Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Esnaf ve işletmeler batarken bankalar kâr rekoru kırdı

Türkiye'de fabrikalar kapanır, şirketler iflas ederken bankalar kâr rekoru kırdı. Sektörün 2018 kârı 53,5 milyar lira oldu.

BDDK verilerine göre, bankalar 2018 yılını 53,5 milyar lira kârla kapattı. Şirketler ve esnafın kredi bulmakta zorlandığı ve birer birer kepenk kapattığı ortamda bankaların kâr rekoru kırması, sektöre yönelik eleştirileri bir kez daha gündeme taşıdı.

BOLD – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) aralık ayı, “Türk Bankacılık Sektörünün Konsolide Olmayan Ana Göstergeleri” raporunu yayınladı.

Rapora göre, aralık sonunda (2018 yılında) Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü 3 trilyon 867 milyar 135 milyon lira düzeyinde gerçekleşti. Sektörün aktif toplamı 2017 sonuna göre 609 milyar 292 milyon lira arttı.

KREDİLER 2,4 TRİLYON LİRAYA ULAŞTI

Bu dönemde, en büyük aktif kalemi olan krediler 2 trilyon 394 milyar 740 milyon lira, menkul değerler 477 milyar 873 milyon lira oldu. 2017 sonuna göre sektörün aktif büyüklüğü yüzde 18,7, krediler yüzde 14,1 ve menkul değerler toplamı yüzde 19 yükseldi.

Kredilerin takibe dönüşüm oranı, aralıkta yüzde 3,87 düzeyinde gerçekleşti. Takipteki kredi oranı geçen yıla göre 1 puan arttı.

MEVDUAT YÜZDE 19 ARTTI

Bankaların kaynakları içinde, en büyük fon kaynağı durumunda olan mevduat aralıkta 2017 sonuna göre yüzde 19 artarak 2 trilyon 35 milyar 965 milyon lira oldu. 2017 sonuna göre öz kaynak toplamı yüzde 17,4 artarak 421 milyar 185 milyon liraya ulaştı.

Bankaların sermaye yeterliliği standart oranı da yüzde 17,27 seviyesinde gerçekleşti.

ŞİRKETLER BATARKEN BANKALAR KÂR REKORU KIRDI

Rapora göre, bankaların 2018 yılı net kârı 53 milyar 522 milyon liraya yükseldi. Özel sektörün ciddi sıkıntılar yaşadığı, işletmelerin borçlarını ödeyemediği için konkordato ilan ettiği ve iflas açıkladığı bir dönemde, bankaların rekor kâr yapması dikkat çekti.

Başta İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan olmak üzere, pek çok özel sektör temsilcisi, bankaların son dönemde kredileri keserek veya geri çağırarak, zaten ayakta durmakta zorlanan işletmelere ve esnafa en büyük darbeyi vurmasından dert yanıyor.

Hatta Erdal Bahçıvan, “Bankalar sanayicinin kepenk kapatmasını dört gözle bekliyor” diyerek, bankaların tavrını çok sert sözlerle eleştirmişti.

Bu kadar kâr eden bankacılık sektörünün, asıl görevi olan küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri (KOBİ) finanse etmekten kaçınması, kriz döneminde onları kaderlerine terk etmesi ve buna karşılık büyük grupların borçlarının yapılandırılarak, uzan vadelere yayılması, ciddi eleştirilere yol açıyor.

KÂR ORANI SÜREKLİ ARTIYOR

Bankacılık sektörü 2016 yılını 37,5 milyar lira kârla kapatmıştı. 2017 yılında ise dönem net kârı, 49 milyar 122 milyon TL olarak gerçekleşmişti. Ekonomide ciddi sarsıntıların yaşandığı 2018’de ise kâr oranı, bir önceki yıla göre 4 milyar liranın üzerine çıkarak, (yüzde 10 artışla) rekor seviyeye yükseldi.

“Bankalar kepenk kapattı, sanayicinin de kapatmasını dört gözle bekliyorlar”

BOLD ÖZEL

Cezaevinde koronavirüs kapan akademisyen Halil Şimşek hayatını kaybetti

BOLD ÖZEL – 5 yıldır Çanakkale Cezaevinde tutuklu Çanakale Onsekiz Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğr. Üyesi Yrd. Dr. Halil Şimşek (53) bugün hayatını kaybetti. 15 gün önce virüs kapan Şimşek geçen hafta yoğun bakıma kaldırılmıştı. Cemaat soruşturmaları kapsamında 19 Temmuz 2016’da tutuklanan Şimşek 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

İçişleri Bakanlığının genelgesinin arkasında bu görüntüler mi var?

Tam kapanma sonrası pazar yeri kapanan pazarcı esnafı ellerindeki bozulma riski bulunan ürünleri yasağa rağmen caddelerde sergiliyor. İstanbul caddelerini pazara çeviren esnafın isyanına kayıtsız kalamayan bakanlık pazaryeri genelgesi yayınladı.

BOLD ÖZEL – Tam kapama sonrası, taze yaş sebze ve meyvenin satıldığı pazar yerleri de kapandı. Ürünlerinin ellerinde kaldığını belirten pazarcılar mallarını dökerek hükumetin kararını protesto etti. Pazarcılar Odasından yapılan açıklamada hem halkın hem de üreticinin kaybettiği vurgulandı.

İçişleri Bakanlığı, bugün yayınladığı genelgeyle tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen cumartesi günleri 10.00- 17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze, meyve ile fide satışı yapan pazaryerlerinin açık olacağını duyurdu.

Genelgede, mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtildi.

Öte yandan, bakanlığın genelgesi yayınlanmadan önce pazarcılar İstanbul’un çeşitli yerlerini yasağa rağmen pazar yerine çevirdi. İşlek caddelerde pazar kamyonlarını satış için hizmete açan pazarcılara halk da ilgi gösterdi. Pazarcılar polis ve zabıta ekiplerine aldırış etmeden satışa devam etti.

Çiftçi kazanamıyor halk alamıyor

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

NBA yıldızı Enes Kanter’e Atina’dan maç teklifi!

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki bir basketbol kursu, geleceğin NBA yıldızlarını yetiştirmeye aday oldu. Kurs, şimdilik sadece Türkiye’yi terk edip Yunanistan’a sığınmak zorunda kalan mülteci çocukların yaşadığı travmayı silmeyi amaçlıyor. Çocukların en büyük hayali ise NBA yıldızı Enes Kanter ile maç yapmak.

BOLD ÖZEL – Olimpiyatların beşiği Yunanistan, farklı bir basketbol kursuna ev sahipliği yapıyor. Kursun katılımcıları, 15 Temmuz sonrası sıkıntılar yaşayan ve aileleriyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan çocuklar.

Çocukların yaşadığı zor günleri atlatmasına ve sosyalleşmesine yardımcı olabilmek amacıyla açılan kursun hocaları ise yine kursiyer çocuklar gibi Türkiye’den göç etmek zorunda bırakılan yargı mensupları…

BASKETBOL TERAPİ OLDU

Yaşadıkları baskı nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan yargı mensupları, Atina’da pandemi sürecinde basketbol oynamaya başladı. Bir açık hava sahasında amatörce başlayan basketbol merakı, kısa sürede basketbol severleri buluşturan bir aktivite oldu. Yetişkin mültecileri stresten uzaklaştıran basketbol, zamanla  çocuklar için bir terapiye dönüştü.

Basketbol eğitimi alan ve güvenlik gerekçesiyle adını açıklamayan bir yargı mensubu, gönüllü olarak çocukların koçu oldu ve haftada iki gün antrenmanla eğitime başladı. Kursun başlangıçta hedefi 15 öğrenciye ulaşmaktı. Ancak talep beklenenden çok daha fazla oldu. Bu mart ayı sonunda başlayan kursta, şu anda yaşları 5 ile 15 arasında değişen 44 öğrenci eğitim alıyor.  Hem erkek hem de kız çocuklarına eğitim verilen kursta yeni kayıtlar da devam ediyor.

GELECEK KAYGISI TAŞIYAN ÇOCUKLAR SOSYALLEŞTİ

Pandemi şartlarında eve kapanan çocuklar basketbol kursu ile yeniden sosyalleşmeye başladılar. Türkiye’de yaşadıkları sıkıntılar ve gelecek kaygıları sebebiyle büyük travmalar yaşayan çocuklar, basketbol sayesinde özgüvenlerine de yeniden kavuştu. Ailelerin de çocuklardaki hızlı değişimi hemen fark ettiğini vurgulayan basketbol koçu, “Ben, bana daha çok terapi olduğunu düşünüyorum. Moral olarak düştüğüm yerden, o çocukların enerjisini görünce moral bulup toparlandığım çok olmuştur” ifadelerini kullandı.

AMAÇ KURSU BASKETBOL OKULUNA DÖNÜŞTÜRMEK

Kursun adı Spor Akademi olarak belirlendi. Yunanistan’a teşekkür için de formaların rengi mavi ve beyaz olarak seçildi. Üzerine NBA’in sloganı ‘I love this game’  yazıldı. Ayrıca kursun yerini ve zamanını belirtmek için de Athens 2021 eklendi. Formalar hayırseverlerin destekleri ile alındı. Kursa katılan çocukların kardeşlerinin üzülmemesi için  onlara da ayrıca forma hazırlandı.

Kursu hayata geçiren ekibin amacı uzun vadede, ülkesini terk etmek zorunda kalıp Yunanistan’a sığınan mülteci çocuklarının tamamını kapsayacak bir basketbol okulu açmak. Bunun için BM, AB, UNICEF gibi pek çok uluslararası kuruluşlarla iletişime geçmeyi planlıyorlar.

ENES KANTER GİBİ OLMAK İSTİYORLAR

Çocukların kendilerine örnek aldıkları isim ise NBA’de Portland’ın yıldızı Enes Kanter…

Dünyaca ünlü oyuncu ile maç yapmak istediklerini belirten minikler, Kanter’in maçlarını yakından takip ediyor. Basketbol koçu, çocuklarla Enes Kanter’in maçları ve nasıl oynadığıyla ilgili sürekli konuştukları belirtiyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0