Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP, tutukluları oy kullanabilmeleri için bakanlığa başvurmaya çağırdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçim işleri komisyonu, tutuklu seçmenlere Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) oy kullanmalarını engelleyici kararına karşı,Adalet Bakanlığı’na müracaat etmeleri çağrısında bulundu.

Tutukluların oy kullanabilmeleri için bulundukları cezaevi idareleri aracılığı ile Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne dilekçe vermeleri gerekiyor. Dilekçe verilmesinin önünde herhangi bir süre kısıtlaması olmadığı  vurgulanırken, HDP müracaatlar için dilekçe örneği hazırladı.

YSK KARARI İLE ENGELLENMİŞTİ

YSK, 28 Aralık 2018 tarihinde aldığı, 2018/1133 sayılı kararla cezaevlerinde bulunan tutuklu ve taksirli suçlardan hüküm giymiş kişilerin oy kullanmalarına kısıtlama getirdi. Karara göre tutuklu ve hükümlüler yalnızca kayıtlı oldukları seçim çevresinde oy kullanabilecek.

İkamet kayıtlarının bulunduğu yer haricinde bir cezaevinde olanlar 31 Mart seçimlerinde oy kullanamayacak.

ÖNCEKİ 3 YEREL SEÇİMDE OY KULLANDILAR

HDP Seçim İşleri Komisyonu, 2005, 2009 ve 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen mahalli seçimlerde, tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olanların cezaevlerinin bulunduğu yerleşim birimleri için oy kullanabildiklerine dikkati çekti.

OY KULLANMA HAKLARI ENGELLENİYOR

Komisyon açıklamasında kararın bu haliyle tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olanların seçme haklarının ellerinden alınması anlamına geldiği vurguladı. “Tutuklu ve hükümlülerin hangi cezaevinde kalacaklarına kendileri değil, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü karar vermektedir. Tutuklu ve hükümlülerin oylarını kullanmaları için başka bir yol bulunmaması durumunda; seçme hakkı olan vatandaşların oy kullanma hakkı, bu kararla bizzat tarafınızdan engellenmiş olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

ANAYASA VE İLGİLİ KANUNLARA AYKIRI

Açıklamada cezaevlerinde tutuklu bulunan ve fiziki şartları gereği başka yerde oy kullanma imkânı olmayan tutuklular için bu derece daraltılan bir hakkın ihlalinin, uluslararası hukuk kuralları başta olmak üzere anayasa ve ilgili kanunlara da aykırı olduğu vurgulandı.

Özhaseki, Ertuğrul Özkök’ü arayıp Gökçek’ten dert yandı

Politika

Bakan Selçuk: Kovid-19 test sonucum pozitif çıktı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını Twitter’dan duyurdu. Tedavisine evde devam edildiğini dile getirdi.

BOLD – Koronavirüse yakalanan siyasetçilere bir yenisi daha eklendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) test sonucunun pozitif çıktığını söyledi. Selçuk, “Kovid-19 test sonucum pozitif çıktı. Çok şükür, genel durumum iyi. Tedavime evde devam ediyoruz. Dualarınızı bekler; tüm hastalarımıza Allah’tan acil şifalar dilerim” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’a anket şoku: Mansur Yavaş farkı kapattı

Artıbir Araştırma’nın Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yaptığı araştırmada Tayyip Erdoğan’ın oyundaki düşüş dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy veririm diyenler yüzde 43,9’da kalırken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın oyu yüzde 38,9 oldu.

BOLD – Artıbir Araştırma Şirketinin yaptığı ankette “Bu pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa aşağıdaki isimlerden hangisine oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi.

Ankete katılanların yüzde 43,6 oranında Erdoğan, yüzde 38,9 oranında ise Mansur Yavaş cevabı verdi. Yüzde 11,6 hiçbiri derken, yüzde 4,5 kararsız olduğunu belirtti.

Ankette partilerin oy dağılımı ise şöyle gerçekleşti: AKP yüzde 30,2, CHP 22,2, HDP 9,8, İyi Parti 9,4, MHP 7,9, DEVA 2,1, Gelecek 1,2, Saadet 1, kararsız 12,8, oy kullanmayacak 3,4.

EKONOMİ KISA SÜREDE DÜZELMEZ

Ankete katılanlara “Türkiye’nin ekonomik sorunları kısa zamanda çözülür mü” sorusu yöneltildi. Yüzde 65,4 sorunların kısa sürede çözülmeyeceğini belirtirken, yüzde 23,2 çözüleceğini beyan etti.

YARGIYA GÜVENİRİM DİYENLER YÜZDE 1,7

Araştırmada, vatandaşlara “Türkiye’de en güvendiğiniz kurum hangisidir” sorusu yöneltildi. Ankete katılanların çoğunluğu yüzde 30,6 ile hiçbir kuruma güvenmediğini belirtti. Yargıya güvendiğini söyleyenlerin oranı yüzde 1,7’de kalırken, Diyanet’e güven yüzde 0,7 ile dip yaptı. Yüzde 30,6 TSK’ya güvendiğini ifade ederken, yüzde 21,4 Cumhurbaşkanlığına güvendiğini söyledi.

HALKTA GÜVEN BUNALIMI VAR

Artıbir Araştırma, kurumlara güven konusunda ciddi bir erozyon yaşandığını belirterek, “Bu durum halkta ülkeye karşı bir güven bunalımının göstergesidir. Güvensizliğin nedeni ise kurumların tarafsızlığını yitirmesidir. Önceki dönemlerde tarafsız diye düşünülen Cumhurbaşkanlığı makamına güven oranı çok yüksekti. Ancak geldiğimiz bu noktada Cumhurbaşkanlığına güven yüzde 21,4 ile son yılların en düşük seviyesine gerilemiştir Kurumlar için hızlıca reformlar yapılmalı” tespiti yapıldı.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞINDAN MEMNUN DEĞİL

Ankette partili cumhurbaşkanlığı sisteminden memnun olmadığını söyleyenler yüzde 52,9, memnun olduğunu söyleyenler ise yüzde 36,2 çıktı.

Ali Babacan: Hasar çok büyük, bedelini millet ödeyecek

Okumaya devam et

Politika

Ali Babacan: Hasar çok büyük, bedelini millet ödeyecek

Berat Albayrak’ın bakanlığı döneminde Hazine’nin borcunun iki katına çıktığını, Merkez Bankasının içinin boşaldığını söyleyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Hasar çok büyük!  İkiye katlanan bir borcu tekrar normal seviyeye indirmek üç beş ayda mümkün değil. Bu borcu ödeye ödeye azaltacak bu millet. Herkes bedel ödeyecek” dedi.

BOLD – DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,  AKP hükumetini ve Cumhurbaşkanlığı sistemini eleştirdi.

Sözcü gazetesinden Deniz Zeyrek’e konuşan Babacan, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemiyle ilgili, “Bu sürede memleketin kazandığı hiçbir şey olmadı. Her yerde kayıp, kayıp, kayıp. Sistem problemli ama zihniyet de çok önemli. Sistemi düzeltmek lazım ama bu zihniyetin de değişmesi lazım. Başka türlü ülke toparlanamayacak” ifadelerini kullandı.

HER KISA DEVREDE YANGIN ÇIKIYOR

Cumhurbaşkanının partili olmasını engelleyen ifadenin anayasadan çıkartıldığını, ancak “tarafsızlık” yemininin durduğunu belirten Babacan, “Şu anda ülkenin bir sigortası yok. Her kısa devrede orada burada yangın çıkıyor. Krizlerle uğraşıp duruyoruz. Siyaset bazen karışabilir, çözüm üretemez. O dönemlerde gerçekten tarafsız Cumhurbaşkanı gibi davranabilecek bir pozisyon önemli. Bizde öyle bir pozisyon kalmadı” dedi.

ERDOĞAN’DA HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ZİHNİYETİ YOK

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Hadi gelin parlamenter sistemi konuşalım” demesinin inandırıcı olmayacağını söyleyen Babacan, “Şu andaki hükümet işin başında olduğu, yönlendirdiği sürece onların başlattığı bir parlamenter sisteme geçiş çalışmasından sonuç çıkmaz. Çünkü onlarda güçler ayrılığı, hukukun üstünlüğü gibi zihniyet yok” değerlendirmesi yaptı.

HASAR ÇOK BÜYÜK

Berat Albayrak’ın bakanlığı döneminde sadece Hazine’nin borcunun iki katına çıktığını, Merkez Bankası’nın içinin boşaldığını, sadece yedek akçenin değil döviz rezervinin de tüketildiğini anlatan Babacan, “Dolayısıyla hasar çok büyük! Bütün millet bunun bedelini ödedi ve ödeyecektir. İkiye katlanan bir borcu tekrar normal seviyeye indirmek üç beş ayda mümkün değil. Bu borcu ödeye ödeye azaltacak bu millet. Herkes bedel ödeyecek” dedi.

SAMİMİ KONUŞMUYOR

“Gerçek veriler Cumhurbaşkanı’ndan saklanabilir mi?” sorusuna Babacan, “Bilemiyorum doğrusu. İki ay önce ‘her şey gayet güzel, ekonomi pik yapıyor’ diyor. Sonra tam tersini söylüyor. Ya gerçekten farkında değil ya da durumu biliyor ama samimi konuşmuyor” cevabı verdi.

ACI REÇETE ERDOĞAN’IN TERMİNOLOJİSİ DEĞİL

Erdoğan’ın “acı reçete” ifadesini kullanmasıyla ilgili ise Babacan, şunları söyledi: “O hazırlanmış bir konuşma metni. Bir ekip oturmuş ve rasyonel bir politikaya nasıl dönülür, piyasaların hoşuna ne gider, yapılan eleştiriler nasıl göğüslenir üzerine bir metin kaleme almışlar ve rasyonaliteye dönüşün senaryosunu yazmışlar ama o içselleştirilmiş bir metin değildi. Öyle acı reçete falan onun terminolojisi değil. Vatandaşa acı reçete gerekirse milletimiz buna hazır falan… Tanıdığımız, bildiğimiz Tayyip Erdoğan öyle olamaz yani. Bir daha o ifadeyi kullanacağını da hiç tahmin etmiyorum.”

AKP hükumeti faiz batağında: 10 ayda 119.6 milyar lira ödendi

Okumaya devam et

Popular