Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP sözcüsü Oluç: HDP seçmeni onurludur, AKP’ye oy vermez

HDP sözcüsü Saruhan Oluç, AKP ile gizli ittifak yapıldığını iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, büyükşehirlerde aday göstermeyerek Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile gizli anlaşma iddialarına, “HDP seçmeni onurludur, AKP’ye oy vermez.” diye cevap verdi.

DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Oluç, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, HDP’nin üç büyük şehirde aday göstermeme kararını “AKP’ye destek vermek.” olarak yorumladığına dair sözlerini gülerek okuduklarını belirtti.

OLUÇ: AKP-MHP EN FAZLA ZULMÜ HDP SEÇMENİNE YAPTI

Oluç, “Acaba bu analizi hangi verilere dayanarak yaptı? AKP-MHP koalisyonu en fazla zulüm ve baskıyı HDP’ye ve onun seçmenine yaptı. HDP seçmeni onurludur ve hiçbiri bu kadar ağır hakaret ve tehditte bulunan iktidara tek bir oy bile vermez. Meral Hanım’ın şüphesi olmasın.” dedi.

“BİZ KAPALI KAPILAR ARDINDA GÖRÜŞMEYİZ”

Oluç, HDP’nin AKP ile işbirliği yapacağı iddiasının 7 Haziran 2015 Milletvekilliği Genel Seçimi’nden önce de gündeme getirildiğini kaydetti.

“Peki kim işbirliği yaptı: MHP. CHP ise AKP ile koalisyon kurulabilir mi diye istikşafi görüşmelerde bulundu. 16 Nisan 2017 referandumunda da söylendi bu sözler. Ancak HDP hem batıda hem de Kürt illerinde ‘hayır’ verdi. Demokratik siyasetin gereklerine göre partiler birbirleriyle elbette görüşür. Ancak bizim AKP ile yapacağımız görüşme kapalı kapılar ardında olmaz.” dedi.

YEREL SEÇİM KONUŞULDUĞU KÜLLİYEN YALAN

Oluç, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Meclis Başkanvekili Mithat Sancar’ın, AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ile yaptığı görüşmeye dair şunları söyledi: “Yerel seçimlerle ilgili görüşme yapıldığı söylendi. Külliyen yalan. Konuşulan konular arasında Hakkari vekilimiz Leyla Güven’in devam ettiği açlık grevi ve seçim çalışmalarımıza kolluk kuvveti tarafından yapılan saldırılar vardı. Yani rutin, Meclis içi bir görüşmeydi.”

AMACIMIZ AKP-MHP KOALİSYONUNU GERİLETMEK

Oluç, iki ayaklı bir seçim stratejileri olduğunu ifade etti. “İlk hedefimiz kayyım atanan belediyeleri geri kazanmak. Stratejimizin ikinci ayağındaysa Türkiye’nin batısı var. AKP-MHP koalisyonunun bütün alanlardaki politikalarının sınırlanması, geriye püskürtülmesi son derece önemli. AKP-MHP koalisyonunun egemenlik alanını daraltacak her türlü demokratik adım meşrudur. Biz de bu konuda adım atanlarla birlikte hareket etme kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ DAHA ÇOK MHP İLE YARIŞ İÇERİSİNDE

Oluç şunları söyledi: “Dediğim gibi millet ittifakını değil, demokrasi konusunda kararlı ve istekli olduğunu gördüğümüz adayları destekleyeceğiz. Bu karar ve istek CHP’li adayda da olabilir, bağımsız adayda da.”

DİĞER PARTİ SEÇMENLERİNDEN MECLİS ÜYELİĞİ İÇİN DESTEK İSTEYECEĞİZ

CHP’nin İstanbul Büyükşehir adayı Ekrem İmamoğlu’nun desteklenmesine ilişkin ise Oluç şu ifadeleri kullandı: “Kriterlere kim uyuyorsa, demokrasi güçleri hangi adaya işaret ediyorsa bunu açıkça söyleriz. Üç büyük şehirde aday göstermiyoruz, fakat hem ilçe hem de büyükşehir belediye meclisleri için adaylarımız olacak. Evet, biz büyük şehirlerde fedakârlık yapıyoruz. Bunun karşılığında diğer partilerin seçmenlerinden de bu ikisi için destek talep edeceğiz.”

CHP’NİN AKPM’DEKİ TUTUMU HAYRET VERİCİ

Oluç, CHP’nin Avrupa Karma Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) AKP ile aynı yönde oy kullanmasını “hayret verici” olarak yorumladı: “Hem demokrat ve solcu olduğunuzu söyleyeceksiniz hem de ret oyu vereceksiniz. Tutarlı ve samimi olmak gerekiyor. Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasında sizin de payınız varsa bu demokrasi dışı davranış sebebiyle kendinizi affettirmek istiyorsanız iki kat duyarlı olmalısınız.”

“Kürt, Alevi veya muhalif” diye fişlenenler KPSS mülakatında eleniyor

Politika

AKP’den kendi kalesine gol! 128 milyar dolar tartışması yeniden alevlendi

AKP’yi, köşeye sıkıştıran muhalif söylem ve kampanyalarından kurtarmak için hazırlanan çizgi filmdeki ‘128 milyar dolar nerede’ sorusu bumeranga dönüştü. Sönmeye yüz tutan rezerv tartışması sosyal medyada yeniden alevlendi.

BOLD – AKP’nin sosyal medya hesabı üzerinden dün, ‘Yarın saat 14.00’te’ uyarısı CHP’yi hedef alan çizgi film çıktı.

AKP resmi sosyal medya hesabından paylaşılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Faik Öztrak’ı hedef alan çizgi film, istenen etkiyi yaratmadı. Aksine ‘128 milyar dolar nerede’ sorusunu yeniden gündeme taşıdı.

‘Yalan Üretim Merkezi’ başlığıyla servis edilen çizgi filmde Kılıçdaroğlu ve Öztrak karikatürize ediliyor. Fakat çizgi filmde geçen ‘128 milyar dolar nerede’ sorusu ise sönmekte olan tartışmayı yeniden alevlendirdi.

BİZ SİZİ BEDAVA REZİL EDERİZ

Sosyal medyada kısa sürede 70 bine yakın paylaşım yapıldı. Çizgi filme tepkisini dile getiren Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, “Resmen milyonlarca lira para harcayıp kendi kendilerini rezil ediyorlar! Sevgili Demirtaş’ın sözünü hatırladım; “rezil olmak için bu kadar para harcamanıza gerek yok biz sizi bedavaya rezil ederiz” ifadelerin kullandı.

Kılıçdaroğlu da kendisini hedef alan çizgi filme tepkisini şöyle dile getirdi, “Bekleyin ve görün, asıl Z kuşağı sizi çizgi film yapacak.”

BUMERANGA DÖNÜŞTÜ

AKP kampanyalarının bumerang etkisi yaptığına dikkat çeken gazeteci Mustafa Hoş da: “Eskiden propaganda yaptıkları zaman öyle ya da böyle bir etkisi olurdu. Şimdi bir etki yaratmak bir yana itiraf gibi bumeranga dönüşüyor” diye konuştu.

YORUM YOK

Gazeteci Zeynep Gürcanlı, bir tespitine yer vererek, ” AKP adı ve logosunun altına ‘Yalan Üretim Merkezi’ yazmışlar Sadece tespit. yorum yok” dedi.

Erdoğan gücü Soylu’ya mı devretti? ‘KHK out’ ‘Genelge in’

Okumaya devam et

Politika

Akşener’den Kılıçdaroğlu’na ‘128 milyar dolar’ cevabı

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘128 milyar dolar’ paylaşımına sosyal medyadan cevap verdi. Akşener, “Milletimizin hazinesine uzanan elleri takipteyiz Kemal Bey. İktidar istediği kadar kaçsın, istediği kadar saklansın yılmadan kovalamaya devam” dedi.

BOLD – İyi Parti Genel Başkanı Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Bu ülkenin 128 milyar doları ve bir de damadı kayboldu Meral Hanım. Soruyoruz, farklı farklı yanıtlar alıyoruz; siz nerede olduklarını biliyor musunuz?” tweetine cevap verdi.

Kılıçdaroğlu’nun tweetini alıntılayan Akşener, “Biz de milletimizin hazinesine uzanan elleri takipteyiz Kemal Bey. İktidar istediği kadar kaçsın, istediği kadar saklansın yılmadan kovalamaya devam” paylaşımı yaptı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu etiketleyen Akşener, “Sayın Karamollaoğlu sizde yeni bir bilgi var mı?” dedi.

Erdoğan imzalı İnsan Hakları Planı bir haftada ‘çöp’ oldu

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’a “Suç örgütünün bir numarası” diyen Erdoğdu’ya jet hızında soruşturma

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP iktidarı tarafından dinlendiğini, takip ve tehdit edildiğini açıklayan CHP’li Aykut Erdoğdu hakkında suç duyurusunda bulundu. Erdoğan, “Tek muradım vatana ihanet suçundan yargılanmanız” diyen Erdoğdu’ya 250 bin liralık da tazminat davası açtı. Ankara Başsavcılığı, Erdoğdu hakkında jet hızıyla soruşturma başlattı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidar tarafından özel hayatının takip edilip şantaj yapıldığı iddiasında bulunan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu hakkında Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan’ın öğleden önce yaptığı yaptığı suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla soruşturma başlattı. Başsavcılık, şu açıklamayı yaptı: “27. Dönem milletvekili Aykut Erdoğdu’nun 04/05/2021 tarihinde Twitter’dan yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanına hakaret teşkil eden sözler sarf ettiği iddiasıyla, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan vekili tarafından verilen şikayet dilekçesi üzerine soruşturma başlatılmıştır.”

Erdoğan, CHP’li Erdoğdu hakkında kişilik haklarına saldırı yaptığı gerekçesiyle 250 bin TL’lik tazminat davası da açtı.

MURADIM VATANA İHANETTEN YARGILANMANIZ

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, iktidar kontrolündeki ATV ve Sabah grubundan muhabirlerin arkadaşlarını arayarak kendisine şantaj yaptıklarını iddia etti. Dinlendiğini, takip ve tehdit edildiğini belirten Erdoğdu, Erdoğan’a yönelik “Bu yazdıklarımın doğrudan ilk muhatabı Erdoğan’dır. Diğer siyasi yöneticiler cürümleri kadar üzerlerine alınsınlar. Siz milyonlarca insanı mağdur eden ve vicdanın kırıntısı bile olmayan bu canavar düzenin kurucusunuz… Siz bu suç örgütünün bir numarasısınız… Benim tek muradım bir gün sizin yargılanabileceğiniz tek suç olan Vatana İhanet suçuyla yargılanmanız… Bu sayede bir daha kimse bu suçları işlemeye kalkışmasın” dedi.

Özel hayatı didik didik edilen CHP’li vekil Erdoğan’a patladı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0