Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Beyin göçü devam ediyor: ASELSAN’dan yüzlerce mühendis ayrıldı

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, ASELSAN’dan yüzlerce mühendisin ayrıldığını doğruladı.

Askeri Elektronik Sanayi (ASELSAN) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, ASELSAN’dan yüzlerce mühendisin ayrıldığını doğruladı. Görgün, ayrılan mühendis sayısını, “Birkaç yüz mertebesinde bir iki yüz.” diye niteledi.

Görgün ayrıca, mühendislerin ayrılma sebepleri konusunda araştırmalar yapıldığını ve ayrılmaları durdurmak için ücretlerin artırıldığını açıkladı.

GÖRGÜN’ÜN SUNUMUNDAKİ AYRINTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Güngör’ün Hacettepe Üniversitesi’nde yaptığı sunuma dikkati çekti. Görgün, o sunumda ASELSAN’dan ayrılanlar hakkında bilgiler vermişti.

Her ayrılan çalışan ile görüştüklerini ve ayrılıkların nedenini anlamaya çalıştıklarını belirten Görgün, ayrılan mühendis sayısının az olduğunu ve yüzde 2’nin altında kaldığını söyledi.

Ayrılanların başka vakıf şirketleri ya da KOBİ’lere gittiğini belirten Görgün, “Yurt dışına gidenler de var. Belli ülkelere gidenler var. Bunların yönlendirmelerle ya da çeşitli firmaların el atması ile olduğu söyleniyor. İnceliyoruz. Ancak ciddidir denilecek bir şey yok ASELSAN özelinde.” ifadelerini kullandı.

“BİR KAÇ KİŞİYİ YAKALAYINCA ‘SEN BİR KAÇ KİŞİYİ DAHA GETİR, ADAM BAŞI PARA VERELİM’ DİYORLAR”

Görgün, nitelikli insanlara teklif yapıldığını söylerken, “Birkaç kişiyi yakalayınca da ‘Sen birkaç kişiyi daha getir. Getirdiğin adam başına ayrıca para verelim’ deniliyor. Bunun içinde olanlar da var.” dedi.

Bu konuda tedbirli olunması gerektiğini söyleyen Görgün hem ASELSAN’ın hem de Savunma Sanayii Başkanlığı’nın ayrı ayrı çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

“ASELSAN KAFASINI KUMA GÖMÜYOR”

CHP’li Aygün, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Görgün’ün geçen yıl ASELSAN’dan 100-200 mühendisin ayrıldığını söylediğini aktardı.

Aygün, Görgün’ün bu rakamın dünya ortalamasının altında olduğunu söylediğinde ise kafasını kuma gömdüğünü, Türkiye’nin savunma sanayisinde yetiştirdiği önemli isimleri kaybedecek lükse sahip bir ülke olmadığını vurguladı.

Aygün, bu kan kaybının sadece savunma ve teknoloji sektörüne değil, Türkiye’ye de büyük zararlar verecek nitelikte olduğunu söyledi.

Aygün ayrıca, yerli ve milli silahların yapımında görev alan çip mühendislerinin, sektörün öncü firmalarından Hollandalı ASML’ye transfer olduklarına dikkati çekti.

Konuyla ilgili meclise bir araştırma ve soru önergesi de sunan Aygün, Güngör’ün açıklamalarının kendisini doğruladığını söyledi.

“VATANDAŞLARIMIZ ÜLKELERİNDEKİ GELECEK UMUDUNU YİTİRİYOR”

ASELSAN’da mühendis maaşlarının artırıldığı bilgisine de ulaştıklarını kaydeden Aygün, “Ancak sadece maaş artışı ile bu sorun çözülemez. Konu sadece maddi boyut değildir. Ülkedeki hukuk, demokrasi, eğitim ve bilim konusundaki gelişmeler dikkate alındığında vatandaşlarımız ülkelerindeki gelecek umudunu kaybetmektedir.

Özellikle donanımlı, birikimli, eğitimli kesim; fırsatını bulduğunda kapağı yurt dışına atmaya başlamıştır. Türkiye’nin hiçbir döneminde böylesi bir kaçış süreci görülmemiştir. Demokrasi boğuldukça bu gidişat artarak devam edecektir. İktidarın buradan ders çıkarmasını isteriz.” dedi.

“DURUM ABD TARAFINDAN DA İZLENİYOR”

Aygün, bu konuda verdiği araştırma ve soru önergesinin, ABD savunma sanayii dergilerinden Jane’s Defence Weekly’de İngilizceye çevrilerek yayımlandığına da dikkati çekti.

Durumun ABD tarafından da izlendiğinin belli olduğunu söyleyen Aygün, gelişmelerin, hükümetin bu konuda önlem almasının aciliyetini gösterdiğini belirtti.

Mevlana’nın elinden düşürmediği kitabı sürgünde Türkçeye çevirdi

Gündem

AKP Kovid-19’a rağmen Alişan ve Demet Akalın için lokanta açtırdı

AKP, restoranlara getirilen Kovid-19 yasağını şarkıcı Alişan ve Demet Akalın için deldi. Şanlıurfa’da belediye sosyal tesislerinde yasağa rağmen verilen yemek ziyafetini Akalın sosyal medya hesabından paylaştı.

BOLD – Kovid-19 yasağını AKP’li belediye Demet Akalın ve Alişan için deldi. Şanlıurfa’ya giden Alişan ve Akalın için Eyyubiye ilçesinde belediye sosyal tesislerinde yemek ziyafeti verildi.

Sözcü’nün haberine göre Urfa’ya giden şarkıcı Demet Akalın ve Alişan için AKP’li belediye, restoranlara getirilen müşteri kabul etme yasağını deldi. Eyyubiye ilçesindeki Cumhuriyet Parkı Sosyal Tesislerinin restoranında yasağın delindiği o anlara ait görüntüleri Akalın sosyal medyadan paylaştı.

AYRIMCILIĞA TEPKİ

Yasağa rağmen şarkıcılar için restoran yasağının delinmesine tepki gösteren Eyyübiye ilçe belediyesi eski meclis üyesi Bilal Tekatlı “Esnafa günah belediyeye mübah mı?sn valim @Abdullah_Erin47 restaurant ve lokantalar sadece paket servisi olacaktı. Kamu kurumları, hükümetimizin aldığı kararları çiğniyor ise vatandaş ne yapsın. Gereğini yapmanız dile ile” ifadelerin kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Üniversite sınavında yarım milyon kişi sıfır çekti

Üniversiteye giriş sınavlarında eğitimin durumu gözler önüne serildi. İlk aşama olan Temel Yeterlilik Sınavı’na (TYT) giren adayların yüzde 24’ü hiçbir soruya doğru cevap veremedi. Temel matematikte ise 399 bin aday sıfır çekti.

BOLD – Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) bu yılki oturumlarına ilişkin değerlendirme raporu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlandı. Raporda detaylı ve çarpıcı veriler yer aldı. Özellikle sınava başvuran herkesin girmek zorunda olduğu TYT matematik ve fende sıfır çekenlerin sayısı oldukça dikkat çekti.

Birgün’de yer alan habere göre, sınava katılan adaylardan Temel Matematik veya Türkçe testlerinin en az birinden 0.5 veya daha fazla ham puanı bulunan 2 milyon 257 bin 671 adayın 2020-TYT puanı hesaplandı. Bu durumda 38 bin 467 adayın puanı hesaplanmadı yani sıfır almış kabul edildi. 512 bin 39 aday ise 150 puan alamadıkları için daha ilk barajı aşamayarak, elendi.

TYT’de 120 sorunun tamamını hiçbir aday doğru cevaplayamadı. 119 soruyu doğru cevaplayan sayısı ise yalnızca 4 oldu. 53 aday ise hiçbir soruyu doğru cevaplayamadı.

Adayların 4 bin 50’si Türkçe testinde, 37 bin 432 aday Sosyal Bilimler testinde, 399 bin 271 aday matematik testinde, 553 bin 129 aday Fen Bilimleri testinde hiçbir soruya doğru cevap veremedi.

Sınavdaki ortalama doğru cevaplar ise şöyle:

♦ Türkçe: 40 soruda 14,29

♦ Sosyal Bilimler: 20 soruda 7,79

♦ Temel Matematik: 40 soruda 5,56

♦ Fen Bilimleri: 20 soruda 2,67

Okumaya devam et

Gündem

6 yıl sonra Kobani olaylarına 30 gözaltı daha

6-8 Ekim 2014’te Kobani gösterilerine katıldığı tespit edilen 30 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Eş zamanlı operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı.

BOLD – Batman Cumhuriyet Başsavcılığı 6 yıl aradan sonra Kobani olayları için bir kez daha düğmeye bastı. İddiaya göre başsavcılık 6-8 Ekim 2014’teki Kobani olaylarına dair yeni bilgilere ulaştı. Bu kapsamda Batman İl Emniyet Müdürlüğü tarafından “Şehit Birol Öztekin” ismiyle operasyon başlatıldı.

Güvenlik güçleri, izinsiz gösterilere karıştığı belirtilen 30 şüpheli hakkında verilen gözaltı kararının ardından belirlenen adreslere eş zamanlı operasyonlar yaptı. Operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı. 3 şüphelinin yakalanması için de çalışmalar sürüyor.

Şahısların adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal, fotoğraf, doküman, 2 tabanca, pompalı tüfek ve kaleşnikof silah ele geçirildi.

Okumaya devam et

Popular