Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Telekom’da davul bankaların sırtında, tokmak Saray’da

Türk Telekom'da 9 yönetim kurulu üyesinin 5'i AKP'li isimlerden oluştu. Böylelikle AKP, soyulmasına seyirci kaldığı Telekom'da tekrar dümene geçti.

Türk Telekom’un olağanüstü genel kurulunda, yönetim kurulu üye sayısı 12’den 9’a indirildi. 9 kişinin 4’ü Telekom’un sahibi bankaları temsil ederken, AKP’li ve Saray’a yakın 5 isim de yönetimde yer aldı.

Böylelikle AKP, 2005’te özelleştirip sonrasında soyulmasına seyirci kaldığı Telekom’da tekrar dümene geçmiş oldu.

ANALİZ- Türk Telekomünikasyon A.Ş. (Türk Telekom) yeni hissedarı Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş.’ye hisse devir işlemlerinin geçen ay tamamlanmasının ardından ilk genel kurulunu bugün (25 Ocak 2019) Ankara’da gerçekleştirdi.

Şirketin önceden planlanarak kamuoyuna duyurulan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, Ankara’da genel müdürlük kültür merkezinde yapıldı. Toplantıda, Levent Yapılandırma AŞ’ye devir işlemlerinin ardından, şirket ana sözleşmesinde yapılacak tadil tasarısı da onaylandı.

DAHA HIZLI ESNEK VE KUSURSUZ YÖNETİM KURULU!

Buna göre, 12 kişilik yönetim kurulu, 9’a indirildi. Bunun gerekçesi olarak da, yönetim kurulunun daha hızlı, esnek ve kusursuz işlemesini sağlamak olarak açıklandı.

Toplantıda yönetim kurulu üyeleri Dr. Ömer Fatih Sayan, Bülent Aksu, Dr. Nureddin Nebati, Selim Dursun, Eyüp Engin, Hakan Aran, Dr. Muammer Cüneyt Sezgin, Yiğit Bulut ve Emre Derman olarak belirlendi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Türk Telekom, yeni ortaklık yapımız ve yeni hissedarımızla sağlam ve güçlü duruşunu sürdürecektir. Türkiye’nin değeri Türk Telekom olarak, sorumluluk ve görev bilinciyle, mevcut altyapıyı genişletmek ve Türkiye’nin dijital dönüşümünü tamamlayarak milletimiz için sağlam ve kalıcı yararlar sağlayabilmek adına yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.” denildi.

SARAY KADROSU YİNE DÜMENE GEÇTİ

Toplantıda göreve seçilen yeni yönetim kuruluna bakıldığında ise Dr. Ömer Fatih Sayan, Dr. Nurettin Nebati, Bülent Aksu, Selim Dursun ve Yiğit Bulut’un AKP’li ve daha da özelde saraya yakın kimlikleriyle ön plana çıktığı görülüyor.

Nurettin Nebati ve Bülent Aksu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yardımcıları. İkisi de halen hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Dr. Ömer Fatih Sayan ve Selim Dursun da halen Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı olarak görevlerine devam ediyor. Ömer Fatih Sayan aynı zamanda eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın da ağabeyi.

Yiğit Bulut içinse fazla söze hacet yok. Saray danışmanı ve elbette Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a en yakın isimlerden.

BANKALARI DÖRT İSİM TEMSİL EDİYOR

Diğer dört yönetim kurulu üyesi ise biraz da mecburiyetten, Türk Telekom’un yasal sahibi konumundaki bankaları temsil ediyor.

Türk Telekom’un hisselerini, 4,75 milyar dolarlık kredi boruna karşılık devralan Levent Yapılandırma AŞ, Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi başta olmak üzere alacaklı 29 bankanın ortak şirketi.

Türk Telekom yönetim kuruluna seçilen Eyüp Engin halen Akbank Teftiş Kurulu Başkanı. Hakan Aran İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı.

Dr. Muammer Cüneyt Sezgin, Garanti Bankası yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Türk Telekom yönetimindeki son isimse yine Akbank’tan. Emre Derman halen Akbank yönetim kurulu üyesi.

Türk Telekom’un değişmez yönetim kurulu üyesi, Saray danışmanlarından Yiğit Bulut.

DAVUL BANKALARDA TOKMAK AKP’DE!

Türk Telekom, sermayesini dört bankanın koyduğu, batık kredileri yüzünden el değiştirmek zorunda kalmış ama bütün bunların müsebbibi olan AKP’nin yönetiminde yine yoluna devam edecek.

Yönetim kurulunda çoğunluk Saray ve Damat ekibinden oluşuyor. Yani davul bankaların sırtına yüklendi, tokmak yine AKP’de kaldı.

Yönetim kurulu açıklamasında denildiği gibi Türk Telekom yine yatırımlarına hız kesmeden devam edecek. Aynı sözleri, 2005’teki özelleştirme sürecinde de duymuş ve okumuştuk.

Türkiye’nin en önemli kamu şirketi, kasasında 2 milyar dolar nakitle özelleştirilmiş, önce ihale şartnamesine aykırı olmasına rağmen taşınmazları satılmıştı.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK SOYGUNU

Şirketin bütün kârı Oger Telekom tarafından yurtdışına çıkarılmış, şirket çok ciddi zarara sokulmuştu. Daha sonra kurtarmak için AKP hükümetinin devreye girmesiyle bankalardan kredi çekilmiş ama o kredi de ödenmemiş ve “Türk Telekom vakası” “Cumhuriyet tarihinin en büyük soygunu” olarak kayıtlara girmişti.

Şimdi soru şu, bundan önceki o büyük soygun sürecine seyirci kalan AKP, yine Türk Telekom’da dümene geçtiğine göre, bu sefer şirketi nasıl bir son bekliyor?

Bu kez fatura kime kesilecek?

Yapı Kredi de “leventlere” katıldı, Türk Telekom’a ortak oldu

BOLD ÖZEL

Tayyip Erdoğan ‘ikinci evim’ dedi İranlılar deniz kenarına yerleşti

Türkiye İstatistik Kurumu’nun konut satış verilerinde ilginç detaylar yer alıyor. 2021’in ilk üç ayında Türkiye’den en çok İranlılar konut aldı. 1.599 ev alan İranlıları Irak ve Rusya vatandaşları izledi. Yabancıların en çok deniz kenarlarındaki şehirlere yerleşmeleri dikkat çekti.

BOLD ÖZEL – Türkiye’de yabancılara konut satışları, AKP siyasetiyle paralel yürüyor. 2015 yılına kadar Avrupa ülkelerinin vatandaşları Türkiye’den ev alırken, son yıllarda Orta Doğu ülkeleri ve Rusya ön plana çıktı. TÜİK’in ülke uyruklarına göre konut satış rakamlarına göre Mart ayında İran vatandaşları Türkiye’den 663 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla, 644 konut ile Irak, 419 konut ile Rusya Federasyonu, 302 konut ile Afganistan ve 166 konut ile Kazakistan vatandaşları izledi.

ALMANYA’NIN YERİNİ RUSYA ALDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “İkinci evim İran” açıklamasından sonra hızla Türkiye’den ev almaya başlayan İranlılar, geçen sene ilk kez zirveye yerleşmişti. Bu yılın ocak-mart döneminde de tablo değişmedi. 1.599 ev alan İranlılar, 1.461 konut alan Iraklılar, 938 ev alan Rusya vatandaşları ilk üç sırada yer aldı. Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile yakın teması konut satışlarına da yansıdı. Rusya vatandaşlarının ev sahibi olma oranları yukarılara çıktı. Önceki yıllarda Almanya vatandaşları Türkiye’den en fazla ev satın alan ülkeler arasında yer alırken şimdi alımlar geriledi. Geçen yılın ilk 3 ayında 328 Almanya vatandaşı Türkiye’den ev alırken bu yıl sayı 303’e düştü. Ev alanların çoğunluğunu da çiftte vatandaşlığı olan gurbetçiler oluşturdu.

SUUDİ ARABİSTAN’A SATIŞLAR DÜŞÜYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan yönetimi arasındaki kriz sebebiyle ambargoya varan ticari ilişkililer konut satışlarında da kendini gösterdi. Suudi Arabistan vatandaşları geçen yılın ilk üç ayında 303 ev satın alırken, bu senenin aynı döneminde 106 konut aldı.

YABANCILAR İSTANBUL’DAN EV ALIYOR

Yabancıların ev aldığı şehirlerde deniz manzaralı iller ön plana çıkıyor. Bu yılın ilk 3 ayında yabancılar İstanbul’dan 5 bin 24 konut satın aldı. Antalya’da ise 1.884 yabancı uyrukluya ev satışı yapıldı. Siyasete yakın olmak isteyen 642 yabancı Ankara’dan ev sahibi oldu.

İller                Konut satışı

İstanbul        5.024

Antalya         1.884

Ankara          642

Mersin           453

Yalova           263

Bursa             205

Samsun         190

İzmir              177

Muğla            160

Sakarya        142

Diğer             747

Toplam          9.887

TÜİK verileri.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AKP’li belediyeyle beraber insan kaçakçılığı mı yaptı? O şirket yetkilisi ilk kez konuştu

AKP’li Yeşilyurt belediyesinin projesiyle Almanya’ya giden 43 kişinin geri dönmemesi ile ortaya çıkan insan kaçaklığı sonrası gündeme gelen ve bu işi organize etmekle suçlanan Almanya’daki Mega Kilit GmbH isimli şirketin yetkilisi Ersin Kilit ilk kez konuştu.  

BOLD ÖZEL – Almanya’daki Mega Kilit GmbH isimli şirketin yetkilisi Ersin Kilit, AKP’li belediyeyle beraber insan kaçakçılığı yaptıkları ile ilgili suçlamalar konusunda Bold’a özel açıklamalar yaptı. AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’yle beraber insan kaçakçılığı yapmakla suçlanan Kilit’in, Fatih Akalan’ın sorularına verdiği cevaplar…

45 kişiye neden davetiye gönderdi?
Almanya’ya kaç kişi geldi?
Masrafları şirket mi ödedi?
Organizasyon karşılığı ücret aldı mı?
Hakkında soruşturma açıldı mı?
Türk yetkililer kendisini aradı mı?

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

1 ayda 470 bin aile fakirleşti: #MilletDeğilZilletAç

açlık, yoksulluk,

Sosyal medyada #MilletDeğilZilletAç etiketi üzerinden AKP’li trollerle vatandaşların tartışması büyüyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun verileri ise resmi yoksul sayısını ortaya koyuyor. Aylık geliri 1.192 liranın altında olan aile sayısı bir ayda 469 bin 652 arttı. İşsiz olan bu ailelerin 107 liralık Genel Sağlık Sigorta primini devlet yatırmaya başladı.

BOLD ÖZEL – SGK’nın yeşil kart verileri Türkiye’deki yoksulluğun boyutunu gözler önüne serdi. Lise ve üniversiteden mezun olup iş bulamayanlar ile işten çıkarılanları ilgilendiren bu rakamlar asgari ücretin üçte birinden az geliri olanları kapsıyor.

İŞ YOK AŞ YOK

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan herhangi birinde sigortası olmayan bu kişiler kaymakamlıklara gidip gelir testi yaptırıyor. Bu kişilerin hem işi yok hem de evde pişirecek bir aşı yok. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelir, brüt asgari ücret 3 bin 577 lira 50 kuruşun üçte birinden az çıkarsa primi devlet karşılıyor.

1 AYDA 469 BİN AİLE FAKİRLEŞTİ

2020 yılı aralık ayında gelir testine giren ve asgari ücretin üçte birinden az geliri olan aile sayısı 7 milyon 825 bin 828 idi. 1 ay gibi bir sürede geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlara 469 bin 652 aile daha eklendi. 2021 ocak ayında yoksul olduğu için primi devlet tarafından ödenen aile sayısı 8 milyon 295 bin 480’e fırladı.

41 MAAŞLA GEÇİNEMEYENLER, BEDAVA PATATES SOĞAN BEKLEYENLER

Bir tarafta 30 günde 470 bine yakın aile fakirleşirken, diğer tarafta 40 maaşla geçinemediği için 41. maaşa bağlanan AKP’liler bulunuyor. Aylık 250 bin lira maaş alan AKP’lilerin Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, Türk Telekom, Borsa İstanbul gibi kuruluşlardan yönetim kurulu üyeliği adı altında aldıkları ballı maaşlara yenileri ekleniyor. Yoksulları unutmayan AKP de market ve pazar fiyatlarına gelen zamlara yetişemeyen fakir fukaraya, çiftçinin elinde kalan patates ve soğanı dağıtacak. Garip gureba Ramazan ayında bedava patates soğanla iftar sahur yapıp oruç tutacak.

60 BİN MESAJLA YOKSULLUĞU ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR

Resmi yoksul sayısını umursamayan AKP’li troller sosyal medyada açtıkları #MilletDeğilZilletAç tabelasına gönderdikleri mesajlarda muhalefet partilerinin sofralarını paylaştı.

Vatandaşlar ise aynı tabela altında paylaştıkları mesajlarda AKP’lilerin lüks yaşamından fotoğraflarla şatafatı gözler önüne serdi.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0