Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İthal ete para var, yerli üreticiye yok!

Rusya’dan 5 bin ton karkas et ithalatı yapan AKP hükümeti, yerli üreticiye para bulamıyor.

Rusya’dan 5 bin ton karkas et alınırken Et ve Süt Kurumu, hayvanlarını kesime gönderen çiftçiye 50 gündür ödeme yapamadı.

BOLD- Rusya’dan 5 bin ton karkas et ithalatı için kaynak bulunurken, yerli üreticinin parası ödenmedi. Et ve Süt Kurumu’nun hayvanlarını kesime gönderen çiftçiye tam 50 gündür beş kuruş para ödemediği öğrenildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “İthalata gelince para bulan iktidar, kendi üreticisini cep delik, cepken delik bırakıyor. Et ve Süt Kurumu, hayvanlarını kesime gönderen çiftçimize 50 gündür ödeme yapmıyor. Bu nasıl yerli ve milli duruştur.” diye konuştu.

İKTİDAR YERLİ ÜRETİCİYİ YOK SAYIYOR

Cumhuriyet’in haberine göre, CHP’li Aygun, Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca domates satma karşılığında bu ülkeden sıfır gümrükle 5 bin ton karkas et ithal edilmesini eleştirdi. Aygun, “Bu gidişat hayra alamet değil. Bugüne kadar kendi üreticisini bu kadar yok sayan bir iktidar görmedik.” dedi.

KURU SOĞAN LÜKS GIDA OLDU

Tüketici için kuru soğanın bile lüks gıda sınıfına girdiğini anlatan Aygun, “Kazakistan ve Azerbaycan’dan kuru soğan ithal edip fiyatları düşürdüğünüz zaman bizim çiftçimiz ülkemizdeki yüksek mazot-gübre fiyatlarından dolayı yabancı çiftçiyle rekabet edemeyecek.” uyarısını yaptı.

Her ithalatın, yeni ithalatları gündeme getireceğini kaydeden Aygun, “Üretici üretimden çekilecektir. Bu şekilde üretimin sürdürülebilirliğini ortadan kaldırıyorsunuz. Belli ürünlerde çiftçimize 1 yıl önceden alım ve fiyat garantisini verin.” çağrısı yaptı.

İTHAL ETLER DEPOLARDA BEKLİYOR

Öte yandan, Aralık 2018 itibariyle Et ve Süt Kurumu (ESK) depolarındaki ithal et miktarı 20 bin tona ulaşmıştı. Bir yandan yerli üretici elindeki 300 bin hayvanı kestirebilmek için şubat 2019’a ancak randevu alabilirken, ESK’nın depoları ithal etle dolup taştı.

2018’de, Rusya ile birlikte toplam 6 ülkeden et ithalatı yapan ESK, şu anda elindeki fazla miktardaki eti satabilecek ülke arıyor. Yerli üretici ise hayvanlarının kesimi ve kendilerine yapılacak ödemeler için bekliyor.

Tarımda “tam bağımlılık” dönemi, TMO’ya sıfır gümrüklü ithalat yetkisi verildi

Ekonomi

Erdoğan, Berat Albayrak’ın görevden aldığı bürokratları Sayıştay’a atadı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, damadı, istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından daha önce görevden alınan isimleri Sayıştay savcılıklarına atadı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sayıştay savcılıklarına 4 atama yaptı. Atanan isimlerden bazıları istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından daha önce görevden alınan isimler olması dikkat çekti.

DAMADIN ESKİ BÜROKRATLARINA YENİ GÖREV

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre geçtiğimiz ocak ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı’da çok sayıda bürokrat görevden alınmıştı. Berat Albayrak’ın bakan olduğu dönemde görevden alınan 20’ye yakın üst düzey bürokrat arasında yer alan Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Ali Karatürk, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Çolak, Muhasebet ve Mali Kontrol Genel Müdürü Ertan Erüz, dün Erdoğan tarafından Sayıştay Savcısı olarak atanan isimler arasında yer aldı.

Doğumhane kapısında polisle tanışan Bahar’ın babası da tutuklandı

Okumaya devam et

Ekonomi

Google’a 196 milyon lira ceza

Rekabet Kurulu, Google’a ‘genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı’ gerekçesiyle 196 milyon 708 bin lira idari para cezası verdi.

BOLD – Rekabet Kurulu, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği gerekçesiyle Google şirketine 196 milyon 708 bin 54 lira idari para cezası verilmesine hükmetti.

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc hakkında “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” gerekçesiyle yürütülen soruşturma tamamlandı.

Rekabet Kurulu, 12 Kasım 2020 tarihli kararı ile Google’ın, “genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği” sonucuna vardı. Kurul, Rekabet Kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle Google’a 196 milyon 708 bin 54,78 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Google, geçtiğimiz hafta soruşturmayla ilgili sözlü savunma vermişti.

Rekabet Kurulu, Google hakkında yürütülen soruşturma sonucunda Şubat ayında da 98,3 milyon lira idari para cezası verilmesini kararlaştırmıştı.

Naci Ağballı yeni Merkez’in yıl sonu dolar tahmini 7.88 TL

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP’nin esnafa dağıttığı siftah parası tepki çekti

Pandemi nedeniyle iş yapamayan esnafa siftah parası dağıtan AKP Gençlik Kolları Başkanlığı’nın uygulaması tepki çekti. Olay sosyal medyada gündem oldu.

BOLD – Sakarya’nın Pamukova ilçesinde AKP Gençlik Kolları Başkanlığı esnafa “siftah parası” olarak 1 TL dağıttı. Esnafın tepki gösterdiği olay sosyal medyanın gündemine oturdu.

KAPI ALTLARINDAN DÜKKANLARA ATILDI

AKP Gençlik Kolları tarafından dükkanlara kapı altlarından 1 TL’nin yanında bırakılan mektupta, “Bir maldan yapılan ilk satış günün ilk alışverişi. Günün ilk satışından kazanılan ve günün devamında bereket getir inanılan paradır. Geleneğimizde “siftah parası” olarak geçen ve unutulmaya yüz tutmuş bu değerimizi AK Parti Gençlik Kolları Pamukova İlçe Başkanlığı olarak siz değerli esnafımıza bu sabah yeniden yaşatmayı hedefliyoruz. Günün bereketli kazancınız daima yanınızda olsun” ifadelerine yer verildi.

ESNAF RAHATSIZLIKLARINI DİLE GETİRDİ

İyi Parti Sakarya İlçe Başkanı Selçuk Kılıçaslan uygulama ile alakalı yaptığı açıklamada, ‘’Bütün esnafa kapılarının altından bereket duası yazılı kağıtlarla birlikte 1 TL atarak bir ziyaret yapmışlar. Bu esnaf için çok rencide edici bir durum. Pandemi döneminde esnaf borç batağında. İran’da böyle bir gelenek varmış bizim böyle bir geleneğimiz yok. Esnafımız ilçe binamıza gelerek konuyla ilgili rahatsızlıklarını dile getirdiler’’ dedi.

Yunanistan’dan İtalya’ya geçmeye çalışan 36 mülteci gözaltına alındı

Okumaya devam et

Popular