Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Pancar tarlada çürüdükten sonra “glikoz şurubu” kotası yüzde 2,5’e düşürüldü!

Nişasta bazlı şeker kotası yüzde 5'ten yüzde 2,5'e indirilecek. "Glikoz şurubu" olarak bilinen nişasta bazlı şeker insan sağlığı için zararlı olarak kabul ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan halk arasında “glikoz şurubu” olarak bilinen, nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotasının yüzde 5’ten yüzde 2,5’e indirileceğini açıkladı. Oysa geçen yıl 13  şeker fabrikası özelleştirilmiş ve binlerce ton pancar tarlada çürümüştü.

BOLD- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) il seçim işleri başkanları toplantısında nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotasının yüzde 5’ten yüzde 2,5’e indirileceğini söyledi.

2018 yılının mart ayında NBŞ kotasının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesi kabul edilmişti. Böylelikle 10 ayda kota yüzde 75 azaltıldı. NBŞ, bir çok uluslararası sağlık kuruluşu tarafından insan sağlığına zararlı bir kimyasal olarak kabul ediliyor.

ŞEKER FABRİKALARI YOK EDİLDİ

Türkiye’deki şeker ihtiyacının yüzde 90’ı pancar şekerinden karşılanıyor. Şeker, ülke tarımı için en stratejik ürünlerden. Buna rağmen geçen yıl Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye ait 25 şeker fabrikasından 13’ü, “özelleştirme” adı altında AKP’ye yandaş firmalara peşkeş çekildi.

Bunların önemli bölümü özelleştirme sonrası amacı dışında kullanıldı. Şeker pancarı tarlada çürüdü ve kredi borcunu ödeyemeyen çiftçiler icralık oldu.

Türkiye’deki şeker fabrikalarının tamamına yakını özelleştirilirken, diğer yandan şeker pancarı üretiminin bu gibi kararla teşvik edilmesi de AKP hükümetinin seçim yatırımı olarak değerlendiriliyor.

NİŞASTA BAZLI ŞEKER NEDİR?

Nişasta bazlı şeker ya da kısa adıyla NBŞ, mısır nişastasının kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bir şeker türü. Üç farklı şeker molekülü var. Bunlar glikoz, galaktoz ve fruktoz. Fruktoz, meyve şekeri olarak da adlandırılıyor ve tabiatta bolca bulunuyor.

NBŞ üretilirken nişasta parçalanarak glikoza, ardından glikoz da fruktoza dönüştürülüyor. NBŞ’de bol miktarda fruktoz bulunuyor. Örneğin sofra şekeri olarak adlandırdığımız beyaz şekerde yüzde 50 glikoz yüzde 50 fruktoz bulunurken nişasta bazlı şekerde yüzde 90 oranında fruktoz bulunabiliyor.

Fruktoz, meyvelerden tüketilmediği sürece vücut için zararlı kabul ediliyor.

NİŞASTA BAZLI ŞEKERİ HANGİ ŞİRKETLER ÜRETİYOR?

Türkiye’de NBŞ üreten beş önemli fabrika bulunuyor:

  • Cargill (ABD),
  • Amylum (İngiliz Tate & Lyle PLC ve ABD’li ADM)
  • PNS Pendik Nişasta (Cargill-Ülker ortaklığı)
  • Tat Nişasta
  • Sunar Mısır Entegre.

Erdoğan “hainliğin hesabını sorarız” dedi, marketler korkudan patlıcan satamıyor

Ekonomi

4 aylık enflasyon TÜİK’in açıkladığı gibi 5,45 değil yüzde 16.2

Son yıllarda resmi verileri düşük açıkladığı ve gizlediği için eleştirilen TÜİK’e yönelik bir suçlama da Büro Emekçileri Sendikasından geldi. Sendikaya göre 4 aylık enflasyon TÜİK’in açıkladığı gibi 5,45 değil, yüzde 16,2…

BOLD – KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES), kamu emekçilerinin maaşlarındaki büyük erimeyi ortaya koyan dikkat çekici bir rapor hazırladı. Rapora göre bu yılın ilk dört ayındaki enflasyonun TÜİK’in açıklamalarının tam üç katı olduğu öne sürüldü.

YILLIK ENFLASYON YÜZDE 35.60

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre TÜİK’in, nisan ayı için enflasyonu (TÜFE) aylık olarak yüzde 1.68, 4 aylık olarak yüzde 5.45 ve yıllık olarak yüzde 17.14 açıkladığını hatırlatan BES, buna karşın yaptıkları Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması’na göre enflasyondaki artışın aylıkta yüzde 1.79, 4 aylıkta yüzde 16.2 ve yıllıkta yüzde 35.60 olduğunu vurguladı.

OCAKTA ENFLASYON REKOR KIRDI

BES’e göre aylık enflasyon ocakta yüzde 9.32, şubatta 1.83, martta 2.54, nisanda ise 1.79 olurken, TÜİK bunları sırasıyla yüzde 1.68, yüzde 0.91, yüzde 1.08 ve yüzde 1.68 olarak ilan etti. Yine BES’in hesaplamasına göre gıda ve alkolsüz içeceklerdeki aylık fiyat artışları ocakta yüzde 13.23, şubatta yüzde 3.28, martta yüzde 4.07 ve nisanda yüzde 2.72 oldu. TÜİK’in bunları da sırasıyla yüzde 2.48, yüzde 2.57, yüzde 1.13 ve yüzde 2.13 olarak hesapladı. BES’in araştırmasına göre yıllık gıda enflasyonu, yüzde 16.98 olan TÜİK rakamlarının 37.06 puan üzerinde, yüzde 54.04 oldu.

YILLIK ENFLASYON TÜİK’İN VERİSİNİN İKİ KATI

Kamu emekçilerine bu yılın ilk altı ayı için yüzde 3 zam verildiği hatırlatılan araştırmada, TÜİK’e göre bile 4 aylık enflasyonun yüzde 5.45 olduğuna dikkat çekildi ve şimdiden maaş zammının TÜFE karşısında 2.45 puan geriye düştüğü vurgulandı. Yüzde 16.2’lik 4 aylık enflasyon dikkate alındığında ise kayıp 13.2 puan. BES ayrıca kamu emekçilerinin enflasyonunun yıllık bazda nisan ayında yüzde 17.14 olan TÜİK enflasyonun 18.46 puan üzerinde gerçekleşerek yüzde 35.60’a ulaştığına dikkat çekti.

Devlet mafya nasıl bu kadar iç içe girdi

Okumaya devam et

Ekonomi

Altın 1.800 dolar barajını yıktı

Yatırımcısının merakla beklediği altın fiyatlarında yükseliş hızlandı. İki haftadır 1.795 dolarını barajını aşamayan ons fiyatı 1.816 dolara ulaştı. Gram altın ise 482 liraya çıktı.

BOLD – Geçen yıl 2 bin 30 doları aşarak rekor kıran ons fiyatı bu yıl 1.700 doların da altına düştü. Ons fiyatındaki düşüşle birlikte Türkiye’de altının gram fiyatında da gerileme yaşandı. 400 liranın altına inen altının gram fiyatı nisan ayında başlayan tırmanışın ardından 470 liraya kadar çıktı.

İki haftadır 470 lira ile 479 lira arasında gidip gelen sarı metal, 6 Mayıs 2021 itibariyle 480 direncini de kırdı. Yükselişin ardından çeyrek altın kuyumcularda 810 liraya satılmaya başladı.

Analistler altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde artmaya devam edeceği tahmininde bulunuyor.

Sabah yazarı Barlas: Türkiye’yi yönetmek güçleşiyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez faizi %19’da sabit tuttu

Faiz indirimi için göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ikinci kez de pas geçti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizi yüzde 19’da sabit tuttu.

BOLD – Faiz indirimi savunan TCMB Başkanı Kavcıoğlu dolar/TL paritesindeki yükseliş sebebiyle nisan ayında faizde değişikliğe gitmemişti. Kavcıoğlu yönetimindeki Para Politikası Kurulu, mayıs toplantısında da faizi sabit tutarak yüzde 19’da bıraktı.

Doların 8,30 lira seviyesinde olduğu Türkiye yüzde 19’luk yüksek faiz oranlarıyla Kongo’nun önündeki yerini korudu.

ÜLKE – FAİZ ORANI YÜZDE

Venezuela: 38.8

Arjantin: 36

Zimbabve: 35

Yemen: 27

Liberya: 25

Surinam: 25

TÜRKİYE: 19

Kongo: 18.5

İran: 18

ABD: 0,25

Almanya: 0

Japonya: -0.1

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0