Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İş yerinde “saadet zinciri” kurdu, 100 milyon dolarlık vurgun yaptı

Bursa'da “saadet zinciri” oluşturan ve 100 milyon dolar toplayan muhasebeci Özlem Akçeşme’ye 37 yıl 7 ay hapis ve 710 bin lira para cezası verildi.

Bursa’da, çalıştığı şirketin patronlarını referans göstererek “saadet zinciri” oluşturan ve yaklaşık 100 milyon dolar toplayan muhasebeci Özlem Akçeşme’ye 37 yıl 7 ay hapis ve 710 bin lira para cezası verildi.

BOLD– Bursa’da bir şirkette 24 yıldır muhasebeci olarak çalışan Özlem Akçeşme (47) kendi patronlarını referans göstererek, diğer şirketlerin sahiplerini dolandırdı. Akçeşme, Olağanüstü Hal’i (OHAL) gerekçe gösterip kâr payı ödemelerini durdurunca yakayı ele verdi. Akçeşme önce iş yerinden atıldı, daha sonra da 37 yıl 7 ay hapis ve 710 bin lira para cezasına çarptırıldı.

YÜKSEK KÂR VAADİ İLE İKNA ETTİ

DHA’nın haberine göre, Bursa’da bir fabrikanın muhasebe servisinde 24 yıldır çalışan Özlem Akçeşme, iddiaya göre tanıdığı işadamları ve zengin kişileri, kurum çalışanlarına yönelik oluşturdukları fon ile yüksek miktarda kâr payı dağıttıklarını söyleyerek, fona katılmaları yönünde ikna etti.

Akçeşme, ikna ettiği kişilerden ise fonun şirket içerisinde bir uygulama olduğunu, bu sebeple patronlarına söylememelerini rica etti. Kısa sürede “saadet zinciri” oluşturan muhasebeci, para verenlere aylık yüzde 8 ila 10 arasında değişen oranlarda kâr payı dağıtmaya başladı.

Daha sonra bu oranı yüzde 25 ila 50’ye çıkaran Akçeşme’ye bazı işadamları borç bulup ya da kredi çekerek yüklü miktarlarda para verdi.

OHAL’İ GEREKÇE GÖSTERİP ÖDEMEYİ DURDURDU

2018 yılı temmuz ayında para dağıtamayan muhasebeci, kendisini arayan kişilere, “OHAL sebebiyle Bankacılık Düzenleme ve Deneteme Kurumu (BDDK) hesapları inceliyor. Bitmesini ve para havalesini bekliyoruz, Paralar başka hesaba geçti. Avukatlar el koydu. Para Merkez Bankası’nda rahat olun.” gibi mesajlar gönderdi.

Akçeşme, şüphelenen bazı işadamlarının şikâyeti üzerine işten atıldı.

Akçeşme, 13 mağdurun suç duyurusu üzerine de tutuklandı. Birçok işadamının paralarını geri alamayacağı gerekçesiyle şikâyetci olmadığı Özlem Akçeşme’nin yapılan soruşturma sonunda yaklaşık 100 milyon dolarlık dolandırıcılığa imza attığı öne sürüldü. Özlem Akçeşme hakkında, “dolandırıcılık” suçundan dava açıldı.

SAVCI, 100’ER YIL HAPİS İSTEDİ

Bursa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve müşteki sayısı 20’ye çıkan davanın bir önceki oturumunda mütaala veren Cumhuriyet savcısı, sanığın suça konu olan parayı tek başına yönetmesinin mümkün ve ihtimal dahilinde olmadığını iddia etti.

Savcı bu nedenle Akçeşme ile davanın tutuksuz sanıkları Necmi Y. ve Ersin Ş.’ye her bir müşteki için 5 yıl olmak üzere toplan 100’er yıl hapis cezası verilmesini talep etti. Akçeşme daha önceki duruşmada, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

MÜŞTEKİLERDEN FARKIM YOK

Davanın karar duruşmasında, tutuksuz sanıklar Özlem Akçeşme ile Necmi Y. ve Ersin Ş. hazır bulundu.

Taraf avukatları ve bazı mağdurların da katıldığı duruşmada son sözü sorulan Özlem Akçeşme, “Savcının mütaalasına katılmıyorum. Benim de müştekilerden hiç farkım yok. Onlar bana nasıl güvenip para verdiyse ben de Necmi’ye verdim. Art niyetli olsaydım kendi banka hesaplarımda kullanır ve kullandırırdım. Bu ticari ilişkinin 11 sene sürmesini beklemezdim, suçsuzum, beraatimi istiyorum.” dedi.

Tutuksuz sanıklar Necmi Y. ve Ersin Ş. de beraatlerini talep etti.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti, Necmi Y ve Ersin Ş. hakkında beraat kararı verirken, Özlem Akçeşme’yi, 13 mağdura karşı 2 yıl 7 ay 7’şer gün, 2 mağdura karşı da 2 yıl 1’er ay olmak üzere toplam 37 yıl 7 ay hapis ve 710 bin TL para cezasına çarptırdı.

Kararında 3 kişinin şikâyetinden vazgeçtiğini belirten mahkeme, Özçeşme’yi 2 kişiye karşı işlediği suçtan dolayı beraat ettirdi.

PARA CEZASINI 24 EŞİT TAKSİTTE ÖDEYECEK

Mahkeme heyeti, Yargıtay süresince tutuksuzluğu devam edecek Özlem Özçeşme’nin verilen para cezasını birer ay ara ile 24 eşit taksitte ödemesine, taksitlerin birinin ödenmemesi halinde tamamının tahsiline, ödenmeyen para cezasının hapis cezasına çevrilmesine de karar verdi.

Mücahid Ören dolandırıcılık ve suç örgütünden mahkum oldu, İhlaszedeler hâlâ mağdur

Ekonomi

AKP ülkeyi aldığı yere getirdi: Enflasyon 15 yıl öncesine döndü

Enflasyon yüzde 14,03 olarak yılın en yüksek seviyesine çıkarak 2005 yılından bu yana en yüksek kasım ayı enflasyonu olarak kayıtlara geçti. Yıllık gıda enflasyonu yüzde 21’i aşarken ekmeğin ana maddesi un fiyatları ise bir yılda yüzde 28 zamlandı.

BOLD – Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endeksi verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon kasımda yüzde 2,3 olurken yıllık bazda yüzde 14,03 olarak açıklandı. TÜİK rakamlarına göre yılbaşından bu yana en yüksek artış gerçekleşirken 2005 yılından bu yana en yüksek kasım ayı enflasyonu kayıtlara geçmiş oldu.

ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ YÜZDE 23’E ÇIKTI

Geçen yılın son çeyreğinde düşük seyreden enflasyon bu yıl baz etkisi nedeniyle görünümün yüksek olmasına neden oluyor. Kasım ayındaki aylık enflasyon yüzde 2,3. Ancak baz etkisi nedeniyle yıllık enflasyon ekimde yüzde 11,89’dan, kasımda yüzde 14,03’e kadar yükseldi. Üretici fiyat endeksindeki rekor artış devam ediyor. Artan döviz kuru nedeniyle girdi maliyetlerinde oluşan fiyat artışı üretici fiyatlarını yukarı çekmiyor. Kasımda üretici fiyat endeksi yüzde 4,08 artarken yıllık bazda 23,11’a çıktı. Üretici fiyatlarındaki bu artışın önümüzdeki aylarda enflasyona yansımasının daha fazla olması bekleniyor.

YÜKSEK ENFLASYON FAİZİ DAHA DA YÜKSELTECEK

Yüksek enflasyon sonrası 24 Aralık’taki TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı son açıklanan enflasyon verileriyle önem kazandı. Eğer kasım ayı enflasyonu bu denli yüksek çıkmasaydı, PPK’nin 24 Aralık’ta faiz artırması beklenmeyecekti. TCMB verilerine göre mayıs ayında ihtiyaç kredisi faizleri ortalama yüzde 8,27’ydi. Şimdi bu oran yüzde 21,23’e çıkmış durumda. Tüm kredi faizlerinde benzer oranda yükselişler söz konusu. Borcunu yapılandırmak isteyen herkes şimdi çok daha yüksek faizle borcunu döndürecek. Faizler artırılmazsa bu sefer de döviz kuru yeniden yukarı yönlü yolculuğuna başlayacak.

Fahrettin Altun’un evine giren maaş 4’ten 5’e çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

Enflasyonun artmasının ardından döviz de yükseldi

Kasım ayında yıllık enflasyonun beklentileri de aşarak yıllık yüzde 14.03 olarak gerçekleşmesi sonrası dolar arttı. Dolar 7.91’i görürken Euro da 9.56 liraya kadar çıktı.

BOLD – Enflasyonun ardından dolar da arttı. Tüketici fiyatları kasım ayında yıllık yüzde 14.03, aylık yüzde 2.3 artış kaydetti. Dolar kuru, beklentinin üzerinde açıklanan kasım ayı enflasyon verisinin ardından yükseldi.

Dün 7.86’dan kapanan dolar kuru, bugünkü işlemlere sakin bir başlangıç yaptı. Kur, Kasım ayı enflasyon verisinin açıklanmasının ardından yükselişe geçti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksi beklentileri de aşarak yüzde 14.03’e çıktı. Veri sonrasında yükselişe geçerek 7.91’i gören kur daha sonra 7.90’a geriledi. Euro da 9.56’dan alıcı buldu.

Yüzde yüz engelli çocuk, okuldan atıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Beklentileri aşan enflasyon yüzde 14’ü geçti

TÜİK, enflasyon rakamlarını açıkladı. Beklentileri aşarak kasımda yüzde 2,3 artan enflasyon, yıllık bazda yüzde 14,03’e yükseldi. Gıda fiyatlarında bir yıllık artış ise yüzde 21.08 oldu. 

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Kasım ayında TÜFE bir önceki aya göre yüzde 2,30; bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,03 oranında arttı.

GIDA FİYATLARI YÜZDE 21 ARTTI

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 0,99 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 5,19 ile haberleşme ve yüzde 7,00 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise, yüzde 29,42 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 21,08 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 18,67 ile ulaştırma oldu.

ULAŞTIRMA FİYATLARI AYLIK YÜZDE 4.5 ARTTI

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında azalış gösteren tek ana grup yüzde 0,19 ile eğitim oldu. Alkollü içecekler ve tütün ana grubunda aylık değişim olmazken, en az artış gösteren gruplar yüzde 0,12 ile haberleşme ve yüzde 0,80 ile sağlık oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 4,51 ile ulaştırma, yüzde 4,16 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 1,69 ile ev eşyası oldu.

Gasp ettikleri Naksan’ın plastik fabrikasını yok pahasına satıyorlar

Okumaya devam et

Popular