Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Patlıcan 20 TL, domates 15 TL olunca hırsızlar sebzelere dadandı

Hindistan’da 2017’de domates hırsızlığı başlamış, hükümet domateslerin başına silahlı adamlar koymuştu. Domates hırsızlığı Türkiye’de de başladı, ancak gerekçeler farklı.

BOLD- Markette patlıcan 20 TL, kabak 15 TL, domates 15 TL, dolmalık biber 10 TL, soğan 5 TL’den satılıyor. Antalya’da  domates hırsızlığı yaşandı.

Sel, don gibi afet yaşanmamasına rağmen sebze fiyatlarında astronomik artış sözkonusu. Hükümete göre artışın sebebi marketlerin rantiyeciliği. Ancak Saadet Partisi’nin yaptığı araştırmaya göre enflasyon hükümetin açıkladığı gibi yüzde 20 değil. Özellikle mutfak enflasyonu yüzde 60 seviyesinde.

DOMATES HIRSIZLARI

Türkiye’de seracılığın başkenti Antalya’da, domates fiyatlarının 15 TL’yi bulmasını fırsat bilen dolandırıcılar domates hırsızlığına başladı.

Serik Toptancı Hali’nde 18 ila 21 Ocak tarihleri arasında depolardan domateslerin çalındığını fark eden komisyoncular, polise haber verdi. Hırsızlık vakası ile ilgili çalışma başlatan İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayış Bürosu ekipleri, domatesleri çalanların kimliklerini belirledi. Polis, yaptığı takip sonunda hırsızlık şüphelileri M.T., S.N. ve E.M.T.’yi yakaladı. Hırsızların çaldıkları domatesleri sattıklarını söyledikleri öğrenildi.

Hindistan’da domatesler silahlı koruma altına alınmıştı.

HİNDİSTAN’DA DOMATESLER SİLAHLA KORUMA ALTINA ALINMIŞTI

Hindistan’da 2017 yılında domatesin fiyatı 5 katına çıkınca domates hırsızlığı başlamış, Hükümet artan hırsızlık olaylarına karşı pazar ve depolara silahlı muhafızlar yerleştirmişti.

Ancak Hindistan’daki bu artış, Türkiye’deki gibi ekonomik kriz nedeniyle değil doğal afet sonucu olmuştu. Muson yağmurlarının aşırı yağması sonucu domates üretiminde ağır kayıplar yaşanmıştı.

Hindistan’da Hükümeti bu denli kaygılanmasının nedeni olarak Hindistan’da geçmiş dönemlerde yaşanan soğan krizleri gösterilmişti. 1998 yılında yine muson yağmurlarının etkisiyle soğan fiyatlarında yaşanan enflasyon hükümetteki Hindistan Halk Partisi’nin seçimlerine kaybetmesine neden olmuştu.

10 yılın sonunda Türkiye ekonomisi: Soğan-patates 7 TL

Ekonomi

Sokağın patates isyanı: Soğan değil iş istiyoruz

Patates izdihamını yorumlayan bir kadın vatandaşın Erdoğan ve Bahçeli’nin dini ve milli değerler üzerinden siyaset yaparak yaşanan açlığı gizlemeye çalıştığını söylemesi çevredekilerden alkış aldı.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanlığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla üreticinin elinde kalan patates ve soğanı satın alarak ihtiyaç sahiplerine dağıtma kararı aldı. Valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla dağıtılan patates nedeniyle Şanlıurfa’da izdiham yaşandı. Eyyübiye ilçesinde dağıtılan patatesten almak isteyen yurttaşlar izdihama neden oldu.

PATATES MAKARNA İSTEMİYORUZ

Bedava patates dağıtım görüntüleri çok konuşuldu. Ankara’nın Ulus ilçesinde de YouTube kanalı Yol Tv’nin mikrofon uzattığı bir kadın vatandaş patates dağıtan AKP hükumetine veryansın etti.

Erdoğan ve Bahçeli’nin dini ve milli değerleri kullanarak siyaset yaptıklarını söyleyen kadın patates dağıtım sırasında oluşan izdihama da tepki gösterdi. Gençlerin işsiz kaldığını söyleyen kadın: “Biz patates istemiyoruz, makarna istemiyoruz. İş istiyoruz” dedi.

Şanlıurfa’da patates izdihamı

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Erdoğan 5 bin ton altının peşinde

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘yastık altındaki birikimlerinizi bankaya yatırın’ çağrısının arkasındaki gerçek ortaya çıktı. Vatandaşların yastık altında tuttuğu altınların miktarının 5 bin ton olduğu belirtildi. Bu altınların değeri ise yaklaşık 300 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını harcayan AKP hükumeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankaları fonlamak için vatandaşın altınının peşine düştü.

BANKALARDAKİ DÖVİZ 230 MİLYAR DOLAR

Türkiye’de vatandaşların bankalarda tuttukları döviz hesaplarının toplam büyüklüğü 230 milyar dolar. İstanbul Altın Rafinerisi hesaplarına göre yastık altında ise 5 bin ton altın bulunuyor. Vatandaşların yastık altında tuttukları bu altınların parasal karşılığı ise 300 milyar dolara ulaşıyor. Bu kaynağı bankalara çekmek için çağrılar yapan Erdoğan, bankalara da altınlara dönük özel kampanyalar düzenlemesini istedi.

ALTINA VERDİKLERİ FAİZİ ARTTIRACAK

Kamu bankaları altın hesaplarına verdikleri faizleri arttırmak için adımlar attı. Bankalar 1-6 ay vadeli altın hesaplarına ortalama yüzde 0.5 faiz veriyor. Bu oran 6 ay-1 yıllık dönemler için yüzde 0.8’e çıkıyor. Bankaların yastık altındaki altınları sisteme kazandırmak için faiz oranlarını arttıracağı kaydediliyor.

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz o hale geldik

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak Merkez bankacılığının güven işi olduğuna dikkat çekti. Gürkaynak, “Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz, o hale geldik” dedi.

BOLD – İktisat Profesörü Refet Gürkaynak, Merkez Bankasında yaşanan güven erezyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanlığı’nın geçici işçilik haline getirildiğini söyleyen Gürkaynak, Merkez Bankası başkanlarının açıklamalarını piyasada karşılığı olmadığını belirtti. Gürkaynak, “Bu iş güven işi. Senin yarın orada olacağın belli değil ki böyle olursa böyle yaparım diyebilesin. Mesele Merkez Bankası’nı ne dediğinden ve ne yaptığından daha büyük bir mesele” dedi.

İŞ YAPAMAZ KURUM

Bloomberg HT’de programa katılan Gürkaynak, “Gelinen nokta, memleketin yönetişim biçiminin Merkez Bankası tezahürü. Nereye baksak buna benzer iş yapamaz bir kurumu görüyoruz.” diye konuştu.

“Yaşananlar makul bir merkez bankası içinde beklenen bir olaylar silsilesi değil” diyen Gürkaynak, “Şaşırıyor muyuz? Hayır şaşırmıyoruz. Merkez Bankası bir güven işi ve o güveni yeniden inşa edecek bir yapı gerekiyor” ifadesi kullandı.

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0