÇE GÖSTERİP ÖDEMEYİ DURDURDU

2018 yılı temmuz ayında para dağıtamayan muhasebeci, kendisini arayan kişilere, “OHAL sebebiyle Bankacılık Düzenleme ve Deneteme Kurumu (BDDK) hesapları inceliyor. Bitmesini ve para havalesini bekliyoruz, Paralar başka hesaba geçti. Avukatlar el koydu. Para Merkez Bankası’nda rahat olun.” gibi mesajlar gönderdi.

Akçeşme, şüphelenen bazı işadamlarının şikâyeti üzerine işten atıldı.

Akçeşme, 13 mağdurun suç duyurusu üzerine de tutuklandı. Birçok işadamının paralarını geri alamayacağı gerekçesiyle şikâyetci olmadığı Özlem Akçeşme’nin yapılan soruşturma sonunda yaklaşık 100 milyon dolarlık dolandırıcılığa imza attığı öne sürüldü. Özlem Akçeşme hakkında, “dolandırıcılık” suçundan dava açıldı.

SAVCI, 100’ER YIL HAPİS İSTEDİ

Bursa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve müşteki sayısı 20’ye çıkan davanın bir önceki oturumunda mütaala veren Cumhuriyet savcısı, sanığın suça konu olan parayı tek başına yönetmesinin mümkün ve ihtimal dahilinde olmadığını iddia etti.

Savcı bu nedenle Akçeşme ile davanın tutuksuz sanıkları Necmi Y. ve Ersin Ş.’ye her bir müşteki için 5 yıl olmak üzere toplan 100’er yıl hapis cezası verilmesini talep etti. Akçeşme daha önceki duruşmada, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

MÜŞTEKİLERDEN FARKIM YOK

Davanın karar duruşmasında, tutuksuz sanıklar Özlem Akçeşme ile Necmi Y. ve Ersin Ş. hazır bulundu.

Taraf avukatları ve bazı mağdurların da katıldığı duruşmada son sözü sorulan Özlem Akçeşme, “Savcının mütaalasına katılmıyorum. Benim de müştekilerden hiç farkım yok. Onlar bana nasıl güvenip para verdiyse ben de Necmi’ye verdim. Art niyetli olsaydım kendi banka hesaplarımda kullanır ve kullandırırdım. Bu ticari ilişkinin 11 sene sürmesini beklemezdim, suçsuzum, beraatimi istiyorum.” dedi.

Tutuksuz sanıklar Necmi Y. ve Ersin Ş. de beraatlerini talep etti.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti, Necmi Y ve Ersin Ş. hakkında beraat kararı verirken, Özlem Akçeşme’yi, 13 mağdura karşı 2 yıl 7 ay 7’şer gün, 2 mağdura karşı da 2 yıl 1’er ay olmak üzere toplam 37 yıl 7 ay hapis ve 710 bin TL para cezasına çarptırdı.

Kararında 3 kişinin şikâyetinden vazgeçtiğini belirten mahkeme, Özçeşme’yi 2 kişiye karşı işlediği suçtan dolayı beraat ettirdi.

PARA CEZASINI 24 EŞİT TAKSİTTE ÖDEYECEK

Mahkeme heyeti, Yargıtay süresince tutuksuzluğu devam edecek Özlem Özçeşme’nin verilen para cezasını birer ay ara ile 24 eşit taksitte ödemesine, taksitlerin birinin ödenmemesi halinde tamamının tahsiline, ödenmeyen para cezasının hapis cezasına çevrilmesine de karar verdi.

Mücahid Ören dolandırıcılık ve suç örgütünden mahkum oldu, İhlaszedeler hâlâ mağdur

Ekonomi

Avrupalı turist 2014’ten beri Türkiye’den kaçıyor

Ekonomik krizde bütün umudunu turizmden gelecek paraya bağlayan AKP Hükumeti, Avrupalı turistleri etkilemek için her yolu deniyor. Ancak, Türkiye İstatistik Kurum verilerine göre Avrupalılar 2014 yılından bu yana Türkiye’den kaçıyor.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 6 Mayıs’ta Almanya’da “Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız” sözleri Türkiye’de yaşayanlardan büyük tepki çekti. Arkasından 14 Mayıs’ta Kültür ve Turizm Bakanlığı reklam filminde turizm çalışanlarına takılan maskelere İngilizce olarak ‘Aşılandım keyfini çıkar’ yazdı.  Tepkiler üzerine bu reklam yayından kaldırıldı.

ARAPLARA GÖRE SEKTÖR ŞEKİLLENDİ

Birgün gazetesinden Ozan Gündoğdu’nun haberine göre Avrupalı turistler sadece Kovid-19 pandemisiyle Türkiye’den kaçmadı. 2010’lu yılların başından itibaren Avrupalı turistler Türkiye’ye olan ilgisini kaybetti. Türkiye’de turizm sektörü giderek artan oranda Körfez Ülkeleri’nden gelen turistlere göre organize edildiği için AB üyesi ülkelerinden gelen turistler çekildi.

AVRUPALI TURİSTİN DERDİ DEMOKRASİ VE GÜVENLİK

TÜİK Turizm İstatistikleri başlıklı çalışmasına göre 2019’da Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı 2011’e kıyasla yüzde 44 oranında artış kaydetmiş durumda. 2011’de yabancı turist sayısı 31,3 milyonken, 2019’da bu sayı 45,1 milyona kadar çıktı. Bu haliyle 2019’daki turist sayısında rekor kırılmış oldu. Ancak turist sayısının yüzde 44 arttığı aynı dönemde Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısı yüzde 2,7 oranında azaldı. 2011’de bu ülkelerde 15,6 milyon turist Türkiye’ye gelirken, turist sayısında rekor kırılan 2019’da aynı ülkelerden gelen turist sayısı 15,2 milyona geriledi.

2014 YILINDA 16,4 MİLYON, 2017 YILINDA 9.9 MİLYON AVRUPALI GELDİ

Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısı rekoru 2014’te kırıldı. O yıl bu bölgeden Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı 16,4 milyona ulaştı. İlerleyen 3 yılda bu sayı 10 milyonun altına kadar indi. 2017’de aynı bölgeden gelen yabancı turist sayısı 9,9 milyona düşmüştü. 2017’den itibaren TL’nin sert şekilde değer kaybetmesiyle birlikte Türkiye “ucuz tatil fırsatı” olarak değerlendirildi ve Avrupalı işçi sınıfının yeniden ilgisini çekmeye başladı. 2017’den sonra Avrupalı turistlerin ilgisi toparlanmaya başladıysa da 2014 sayılarına ulaşılamadı. 2020’ye gelindiğinde ise tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi turist sayısının dibi görmesine neden oldu.

Okumaya devam et

Ekonomi

29 bin esnaf kepenk kapattı, işsiz sayısı 9 milyonu aştı, icra dosyaları patladı…

Pandemi nedeniyle getirilen kısıtlamalar ve verilmeyen destekler nedeniyle dayanacak gücü kalmayan 29 bin esnaf daha bu yılın ilk üç ayında kepenk kapattı. İşsiz sayısı 9 milyonu aşarken, icra dosyası sayısında ise patlama yaşanıyor.

BOLD – Salgının derinleştirdiği ekonomik kriz, icra ve iflas dosyalarını patlattı. İcra dairelerine günlük gelen dosya sayısı 1100’ü aştı. 2021’in ilk çeyreğinde işyerini kapatan esnaf sayısı yüzde 11 artışla 29 bin 37’ye yükseldi.

KEPENK KAPATAN ESNAF SAYISI ARTIYOR

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre icra dairelerine günlük gelen icra ve iflas dosya sayısı 1100’i aşarken hem esnaf hem şirketlerde iflaslar artışa geçti. Borçla ayakta kalmaya çalışanlar ise aldıkları kredileri ödeyememe riskiyle karşı karşıya. Pandemi ile 2020 yılında 99 bin 588 esnaf kapandı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre, kapısına kilit vuran esnaf sayısı bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 29 bin 37’ye yükseldi. Aynı dönemde kuruluş için tescil başvurusu yapan esnaf sayısı da 1869 adetlik azalışla 80 bin 121’e geriledi.

ŞİRKETLER TASFİYE OLUYOR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde tasfiye olan şirket sayısı yüzde 3.2’lik artışla 4 bin 620’ye çıkarken, aynı dönemde 2 bin 694 şirket de kapısına kilit vurdu. Yılın birinci çeyreğinde kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2’ye yakın artışla 7 bin 616’ya yükseldi.

İŞSİZ SAYISI 9 MİLYONU GEÇTİ

Şirket ve esnaf sayılarındaki kapanmalar artınca işsiz kalanların sayısı da çığ gibi büyüyor. Mart 2021 döneminde mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı 9 milyon 204 bine yükseldi. Bu dönemde gemiyi yüzdürmek için borca sarılan binlerce işletme, borcunu döndüremediği için batıyor. 2020’nin ilk çeyreğinde toplam KOBİ kredileri 662 milyar 540 milyon TL iken bu rakam bu yıl aynı dönemde 879 milyar 284 milyon TL’ye yükseldi.

SORUNLU KREDİ MİKTARI 533 MİLYAR LİRA

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) sorunlu kredilerin takibe düşme sürelerini 90 gün yerine 180 güne çıkaran düzenlemesi 30 Haziran’da bitiyor. BDDK bu yolla kredilerin batmasını önlerken adeta bilançolarda yüzdürülmesini sağladı. Bankaların takibe düşmüş alacakları sene başından bu yana 150 milyar lira seviyesine adeta demirledi. Takipteki kredilere yakın izlemedekiler de eklendiğinde bankalar bilançolarında halihazırda 533 milyar liralık sorunlu kredi tutarını yönetiyor.

‘Paketçi MİT’ Libya’da kaçırılan 7 Türk için kılını kıpırdatmadı

Okumaya devam et

Ekonomi

Bitcoin çöküyor altın yükseliyor

Tesla’nın sahibi Elon Musk’ın twitleri sonrası düşüşe geçen bitcoin 43 bin dolara kadar geriledi. Güvenli liman olarak görülen altının onsu ise 1.853 dolar direncini de kırdı. Gram altında yeni fiyat hedefi 550 lira olarak çizildi.

BOLD – Kripto para bitcoin bir haftada yatırımcısını yüzde 27 kaybettirdi. Yatırımcılar, dünyanın en zengin iş adamlarından Elon Musk’ın sosyal medya mesajlarıyla değeri bir inip bir çıkan dijital paralardan çıkıyor. Oynaklığı az olan yatırım araçlarına yönelen yatırımcılar sarı metal denen altına yöneliyor.

2 BİN DOLAR ÖNCESİ ALTIN TOPLUYORLAR

Analistlere göre dijital paralardan çekilen yatırımcılar dünya ve Türkiye piyasalarında altın almaya başladı. Altının ons fiyatının geçen sene 2 bin 30 dolara kadar çıktığına dikkat çeken uzmanlar, son bir aydır 1.700 dolardan 1.850 dolara çıkan ons fiyatında altın alanların kâr ettiğine işaret ediyor. Uzmanlar, 2 bin doların altındaki her seviyenin sarı metalde alım fırsatı olduğuna işaret ediyor.

ÇEYREK 820 LİRAYI GÖRDÜ

Dolar/TL’deki 8,50 seviyesinde 8,33 seviyesine düşüşe rağmen altının ons fiyatındaki artış Kapalıçarşı’daki fiyatları yükseltti. Çeyrek altın 820 liraya ulaştı. Yarım altın 1.633 liraya çıkarken, Cumhuriyet altına 3 bin 253 liraya kuyumcularda alıcı buluyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0