Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Tesla bu rakamları görünce Türkiye’ye gelmekten vazgeçti

Türkiye’de geçen yıl sadece 155 adet elektrikli otomobil satıldı.

Türkiye’de 2018 yılında sadece 155 adet elektrikli otomobil satıldı. Elektrikli otomobil sayısının toplamı 657’ye yükseldi.

Tesla’nın Genel Müdür (CEO) Elon Musk elektrikli otomobil satış rakamlarının çok düşük kalması sebebiyle Türkiye’de bayi açma kararını askıya aldı. Yüzde 100 elektrikli otomobil satışlarının dünyada yükselişe geçmesine rağmen Türkiye’de herhangi bir talep artışı gözlenmiyor.

TESLA BAYİ AÇMAKTAN VAZGEÇTİ

2018’in ilk yarısında Tesla, Türkiye’de satış ağı kurmak için çalışmalara başlamıştı. İstanbul’da açılacak bir mağaza ve teknik servisle birlikte firmanın Türkiye’nin farklı şehirlerinde şarj istasyonları kuracağı kaydedilmişti.

Ancak ilerleyen aylarda kararını değiştiren şirket, Türkiye’ye dair yatırım planlarını bir süreliğine erteledi. Şimdilik sadece Tesla’nın kuracağı şarj istasyonları için çalışmalar devam ediyor.

Tesla, Türkiye’de şimdilik şarj istasyonları kuracak.

Tesla’nın Türkiye’den vazgeçmesinde otomobil alım gücünün ve elektrikli araç satışlarının çok düşük seviyelerde kalmasının etkili olduğu belirtiliyor. Verilere göre 2013 yılına kadar Türkiye’de sadece 184 tam elektrikli otomobil satışı yapıldı.

SON 6 YILDA TÜRKİYE’DE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SATIŞLARI:

2013: 31 satış, toplam 215

2014: 47 satış, toplam 262 

2015: 120 satış, toplam 382

2016: 44 satış, toplam 426 

2017: 76 satış, toplam 502

2018: 155 satış, toplam 657 

2015 yılında Çin’de 200 bin elektrikli otomobil satışı gerçekleştirilmişti. Aynı yıl ABD’de elektrikli araç satışı 110 bin adet olarak gerçekeşmişti.

11,5 MİLYON OTOMOBİL VAR

Yerli imkânlarla üretilen elektrik enerjisinin yüzde 100 elektrikli araçlarda kullanılması halinde daha ucuza yolculuk yapmak mümkün.

Enerji Atlası’nın verilerine göre Türkiye’de 11,5 milyon binek otomobil var. Her bir aracın yılda ortalama 10 bin kilometre yol yaptığı düşünüldüğünde harcanan fosil yakıt miktarının ne kadar yüksek olduğu görülebiliyor.

Araçların tamamı elektrikli olsaydı, gereken enerji miktarını karşılamak için Atatürk Barajı’nın yarısı kadar alanı kaplayacak (396 kilometre kare) güneş enerjisi santrali yeterli olacaktı.

50 yıl önce Ay’dan kaya örnekleri getirilen fermuarlı torba mahkemelik!

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0