Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Anayasa Mahkemesi ölen hasta tutuklu için “tahliyeye gerek yok” dedi

Tutuklu Celal Şeker, 3 Şubat 2018'de hapishanede hayatını kaybetti.

Hastalandı, tahliyesi için tüm yargı mercilerine başvurdu. Bu arada hayatını kaybetti. Anayasa Mahkemesi öldükten sonra bile “tahliyeye gerek yok” dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM),Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde 3 Şubat 2018’de hayatını kaybeden hasta tutuklu Celal Şeker’in tahliyesi için yapılan başvuruyu ölümünden 9 ay sonra karara bağladı.

AYM, hasta tutuklu Celal Şeker’in hastalığının tahliye için kâfi bulmadı. Böylece tahliye talebini reddeden AYM mahkeme masraflarının da Şeker’in üzerine bırakılmasına karar verdi.

YÜZDE 96 ENGELLİ KALP YETMEZLİĞİ VAR DİYALİZE GİRİYOR

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Celal Şeker’in avukatı Abdullah Zeytun, müvekkilinin cezasının süresiz olarak ertelenmesini ve tahliyesini talep etti.

Muş Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu tarafından 21 Ağustos 2014’te yapılan tetkiklerde Şeker’in yüzde 96 engelli olduğu belirlendi. Raporda, Şeker’in kronik böbrek yetmezliği sebebiyle günde 5 defa diyalize girdiği, kalp yetmezliği bulunduğu ve bu iki hastalığın hayati risk oluşturduğu yönünde rapor verdi.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi de aynı yönde rapor verdi.

RAPORA KARŞI RAPOR

Ancak tahliye gerçekleşmedi ve ilk rapordan tam 3 yıl sonra yeni bir rapor düzenlendi. Adli Tıp Kurumu, 14 Nisan 2017 tarihinde “Şeker’in hayatını tek başına idame ettirebileceği ve cezaevinde kalmasında hayati risk bulunmadığı” yönünde rapor hazırladı.

Bu yeni rapor üzerine tahliye talebi 2017’de Diyarbakır İnfaz Hakimliği ve Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

SON ÇARE ANAYASA MAHKEMESİYDİ

Adli yargının red kararları üzerine Şeker’in avukatı Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Raporunda “kalp yetmezliği” bulunduğu belirtilen Celal Şeker, 3 Şubat 2018’de cezaevinde hayatını kaybetti.

Anayasa Mahkemesi ise ölümünden 9 ay sonra başvuruyu 24 Aralık 2018’de esastan karara bağladı ve devletin yükümlülükleri kapsamında bir ihlalin olmadığını savundu.

Şakran Cezaevi’nde ölüme terkedilmişti: Selman Aşçı unutulmadı

Gündem

İstanbul’da cenazeler otobüs bagajında taşınıyor

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bugün İstanbul’da 231 kişinin bulaşıcı hastalıktan hayatını kaybettiğini duyururken, İBB otobüslerinin bagajında taşınan cenazeler de basına yansıdı.

BOLD – İstanbul’daki bulaşıcı hastalık kaynaklı ölümleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu bir süredir gündeme taşıyor.

Konuyla ilgili CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sağlık Bakanlığının koronavirüs tablosunu açıklamasının ardından dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

DERDİM MORAL BOZMAK DEĞİL

Sağlık Bakanlığı, bugün koronavirüs nedeniyle Türkiye genelinde 174 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Kaftancıoğlu ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün İstanbul’da 231 vatandaşımızı kaybettik. Sayıdan bağımsız 231 aileye ateş düştü” dedi.

Kaftancıoğlu paylaşımının devamında: “Salgın her geçen dakika yayılıyor. Derdim tasam moral bozmak değil, durumu doğru tespit edip gereğini yapmak. İstanbul için daha fazla gecikmeden gereğini yapın” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Sözcü gazetesinin İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığından edindiği bilgiye göre, İstanbul’da bugün yaşamını yitiren 493 kişi’den 231’i bulaşıcı hastalık kaynaklı vefat etti. Sözcü gazeteci ayrıca, Kilyos Mezarlığı’nda yeni defnedilmiş cenazelerin mezarları, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilmeyi bekleyen tabutların ve Alibeyköy Gasilhanesi’nde bekleyen cenazeler ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) otobüslerinin bagajında taşınan tabutları görüntülendi.

Resmi rakamlara göre koronavirüsten can kaybı 13 bini geçti, yeni vaka 29 bin 132

Okumaya devam et

Gündem

Başsavcıvekili Zülkarneyn Kısık koronavirüsten hayatını kaybetti

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcıvekili Zülkarneyn Kısık’ın koronavirüs tedavisi gördüğü Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

BOLD – Koronavirüse yakalanan 61 yaşındaki Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcıvekili Zülkarneyn Kısık bir süredir Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görüyordu.

Kısık’ın yarın Eyüp Sultan Camisi’nde öğle vakti kılınacak namazın ardından son yolculuğuna uğurlanacağı öğrenildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Vefat haberini teessürle öğrendiğim Büyükçekmece Başsavcı Vekilimiz Zülkarneyn Kısık’a Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve yargı camiasına başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Vefat haberi sonrası sosyal medya hesabından taziye yayınlayan Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ da: “Vefat eden İstanbul Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zülkarneyn Kısık’a Allah’tan rahmet; ailesine,yakınlarına ve yargı mensuplarına başsağlığı ve sabır dilerim. Rabbim, merhameti ve mağfiretiyle muamele eylesin. Mekanı cennet olsun” dedi.

Özdağ’ın kirli çamaşırları ortalığa saçıldı: Devlet belgeleri ne diyor?

Okumaya devam et

Gündem

Resmi rakamlara göre koronavirüsten can kaybı 13 bini geçti, yeni vaka 29 bin 132

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 174 kişiyle birlikte toplam can kaybı 13 bin 14’e yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 174 kişiyle birlikte toplam can kaybı 13 bin 14’e yükseldi. Son 24 saatte yapılan 168 bin 348 test sonucunda ise 6 bin 876’sı semptom gösteren olmak üzere 29 bin 132 yeni vaka tespit edildi. Böylece Türkiye’deki toplam hasta sayısı 474 bin 606 oldu.

Bugün iyileşen 3 bin 291 kişiyle birlikte toplam iyileşen toplam hasta sayısı 388 bin 771’e yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3.4, toplam ağır hasta sayısının ise 4 bin 711 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 54.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71.3 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 39.2 olarak duyuruldu.

AKTİF HASTA ARTIYOR

Verileri sosyal medya hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları kaydetti: “Bugün tespit edilen 6.876 yeni hastamız var. Aktif hasta sayımız artıyor. Salgının seyri kadar bizim tedbirlere uyumumuz da kısıtlamalar konusunda belirleyici olacak. Tedbirlere uyarsak kısıtlamalara gerek kalmaz. Birlikte mücadele edersek başarabiliriz.”

Borsa İstanbul’un yüzde 10’u artık Katar’ın

Okumaya devam et

Popular