Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Facebook’u bırakanlar daha mutlu

Facebook’u bırakan insanların refahını inceleyen araştırmacılar, sosyal medya platformundan en az bir ay uzaklaşan kişilerin daha mutlu,  siyasetle daha az alakalı, gerçek hayattaki aktivitelerde daha aktif ve Facebook’a dönmeye isteksiz olduklarını açıkladı.

Stanford ve New York üniversitelerinin ortaklığında yapılan çalışma henüz hakemler tarafından gözden geçirilmediği için yayınlanmamış olsa da dikkat çekici sonuçlar ihtiva ediyor.

2 bin 844 katılımcıyla yapılan çalışmada, en az bir ay süreyle Facebook’u bırakan kişiler incelendiğinde genel olarak hayat kalitelerinin arttığı gözlendi. Ayrıca bu kişiler çevrimdışı aktivitelere daha çok zaman ayırdı ve Facebook kullanımları çalışmadan sonra da artmadı.

FACEBOOK’U BIRAKTIKTAN SONRA DİĞER SOSYAL MEDYA KANALLARINA DA KAYMADILAR

Araştırmanın yazarlarından Stanford Üniversitesi’nden ekonomist Matthew Gentzkow, insanların Twitter ve Snapchat gibi başka sosyal medya kanallarına kaymalarını beklediklerini, fakat bunun gerçekleşmediğini söyledi.

Facebook kullanımı azalan insanların daha uzun süre televizyon seyrettikleri ve siyasi olaylar hakkında daha düşük farkındalığa sahip oldukları ortaya çıktı. Bu kişiler, sosyal medyadaki insanlardan daha az kutuplaşmış halde.

Facebook reklamı ile bulunan 2 bin 844 katılımcı, sosyal medya sitesini dört haftalığına kullanmamak için 100 dolar veya altında ücret kabul eden katılımcılar arasından rastgele seçildi.

Araştırmacılar, katılımcıların Facebook profillerine Ping göndererek hesapların kapalı olduğunu onayladı. Ardından da katılımcılara çeşitli sorular içeren anketler gönderildi. Bu anketlerle katılımcıların genel olarak hayat kaliteleri test edildi.

“İNSANLARIN DİPLERDE YATAN ARZULARINI TATMİN ETMENİN BİR YOLU”

Araştırmacılara göre insanlar, günde bir saatlerini Facebook’a ayırıyor ve bu hizmete aylık 100 dolardan fazla değer verebiliyor. Onlara göre siteyi değerli kılan da bu. Facebook, insanların diplerde yatan arzularını tatmin etmenin bir yolu.

Diğer yandan sosyal medyanın olumsuz etkileri de bulunuyor. Bağımlılık ve yansıtma eğilimi gibi faktörler, insanların normalden daha fazla zamanı sosyal medyada harcamasına sebep oluyor. Ancak sosyal medyadan uzak kalan kişiler de daha az bilgiye erişiyor.

Araştırmacıların vardığı sonuç: “Facebook’un negatif etkileri gerçek bir kaygı unsuru olmak için yeterince büyük, öncelikli araştırmalar ve popüler tartışmalar açısından ise pek çok açıdan küçük.”

Yani araştırmacılar Facebook’tan kaynaklanan meseleler için bir anlamda “Sosyal medya için büyük, insanlık için küçük.” tespitinde bulundu.

Facebook özel mesajları okuma iznini satmış

Dünya

Trump yenilgiyi kabul etti: “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın”

ABD’de seçim sürecinin ardından sonucu kabullenmeyen, oylara itiraz eden ABD Başkanı ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’tan kaybettiğine dair ilk işaret geldi. Trump’ın ekibine, “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın” talimatı verdi.

BOLD – Seçim sonuçlarına yaptığı başvurular  reddedilen ABD Başkanı Donald Trump, yenilgiyi kabullenmeye başladı. Trump, ekibiyle yaptığı toplantıda seçimi kazanan Joe Biden’in geçiş takımıyla iş birliği yapılması talimatını verdi.

BELGELERİ VERMEYEN MEMURA TALİMAT VERDİ

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Trump, Biden’ın geçiş sürecini başlatmak için imzalanması gereken belgeleri vermeyen Emily Murphy isimli memura talimat verdiğini söyledi. Murphy’nin ülkesine sadık bir çalışan olduğunu söyleyen Trump, “Geçiş süreci için ilk protokolleri başlatması için talimat verdim ve kendi ekibime de geçiş süreci için iş birliği yapmalarını söyledim” dedi.

“İTİRAZLARIMIZ SÜRECEK” AÇIKLAMASI

Trump bu açıklamadan yaklaşık 4 saat sonra ise Twitter’dan yine seçimi kaybetmediğini söyledi. Trump, “Bu demek değildir ki ABD tarihinin en usulsüz seçimlerine itirazlarımız sürmeyecek. Sahte oylara boyun eğmeyeceğiz” ifadesini kullandı. Birçok Cumhuriyetçi senatör ve iş insanının Trump’a “Görevi artık devret” çağrısının ağırlık kazanmasıyla ABD Başkanı’nın bu adımı attığı tahmin ediliyor.

Alman ordusu Türk gemisine neden çıkarma yaptı

Okumaya devam et

Dünya

IRINI Komuta Merkezinden baskın hakkında ‘İyi niyetli çaba’ açıklaması

Roma’da bulunan IRINI Operasyonu Komuta Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, baskın öncesi bayrak devleti Türkiye’den onay almak için iyi niyetli çaba sarf edildiği belirtildi.

BOLD – Libya’ya yönelik yasadışı silah transferini denetlemek amacıyla kurulan IRINI Operasyonu Komuta Merkezinden, Türk bandıralı Roseline-A gemisine yapılan baskın hakkında açıklama geldi.

İtalya’nın başkenti Roma’da olan merkezin yazılı açıklamasında: “IRINI Operasyonu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2292 ve 2526 sayılı kararlarının uygulanması çerçevesinde, ‘Roseline A’ isimli Türk bayraklı genel kargo gemisine çıktı ve Libya’ya yönelik silah ambargosuna ilişkin incelemelerde bulundu” denildi.

YASADIŞI MALZEME İZİNE RASTLANMADI

Bayrak devletinin onayını almak için iyi niyetli çaba sarf edildiği belirtilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Bayrak devletinden cevap alamayan Alman Hamburg Fırkateyni ekibi, Bingazi Limanı’nın yaklaşık 160 deniz mili kuzeyindeki uluslararası sularda gemiye çıktı. Gemi kaptanı ve mürettebatı, gemiye çıkarma sırasında işbirliğine açık bir tavır sergiledi. Bayrak devleti, geminin incelenmesine izin vermediğini bildirdiğinde, IRINI Operasyonu, gemide hiçbir yasa dışı malzeme izine rastlanmayan arama faaliyetini durdurdu ve gemi yoluna devam etmek üzere bırakıldı.”

Açıklamada ayrıca IRINI Operasyonunun 5. kez bir gemiye çıktığı belirtildi.

NE OLDU

Avrupa Birliği (AB) misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri, Libya açıklarında yasa dışı silah taşıdığı şüphesiyle İzmir merkezli Arkas’a ait yük gemisi Roseline-A’yı durdurdu. Baskın yapan Alman askerlerin gemide arama yapmak istemesi üzerine Türk hükumeti araya girerek engel oldu. Bunun üzerine askerlerin terk ettiği gemi Misrata limanına doğru yoluna devam etti.

Alman ordusu Türk gemisine neden çıkarma yaptı

 

Okumaya devam et

Dünya

AB, İtalya ve Almanya elçilikleri gemi baskınıyla ilgili Dışişleri’ne çağrıldı

Libya açıklarında, AB misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri tarafından Türk gemisine yapılan baskınla ilgili Avrupa Birliği, İtalya ve Almanya elçilerine nota verildiği öğrenildi.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri, Libya açıklarında yasa dışı silah taşıdığı şüphesiyle İzmir merkezli Arkas’a ait yük gemisi Roseline-A’yı durdurdu. Baskın yapan Alman askerlerin gemide arama yapmak istemesi üzerine Türk hükumeti araya girerek engel oldu. Bunun üzerine askerlerin terk ettiği gemi Misrata limanına doğru yoluna devam etti.

BASKIN PROTESTO EDİLDİ

Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili bir girişim daha geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, AB, İtalya ve Almanya’nın Türk gemisine yaptığı hukuksuz aramanın uluslararası hukuku ihlal ettiği ifade edildi.

AB, İtalya büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, İrini Operasyonunun Türk gemisine yönelik eylemi protesto edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ankara’daki AB, İtalya Büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı (Büyükelçi Ankara dışında olduğundan) bugün Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal tarafından Bakanlığımıza çağrılarak, Roseline-A adlı ticari gemimize İrini Operasyonu çerçevesinde ülkemizin açık izni olmadan çıkılması ve denetlenmesi olayı protesto edilmiş ve ilgili ülkelere Nota verilmiştir.  Notamızda, olayın uluslararası hukuka aykırı olduğu ve tazminat haklarımızın da muhafaza edildiği kayıt altına alınmıştır.”

Saray’dan gemi baskınına tepki

Okumaya devam et

Popular