Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Amerika’yı ayağa kaldıran görüntüler

New York (BOLD)- ABD’nin başkenti Washington’da kürtajı protesto etmek isteyen bir grup lise öğrencisinin Kızılderili bir gösterici ile dalga geçmesi ve sonradan yaşananlar gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Kentucky’den Washington’a protesto gösterisine katılmak için giden Covington Katolik Lisesi öğrencileri, Lincoln Anıtı’nın önünde duran Kızılderili aktivist Nathan Phillips’in (64) etrafını sarıp uzun süre gülüşmüş ve Phillips ile alay etmişti.

TRUMP’IN SLOGANI ŞAPKADA: AMERİKA’YI TEKRAR HARİKA HALE GETİRECEĞİZ

Özellikle beyaz bir Amerikalı gencin Phillips’in önünde uzun süre dikilip hareket etmemesi ve görüntülerin sosyal medyaya yayılması birçok kesimin tepksinine sebep olmuştu.

Liseli gençlerin ABD Başkanı Donald Trump’ın “We will make America great again (Amerika’yı tekrar harika hale getireceğiz)” yazılı şapkaları giymesi ise dikkat çekti.

Görüntülerin sosyal medyaya yansıması sonrası, CNN başta olmak üzere birçok televizyon kanalı Phillips’i yayına alarak yaşananları gündeme getirmişti.

OKUL ÖNÜNDE PROTESTO

Eleştirilerin hedefi olan Covington Katolik Erkek Lisesi yetkilileri böylesi bir davranışın okullarının prensiplerine aykırı olduğunu duyurdu.

Sosyal medyada yansıyan görüntülere göre daha sonra Nick Sandmann olduğu açıklanan bir öğrenci uzun süre Nathan Phillips’nin önünde alaycı bir şekilde durarak eski gazi ile dalga geçiyor.

Okul yetkilileri Sandmann’a disiplin cezası verileceğini duyurmuştu. Ancak daha sonra Amerikan Kızılderili Hareketi’ne mensup bir grubun okulun önüne giderek protesto gösterisinde bulunması sebebiyle kampus bir süreliğine kapatılmıştı.

*TRUMP KIŞKIRTICILIĞI TEŞVİK EDİYOR”

Liseli öğrencilerle anıtın önündeki meydanda gösteri yapan diğer gruplar arasında bir sürtüşme yaşandığını ifade edilmişti. Aynı liseli grubun yerli Amerikalı gruba hitaben ‘O duvar örülecek’ ve ‘Rezervasyona geri dönün’ şeklinde sloganlar attığını belirtilmişti.

Yerli Halklar Hareketi Sözcüsü Chase Iron Eyes da eleştirilerini dile getiren bir açıklamada bulundu.

Iron Eyes, “Trump’ın alevlendirdiği gerici seçmen kitlesi bize, soykırım ve ırkçılık üzerine kurulmuş bir ülkede yaşadığımızı hatırlatıyor. Trump çok açık bir şekilde bu eskimiş içgüdülere izin veriyor ve bu şahit olduğumuz agresif kışkırtıcılığı teşvik ediyor.” dedi.

TRUMP YİNE MEDYAYAYI SUÇLADI

Başkan Trump, yaşanan protesto gösterisinde medyanın devamlı Kızılderili aktivisti gündeme getirmesini eleştirdi.

Trump, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında “Nick Sandmann ve Covington’ın diğer öğrencileri Yalan Haberlerin ve Yalan Haberlerin ne kadar kötüleşebileceğini gösteren bir sembol haline geldi. Onlar (öğrenciler) dünyada dikkatleri üzerlerine çektiler ve bunu iyiye kullanacaklarını biliyorum. Belki insanları biraraya bile getirebilirler. Kötü bir şekilde başladı ama bir rüya gibi bitebilir.” ifadelerini kullandı.

CNN O GÖRÜNTELERİ HABER YAPTI

Sosyal medyada yayınlanan görüntüleri CNN televizyonu da ekrana taşıdı. Kızılderili aktivist Nathan Phillips CNN’e verdiği mülakatta gençlerin tavırlarından duyduğu üzüntü ve şaşkınlığı ifade etti. 

Dünya

Dünyayı ikiye bölen Maduro ne zaman bırakacağını açıkladı

ABD ve müttefiklerine karşı Rusya, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Endonezya, Küba’nın desteklediği alan Venezuela lideri Maduro, pazar günkü seçimleri kaybederse başkanlığı bırakacağını açıkladı.

BOLD – Ekonomik krizin ardından iç karışıklığın yaşandığı Venezüella’da muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, 23 Ocakta kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etti. Guaido, başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini aldı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise olayı darbe girişimi olarak niteleyerek, ABD ile diplomatik ilişkilerin kesti.

Maduro, Rusya, Belarus, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Küba, Nikaragua, Endonezya gibi diğer birçok ülkenin desteğini aldı. Dünya, Venezuela Devlet Başkanı Maduro üzerinden resmen kutuplara ayrıldı.

MUHALEFET KAZANIRSA BIRAKIRIM

Devlet televizyonundan Venezuela halkına seslenen Maduro, muhalefetin önümüzdeki 6 Aralık Pazar günü yapılması planlanan parlamento seçimlerini kazanması halinde istifa etmeye hazır olduğunu belirtti.

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

 

Okumaya devam et

Dünya

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini kaybeden Başkan Donald Trump’ın danışmanlarıyla görüşerek 3 çocuğu, damadı ve kişisel avukatı Rudy Guilani için görev süresi sona ermeden ‘önleyici af’ çıkarma konusunu görüştüğü ileri sürüldü. Trump ise haberleri yalanladı.

BOLD – Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynak, Trump’ın, seçilmiş Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesinin ardından Adalet Bakanlığı nezdinde 3 çocuğu (Donald Trump Jr., Eric Trump ve Ivanka Trump) ile Ivanka’nın eşi ve aynı zamanda Beyaz Saray Danışmanı, damadı Jared Kushner’den intikam almak isteyebileceğini ve bundan endişe duyduğunu söylediğini aktardı.

Donald Trump Jr.

En büyük oğlu Donald Trump Jr., 2016’daki kampanya sırasında babasının rakibi Demokrat aday Hillary Clinton hakkında ‘zarar verici bilgiler’ sunma iddiası ve ‘Ruslarla olan temasları’ nedeniyle özel Danışman Robert Mueller tarafından soruşturuluyordu, ancak kendisine herhangi bir suçlama yöneltilmedi.

Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner

Başkan Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in de güvenlik izni almak için yabancılarla (Ruslar) temasları hakkında federal yetkililere yanlış bilgi verdiği ortaya çıkmıştı.

Bu arada Manhattan bölge savcısının Trump Organizasyonu’na yönelik soruşturması, vergi indirimlerini de içerecek şekilde genişletilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve oğlu Eric Trump

Soruşturma sırasında milyonlarca dolarlık danışmanlık ücreti ortaya çıkmış ve bazı yetkililer, bu duruma Ivanka Trump’ın dahil olduğunu belirtmişti.

ABD medyası, Trump’ın son 10 yılda sadece 2 yıl 750’şer dolar vergi ödediğini ortaya koymuştu.

EYALET VE YEREL SUÇLARA KARŞI KORUMA SAĞLAMIYOR

New York Times’ın haberine göre, Başkan Donald Trump her ne kadar önleyici af çıkarsa da söz konusu af, eyalet veya yerel suçlara karşı koruma sağlamıyor.

Diğer yandan Başkan Donald Trump’ın azil sürecinde Kongre’de ifade veren ABD’nin Avrupa Birliği (AB) elçisi Gordon Sondland, Trump’ın rakibi Joe Biden’a yönelik Ukrayna’da soruşturma açılması için yapılan baskının Başkan Trump’ın direktifi doğrultusunda icra edildiğini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve avukatı Rudy Giuliani

Ayrıca elçi Sondland, Beyaz Saray’ın Ukrayna ile yürütülecek ilişkilerin Trump’ın şahsi avukatı Rudi Giuliani’nin öncülüğünde olmasını istediği ifadesi de haberlerde yer almıştı.

Ancak Giuliani, Manhattan federal savcıları tarafından Ukrayna’daki iş anlaşmaları ve Amerikan Büyükelçisinin görevden alınmasındaki rolü nedeniyle soruşturma altında bulunuyor.

TRUMP, HABERLERİ YALANLADI

ABD Başkanı Donald Trump ise af konusunda araştırma yaptığı haberlerini yalanladı.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Af araştırması yalan haber” dedi.

ABD Adalet Bakanı Barr, Trump’la ters düştü: Seçim sonucunu etkileyecek bir hile bulamadık

Okumaya devam et

Dünya

AİHM Dağlık Karabağ konusunda Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ermenistan’ın talebi üzerine Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

BOLD – AİHM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ermenistan, 4 Ekim’de Dağlık Karabağ konusunda Türkiye’ye karşı ihtiyati tedbir uygulanması konusunda AİHM’ye başvurdu.

Mahkeme, 6 Ekim’de Dağlık Karabağ’daki çatışmaya doğrudan veya dolaylı müdahil olan taraflara, sivillerin haklarının ihlal edilmemesi yönünde çağrıda bulunarak Türkiye’ye karşı ihtiyati tedbir kararı aldı.

Bunun üzerine Türkiye, 9 Kasım’da Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından imzalanan ateşkes anlaşmasına atıfta bulunarak aleyhine verilen ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için mahkemeye başvurdu.

AİHM, 1 Aralık’ta Türkiye’nin verdiği bilgiyi göz önünde bulundurarak kararı tekrar değerlendirdi ve ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

Dağlık Karabağ’da kurulacak Türk-Rus Ortak Merkezi’nin görev esaslarına ilişkin mutabakat imzalandı

Okumaya devam et

Popular