Ekonomi

TESK: Dolar düşüyor, akaryakıt zamlarını geri alın

Dolardaki düşüşü hatırlatan TESK Başkanı Palandöken, ocak ayı içerisinde benzin ve motorine yapılan iki zammın da geri alınmasını istedi.

Dolar kurunun 5,50 seviyesinden 5,28-5,30 seviyelerine kadar gerilediğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ocak ayı içerisinde benzin ve motorine yapılan iki zammın da geri alınması gerektiğini söyledi.

BOLD – Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ocak başında benzine yapılan 33 kuruş ve motorine yapılan 38 kuruşluk zammın geri alınmasını istedi.

Zamların doların 5,50 seviyesine gelmesiyle yapıldığını hatırlatan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, uluslararası petrol piyasalarında Brent petrolün varil fiyatının 60 dolar seviyesine gerilediğini, doların ise son bir haftada 20 ile 22 kuruş arasında gerilediğini kaydetti.

DOLAR 20 KURUŞ DÜŞTÜ

Palandöken, “Jet hızıyla zam yapanlar nedense indirime hiç yanaşmıyorlar. Bu yıl ilk akaryakıt zammından bugüne kadar dolar kuru 20 kuruş geriledi. Akaryakıtta indirim yapılarak piyasalar başta olmak üzere esnafımız da, vatandaşımız da rahatlatılmalı.” dedi.

Akaryakıt fiyatlarının meyve sebze fiyatından tutun da turizm sektörüne kadar her kesimi etkilediğini hatırlatan Palandöken, şunları söyledi:

AKARYAKIT HER KESİMİ ETKİLİYOR

“Bu yılın ilk ayı henüz bitmemişken LPG bir kez, benzin ve motorin iki kez zamlandı. 9 ve 15 Ocak’ta benzine toplam 33 kuruş, motorine toplam 38 kuruş, 16 Ocak’ta ise LPG’ye 6 kuruş zam yapıldı. İlk zam yapıldığından bugüne Brent petrol varil fiyatı hemen hemen aynı seviyelerde, yani 60 ile 62 dolar arasında seyrediyor. Dolar kuru ise 5,48, 5,50 seviyelerinden 5,28 —5,30 seviyelerine kadar geriledi. 20 kuruş dolara zam gelince iki kez yapılan zamlar şimdi mutlaka geri alınmalı.”

Motorine 20 kuruş, benzine 16 kuruş zam

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version