Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Türkiye’de ailelerin yüzde 22’si yoksulluk sınırının altında yaşıyor

Türkiye'de ailelerin yüzde 22'si yoksulluk sınırının altında yaşıyor. İhtiyaç sahipleri en fazla yağ, bakliyat, salça ve çay talep ediyor.

Türkiye’de ailelerin yüzde 22’sinin yoksulluk sınırı altında yaşadığını belirten Temel İhtiyaç Derneği kurucusu Serhan Süzer, “Krizle birlikte bize başvuranların sayısında artış var. En fazla yağ, bakliyat, salça ve çay talep ediyorlar.” dedi.

BOLD- Türkiye’de bir taraftan her 10 hanenin 2’si yoksulluk sınırının altında yaşarken diğer yandan her yıl 350 bin ton gıda çöpe gidiyor. Ekonomik krizin derinleşmesiyle temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan kişi sayısı ise hızla artıyor.

Gıda israfını önleme ve yoksulluk sınırı altında yaşayan yurttaşların temel ihtiyaçlarını karşılama maksadıyla kurulan Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) bir yandan market raflarında kalan son tüketim tarihi yaklaşmış ya da ambalajları yırtılan, delinme sebebiyle israf edilen yiyecekleri değerlendirerek, besinleri çöpe atmayarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Dernek diğer yandan da yardım ettiği ailelerden çalışabilecek düzeyde olanları işe yerleştirerek kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı oluyor.

Türkiye İhtiyaç Derneği Başkanı Serhan Süzer krizde temel gıda talep eden yoksul sayısı arttığını söyledi.

İHTİYAÇ SAHİBİ SAYISI ARTIYOR

Cumhuriyet’e mülakat veren TİDER Kurucu Başkanı Serhan Süzer, yoksulluk sınırı altında yaşayanların öncelikle temel ihtiyaçlara ulaşabilmelerini, ardından iş edinip kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlayarak yoksulluğu azaltmayı amaçladıklarını söyledi.

Kurdukları “Destek Market” ile ihtiyaç sahiplerinin başta gıda olmak üzere, temizlik malzemesi ve giysi ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olduklarını kaydeden Süzer, “Krizle birlikte son dönemlerde bize başvuranların sayısında artış var. En fazla talep ettikleri ürünler; yağ, bakliyat, salça ve çay. Sonuçta gıda yardımını bir yere kadar yapabiliyoruz. Bizim amacımız insanların kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olmak, onları işe yerleştirmek.” dedi.

AİLELERİN YÜZDE 22’Sİ YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA

TİDER verilerine göre Türkiye’de ailelerin yüzde 22’si yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Her 10 çocuktan 2’si beslenme yetersizliği ve hijyen kaynaklı sağlık sorunları yaşıyor.

Serhan Süzer, İstanbul’da sadece Bağcılar bölgesinde toplam 100 bin ihtiyaç sahibi olduğunu söyleyerek, bunların yüzde 40-45’inin Suriyeli ve diğer göçmenler olduğunu kaydetti.

Açlık sınırı 2 bin lirayı geçti

 

Ekonomi

590 bin aile için kış çetin geçecek

Salgın nedeniyle maaşı düşürülen veya işinden olan yüzbinlerce kişi faturalarını ödeyemez hale geldi. Bu durum resmi verilere de yansıdı. Bakanlık verilerine göre 590 bin ailenin doğal gazı, 123 bin ailenin ise elektriği borcundan dolayı kesik.

BOLD – CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın soru önergesi üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, borcundan dolayı Türkiye genelinde 590 bin ailenin doğal gazı, 123 bin ailenin ise elektriğinin kesik olduğunu bildirdi. Erkan, “Pandemi şartları zaten ağır. İnsanlar gerçekten geçinemiyor. Aileler üşüyor” diye bu duruma tepki gösterdi.

590 BİN AİLENİN DOĞAL GAZI YOK

Anka’nın haberine göre CHP’li Erkan Aydın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yönelttiği soru önergesiyle Türkiye genelinde kaç abonenin elektriğinin borcundan dolayı kesik olduğu bilgisinin açıklanmasını istedi. Bakanlıktan gelen yanıtı değerlendiren Aydın, “Türkiye genelinde 123 bin ailenin elektrik borcunu ödeyemediği, Bursa da ise 23 bin 500 ailenin elektrik borcundan dolayı elektriği kesilmişti. Dün ise doğal gaz ile ilgili sorduğumuz sorunun cevabı geldi. Türkiye genelinde 590 bin aile, Bursa’da ise 34.000 ailenin doğal gazı kesik” dedi.

“BİR AN ÖNCE ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ”

Havaların soğuduğunu, kışın geldiğini belirten Aydın, “Yaz aylarında çok sorun değildi. Buradan yetkilileri uyarıyoruz. Pandemi şartları zaten ağır. Bunun üzerine elektik borcu, doğal gaz borcu eklendiğinde insanlar gerçekten geçinemiyor. Aileler üşüyor. Evin ışıkları kesiliyor. Hükumetinde bir an önce halkın gündeminde dönüp bunlara çözüm üretmesini talep ediyoruz” dedi.

Koronavirüs salgını yeni rekorlar kırarak yayılıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Kurdaki artış asgari ücreti yüzde 37 eritti

2020 yılında asgari ücretin döviz bazında yüzde 37 oranında eridiğini ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, açlık sınırının altında kalan asgari ücretin en az net 3 bin 100 lira olması gerektiğini kaydetti.

BOLD – CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2020 yılında asgari ücretin döviz bazında yüzde 37 oranında eridiğini söyledi. Pandemi sürecinde yaşam şartlarının zorlaştığını, ekonomik krizlerin derinleştiğini hatırlatan Gürer, asgari ücretin belirlenmesinde kıstas olarak işçinin yaşamı için gerekli olan aylık tüketiminin dikkate alınmasını önerdi.

EN AZ 3 BİN 100 TL OLMALI

CHP Niğde Milletvekili Gürer, düzenlediği basın toplantısında, 2021 yılı için belirlenecek olan asgari ücretin tespitiyle ilgili görüşmelerin başladığına dikkat çekti. Asgari ücretin Türkiye’de çalışan tüm kesimlerin doğrudan geçin kaynağı durumuna geldiğine vurgulayan Gürer, açlık sınırının altında kalan asgari ücretin en az net 3 bin 100 lira olması gerektiğini söyledi.

ASGARİ ÜCRET TÜKETİMLERE GÖRE BELİRLENMELİ

Pandemi sürecinde yaşam şartlarının zorlaştığını, ekonomik krizlerin derinleştiğini anlatan Gürer, asgari ücretin belirlenmesinde kıstas olarak işçinin yaşamı için gerekli olan aylık tüketiminin dikkate alınması; gıda, giyim, ulaşım, ısınma gibi harcamaların belirleyici unsur olması gerektiğini ifade etti.

 

Büyükşehir başkanları: Vefat sayıları açıklanandan 2-3 kat fazla

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP ülkeyi aldığı yere getirdi: Enflasyon 15 yıl öncesine döndü

Enflasyon yüzde 14,03 olarak yılın en yüksek seviyesine çıkarak 2005 yılından bu yana en yüksek kasım ayı enflasyonu olarak kayıtlara geçti. Yıllık gıda enflasyonu yüzde 21’i aşarken ekmeğin ana maddesi un fiyatları ise bir yılda yüzde 28 zamlandı.

BOLD – Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endeksi verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon kasımda yüzde 2,3 olurken yıllık bazda yüzde 14,03 olarak açıklandı. TÜİK rakamlarına göre yılbaşından bu yana en yüksek artış gerçekleşirken 2005 yılından bu yana en yüksek kasım ayı enflasyonu kayıtlara geçmiş oldu.

ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ YÜZDE 23’E ÇIKTI

Geçen yılın son çeyreğinde düşük seyreden enflasyon bu yıl baz etkisi nedeniyle görünümün yüksek olmasına neden oluyor. Kasım ayındaki aylık enflasyon yüzde 2,3. Ancak baz etkisi nedeniyle yıllık enflasyon ekimde yüzde 11,89’dan, kasımda yüzde 14,03’e kadar yükseldi. Üretici fiyat endeksindeki rekor artış devam ediyor. Artan döviz kuru nedeniyle girdi maliyetlerinde oluşan fiyat artışı üretici fiyatlarını yukarı çekmiyor. Kasımda üretici fiyat endeksi yüzde 4,08 artarken yıllık bazda 23,11’a çıktı. Üretici fiyatlarındaki bu artışın önümüzdeki aylarda enflasyona yansımasının daha fazla olması bekleniyor.

YÜKSEK ENFLASYON FAİZİ DAHA DA YÜKSELTECEK

Yüksek enflasyon sonrası 24 Aralık’taki TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı son açıklanan enflasyon verileriyle önem kazandı. Eğer kasım ayı enflasyonu bu denli yüksek çıkmasaydı, PPK’nin 24 Aralık’ta faiz artırması beklenmeyecekti. TCMB verilerine göre mayıs ayında ihtiyaç kredisi faizleri ortalama yüzde 8,27’ydi. Şimdi bu oran yüzde 21,23’e çıkmış durumda. Tüm kredi faizlerinde benzer oranda yükselişler söz konusu. Borcunu yapılandırmak isteyen herkes şimdi çok daha yüksek faizle borcunu döndürecek. Faizler artırılmazsa bu sefer de döviz kuru yeniden yukarı yönlü yolculuğuna başlayacak.

Fahrettin Altun’un evine giren maaş 4’ten 5’e çıktı

Okumaya devam et

Popular