Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Darp raporu verdiği için ihraç edilen doktor Gazal’ın hikâyesi

Gazal Dilan Sucu, 15 Temmuz 2016 sonra doktorluktan men edilen binlerce doktordan sadece biri.

Doktor Gazal Dilan Sucu, muayene için getirilen tutuklulara “darp raporu” verdiği için Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmiş genç bir doktor.

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2015 yılında mezun olduktan sonra Diyarbakır Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi acil servisinde göreve başlayan doktor Gazal Dilan Sucu, henüz mesleğinin ilk yıllarında büyük bir yıkım yaşadı ve OHAL KHK’sı ile mesleğinden ihraç edildi.

ZOR DÖNEMDE ZOR BÖLGEDE

Doktor Gazal Dilan Sucu’nun göreve başladığı 2015 yılı, 7 Haziran seçimlerinden sonra Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin Çözüm Süreci’ni bitirmeye karar verdiği yıldı. Şiddet politikaları, hendek operasyonları sonrası Gazal’ın görev yaptığı acil servise çok sayıda yaralı geliyordu.

Aynı zamanda çok sayıda gözaltı ve tutuklu Adli Tıp muayenesi için getiriliyordu. Dr. Sucu, bu vakalarda darp raporu veren nadir doktorlardan biriydi. Polislerle pek çok kez bu konuda tartıştı ve 2016 yılı ekim ayında yayımlanan 675 sayılı KHK ile ihraç edildi.

“FAİLİ MEÇHULE GİDERSİN”

Sucu, çalışmaya başladıktan sonra yaşadıklarını Mezopatamya Ajansı’na anlattı: “Kimsenin kurayla atanmak istemediği yere ben isteyerek geldim. Diyarbakır’ı çok özlemiştim. Beni zorlukların karşılayacağını biliyordum, ama bunların başıma geleceğini bilmiyordum. Geldiğimde Sur’da çatışmalar vardı. Ben hastanede çalışıyordum, üzerimizde çok fazla baskı vardı. Hem yönetimin hem de polis ve askerlerin yoğun baskısıyla karşı karşıya kalıyorduk. Birçok şeye zorlandık, dik durmaya çalıştık. Özelikle özel dosyalar için darp cebirler alındı. Bana göre vicdani ve hukuki olarak da yapmamız gereken birçok şey vardı. Muayene odaları olmadan çalıştık, hastalar sıraya bindirilerek isim ve soy isimler söylenerek alınıyordu. Tutuklunun ellerindeki ‘ters kelepçeyi sökün’ dedim diye, polis bana; ‘failli meçhule gideceksin’ dedi. Başhekimliğe çıkıp ‘tehdit ediliyorum’ diye belge bıraktım, kayıtlarda vardır.

İhraç olacağımı hissediyordum. Hastane yönetiminin kanaatleri, orada bulunduğum süre zarfında yapılan haksızlıkları kabul etmeyen, itiraz eden birkaç kişinin olması, bu sonuca sebep oldu. Polislerin ‘yine mi siz, yine mi darp raporu alacaksınız’ ifadeleri, tutukluların cebir darp muayenesi gizli olmasına rağmen polisin girmesine; muayenede ters kelepçeleri sökmemeleri, bu konuda tartışmalarımız, hekim arkadaşlarımızın bizi desteklememesi, bu durumu hızlandırdı. Yapılanların yanlış, bizim gösterdiğimiz tavrın doğru olduğunu anlatabilseydik bunların hiçbiri yaşanmayabilirdi. Yaptığım şeylerden pişman mıyım, hayır değilim.”

“İHRAÇTAN SONRA ÇOK KÖTÜ GÜNLER YAŞADIM”

Sucu, ihraç edildikten sonra ilk dönem oldukça kötü günler geçirdi. Büyük emek verdiği mesleğinin elinden alınmasına duyduğu üzüntüyle birlikte 25 kilo verip, majör depresyon tedavisi görmeye başladı. Ancak daha kötüsü Sucu’nun beynindeki tümörün yaşadığı strese bağlı olarak büyümesiydi.

Sucu şunları dile getirdi: “9 ay boyunca hiçbir işte çalışmayıp, geleceğe dönük hiçbir plan yapamadım. Bunların yanı sıra 9 ay yatakta uyuyamadım. Her an bir baskın olabilir, her an bizi tutuklayabilirler diye 9 ay boyunca yerde yattım. Sırf içeriye girip kimseyi rahatsız etmesinler diye. Sonra bu kaygının çok fazla işe yaramadığını, birçok insanın çok daha fazla bedeller ödediğini görünce artık bu endişenin çok fazla gerekli olmadığı anladım. Şimdi artık daha rahat uykumu uyuyabiliyorum, eskisi gibi konuşabiliyorum.”

DOKTOR SUCU: MESLEĞİMİ ÇOK ÖZLEDİM

“İktidar aydın ve düşünen kesime dönük baskı yapıyor. Çünkü düşünen insan ‘hayır’ diyebiliyor. Biz yanlışa karşı susmayacağız.” diyen Sucu, maruz kaldığı haksızlığı hak ve özgürlük mücadelesinde ödenen bedel olarak tanımladı.

Sucu, “Mesleğimi yapmayı çok özledim. Ama bu topraklarda mesleğimizi sürdürmemize izin vermiyorlar. Bizim hayatımız çalışmakla geçiyor, ilmek ilmek örüyorsunuz kolay değil. Bunların hepsi hiçbir cana kast etmediğim halde, hiç kimseye zarar vermediğim halde bir anda siliniyor. İnanmış olduğum mücadeleden vazgeçmeyeceğim. Çünkü inanmış olduğum mücadele, ırk ayrımı olmayan bir mücadele. İnsan hak ve özgürlüklerine dayalı bir mücadele. Dünyanın neresinde bir haksızlık olursa ona karşı olmamız gerektiğine inanıyorum. Zaten böyle de büyüdüm ve yetiştirildim. Hayatımı böyle devam ettiriyorum.”

OHAL SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KIYIMDAN GEÇİRDİ

AKP hükümeti tarafından 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar ile Ankara Tabip Odası’nın verilerine 5 bin 400’ün aşkın doktorun görevlerine son verildi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) verilerine göre ise, sadece KHK ile ihraç edilen sağlık emekçisi sayısı 10 binin üzerinde.

Bu ihraçların yanı sıra yine sağlık alanında sürdürülen “güvenlik” soruşturmaları gerekçesiyle binlerce kişinin atamaları yapılmıyor.

Sağlık çalışanlarının büyük kısmı Hizmet Hareketi ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle ihraç edildi. Bu süreçte doktor Sucu gibi Kürt Hareketi ve sol hareketlerle bağlantılı olduğu iddiası ile çok sayıda sağlık çalışanı mesleğinden mahrum edildi.

OHAL’de askerlere yapılan tecavüz dahil ağır işkenceler raporlaştırıldı

Gündem

Yuva hasreti çeken çocuklara gönderdiği resim pes dedirtti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, devlet korumasındaki 13 bin çocuğa kendi çizdiği aile sıcaklığını anlatan bir kompozisyonun yer aldığı bayram kartları gönderdi.

BOLD – 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda makamında ağırladığı çocuklara Ramazan dolayısıyla ikramda bulunmayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, devlet korumasındaki 13 bin çocuğa, çizdiği ‘ev’ resmin yer aldığı bayram kartı gönderdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Devlet koruması altındaki çocuklara bu kez Bakan Yanık sürpriz yaptı. Çocuklar için bayram kartı hazırlayan Yanık, bu kartları Bakanlığa bağlı çocuk evleri, çocuk evleri siteleri ve çocuk destek merkezlerinde koruma ve bakım altında bulunan çocuklara gönderdi” ifadeleri yer aldı.

SÜRPRİZ YAPTIK

“Mutlu Bayramlar” ifadesiyle kalp içinde ev, ağaç ve kuşlardan oluşan kompozisyonun yer aldığı kartlarla çocukların bayramını kutlayan Yanık, “Bayramlarda çocuklarımız bize resim çizip bayramımızı kutlardı. Bu bayram bin 369 kuruluşumuzdaki 13 binin üzerinde evladımıza bir sürpriz yaptık” dedi.

Bakan Yanık, bayram kartını hazırladığı anlara ilişkin videoyu da “BizBüyükBirAileyiz” etiketiyle sosyal medya hesabından paylaştı.

NEYİ BAŞARMAYA ÇALIŞTI ACABA

Bakan Yanık’ın kendi çizdiği ‘Ev’ resmini aile hasreti çeken, devlet korumasındaki çocuklara göndermesi sosyal medyanın da gündemindeydi. Sosyal medya kullanıcıları Bakan Yanık’ı ’empati yoksunu’ olmakla eleştirdi.

Yanık’a tepkisini dile getiren Yunus Emre adlı kullanıcı, “Bakan Yanık, siz bakmayın ablacım. Bir bakan seçimi en fazla ne kadar hatalı olabilirdi sorusuna tek başına yanıt oldu! Yurtta kalan çocuklara aile sıcaklığını sunan bir çizim göndererek neyi başarmaya çalıştı acaba cidden?” diye sordu.

UZMANLAR YORUMLASIN

Yanık’ın gönderdiği resmin pedagoglar tarafından incelenmesi gerektiğini vurgulayan Filiz Aslan kullanıcı da, “Resmi Bakan Yanık çizmiş, çocuklara yollamış, güneş çığlık atıyor, ev üzgün surat gibi, kuşu yolmuşlar sanki, mevsim bahar soba niye tütüyor? Bu kadın beni ürkütüyor, ciddiyim. Uzmanlar yorumlasın lütfen” dedi.

Kaymakama külliye

Okumaya devam et

Gündem

Kaymakama da külliye

AKP iktidarı Gaziosmanpaşa Kaymakamı için de itibardan tasarruf etmedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun paylaştığı yeni GOP Hükumet Konağı, büyüklüğü ve Beştepe’ye benzerliğiyle tepkilerin odağı oldu.

BOLD – İstanbul Gaziosmanpaşa’da yapılan yeni hükumet konağının Beştepe’ye benzerliği ve israf boyutu sosyal medyada gündem oldu.

PROJENİN ÖZELLİKLERİ

Gaziosmanpaşa Hükümet Konağı, Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 25 bin 325 metrekarelik alan üzerine inşa edildi. Proje bünyesinde; 6’sı engelli otoparkı olmak üzere 136 araçlık otopark, bay-bayan mescit, 160 kişilik yemekhane, 330 kişilik konferans salonu, Tapu Müdürlüğü, Nüfus Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Mal Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Kadastro Müdürlüğü, İlçe Tarım Gıda Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Kaymakamlık bulunuyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu binanın kullanıma hazır olduğunu sosyal medya hesabından duyurdu. Soylu paylaşımında binanın görselleriyle şu ifadeleri kullandı: “İstanbul Gaziosmanpaşa’ya, Yeni Hükümet Konağımız yakıştı mı çok yakıştı. Gaziosmanpaşa Hükümet Konağımız hizmete hazır.”

BAKAN SOYLU’YA VATANDAŞTAN TEPKİ

AKP’yi zor günlerde vatandaşları desteksiz bırakarak, saraylar yapmakla suçlayan sosyal medya kullanıcıları Soylu’nun paylaşımına tepki gösterdi.  Bir takipçisi Soylu’ya şu cümlelerle yüklendi: “Bu cillop gibi hükümet konağı yapmak yerine desteğe ihtiyacı olan vatandaşlarımıza maddi anlamda destek olmuş olsaydınız daha iyi olmaz mıydı? böyle bir dönemde böyle bir hükümet konağına gerçekten ihtiyaç var mıydı?”

ŞAKA DEĞİL CİDDİLER

Hükumet konağının Beştepe’ye benzerliği sosyal medyada tartışma konusu oldu. Gazeteci Zafer Arapkirli konuyla ilgili paylaşımında, Soylu’nun tweetini alıntılayarak, “İstanbul’da Gaziosmanpaşa’ya yapılan yeni hükümet konağı (İçişleri Bakanı paylaştı) Tek eksiği, Kaymakam için, dış kapıdan içeri uzuuuun bir kırmızı halı. Girerken kenara dizilecek mızraklı muhafızlar için ihaleye çıkılır artık. Vallahi şaka değil. Ciddiler.” ifadelerini kullandı.

Zafer Arapkirli’nin paylaşımına yorum yazan CHP eski milletvekili Hüsnü Bozkurt ise şunları kaydetti: “Koskocaaaaa Kaymakam itibardan tasarruf mu etsin yani Zafer Bey.”

Gardaşım Azerbaycan neden İsrail’i destekliyor

 

Okumaya devam et

Gündem

Cengiz Holding’den köylülere tehdit

Rize İkizdere’deki köylülerin direnişiyle gündeme gelen Cengiz Holding, Kazdağı’nda işletmek istediği altın-bakır madenine tarlalarını satmaları için köylüleri tehdit etti.

BOLD – İkizdere’deki faaliyetleri gündemde olan Cengiz Holding, Kazdağı Halilağa bölgesinde işletmek için çalışmalarını sürdürdüğü altın-bakır madeni ile ilgili yöre köylülerine tehdit içeren mektuplar gönderdi.

Evrensel’den Özer Akdemir’in haberine göre, şirketin avukatlarının kaleme aldığı mektupla maden çevresindeki köylülere arazilerini şirkete satmaları yönünde baskı yapıldı.

Köylülere 28 mayıs 2021 tarihinde Hacıbekirler köyünde bulunan salonda pazarlığa çağıran mektupta, “Pazarlık görüşmelerine katılmadığınız ya da görüşmelere katılıp da satış konusunda anlaşamadığımız takdirde durum Noter marifetiyle tespit edilecek ve bunun sonucunda da 3213 sayılı Maden Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca taşınmazın 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu hükümlerine göre kamulaştırılması için ilgili Bakanlığa talepte bulunulacaktır” ifadeleri yer aldı.

“ÇİFTÇİLER GÜNÜNDE KÖYLÜLERİ REVA MI BU?”

Şirket tarafından resmen tehdit edildiklerini söyleyen Muratlar köylülerinden Mustafa Alper Ülger, “Dünya Çiftçiler gününde, her türlü olumsuz koşullara rağmen var olmaya, üretmeye çalışan köylülere reva mı bunlar?” dedi.

Yöre köylüleri şirketin pandemi yasaklarına rağmen Eylül 2020 tarihinde yapmak istediği ÇED toplantısını protesto ederek yaptırmamıştı.

MADEN ALANI KÖYE 730 METRE UZAKLIKTA

ÇED raporuna göre bölgede açık ocak üretim yöntemi ile bakır madenciliği yapacağını ileri süren şirket, “yer altı ocağı üretim yöntemi ile elde edilmesi planlanan altın için bu proje (Halilağa Bakır Projesi) kapsamında herhangi bir üretim faaliyeti gerçekleştirilmeyecektir” diyor.

Yöre köylüleri buna rağmen şirketin bakır ve altın işletmeciliğini birlikte yapacağı endişesini dile getiriyorlar. Zaten madene 2012 yılında verilen ÇED Raporu’da bakır-altın madeni projesi için verilmiş durumda.

Bayramiç İlçe merkezine 22, en yakın köylerden Hacıbekirler köyüne 0.73 kilometre, Muratlar köyüne 1.74 kilometre uzaklıkta yer alacak olan madenin diğer köyleri uzaklığı ise şöyle; Halilağa köyüne 4.42 kilometre, Söğütgediği köyüne 3.51 kilometre, Yanıklar köyüne 3.19 kilometre Osmaniye köyüne 2,33 kilometre.

MADEN ALANI GÖLET VE BARAJLARA YAKIN

Küçüklü Sulama Göleti’ne 6.67 kilometre uzaklıkta bulunan proje alanı, yapımı için master planı aşamasında bulunan Uzunalan Barajına 12.05 kilometre uzaklıkta. Proje yakınında içme ve sulama suyu barajı olarak kullanılan Altınzeybek-2 ve Bayramiç Barajı da proje alanına yakın olan barajlardan.

İki yıl inşaat dönemi, 15 yıl işletme dönemi ve 2 yıl kapatma dönemi olmak üzere 19 yıllık bir ömrü olacağı ileri sürülen Halilağa Bakır Projesi’nin de inşaat aşamasında 2 bin ve işletme aşamasında ise 1000 kişi çalıştırılacağı ileri sürülüyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0