Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Faizlerin düşmesi de kredileri canlandırmaya yetmedi

Ekim ayından bu yana 10 puanın üzerinde gerileyen kredi faizlerine rağmen, bankaların kredi hacmi daralmaya devam ediyor.

Ekim ayından bu yana 10 puanın üzerinde gerileyen kredi faizlerine rağmen, bankaların kredi hacmi daralmaya devam ediyor. Sorunlu kredileri çok fazla olduğu için bankalara yeni kredi açmak istemezken, vatandaş da kriz ortamında kredi borcuna girmek istemiyor. Hükümet, seçim öncesi kredi pazarını bir türlü canlandıramıyor.

BOLD – Türkiye’de üç ay önce, tavan yapan ihtiyaç ve ticari kredi faizleri, yaklaşık 10 puan geriledi.

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, bankalarca açılan kredilere uygulanan ağırlıklı ortalama ihtiyaç kredi faizi 12 Ekim 2018’de yüzde 39,36 ve ticari kredi faizi de yüzde 35,37 ile yaklaşık son 15 yılın zirvesini görmüştü.

11 Ocak itibarıyla ortalama ticari kredi faiz oranı, son 3 ayda 935 baz puan azalarak yüzde 26,02 seviyesine geriledi. Aynı dönemde ortalama ihtiyaç kredi faiz oranı da 661 baz puanlık düşüşle yüzde 32,75’e indi.

Bankalarca açılan mevduatlara uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranı da 1 aylık vadede yaklaşık 230 baz puanlık düşüşle yüzde 20,75’e geriledi.

EKONOMİYE GÜVEN YOK

Faizlerdeki bu pozitif gelişmelere rağmen, kredi pazarı büyümek yerine küçülmeye devam ediyor. Buradaki sorun aslında çift taraflı. Bir yandan bankalar yeni kredi açmak istemiyor. Sorunlu kredilerdeki artış sektörün frene basmasına yol açıyor.

Diğer yandan işletmeler ve vanatndaş da kredi almakta zorlanıyor. Özellikle bireysel tüketici, zorunlu ihtiyaçlar dışında acil olmayan bütün harcamalarını kısmış durumda. Bu da ihtiyaç kredisi kanallarını kapatıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre “tüketici güven endeksi” 58’ler seviyesinde devam ediyor. 2018 temmuz ayında 70’in üzerinde olan tüketici güveni, ekonomide yaşanan sıkıntılar ve kriz korkusuyla dip yapmış vaziyette. Vatandaş kendi tedbirini alarak, harcamalarını erteliyor. Bu da bankaların kredi müşterisi bulmasını daha da zorlaştırıyor.

Tüketici güvenindeki erozyonu, perakende satış endekslerinden izlemek de mümkün. TÜİK verilerine göre gıda dışında bütün sektörlerde perakende satışlar düşüyor. Konut ve taşıt kredilerindeki kampanyalara ve beyaz eşyadaki vergi indirimlerine rağmen talep canlanmadı. Özellikle beyaz eşya sektörü, kriz yıllarındaki satış rakamlarına gerilemiş vaziyette.

KREDİ PAZARI 10 HAFTADA 17 MİLYAR DARALDI

Bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi 10 haftada 17 milyar 442 milyon lira daralarak 2 trilyon 489 milyar 269 milyon liraya düştü. İhtiyaç kredilerinde ise faizler yüzde 37,29’dan yüzde 32,75’e inerken, ihtiyaç kredisi hacmi 4 milyar 145 milyon lira daralarak 204 milyar 308 milyon liraya indi.

2 kasım tarihinden 11 Ocak’a kadar geçen 10 haftalık süreçte ticari kredilere uygulanan ortalama yıllık faiz oranı yüzde 33,19’dan yüzde 25,33’e geriledi.

10 haftalık dönemde ticari kredilerin hacmi 12 milyar 423 milyon TL azalarak 353 milyar 556 milyar liraya geriledi. Tüketici kredilerinde ise ağırlıklı ortalama yıllık faiz yüzde 36,47’den yüzde 32,28’e geriledi.

Tüketici kredilerinin söz konusu dönemde 408 milyar 327 milyon liralık hacmi 9 milyar 945 milyon TL gerileyerek 11 Ocak itibarıyla 398 milyar 382 milyon TL oldu.

KONUT SATIŞLARI BİR TÜRLÜ CANLANMIYOR

Konut kredilerinde yüzde 29,05 olan ortalama yıllık faiz yüzde 26,46’ya geriledi. Ancak, bu düşüş konutta kredileri canlandıramadı. Konut kredisi hacmi bu dönemde 193 milyar 599 milyon TL’den, 5 milyar 994 milyon TL düşerek, 187 milyar 605 milyon TL’ye geriledi.

Tüketici kredilerinde sadece taşıt kredilerinde artış yaşandı. Taşıt kredilerinde yıllık faiz ortalaması yüzde 32,30’dan yüzde 30,67’ye indi. Otomotivdeki daralmaya bağlı olarak kredi faizlerinde anlamlı bir artış olmadı. 10 haftada taşıt kredisi hacmi 194 milyon lira artarak 6 milyar 469 milyon lira oldu.

Batık krediler 8 yılın zirvesine çıktı

Okumaya devam et
Reklamlar

Ekonomi

Diyanet Vakfı esnafa acımadı: Kiralara yüzde 12 zam!

Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren esnafa bir darbe de Türkiye Diyanet Vakfı vurdu. Diyanet Vakfı, kiraları ertelemediği gibi dükkan kiralarına yüzde 12 zam yaptı. Başvurmadıkları yer bırakmayan esnaf, sorunlarına çare arıyor.

BOLD – Bingöl’de Türkiye Diyanet Vakfı, kiralarını ödemekte zorlanan kiracılarının borçlarını ertelemek yerine yüzde 12 zam yaptı. Salgın nedeniyle işyerlerini açamayan, para kazanamayan esnaf, yaptıkları başvurulardan sonuç alamadı.

CİMER DE VAKFA YÖNLENDİRDİ

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek, Bingöl il merkezinde Türkiye Diyanet Vakfı kiracısı olan esnaf pandemi döneminde kiralarını ödemekte zorluk çekiyor. Uzun bir süre kepenk kapattıkları için geçen aylarda yaşadıkları maddi sıkıntıyı Türkiye Diyanet Vakfı’na anlatan ama sonuç alamayan esnaf, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurmuştu. CİMER ise yanıt olarak, “Doğrudan vakfa müracaat etmeniz gerekmektedir” cevabını vermişti.

KİRALARI ÖDEMEKTE ZORLANIRKEN BİR DE ZAM YAPILDI

Pandeminin başlangıç döneminde esnafa yardım etmek yerine sadece 3 aylık kiralarını 6 aya yayan Türkiye Diyanet Vakfı bu defa da kiracılarına zam yaptı. Pandemi döneminde zam yapılmasına tepki gösteren esnaf, “Yüzde 12 kadar zam yapıldı. Diyanet Vakfı Başkanlığı’nı aradık ‘Burada her şey üç dört kişinin ağzına bakıyor. Onların kararıyla yapılan bir şey. Hakkınızı arayın’ dediler. Bize yol yordam gösterdiler. İl müftülüğünü aradık, o da tayini çıkıyor diye çok fazla ilgilenmedi. Birçok insan ekmeğinden olur diye konuşamıyor, şikâyet edemiyor. Son süreçte iş çığırından çıkmaya başladı. Kiralarımızı ödemekte zorlanırken şimdi de zam yapıldı” dedi.

Katar’ın Borsa İstanbul hisseleri için ne kadar ödediği belli oldu

Okumaya devam et

Ekonomi

18 yıl önce 8 altın alabilen emekli bugün sadece 2 tane alabiliyor

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, 2002 yılında aylığıyla yaklaşık 8 çeyrek altın satın alabilen en düşük işçi emeklisinin şimdi sadece 2 çeyrek altın alabildiğine dikkat çekti. 

BOLD – CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in emekli aylıkları arasındaki maaş adaletsizliklerinin giderilmesine ilişkin verdiği yasa teklifi, bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Teklif kabul edilirse, emekli olanlar arasındaki maaş farkları giderilmiş olacak.

ARTAN DOLAR EMEKLİNİN ALIM GÜCÜNÜ ERİTTİ

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasını ve aylık bağlama oranının yüzde 70’e çıkmasını öngören teklife ilişkin yazılı açıklama yapan Sertel, Türk Lirası’nın döviz karşısında hızlı değer kaybının, işçi, memur, emekli gibi maaşlı kesimin satın alma gücünü erittiğini, en düşük emekli maaşı 1500 lira olan bir emeklinin maaşındaki erimenin dolar karşısında 525 lira olduğunu ve maaşının satın alma gücünün 975 liraya indiğini kaydetti.

EMEKLİLER ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALIYOR

2002 yılında aylığıyla yaklaşık 8 çeyrek altın satın alabilen en düşük işçi emeklisinin şimdi sadece 2 çeyrek altın alabildiğini hatırlatan Sertel, “İşçi emeklisi aradan geçen 18 yılda refahı artacağına 6 çeyrek altın birden kaybetti. Emeklilerimizin neredeyse yarısına denk gelen 4 milyon 179 bin 840 emeklimiz, asgari ücretin altında bir maaş almakta. Emeklilerimiz iktidar partisi eliyle açlığa ve yoksulluğa mahkûm edilmişlerdir” dedi.

GEÇİNEBİLMEK İÇİN İKİNCİ İŞTE ÇALIŞIYORLAR

Emeklilerin düşük maaş ve maaş adaletsizlikleri nedeniyle açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm edildiğine işaret eden Sertel,“8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar, 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında sigortalı olanlar ve 30 Nisan 2008 sonrasında sigortalı olanlar olmak üzere üç ayrı sistem ve bu sistem arasında ciddi adaletsizlikler var. Bu adaletsizlik giderilsin, alın size bir reform. Türkiye’de emekli olanlar, açlık sınırının altında maaş almakta dolayısıyla insanca yaşayamadıkları için ikinci bir işte çalışmakta” dedi.

Katar’ın Borsa İstanbul hisseleri için ne kadar ödediği belli oldu

Okumaya devam et

Ekonomi

TCDD’nin Marmaray kararı bugün başlıyor: 7 TL olacak

TCDD’nin itirazıyla Marmaray’da aktarma indirimi kaldırıldı. Aktarmanın kaldırılmasıyla birlikte daha önce 3,50 TL’ye yapılan yolculuk artık 7,00 TL olacak. Bugünden itibaren geçerli olacak karar İBB tarafından mahkemeye taşındı.

BOLD – Marmaray’da 9 aydır uygulanan aktarma indirimi, TCDD’nin itirazı sonucu mahkeme kararıyla kaldırıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) geçen hafta UKOME’ye getirdiği aktarmanın devam etmesi yönündeki yeni karar ise, merkezi yönetim temsilcilerinin oy çokluğuyla reddedildi.

METROBÜSLERİN YOLCU YOĞUNLUĞUNU AZALTMIŞTI

2013 yılında başlayan Marmaray raylı sistem hattında, ücret tarifeleri UKOME tarafından aktarma ücreti uygulanacak şekilde belirlendi. 2019 yılında Gebze-Halkalı arasında 43 istasyonun tamamının işletmeye alınmasının ardından, bir önceki İBB yönetimi tarafından, Marmaray Hattı’nın “aktarma almayacağı, aktarma vereceği” kararı alındı. Yeni İBB yönetiminin Şubat 2020’de UKOME’ye sunduğu teklifle, Marmaray’ın yeniden aktarma uygulamasına dahil edilmesi sağlandı. Hat, diğer tüm ulaşım sistemleriyle entegre hale getirildi. Kararla, metrobüsün yoğunluğun bir kısmının Marmaray Hattına kaydığı da tespit edildi.

TCDD İTİRAZ ETTİ, İDARE MAHKEMESİ DURDURDU

Ancak, TCDD tarafından açılan dava sonucunda; Temmuz 2020’de UKOME kararında yer alan elektronik bilet ücret düzenlemelerinin Marmaray ile ilgili hükümler içeren kısımlarının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. İBB, Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu ve koşulları oluşmayan yürütmenin durdurulması talebinin reddine karar verildi. 6 Kasım tarihinde, İstanbul 10. İdare Mahkemesi TCDD’nin açmış olduğu davaya istinaden yeniden yürütmenin durdurulmasına karar verdi. İBB, bu kararı da Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı.

HÜKUMET TEMSİLCİLERİNİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ

İBB Ulaşım Daire Başkanlığı; yolculukların tek biletle sağlanması ve vatandaşların ulaşımının en ekonomik şekilde sağlanması amacıyla, Marmaray hattının aktarma almaya devam etmesi konusunu, 26 Kasım’da UKOME gündemine taşıdı. Ancak yapılan oylama sonucunda, İBB temsilcilerinin dışında kalan merkezi yönetim temsilcilerinin oyu ile Marmaray hattında “aktarma alır” uygulamasının reddine karar verildi. Bugünden itibaren Marmaray’da seyahat eden İstanbullular, ne kadar durak gittiği fark etmeksizin 7,00 TL ücret ödeyecek. Bu karar da İBB tarafından mahkemeye taşındı.

Katar’ın Borsa İstanbul hisseleri için ne kadar ödediği belli oldu

 

Okumaya devam et

Popular