Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Ünlü giyim markası Collezione konkordato ilan etti

Türkiye'nin önde gelen giyim markalarından Collezione, konkordato ilan etti. Mahkeme şirkete üç ay geçici mühlet verdi.

Türkiye’nin önde gelen giyim markalarından Collezione, konkordato ilan etti. Mahkeme şirkete üç ay geçici mühlet verdi.

BOLD – Hazır giyim ve perakende sektörünün önde gelen markalarından Collezione’nin sahibi Akyiğit Mağazacılık A.Ş’nin avukatları,  Bakırköy 1’nci Asliye Ticaret Mahkemesine başvurarak konkordato talebinde bulundu.

Akyiğit Mağazacılık A.Ş’nin başvurusunu değerlendiren mahkeme şirkete yönelik 3 aylık geçici mühlet kararı verdi. Mahkeme serbest mali müşavir Haluk Uslu, Burak Huysal ve Ali Fatih Uysal’ı geçici komiser heyeti olarak atadı.

120 MAĞAZASI VAR

Türkiye’nin tanınan şirketleri arasında yer alan Collezione, marka olma yolculuğuna 1987 yılında Bakırköy’de açtığı ilk mağazası ile çıktı. Şirketin Türkiye ve dünyada toplam 120 mağazası bulunuyor.

Markaya ismini veren kelime Collezione, İtalyanca “koleksiyon” anlamına geliyor. Hazır giyim ve tekstil sektörünün Türkiye’de önde gelen isimlerinden kabul edilen Ekrem Akyiğit tarafından kurulan Collezione, daha çok gençlere yönelik tasarımlarıyla öne çıkıyor.

VİTRİN USTASININ MARKA YOLCULUĞU

Ekrem Akyiğit aslen Elazığlı. 5 yaşındayken İstanbul’a geliş ve Kapalıçarşı, Nuruosmaniye civarında yetişmiş. Ekrem Akyiğit kendi hikayesini şöyle anlatıyor.

“Önce çay ocağı işlettim. Sonra bir vitrincinin eleman aradığını duydum. Akşamları, geceleri çalışılıyor, gündüz iş yok. Getirisi yüksek ve bir sanat. Öğrendim ve vitrin mankenleri de yapmaya başladım. Sık sık ‘Ne güzel mağaza yapıyorsun, bir tane de kendine aç’ diyorlardı. 1987’de otomobilimi, gayrimenkulümü, eşimin ziynetlerini sattım ve yıllık peşin kira yatırıp ilk adımı Bakırköy’de attım.

Babam, ben 13 yaşındayken rahmetli oldu. Kalp krizi, daha 48 yaşındaydı. ‘Hadi bakalım sen çay ocağına geç’ dediler. Bir yıl çalıştım. Teyzem eğitimliydi, bu çocuk burada ziyan oluyor diye çıkışınca, daha önce yaptığım vitrincilik işine çırak olarak döndüm.

VAKKO VE BEYMEN’İN VİTRİNLERİNİ YAPTIM

O zamanlar en çok kumaşçılarla konfeksiyoncuların vitrinleri vardı. Galatasaray Lisesi’nden Tünel’e kadar olan kısımda ağırlıklı kumaşçılar, Galatasaray Lisesi’nden Taksim’e kadar olan bölümde konfeksiyoncular, ileride de zücaciyeciler vardı. Vakko sonra Beymen açıldı. Hepsinin vitrinlerini yapardık. Güzel işlerdi. Önce çıraktım, sonra kendi işimi kurdum.

Vitrincilikle birlikte dekor yapmaya başladım. Marangozhane açtım, ev ve mağaza dekorasyonuna girdim. Onun için emek vermeyi işe saygılı olmayı hep çok önemsedim. 18 yıl vitrinciliği böyle yaptım. Acaba benim de bir mağazam olacak mıydı? Bu en büyük hayalimdi. Çünkü vitrinini yaptığım mağazaların her biri çok önemli insanlarındı. Nihayet 1987 yılında Bakırköy’de ilk mağazamızı açtık ve Collezion yolculuğu da başlamış oldu.”

Asırlık giyim devi Çift Geyik Karaca konkordato istedi

 

Ekonomi

Sokağın patates isyanı: Soğan değil iş istiyoruz

Patates izdihamını yorumlayan bir kadın vatandaşın Erdoğan ve Bahçeli’nin dini ve milli değerler üzerinden siyaset yaparak yaşanan açlığı gizlemeye çalıştığını söylemesi çevredekilerden alkış aldı.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanlığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla üreticinin elinde kalan patates ve soğanı satın alarak ihtiyaç sahiplerine dağıtma kararı aldı. Valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla dağıtılan patates nedeniyle Şanlıurfa’da izdiham yaşandı. Eyyübiye ilçesinde dağıtılan patatesten almak isteyen yurttaşlar izdihama neden oldu.

PATATES MAKARNA İSTEMİYORUZ

Bedava patates dağıtım görüntüleri çok konuşuldu. Ankara’nın Ulus ilçesinde de YouTube kanalı Yol Tv’nin mikrofon uzattığı bir kadın vatandaş patates dağıtan AKP hükumetine veryansın etti.

Erdoğan ve Bahçeli’nin dini ve milli değerleri kullanarak siyaset yaptıklarını söyleyen kadın patates dağıtım sırasında oluşan izdihama da tepki gösterdi. Gençlerin işsiz kaldığını söyleyen kadın: “Biz patates istemiyoruz, makarna istemiyoruz. İş istiyoruz” dedi.

Şanlıurfa’da patates izdihamı

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Erdoğan 5 bin ton altının peşinde

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘yastık altındaki birikimlerinizi bankaya yatırın’ çağrısının arkasındaki gerçek ortaya çıktı. Vatandaşların yastık altında tuttuğu altınların miktarının 5 bin ton olduğu belirtildi. Bu altınların değeri ise yaklaşık 300 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını harcayan AKP hükumeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankaları fonlamak için vatandaşın altınının peşine düştü.

BANKALARDAKİ DÖVİZ 230 MİLYAR DOLAR

Türkiye’de vatandaşların bankalarda tuttukları döviz hesaplarının toplam büyüklüğü 230 milyar dolar. İstanbul Altın Rafinerisi hesaplarına göre yastık altında ise 5 bin ton altın bulunuyor. Vatandaşların yastık altında tuttukları bu altınların parasal karşılığı ise 300 milyar dolara ulaşıyor. Bu kaynağı bankalara çekmek için çağrılar yapan Erdoğan, bankalara da altınlara dönük özel kampanyalar düzenlemesini istedi.

ALTINA VERDİKLERİ FAİZİ ARTTIRACAK

Kamu bankaları altın hesaplarına verdikleri faizleri arttırmak için adımlar attı. Bankalar 1-6 ay vadeli altın hesaplarına ortalama yüzde 0.5 faiz veriyor. Bu oran 6 ay-1 yıllık dönemler için yüzde 0.8’e çıkıyor. Bankaların yastık altındaki altınları sisteme kazandırmak için faiz oranlarını arttıracağı kaydediliyor.

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz o hale geldik

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak Merkez bankacılığının güven işi olduğuna dikkat çekti. Gürkaynak, “Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz, o hale geldik” dedi.

BOLD – İktisat Profesörü Refet Gürkaynak, Merkez Bankasında yaşanan güven erezyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanlığı’nın geçici işçilik haline getirildiğini söyleyen Gürkaynak, Merkez Bankası başkanlarının açıklamalarını piyasada karşılığı olmadığını belirtti. Gürkaynak, “Bu iş güven işi. Senin yarın orada olacağın belli değil ki böyle olursa böyle yaparım diyebilesin. Mesele Merkez Bankası’nı ne dediğinden ve ne yaptığından daha büyük bir mesele” dedi.

İŞ YAPAMAZ KURUM

Bloomberg HT’de programa katılan Gürkaynak, “Gelinen nokta, memleketin yönetişim biçiminin Merkez Bankası tezahürü. Nereye baksak buna benzer iş yapamaz bir kurumu görüyoruz.” diye konuştu.

“Yaşananlar makul bir merkez bankası içinde beklenen bir olaylar silsilesi değil” diyen Gürkaynak, “Şaşırıyor muyuz? Hayır şaşırmıyoruz. Merkez Bankası bir güven işi ve o güveni yeniden inşa edecek bir yapı gerekiyor” ifadesi kullandı.

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0