Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

CEO’su tutuklanan Renault–Nissan–Mitsubishi ortaklığı, otomobil satışında zirveye oturdu

2018'in dünyada en çok satış yapan otomobil üreticileri belli oldu. Bu dönemde 10,76 milyon araç satan Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığı listenin zirvesinde yer aldı.

2018’in dünyada en çok satış yapan otomobil üreticileri belli oldu. Bu dönemde 10,76 milyon otomobil ve hafif ticari araç satan Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığı listenin zirvesinde yer aldı. Onları 10,6 milyon adetlik satış rakamı ile Volkswagen izledi.

BOLD – Otomobil markalarının geçen yıla dair satış rakamlarını açıklamasıyla, küresel rekabette 2018 yılının liderleri belli oldu. Buna göre, tüm dünyada toplam 10,76 milyon otomobil ve hafif ticari araç satan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakı geçen yılın satış şampiyonu oldu.

Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre, üç markadan oluşan grubu, 10,6 milyon araç satan Volkswagen izledi. Bu dönemde, 10,39 milyon araç satan Toyota da geçen yılı en çok satış yapan üçüncü marka olarak kapattı.

ŞAMPİYONLAR DEĞİŞMEDİ

Ortaya çıkan tablo, son bir yıl içinde sıralamanın değişmediğini gösteriyor. Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakı 2017’de 10.61 milyon araç satarak Volkswagen’i geçmiş ve ilk kez birinci sırada yer almıştı.

2018’in en çok araç satan ismi olan Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığının satışlarına yakından bakıldığında, ittifakın geçen yılki satışlarında yüzde 1,4 oranında artış yaşandığı görülüyor.

Üç markadan Japon üreticilerinden Nissan’ın satışları bu dönemde yüzde 2,8 oranında gerileme ile 5,65 milyon adet oldu. Mitsubishi’nin satışlarında ise yüzde 18 artış kaydedildiği görüldü.

Bu dönemde Mitsubishi 1,22 milyon araç satışına imza atarken, grubun Fransız ortağı Renault da satışlarını yüzde 3,2 oranında artırarak 3,88 milyon adede yükseltti.

AĞIR TİCARİLER SIRALAMAYI DEĞİŞTİRİYOR

2018’in en çok satış yapan markalar sıralamasının, işin içine ağır ticari araç grubu dahil edildiğinde değiştiği görülüyor. Öyle ki, Volkswagen’in 2018 satışları, grubun ağır ticari araç üreticileri Man ve Scania da dahil edildiğinde 10,83 milyon adede yükseliyor.

Aynı şekilde Toyota’nın satışları da Japon marka bünyesinde yer alan ağır ticari vasıta üreticisi Hino ile birlikte 10,59 milyon adet seviyesine çıkıyor.

Sıralamanın değişmesindeki en büyük etken ise, otomobil ve hafif ticari gurubunun lideri olan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakında ağır ticari araç üretiminin yapılmaması olarak karşımıza çıkıyor.

DEV ORTAKLIĞIN GELECEĞİ BELİRSİZ

Gelecek dönemde yaşanacak gelişmeler, yeni yılın en çok satan markalar sıralamasında etkili olacak. Öyle ki, Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığının eski CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Ghosn’un kasım ayında tutuklanması, Nissan ve Renault arasında soğuk rüzgarlar esmesine sebep oldu.

Nissan yönetiminin ortaklığın yapısından duyduğu rahatsızlığı yüksek sesle dile getirmeye başlaması ise, üç markanın geleceği hakkındaki soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

NİSSAN’IN RENAULT DA OY HAKKI YOK

Ghosn’un 20 yıl önce kurduğu ittifaka göre, Nissan Renault’un yüzde 15’ine sahip iken, Renault ise Nissan’ın yüzde 43,4 oranındaki hissesini elinde bulunduruyor. Ayrıca, Nissan’ın Renault Yönetim Kurulu’nda oy hakkı bulunmazken, Renault’un Nissan’ın Yönetim Kurulu’nda oy hakkı bulunuyor. Yıllar içinde Nissan satışlarının Renault satışlarını geçmesi de, Japon markanın rahatsızlığını artırdığı belirtiliyor.

Geçen hafta Renault yönetiminin değişmesi ile birlikte, gelecek günlerde Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının geleceğinin daha çok gündeme gelmesi bekleniyor. Bu kapsamda, söz konusu üç markanın izleyeceği yolun 2019’un küresel satış şampiyonunu belirlemede kilit rol oynaması sürpriz olmayacak gibi gözüküyor.

Nissan’da sular durulmuyor, yeni CEO da bırakıyor

Ekonomi

Bir çifte maaş da Abdülkadir Uraloğlu’na: Durmak yok yolmaya devam

AKP’den milletvekili adayı olan Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu’nun Türk Telekom Mobil İletişim Hizmetleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı olarak da maaş aldığı ortaya çıktı.

BOLD – Halkın büyük çoğunluğu asgari ücret ve emekli maaşıyla geçinmeye çalışırken AKP’de birden fazla maaş alanların sonu gelmiyor. 41 maaş alandan, hem Cumhurbaşkanlığı Sarayı hem kamu bankalarından maaş çekenlere kadar eski AKP’li bakan, milletvekili ve bürokratlar ballı maaşlarla geçiniyor. Huzur hakkı adı altında aylık 250 bin TL’ye kadar maaş alanlar bulunuyor.

HEM KARAYOLLARI HEM TÜRK TELEKOM

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz yeni bir çifte maaş skandalını sosyal medyadan duyurdu. Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu’nun aynı zamanda Türk Telekom’a ait bir şirkette yönetim kurulu başkanı olarak maaş aldığını açıkladı. Yavuzyılmaz, “Durmak yok, yolmaya devam” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Avrupalı turist 2014’ten beri Türkiye’den kaçıyor

Ekonomik krizde bütün umudunu turizmden gelecek paraya bağlayan AKP Hükumeti, Avrupalı turistleri etkilemek için her yolu deniyor. Ancak, Türkiye İstatistik Kurum verilerine göre Avrupalılar 2014 yılından bu yana Türkiye’den kaçıyor.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 6 Mayıs’ta Almanya’da “Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız” sözleri Türkiye’de yaşayanlardan büyük tepki çekti. Arkasından 14 Mayıs’ta Kültür ve Turizm Bakanlığı reklam filminde turizm çalışanlarına takılan maskelere İngilizce olarak ‘Aşılandım keyfini çıkar’ yazdı.  Tepkiler üzerine bu reklam yayından kaldırıldı.

ARAPLARA GÖRE SEKTÖR ŞEKİLLENDİ

Birgün gazetesinden Ozan Gündoğdu’nun haberine göre Avrupalı turistler sadece Kovid-19 pandemisiyle Türkiye’den kaçmadı. 2010’lu yılların başından itibaren Avrupalı turistler Türkiye’ye olan ilgisini kaybetti. Türkiye’de turizm sektörü giderek artan oranda Körfez Ülkeleri’nden gelen turistlere göre organize edildiği için AB üyesi ülkelerinden gelen turistler çekildi.

AVRUPALI TURİSTİN DERDİ DEMOKRASİ VE GÜVENLİK

TÜİK Turizm İstatistikleri başlıklı çalışmasına göre 2019’da Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı 2011’e kıyasla yüzde 44 oranında artış kaydetmiş durumda. 2011’de yabancı turist sayısı 31,3 milyonken, 2019’da bu sayı 45,1 milyona kadar çıktı. Bu haliyle 2019’daki turist sayısında rekor kırılmış oldu. Ancak turist sayısının yüzde 44 arttığı aynı dönemde Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısı yüzde 2,7 oranında azaldı. 2011’de bu ülkelerde 15,6 milyon turist Türkiye’ye gelirken, turist sayısında rekor kırılan 2019’da aynı ülkelerden gelen turist sayısı 15,2 milyona geriledi.

2014 YILINDA 16,4 MİLYON, 2017 YILINDA 9.9 MİLYON AVRUPALI GELDİ

Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısı rekoru 2014’te kırıldı. O yıl bu bölgeden Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı 16,4 milyona ulaştı. İlerleyen 3 yılda bu sayı 10 milyonun altına kadar indi. 2017’de aynı bölgeden gelen yabancı turist sayısı 9,9 milyona düşmüştü. 2017’den itibaren TL’nin sert şekilde değer kaybetmesiyle birlikte Türkiye “ucuz tatil fırsatı” olarak değerlendirildi ve Avrupalı işçi sınıfının yeniden ilgisini çekmeye başladı. 2017’den sonra Avrupalı turistlerin ilgisi toparlanmaya başladıysa da 2014 sayılarına ulaşılamadı. 2020’ye gelindiğinde ise tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi turist sayısının dibi görmesine neden oldu.

Okumaya devam et

Ekonomi

29 bin esnaf kepenk kapattı, işsiz sayısı 9 milyonu aştı, icra dosyaları patladı…

Pandemi nedeniyle getirilen kısıtlamalar ve verilmeyen destekler nedeniyle dayanacak gücü kalmayan 29 bin esnaf daha bu yılın ilk üç ayında kepenk kapattı. İşsiz sayısı 9 milyonu aşarken, icra dosyası sayısında ise patlama yaşanıyor.

BOLD – Salgının derinleştirdiği ekonomik kriz, icra ve iflas dosyalarını patlattı. İcra dairelerine günlük gelen dosya sayısı 1100’ü aştı. 2021’in ilk çeyreğinde işyerini kapatan esnaf sayısı yüzde 11 artışla 29 bin 37’ye yükseldi.

KEPENK KAPATAN ESNAF SAYISI ARTIYOR

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre icra dairelerine günlük gelen icra ve iflas dosya sayısı 1100’i aşarken hem esnaf hem şirketlerde iflaslar artışa geçti. Borçla ayakta kalmaya çalışanlar ise aldıkları kredileri ödeyememe riskiyle karşı karşıya. Pandemi ile 2020 yılında 99 bin 588 esnaf kapandı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre, kapısına kilit vuran esnaf sayısı bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 29 bin 37’ye yükseldi. Aynı dönemde kuruluş için tescil başvurusu yapan esnaf sayısı da 1869 adetlik azalışla 80 bin 121’e geriledi.

ŞİRKETLER TASFİYE OLUYOR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde tasfiye olan şirket sayısı yüzde 3.2’lik artışla 4 bin 620’ye çıkarken, aynı dönemde 2 bin 694 şirket de kapısına kilit vurdu. Yılın birinci çeyreğinde kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2’ye yakın artışla 7 bin 616’ya yükseldi.

İŞSİZ SAYISI 9 MİLYONU GEÇTİ

Şirket ve esnaf sayılarındaki kapanmalar artınca işsiz kalanların sayısı da çığ gibi büyüyor. Mart 2021 döneminde mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı 9 milyon 204 bine yükseldi. Bu dönemde gemiyi yüzdürmek için borca sarılan binlerce işletme, borcunu döndüremediği için batıyor. 2020’nin ilk çeyreğinde toplam KOBİ kredileri 662 milyar 540 milyon TL iken bu rakam bu yıl aynı dönemde 879 milyar 284 milyon TL’ye yükseldi.

SORUNLU KREDİ MİKTARI 533 MİLYAR LİRA

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) sorunlu kredilerin takibe düşme sürelerini 90 gün yerine 180 güne çıkaran düzenlemesi 30 Haziran’da bitiyor. BDDK bu yolla kredilerin batmasını önlerken adeta bilançolarda yüzdürülmesini sağladı. Bankaların takibe düşmüş alacakları sene başından bu yana 150 milyar lira seviyesine adeta demirledi. Takipteki kredilere yakın izlemedekiler de eklendiğinde bankalar bilançolarında halihazırda 533 milyar liralık sorunlu kredi tutarını yönetiyor.

‘Paketçi MİT’ Libya’da kaçırılan 7 Türk için kılını kıpırdatmadı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0