Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Trump’ın eski danışmanı Roger Stone o talimatı kimden aldı?

New York (IPA)- ABD’nin 2016 başkanlık seçimine Rusya’nın müdahale etme girişimlerini soruşturmaya devam eden özel yetkili savcı Robert Mueller’in bu seferki hedefi ABD Başkanı Donald Trump’ın eski danışmanı Roger Stone (66) oldu.

Stone, Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) bağlı ağır silahlı timler tarafından cuma günü evinde gözaltına alınmış, aynı gün çıkarıldığı mahkeme tarafından 250 bin dolar kefaletle serbest bırakılmıştı.

TALİMATI KİM VERDİ?

Mueller ekibinin Stone hakkında hazırladığı iddianamede özellikle WikiLeaks’in çaldığı e-postalarında Demokratların kirli işleri olup olmadığını araştırmakla suçlanıyor.

İddianamede Trump’ın seçim kampanyasında görev yapan kıdemli biri Stone’e Demokratlar’ı sıkıntıya sokacak e-postaların olup olmadığını araştırması isteniyor. Uzmanlar Stone’dan hizmet isteyen kampanyanın kıdemli ismine kimin talimat verdiğini sorguluyor.

STONE, ABD’NİN TEK İSTİFA EDEN BAŞKAN NIXON’UN HAYRANI

Uzun yıllar Trump’ın hem yakın arkadaşı hem de danışmanlığı yapan Stone, Watergate skandalının ortaya çıkması sonucu Kongre tarafından azledilmemek için istifa eden ABD’nin 37’nci Başkanı Richard Nixon döneminde siyasi kariyerine başladı.

Cumhuriyetçi Nixon, Watergate skandalının ortaya çıkmasından sonra azledilmemek için istifa etmişti.

Stone, “Stone Kuralları: Politika, İş dünyası ve Tarz’da (Stil) nasıl kazanılır” isimli kitabında Nixon döneminde edindiği siyasi tecrübelere yer vermişti. Tecrübeli danışman Nixon’dan aldığı tecrübelerini kitapta paylaşarak siyasilere rehberlik yapıyor.

Stone, Nixon için bazı kirli hilebazlıklar yaptığını kabul ederken yasadışı herhangi bir şey yapmadığını savunuyor. 

NIXON’UN YÜZÜNÜ SIRTINA DÖVME YAPTIRDI

Tecrübeli danışmanın daha önce sırtına Richard Nixon’un yüzünü dövme yaptırdığı ortaya çıkmıştı. Hatta Nixon döneminden bir süre sonra eski başkanın New Jersey’deki evinde gazetecilere yönelik etkinlikler organize etmişti. Evlerinde Nixon’un büyük fotoğraflarına da yer verdiği belirtilmişti.

Bir mülakatında Stone, Nixon’a olan hayranlığını “Onu takip etmemin sebebi esnekliği ve yıkılmazlığı. O hiç pes etmez.” şeklinde anlatıyor. 

BAZI CUMHURİYETÇİLERİN DE SEVMEDİĞİ BİRİ İSİM

Stone özellikle Nixon’dan sonra yürüttüğü “karanlık politik stratejilerinden” dolayı sadece Demokratların değil bazı Cumhuriyetçilerin de sevmediği bir isim.

Stone, 1980’li yıllarda Trump’ın 2016 Seçim Kampanyası Başkanı Paul Manafort ve Charlie Black ile birlikte kurduğu lobi şirketi ile bir çok devlet liderlerinin Washington’da taleplerini yerine getirmek için çalıştı.

Stone’nun o dönem büyük bir servet kazandığı açıklanmıştı.

Siyasi danışman, Nixon’un rakibi Pete McCloskey’e sosyalistler birliği isimli sahte hesap üzerinden bağışta bulunup daha sonra bunu Nixon’a propaganda amacıyla götürüp eline büyük bir koz vermişti. Stone’nun bu hilebazlığı Watergate soruşturmasında Oval Ofis kayıtlarında ortaya çıkmıştı.

NETFLIX’TE 90 DAKİKALIK  BELGESELİ VAR

ABD siyasi tarihinde tartışılan biri isim olan Roger Stone’nun Netflix’te (internet üzerinden video, film izleme platformu ) 90 dakikalık bir belgesi var.

“Get me Roger Stone” isimli belgeselde tecrübeli danışmanın kariyeri boyunca siyasette yaptığı ‘kirli hilebazlıkları’ anlatılıyor. Belgeselde bazı eleştirmenlerin Stone hakkında “iğrenç” ve “sıçan” gibi nitelemelerde bulunması dikkati çekti. Tecrübeli danışman yine bir mülakatında hakkında yapılan belgeseli sevdiğini ifade ediyor. 

YÜZLERCE DİKİLMİŞ ELBİSESİ VAR

Başkan Trump ile uzun yıllardır arkadaş olan Roger Stone kıyafetlere olan düşkünlüğü ile de biliniyor. Stone, 2017’de verdiği bir mülakatında sadece New York’un Harlem bölgesinde bir evinde 400 takım elbise, 80 kışlık mont ve 35 yazlık ceketi olduğunu anlatmıştı.

Kıdemli danışman çok fazla kıyafeti olmasını, “Genç yaştayken hazır takım elbiseler bana çok uymuyordu. Ben de o günden sonra elbiselerimi diktirmeye başladım.” sözleri ile açıklamıştı.

Trump’ın eski danışmanı Roger Stone gözaltına alındı

BOLD ÖZEL

Almanya Türkiye’de hakkında tutuklama kararı bulunan eğitimci Mustafa Kaşka’yı deport ediyor

Eğitimci Mustafa Kaşka, tam bir yıl önce Almanya’ya giderek iltica talebinde bulundu. Hakkında deport kararı verilen Kaşka, Türkiye uçağına bindirildiği sırada kriz geçirdi. Tedavisinin ardından polis merkezine götürülen Kaşka, gözaltında tutuluyor.

CEVHERİ GÜVEN | BOLD ÖZEL

Mustafa Kaşka, 25 Kasım 2019’da Türkiye’den Almanya’ya gelerek iltica etti. Türkiye’de hakkında tutuklama kararı bulunan Kaşka, dün (1 Aralık) Giesen’de kaldığı mülteci kampından polisler tarafından alınarak Türkiye’ye iade edilmek için Frankfurt Havalimanı’na götürüldü.

Uçağa bindirilirken “Gönderilirsem tutuklanacağım” diyerek bağıran ve kendini kaybeden Kaşka, kriz geçirmesi üzerine uçağın merdivenlerinden indirilerek Darmstad’taki bir polis merkezine götürüldü.

Öğretmen Mustafa Kaşka, 2012 yılına kadar İzmir’deki Refik Bey üniversite öğrenci yurdunun müdürlüğünü yaptı. Ardından yine eğitim kurumlarında çalıştı. Geçmişte çalıştığı kurumlar Hizmet Hareketi’yle ilişkili olduğu gerekçesiyle 2016 yılında AKP tarafından kapatıldı. Ardından özel bir okulda sözleşmeli öğretmenliğe başlayan Kaşka, İzmir Valiliğinin Şubat 2018’deki talimatıyla işini tekrar kaybetti.

FİŞLENDİĞİMİ ANLADIM

Kaşka sonrasında yaşadıklarını ve Türkiye’den kaçışını şöyle anlatıyor:

“Haftada 7 saat derse girebiliyordum. Çok az kazanıyordum. Ama ona da izin vermediler. Valiliğin işten çıkartılma yazısı üzerine hakkımda bir soruşturma dosyası olduğunu, fişlendiğimi anladım. Evimden farklı bir adreste kalmaya başladım. Birkaç ay sonra 25 Mayıs 2018’de hakkımda arama kararı çıkartıldı. Polis beni evde bulamayınca 31 Mayıs’ta hakkımda yakalama kararı çıkartıldı. Saklanmaya başladım.”

Gülen Hareketine bağlı bir öğrenci yurdunda yönetici olmasının Türkiye’de “terör örgütü yöneticiliği” anlamına geldiğini söyleyen Kaşka, işkence görmekten korktuğunu anlatıyor.

“Yöneticilikten yargılananların işkence gördüklerini biliyordum. Bu yüzden saklandım ve Türkiye’den kaçmaya karar verdim. Aylarca yöntem aradım. Bir buçuk yıl saklanmak zorunda kaldım. Sonunda 23 Eylül 2019’da Meriç nehri üzerinden bir mülteci botuyla Yunanistan’a geçtim. Sonra da Almanya’ya gelerek 25 Kasım 2019’da iltica ettim.”

TUTUKLANIP İŞKENCE GÖRECEĞİM

Gözaltında tutulduğu Darmstad’daki polis merkezinde ulaştığımız Kaşka, yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatıyor:

“Evliyim, bir çocuğum var. Daha önce Gülen Hareketi mensuplarından bazıları Yunanistan’dan Türkiye’ye iade edildi. Hepsi çok kötü şeyler yaşadılar. Çoğu tutuklu durumda. Deport edilirsem tutuklanacağım. Hakkımda yakalama kararı var. Bunun belgelerini BAMF’a vermeme rağmen dikkate almadılar. Verdiğim belgeler incelenmeden karar alınmış. Bu yanlışlık düzeltilmeli. Tutuklanacağım ve bir daha çocuğumu ne zaman görürüm bilmiyorum. Pandemi nedeniyle Türkiye cezaevleri çok kötü durumda zaten.”

İTİRAZ SÜRECİ DEVAM EDİYOR

BAMF’ın iltica başvurusuyla ilgili verdiği ret kararına avukatıyla itiraz ettiğini anlatan Kaşka, itiraz süreci devam ederken polisin deport uygulamasına da anlam veremiyor.

İnsan hakları kuruluşlarını ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağıran Kaşka hayatını hapiste geçirmek istemediğini söylüyor: “Ben sadece öğretmenim. Hiçbir suç işlemedim. Politik kimliğim nedeniyle gençliğimi cezaevinde geçirmek istemiyorum. Kamuoyunu duyarlı olmaya, BAMF yetkililerini de sunduğum dosyayı bir kez daha dikkatlice incelemeye çağırıyorum.”

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Burdur E Tipi Cezaevinde 22 koronavirüs vakası

Cezaevlerinde koronavirüslü hasta sayısı artıyor. Bugün Kahramanmaraş ve Burdur cezaevlerinde toplam 49 kişinin testi pozitif çıktı.

BOLD ÖZEL – Kahramanmaraş Türkoğlu Cezaevinde koronavirüs teşhisi konulan 27 mahpustan sonra Burdur E Tipi Kapalı Cezaevinde de 22 kişi Kovid-19’a yakalandı. Burdur’da 30 kişilik B1-1 koğuşundaki 22 kişinin testinin pozitif çıktığı belirtiliyor.

“ETİM KEMİKTEN AYRILIYOR SANKİ, ÇOK AĞRIM VAR”

Sabah saatlerinde ailesiyle görüşen S.A “Koğuşta hepimiz hastayız. Geçen hafta başladı belirtiler. İki kişi revire çıkmak için dilekçe verdi. Aşırız halsizim. Böyle bir hastalık hayatımda görmedim, aşırı ağrım var. Etim kemikten ayrılıyor sanki.” dedi.

Konuyu gündeme getiren HPD Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu da kendisine ulaşan bir mahpus yakının mesajını Twitter hesabından paylaştı: “Babam Burdur E Tipi Kapalı Ceza Ve İnfaz Kurumunda Tutuklu olarak bulunmakta. Bugün öğrendiğimiz bilgiye göre cezaevinin B1-1 koğuşu tamamı ile covid olmuş durumda.”

30 kişiye sabah yapılan koronavirüs testi akşam saatlerinde belli oldu. Burdur E Tipi Kapalı Cezaevinde Kovid-19 teşhisi konulan mahpusların tekli hücrelere alınıp alınmadığı henüz bilinmiyor. Kahramanmaraş Türkoğlu Cezaevindeki mahpuslar ise tekli hücrelerde tutuluyor.

Cezaevinde yine koronavirüs alarmı: 27 mahpus hücrelere konuldu

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Adalet tiyatrosu: Sahnede yakalayıp cezaevine attılar!

Tiyatrocu Mustafa Salim, sahnede gösteri yaptığı sırada polisler tarafından gözaltına alındı. Hakime ifade vermeden tutuklanarak cezaevine atıldı. 3.5 ay sonra mahkemeye çıkan Salim, hiç savunma yapmadan tahliye oldu. Salim aylar sonra tekrar gözaltına alındığında ise sinema setindeydi.

BOLD ÖZEL – Derin Sahne Tiyatrosu’nun Silifke İlçe Emniyet Müdürlüğü için organize edilen  ‘Yarınlara Geç Kalmadan’ oyunu için sahneye çıkan Mustafa Salim, polisler tarafından önce alkışlandı. Sonra aynı polisler tarafından terör suçlaması ile gözaltına alındı. İfade vermek için Emniyete götürülen Mustafa Salim o anları “ Bir arkadaş çağırmış da çay içmeye gidiyormuşuz gibi oldu” sözleri ile anlattı.

SAVCI KIZINCA MAHKEME YERİNE DİREK CEZAEVİNE GÖNDERDİ

Terör örgütü üyesi iddiası ile ifadesi alınan Mustafa Salim gözaltındaki ilk gecesini nezarette geçirdi. Trajik bir güne uyandığını söyleyen Mustafa Salim hakim karşısına bile çıkarılmadan demir parmaklıkların ardına gönderildi. Hiç görmediği hakimin tutuklama kararı ise günler sonra cezaevine gönderildi.

İfadesinde savcı, Salim’e Hizmet Hareketi’ne yakınlığı ile bilinen Canik Başarı Üniversitesine neden gittiğini sordu. Yüzde 100 burs kazandığını belirten Salim, kendini “Savcı Bey! Okulun açılışına zamanın Cumhurbaşkanı, Başbakanı geldi. Ben bu insanlara güvenmeyeceksem kime güveneceğim bu devlette” sözleri ile savundu. Bu sözlerine savcının çok sinirlendiğini anlatan Salim şöyle devam etti:

“Savcı ters ters baktı. İçtiği sigarayı yüzüme üfledi. ‘Sayın savcım kayda değer bana bir şey sorun. Yoksa ben gitmek istiyorum’ deyince vurdu masaya elini. ‘Sen kimsin? Ben savcıyım burada. Çık dışarı! Alın bunu buradan!’ dedi.”

HAKİMİ SONUNDA GÖRDÜ AMA SAVUNMA YAPMASINA İZİN VERİLMEDİ

Mustafa Salim’in cezaevine girmesi gibi tahliye olması da bir hukuk garabetiydi. 3.5 ay sonra tek sayfalık bir iddianame ile bu kez hakim karşısına çıkabildi ama savunma yapmasına yine izin verilmedi. Hakim “Savunmaya gerek yok” diyerek 6 yıl 3 ay ceza verdi. Ardından tahliye etti.

SİNEMA SETİNDE İKİNCİ KEZ GÖZALTINA ALINDI

Mustafa Salim, yarım kalan oyunculuk hayalini tamamlamak için kararlıydı. Kısa film yarışması için Kayseri’ye gitti. Polisler bir kez daha gözaltına aldı. Bu kez sinema filmi yarım kaldı. Sorgusunun ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Salim, hakim ile olan diyaloğunu hayatı boyunca unutamayacağını söyledi. İkinci seferde, telefon görüşmesindeki ifadeleri için gözaltına alındığını belirten Salim “Tahliye olduktan sonra telefonumu dinlemişler. Silifke’deyken bir arkadaşın iddianamesinde suç gerekçesi Kuran-ı Kerim öğreticisi yazıyordu. Telefonda konuşurken bunu bir arkadaşıma söylediğim için beni çağırmışlar. Hakim, ‘Sen ne demek istiyorsun. O zaman bütün imamlar suçlu mu’ diye sordu” cümleleriyle ifade anısını anlattı.

Mustafa Salim ilk davasından 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. İkinci davası ise devam ediyor.

Okumaya devam et

Popular