Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası, Atatürk resimli euro bastı

Avrupa Merkez Bankası, üzerinde Atatürk resmi bulunan hatıra para bastı.

BOLD – Avrupa Merkez Bankası, (AMB) üzerinde Atatürk portresi bulunan euro bastı. Söz konusu para, piyasada kullanılan euroya eş değer kalite ve özelliklerde üretildi.

Nümismat (madalya ve eski para bilimiyle uğraşan) Özgür Honaş’ın yürüttüğü çalışma sonucunda, 5 bin adet basılan para, turizm alanında kullanılacak.

HATIRA PARASI OLARAK BASILDI

Paranın, turizm amaçlı olduğunun altını çizen Honaş, “Bir tür hatıra parasıdır. Değişik ülkelerde tanıtım açısından bu gibi uygulamalar yapıyor. Biz de bu şekilde Atatürk temalı para bastırmak istedik.” diye konuştu.

Honaş, paranın basılma sürecini şöyle anlattı:

“Bir akşam beni takip eden arkadaşlarımdan biri (İbrahim Gölgeli) beni aradı ve ‘Avrupa’da yaşıyorum, Avrupa Merkez Bankası bu tür paralar basıyor, bu konuda öncü olmak istiyorum. Yardımcı olur musun?’ dedi ben de kabul ettim. Fakat tuhaf geldi, Avrupa Merkez Bankası bizim paramızı neden bassın diye düşündüm, sonra bir ön çalışma yaptım. İlk başta olabilirliği konusunda endişelerim vardı. Paranın tasarımını Hollanda vatandaşı bir tasarımcımız (Christian Petermann) üstlendi. O konuda benim de yardımlarım oldu. Sonraki süreçte paraya son halini verdik ve basım takvimin beklemeye geçtik. Teslim ettikten kısa bir sonra paranın basılmasına ilişkin Avrupa Merkez Bankası’ndan ön onayın alındığına dair bilgi geldi. 3 hafta sonra da para basıldı.”

Honaş’ın bundan sonraki amacı ise bir “Cumhurbaşkanları serisi” oluşturmak.

Avrupa’nın para birimi “euro” 20 yaşında

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version