Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AKP dersaneleri kapatmak için izin verdiği temel liseleri de kapatıyor

1.007 temel lise 6 ay sonra kapatılacak. 25 bini öğretmen 34 bin kişi işsiz kalacak.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yap-boz tahtasına çevirdiği eğitim sisteminde kendi rekorunu kırıyor. 

17/25 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturmalarını unutturmak için Hizmet Hareketi’ne ait dersaneleri kapatma kararı alan AKP hükümeti dersanelere alternatif olarak kurulmasına müsaade ettiği özel öğretim kurslarını 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatma kararı aldı.

Temel liseler de 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda (15 Haziran 2019) kapatılacak. Özel okullara verilen teşvikler de iptal edilecek. 

YENİ KAYIT VE BURSLULUK SINAVI YAPILMAYACAK

Eğitimciler karardan Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde gece yarısı yayımlanan açıklama ile haberdar oldu. Açıklamaya göre gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren özel öğretim kursları yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapamayacak.

“Dershanelerin dönüştürülmesi” ismi altında 5580 sayılı Kanun’da yapılan geçici düzenlemeyle açılan temel liseler de kapanacak.

Açıklamada, “Bu nedenle temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacak. Bu okulların ara sınıflarında öğrenim gören öğrenciler, resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda nakil yapabilecek.” denildi.

Temel liselerde 220 bine yakın öğrenci eğitim-öğretim görüyor.

ÖZEL OKUL TEŞVİĞİ DE KALKACAK

2014 yılında başlatılan eğitim ve öğretim desteği uygulamasına da son veriliyor. Organize sanayi bölgeleri ve bu bölgeler dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrenciler için teşvik verilmeye devam edecek.

MEB’in 2016-2017 eğitim-öğretim yılı istatistiklerine göre Türkiye’de halen 1.007 temel lise var. Buralarda çalışan öğretmen sayısı 19 bin 928, öğrenci sayısı ise 214 bin 551.

BİNLERCE ÖĞRETMEN KAPININ ÖNÜNE KONULACAK

Temel liselerde 25 bini öğretmen toplam 34 bin kişinin istihdam ediliyor. Temel liseler kapatıldığında en az 34 bin kişi işsiz kalacak.

Özel öğretim kurslarının sayısı ise 3 bine yaklaşmıştı. Kapatma kararı kurslarda da 20 bine yakın eğitimciyi işsiz bırakacak. 

Özel Dersaneciler Birliği Derneği (ÖZDEBİR) tarafından 13 Aralık 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’na sunduğu raporda temel liselerin ve özel öğretim kurslarının kapatılması halinde eğitimin bir kere daha sekteye uğratılacağının altı çizildi.

Temel liselerin kapatılması yine veli ve öğrencilerin hayatını altüst edecek.

ÖZDEBİR’İN TEMEL LİSELER RAPORU’NDA KAPATMA KARARININ SONUÇLARI ŞU MADDELERLE ÖZETLENDİ:
  • Her şeyden önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın hedeflediği özel ortaöğretim okullaşma oranı hedeflerinden uzaklaşılacaktır.
  • Temel liselerimizde çalışan 25 bin öğretmen ve 9 bin personel mağduriyet yaşayacak ve işsiz kalacak, bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin de üniversiteye hazırlanma talepleri karşılanamayacaktır.
  • Bir örgün özel öğretim kurumuna dönüşme taahhüdünde bulunan Temel Lise ve Ortaokulların kurucularının birçoğu bu taahhütlerini yerine getiremeyecektir.
  • Bu durumda bu kurumlarda öğrenim gören ve öğrenim süresi boyunca eğitim öğretim desteği almış olan tüm öğrencilere ödenen teşvikler faizleriyle birlikte geri istenecek, kurucular bu geri ödemeyi yapamayacaklardır.
  • Yine bu kurumların kapanması durumda bu kurumlarda görev yapan personel ve öğretmenlerin kıdem ve ihbar tazminatları çok büyük meblağ tutacağından kurum sahipleri bu ödemeleri yapmakta da büyük sıkıntılar yaşayacaklardır.
  • Kısaca bu kurumların 2018-2019 öğretim yılı sonunda kapatılmaları; Milli Eğitim sistemimiz ve bu kurumların kurucu, yönetici, öğretmen ve öğrencileri açısından büyük kayıplar oluşturacaktır.

“El koyma ve tasfiye listeleri 15 Temmuz’dan önce hazırlandı”

Gündem

Yoğun bakım dernek başkanından “durum vahim, evden çıkmayın” uyarısı

Dolu olan yoğun bakımlardaki durumun vahim olduğunun altını çizen Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, salgının kritik bir aşamada olması nedeniyle evden çıkılmaması uyarısında bulundu.

BOLD – Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel’den koronavirüs salgınına ilişkin ‘kırmızı alarm’ açıklaması geldi. Türkiye’nin koronavirüs konusunda kritik bir durumda bulunduğunu belirten Cinel, “Bu hafta evden çıkmayın” dedi.

ATLATILSA BİLE İNSANLAR YARIM KALIYOR

Habertürk TV yayınına katılan Prof. Cinel, Türkiye’nin salgında kritik bir aşamada olduğunu ve gelecek hafta yaşanacakların çok önemli olduğunu söyledi. Koronavirüsü atlatan hastalarda bazı rahatsızlıkların devam edebildiğini belirten Cinel, “Eskiden bir saat rahat yürürdüm, şimdi 15 dakikada yorulup oturuyorum” diyen hastalar olduğunu söyledi. “Hastalık atlatılsa bile insanlar yarım kalıyor” diyen Prof. Cinel, aşı çalışmalarında belirli bir aşamaya gelinmişken daha sabırlı olmak gerektiğini belirtti.

YOĞUN BAKIMLARDA DURUMLAR VAHİM

İş kıyafeti ve maskeyle katıldığı yayında yoğun bakımlardaki durumun “vahim” olduğunu anlatan Cinel, “Yüzde 70 doluluk demek yoğun bakımda yer yok demektir” şeklinde konuştu. Konuşması boyunca sık sık, “Biraz korkutalım çünkü korkmak gerekiyor” diyen Cinel, “Önümüzdeki hafta evinizden çıkmayın” dedi. “Hızlı otomobil bile kullanmayın çünkü kaza yaparsanız yoğun bakımda yer bulamayabilirsiniz” diyen Prof. Cinel, Türkiye’nin salgın konusunda ‘kırmızı alarm’ durumda olduğunu vurguladı.

Bursa’da mezarlık yakınında oturan vatandaş: Cenaze araçlarını sayamaz oldum

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüs vaka sayısı 30 bini geçti

Tam kapanmanın konuşulduğu bugünlerde koronavirüs vaka sayısındaki artış devam ediyor. Vaka sayısı bugün 30 bini aşarken, hasta sayısı da 6 bin 714 olarak kayıtlara geçti. Koronavirüsten bugün 182 kişi yaşamını yitirdi.

BOLD – İlk vakanın açıklandığı 17 Mart’tan bu yana vaka ve can kaybında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı. Bugün 30 bin 103 kişiye vaka, 6 bin 714 kişiye koronavirüs hasta (Kovid-19) tanısı konuldu. 182 kişi de koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti.

KORONAVİRÜS HASTA SAYISI 500 BİNE YAKLAŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlığın internet sitesinde yer alan Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun verilerini, Twitter hesabından paylaştı. Tabloya göre, toplam test sayısı 18 milyon 247 bin 424, toplam ağır hasta sayısı 4 bin 903, toplam iyileşen hasta sayısı 396 bin 227, bugünkü test sayısı 174 bin 443 olarak kayıtlara geçti. Koronavirüs nedeniyle toplam 13 bin 191 kişi hayatını kaybederken, koronavirüs hasta sayısı 481 bin 198’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı 3 bin 845 oldu.

“SAĞLIK ORDUMUZ AĞIR YÜK ALTINDA”

Bakan Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 182 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, 30 bin 103 kişiye vaka, 6 bin 714 kişinin koronavirüs hastası olarak tespit edildiğini bildirdi. Koca, “Bugün tespit edilen 4.903 ağır hastamız var. Sağlık ordumuz ağır yük altında. Her birimiz tedbirlere uymakla mesulüz. Bu kişisel bir tercih değil, toplumsal bir zorunluluktur” dedi.

Türkiye geneli 28 Kasım 2020 güncel koronavirüs tablosu şöyle:

Bursa’da mezarlık yakınında oturan vatandaş: Cenaze araçlarını sayamaz oldum

 

Okumaya devam et

Gündem

Bursa’da mezarlık yakınında oturan vatandaş: Cenaze araçlarını sayamaz oldum

Bursa’da koronavirüsten vefat edenlerin sayısındaki artış sonrası belediye ekipleri mezarlıklardaki çalışmalarını hızlandırdı. Belediye ekiplerinin geç saatlere kadar mezar kazdığını belirten Gülseren Deliktaş, “Perdemi açmaya korkar oldum. Buraya gelen cenaze araçlarını sayamaz oldum” dedi.

BOLD -Bursa’da koronavirüs vakalarına bağlı ölümlerin artması üzerine Hamitler Kent Mezarlığında belediye ekiplerinin çalışmaları da hızlandı.

Vaka artışına bağlı olarak kentte bulunan pandemi hastanelerindeki yoğun bakım doluluk oranı da yüzde 76’ya çıktı. E-devlet üzerinden Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin günlük olarak raporladığı kentteki günlük toplam ölüm sayıları 19-27 Ağustos tarihleri arasında günde ortalama 44 olurken, 19-27 Kasım tarihleri arasında günde ortalama 105 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, son 3 ayda Bursa’da vaka sayısındaki artışa dikkat çekerek, tedbirlere daha dikkatli uyulmasını istedi.

PERDEYİ AÇMAYA KORKAR OLDUM

Hürriyet’in haberine göre Hamitler Mezarlığının karşısında oturan Gülseren Deliktaş, belediye ekiplerinin gece geç saatlere kadar mezar kazdığını belirtti. Görüntülerin kendisini korkuttuğunu belirten Deliktaş, şunları söyledi: “Perdeyi açmaya korkar oldum. Bütün insanların bu manzarayı görüp, ibret almasını isterim. Neden insanlar hala kendi önlemlerini almıyor? Tedbirlere uymayanlar özellikle sağlık çalışanlarının vebalini nasıl üstlenebiliyorlar? Mezarlıktaki bu manzarayı görenlerin, biraz olsun korkup evlerinde durmalarını ve daha tedbirli olmalarını umuyorum. Buraya gelen cenaze araçlarını sayamaz oldum. Gece saat 23.00’lara kadar mezar kazılıyor. İnsanların feryatlarını duyuyorum, ağlama seslerini duyuyorum ve ağlamaya başlıyorum. Gerçekten çok zor. Bunları söylerken bile titriyorum, içimden ağlamak geliyor.”

‘Şeffaf açıklanmayan veriler binlerce kişinin hayatına mal oldu’

Okumaya devam et

Popular