Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Yılbaşında hiçbir şirket niçin ajanda göndermedi?

Şirketler, bu yıl hiç kimseye ajanda dahi gönderemedi. TEPAV direktörü Güven Sak’a göre, “ajanda” meselesi iktisadi daralmanın en bariz göstergesi.

Her yıl başında müşterileri için pek çok promosyon ürünü hazırlayan şirketler, bu yıl kimseye ajanda dahi gönderemedi. TEPAV direktörü Güven Sak’a göre, “ajanda” meselesi iktisadi daralmanın en bariz göstergesi.

BOLD– Türkiye’de her yıl başında yaşanan ajanda ve promosyon bolluğu, 2019 başında tam tersine döndü. Çalışanlar ve vatandaş ajandalarını parayla almak zorunda kaldı. Çünkü neredeyse hiçbir şirket yılbaşı promosyonları için bütçe ayırmadı.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İcra Direktörü Güven Sak, bu durumu 2019 yılı iktisadi daralmamasının en sarih göstergesi olduğunu kaydetti.

SAK: TEDBİR ALINMAZSA 2018’İ MUMLA ARARIZ

Aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi rektörü de olan Prof. Dr. Güven Sak, “2019 yılbaşına kimse ajanda göndermedi. Neden? Ben bu durumun, 2019 yılı iktisadi daralmasının son derece sarih bir göstergesi olduğu kanaatindeyim. 2019 yılı başında ekonomimizde düzelen bir şey yoktur. Şirketlerimiz hadisenin farkındadır. Eğer bir an önce tedbir alınmazsa, 2019 yılı, 2018 yılını mumla aratacak bir yıl olacaktır. Anlatmak isterim.” değerlendirmesini yaptı.

“Her krizin, hayatın içinden ve cam gibi görünen bir dizi göstergesi olur.” diyen Prof. Sak, şöyle devam etti: “Şirketlerimiz, kriz nedeniyle, reklam ve promosyon bütçelerinde tasarrufa yöneldiler Aynı gözlemi, gazetelerin sayfa sayısı ve televizyonlarda yayımlanan dizilere de genişletmek mümkün aslında. Özel kanallarda diziler neden art arda yayından kalktı? Aynı durum, gazetelerin sayfa sayıları için de geçerli. Hepsi aynı nedenden.”

Son üç ayda iç piyasada siparişlerin nasıl azaldığını, Merkez Bankası’nın grafiği net şekilde ortaya koyuyor.

KEMERLERİ BAĞLI TUTUN!

2019 yılı başında Türk ekonomisinde daha düzelen bir şey olmadığını kaydeden Prof. Sak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen yılı yüzde 40’a yaklaşan devalüasyon ile tamamladık. Ocak 2019’un  başında ise Türk ekonomisinde düzelen bir şey olmadığını hemen yine aynı barometreye bakarak anladık. Ne oldu? Bir twit ile Türk lirası, daha bismillah demeden, yüzde 6 daha deval yedi.  Böylece seçime kadar devam ettirilecek pansuman tedavisinin esasa müteallik olmadığı yılın en başında tescil edilmiş oldu. 2019 yılı başında, Türkiye ekonomisinde düzelen bir şey yoktur dememin sebebi budur işte. Kemerleri bağlı tutun, lütfen.”

Kriz daha da derinleşecek

Ekonomi

Enflasyonun artmasının ardından döviz de yükseldi

Kasım ayında yıllık enflasyonun beklentileri de aşarak yıllık yüzde 14.03 olarak gerçekleşmesi sonrası dolar arttı. Dolar 7.91’i görürken Euro da 9.56 liraya kadar çıktı.

BOLD – Enflasyonun ardından dolar da arttı. Tüketici fiyatları kasım ayında yıllık yüzde 14.03, aylık yüzde 2.3 artış kaydetti. Dolar kuru, beklentinin üzerinde açıklanan kasım ayı enflasyon verisinin ardından yükseldi.

Dün 7.86’dan kapanan dolar kuru, bugünkü işlemlere sakin bir başlangıç yaptı. Kur, Kasım ayı enflasyon verisinin açıklanmasının ardından yükselişe geçti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksi beklentileri de aşarak yüzde 14.03’e çıktı. Veri sonrasında yükselişe geçerek 7.91’i gören kur daha sonra 7.90’a geriledi. Euro da 9.56’dan alıcı buldu.

Yüzde yüz engelli çocuk, okuldan atıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Beklentileri aşan enflasyon yüzde 14’ü geçti

TÜİK, enflasyon rakamlarını açıkladı. Beklentileri aşarak kasımda yüzde 2,3 artan enflasyon, yıllık bazda yüzde 14,03’e yükseldi. Gıda fiyatlarında bir yıllık artış ise yüzde 21.08 oldu. 

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Kasım ayında TÜFE bir önceki aya göre yüzde 2,30; bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,03 oranında arttı.

GIDA FİYATLARI YÜZDE 21 ARTTI

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 0,99 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 5,19 ile haberleşme ve yüzde 7,00 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise, yüzde 29,42 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 21,08 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 18,67 ile ulaştırma oldu.

ULAŞTIRMA FİYATLARI AYLIK YÜZDE 4.5 ARTTI

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında azalış gösteren tek ana grup yüzde 0,19 ile eğitim oldu. Alkollü içecekler ve tütün ana grubunda aylık değişim olmazken, en az artış gösteren gruplar yüzde 0,12 ile haberleşme ve yüzde 0,80 ile sağlık oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 4,51 ile ulaştırma, yüzde 4,16 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 1,69 ile ev eşyası oldu.

Gasp ettikleri Naksan’ın plastik fabrikasını yok pahasına satıyorlar

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP 2 milyara kurulacak endüstri bölgesinin yönetimini 6 günlük şirkete verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2 milyarlık yatırımla kurulan Filyos Endüstri Bölgesi’ni yönetecek şirketi ihale yapılmadan belirledi. İskenderun’da kurulan şirketin 6 günlük olması ise dikkat çekti.

BOLD – Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi’ne bağlı Filyos Beldesi’nde, 1900 hektarlık alan üzerine kurulacak ve 2 milyar liralık kamu yatırımı yapılması planlanan Filyos endüstri bölgesinin yönetimi ve işletmesi tek bir bakan imzasıyla Tosyalı Holding’e verildi. İhaleyi alan şirketin 6 gün önce kurulduğu belirlendi.

“SIRADA LİMAN YÖNETİMİ VAR” İDDİASI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, başka talipli çıkmadığı için işi Tosyalı Holding’e verdiğini savundu. CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, “Karabük Demir Çelik Fabrikası bu işe talipti. Kamuoyuna duyurulsaydı, başka talipliler de çıkardı. Milli projenin milletten gizlenerek 6 gün önce kurulmuş bir şirkete verilmesi kabul edilemez” dedi. Karadeniz’de bulunduğu iddia edilen doğalgazın lojistik üssü olacak Filyos limanının yönetiminin de Tosyalı Holdinge verileceği iddia ediliyor.

ŞİRKETİN MERKEZİ İSKENDERUN

Sözcü’den Erdoğan Süzer’e konuşan CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, 22 Mart 2019’da İskenderun’da Fuat Tosyalı ve ortakları tarafından Tosyalı Filyos Endüstri Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi isminde bir şirket kurulduğunu belirtti. Demirtaş, bu şirketin 6 gün sonra Filyos Endüstri Bölgesi’nin yönetici şirketi olarak yetkilendirilme talebinde bulunduğunu ve işi aldığını söyleyerek, “Şirketi İskenderun’da kuruyorlar, işi alıyorlar. Zonguldak nere, İskenderun nere” dedi.

Gasp ettikleri Naksan’ın plastik fabrikasını yok pahasına satıyorlar

Okumaya devam et

Popular