Bizimle iletişime geçiniz

Politika

1 yıl sonra tahliye edilen Alparslan Kuytul: Susmayacağım, mazlumlar sustukça zalimler azgınlaşır

Bolu Kapalı Cezaevi’nden tahliye olan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul, “Benim dosyam suç dosyası değil, sus dosyasıydı. Ama ben susmayacağım! Mazlumlar sustukça zalimler azgınlaşır.” dedi.

BİR YIL ÖNCE TUTUKLANMIŞTI

Merkezi Adana’da bulunan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı ve yöneticilerine yönelik 30 Ocak 2018’de sabaha karşı özel harekât polisleri ile birlikte operasyon düzenlenmiş ve 43 kişi gözaltına alınmıştı.

Kuytul çıkartıldığı mahkeme tarafından “Vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü kurmak” suçlaması ile tutuklanmıştı.

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul, 30 Ocak 2018’de tutuklanmıştı.

AKP İÇİN “ZULÜMLE KALKINMA PARTİSİ” DEMİŞTİ

Türkiye’de 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü sonrası Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile on binlerce kişinin mağdur edildiğini belirten Kuytul, “Bundan sonra bunlara Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) değil, zulüm ve kalkınma partisi (ZKP) diyeceğim. Mağdur edebiyatı yaptığımızı söylüyorlar. Bu kadar mağdur varken mağdur yok diyorlar.” ifadelerini kullanmıştı. Kuytul bu sözlerinden kısa süre sonra tutuklandı.

Kuytul, güvenlik gerekçesi iddiasıyla Bolu Cezaevi’ne gönderilmişti. Adana 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına Ses ve Görüntülü Bilgi Sistemi (SEBGİS) ile katılan Kuytul, mahkeme heyetinin kararıyla tahliye edildi.

43 kişinin yargılandığı davada diğer tutuklular Veysel Dörtgöz ve Ali Alagöz’ün tahliyesine karar verildi. Tahliye olan sanıklara yurtdışı çıkış yasağı konuldu.

Akşam saatlerinde Bolu Cezaevi’nden tahliye edilen Alparslan Kuytul, cezaevi önünde yüzlerce seveni tarafından karşılandı.

Cezaevi önünde açıklama yapan Kuytul, “Benim dosyam suç dosyası değil, sus dosyasıydı. Ama ben susmayacağım! Mazlumlar sustukça zalimler azgınlaşır.” sözleri ile duruşundan taviz vermeyeceğini vurguladı.

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na ait öğrenci evleri polis zoruyla boşaltılmıştı.

VAKFIN MALLARINA EL KONULDU, KIZ ÖĞRENCİLER KIŞ ORTASINDA SOKAĞA ATILDI

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, 30 Ocak 2018’de Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın tüm mal varlıklarına el koymuştu. Vakfın kontrolünde kullanılan Kur’an kursları ve öğrenci evleri de aynı anda basılmıştı.

Vakfa ait evlerde kalan öğrenciler zorla dışarı çıkartılmış ve eşyaları ile birlikte sokak ortasında bırakılmıştı. AKP hükümetinin icraatlarını açık bir şekilde eleştiren Alparslan Kuytul’un bu operasyonla susturulmak istediğini iddia edilmişti.

“AKP şartlar değiştiği an sebep olduğu insan hakları ihlallerini inkâr edecek”

Politika

Devlet Bahçeli sinyali verdi: MHP’den ‘tek başına iktidar’ mesajı

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP, resmi internet sitesinden ‘tek başına iktidar’ mesajı yayınladı. Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla verilen mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

BOLD – AKP’nin Cumhur İttifakı ortağı MHP, resmi sitesinden tek başına iktidar mesajı paylaştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla yapılan paylaşımda Türkiye’nin sorunlar yumağında olduğu belirtildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözlerinin paylaşıldığı ilanda “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yolun MHP iktidarı” olduğu kaydedildi.

Sitenin ana sayfasında yayınlanan mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

Mehmet Ağar’ın sessiz kaldığı suçlamaya jandarmadan yalanlama geldi

Okumaya devam et

Politika

Milli Eğitim’in ‘Hayalindeki Çin’

Milli Eğitim Bakanlığının ortaokullarda düzenlediği “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması’na, Türkiye’ye sığınan ve 5 yıldır ailesinden haber alamayan Doğu Türkistanlılar tepki gösterdi.

BOLD – Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü “Hayalimdeki Çin” adlı bir resim yarışması düzenledi. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından organize edilen yarışma, 3-5 Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye geneli resmi/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler arasında yapıldı. Cengiz Mete imzalı resmi belgede yarışmanın ücretsiz ve gönüllülük esasına göre yapılması belirtildi.

Çin’in Sincan bölgesinden kaçıp Türkiye’ye sığınan Uygur Türkleri ve insan hakları savunucuları MEB’in düzenlediği bu yarışmaya akıl olmaz olarak değerlendirdi. İstanbul’da yaşayan ve ailesinden 5 yıldır haber alamayan Ömer Hamdullah, “Kızlarım Çin ’de Türk olduğu için alıkonuluyor artık bu duruma bir son verin yalvarıyorum. Orada Çinlileştirmeye izin vermeyin vatandaşlarınızı. yüreğimdeki acı gün geçtikçe büyüyor, sabrım tükendi.” dedi. 

“TOPLU TECAVÜZE UĞRADIM”

Sincan’daki gizli gözaltı merkezinde 9 ay kalan ve daha sonra kaçıp Amerika’ya sığınan Tursunay Ziyabudun, maskeli Çinli erkeklerin “her gece” hücrelerden kadınları çıkarıp tecavüz ettiklerini, kendisinin de işkence gördüğünü ve üç farklı zamanda iki-üç kişinin toplu tecavüzüne uğradığını söylemişti.

Üç ay önce BBC’ye konuşan Ziyavudun yaşadığı anı şöyle anlatmıştı: “Polis üniforması değil, takım elbise giyiyorlardı. Bazen gece yarısından sonra hücrelere geliyor, istedikleri kadınları seçiyor ve hiçbir gözetim kamerasının olmadığı ‘kara oda’ adı verilen odaya götürüyorlardı.”

Okumaya devam et

Politika

72 Kürt siyasetçi için şipşak inceleme: 424 yıl hapis talebi

HDP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesinde açtığı dava iade edilen Yargıtay Başsavcılığı, şimdi de başka bir davada 72 Kürt siyasetçiye verilen 424 yıl 10 ay 20 günlük hapis cezasının onanmasını istedi.

BOLD – Yargıtay Başsavcılığı, “KCK Cizre” davasının binlerce sayfadan oluşan dosyasını kısa sürede inceleyerek, 72 siyasetçiye verilen 424 yıl hapis cezasının onanmasını istedi.

İSTİNAF DA KISA SÜREDE ONAYLADI

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2011 yılında yapılan operasyonlar kapsamında 72 kişinin yargılandığı davanın karar duruşması, 24 Haziran 2020’de Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 72 kişi hakkında toplam 424 yıl 10 ay 20 gün hapis cezası verildi. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi de kararı kısa sürede onamasının ardından dosya Yargıtay’a taşındı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 16. Ceza Dairesi, 11 Kasım 2020’de başladığı 135 klasör ve 2 binden fazla sayfadan oluşan dava dosyanın incelemesini, 29 Nisan’da tamamladı. Yargıtay savcısının hazırladığı cezaların onanması istendi.

135 KLASÖR 50 GÜNDE İNCELENDİ

MA’dan Zeynep Durgut’a konuşan dava avukatlarından Nevroz Uysal, Yargıtay savcısının hazırladığı mütalaanın hukuka ve hakkaniyete uymadığını belirterek, kararın usul açısından hatalar içerdiğine dikkat çekti. Uysal, “Bu aynı zamanda dosyaya ne kadar üstün körü, ne kadar toptancı ve ne kadar baştan salma ve ciddiyetsiz yaklaştıklarını gösteriyor. Çünkü dosyada 135 klasör var ve sadece 2 klasörden oluşan gerekçeli bir karar var. Yani yaklaşık 135 klasörlük bir dosyanın Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından 50 günlük kısa bir süre içerisinde incelenmiş olması akla, mantığa, hukuka, hakkaniyete, bir insanın vereceği efor ve emeğe uymuyor” dedi.

MÜTALAA SİYASİ SAİKLERLE YÜRÜTÜLÜYOR

Dava kapsamında ceza yağdırıldığını, bu durumun “KCK” adı altında yürütülen tüm davalarda benzer olduğunu hatırlatan Uysal, “Mütalaa maalesef hukuki değil, siyasi saiklerle yürüttüğünü gösteriyor. Bu bizi tedirgin ediyor. Bu aşamada müvekkillerimizin haklarının hukuki anlamda yürütebileceği bir süreç değil ve güvensizliğin zemini hazırlanıyor. Savcılığın vermiş olduğu tebliğname, bizce hukuka uygun değil. Buna karşı bizler de kendi görüşlerimizi sunacağız. Ama maalesef diğer KCK dosyalarına benzer bir hukuki garabetle karşı karşıya kalacağımıza dair bir öngörümüz var. Umarız ki bu öngörü gerçekleşmez ve hukuka uygun bir tavır sergilenir” dedi.

Kolombiya’da ordu ve polis katliam yaptı: Ölü sayısı 100’ün üzerinde

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0