Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

“Hangi göstergelermiş onlar biz de bilelim”

TBB Başkanı Hüseyin Aydın'ın, “Öncü göstergeler baharın gelmekte olduğunu müjdeliyor.” sözleri sosyal medyada alay konusu oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın’ın “Öncü göstergeler baharın gelmekte olduğunu müjdeliyor.” sözleri sosyal medyada alay konusu oldu. Ekonomistler, “Hangi göstergelermiş onlar biz de bilelim.” diye sordu.

BOLD- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, “Makro göstergelerde güçlü bir dengelenme var. Öncü göstergeler de baharın gelmekte olduğunu müjdeliyor.” dedi.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, Reel Sektör ile Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme 13’üncü Toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, piyasaların sakinleştiğini, her şeyin beklentiler doğrultusunda olduğunu söyledi.

Faiz oranlarının düştüğüne, döviz kurunun daha stabil seyrettiğine işaret eden Aydın, makro dengelerde güçlü dengelenme olduğunu söyledi.

Aydın, “Öncü göstergeler de baharın gelmekte olduğunu müjdeliyor. Reel sektör ve onu desteklemek için bankacılık sektörü baharın ivedice gelmesi için dün olduğu gibi bugün ve yarın da üzerine düşeni yapacaktır.” ifadelerini kullandı.

KREDİ KÜÇÜLMESİNE ŞİİRSEL MAKYAJ

Hüseyin Aydın’ın sektörün en önemli temsilcisi olarak sarf ettiği ancak finans ve ekonomi literatüründe hiç yeri olmayan ifadeleri, sosyal medyada alay konusu oldu. Ekonomistlerden de sert eleştiriler aldı.

Ekonomist Uğur Gürses, Ankara’nın hayran olunası bir terminoloji üretme kabiliyeti olduğunu belirterek, “Ekonomideki sert çakılmaya ‘güçlü bir dengelenme’ denilmesi kayda değer. Bir de kredi küçülmesi yaşanırken şiirsel biçimde bahardan bahsedilmesi.” yorumunu yaptı.

MART KAPIDAN BAKTIRIR, KAZMA KÜREK YAKTIRIR

TÜSİAD Başekonomisti Doç. Dr. Zümrüt İmamoğlu ise Aydın’ın sözlerine, geçen yılın verilerini hatırlatarak cevap verdi. İmamoğlu, “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır. Dolar düştü diye bahar geldi sananlara hatırlatalım, geçen yıl bu zamanlar kur 3,70’lerdeydi. Borsa ise 120 binde.” diye yazdı.

HANGİ ÖNCÜ GÖSTERGELERMİŞ ONLAR?

Ekonomist Özlem Derici Şengül ise “Hakikaten hangi öncü göstergelermiş acaba onlar? Biz hepsini takip ediyoruz, ama atladığımız varsa onları da alalım listeye.” diye sordu.

BAHARI BEKLEYEN KUMRULAR GİBİ

Aydınlık gazetesi ekonomi müdürü Recep Erçin ise Aydın’ın sözlerini iktibas ederek, “Baharı Bekleyen kumrular gibi maşallah.” ifadesini kullandı.

Ekonomist Atilla Yeşilada ise Aydın’ın sözüne karşılık, “Hangi ülke bu, oraya yerleşeyim.” cevabını verdi.

DAHA ÖNCE DE FENERBAHÇE’Yİ KÜME DÜŞÜRMÜŞTÜ!

Hüseyin Aydın, ilginç çıkışları ve gaflarıyla da sık sık gündeme gelen bir isim.

Aydın son olarak bir toplantıda, Limak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Fenerbahçe’nin eski yöneticisi Nihat Özdemir’e hitaben, “İnşallah Fenerbahçe’yi küme düşüreceğiz.” gafıyla kamuoyunun gündemine gelmiş ve Fenerbahçe taraftarından büyük tepki almıştı.

Dost ortamında yaptığı Fenerbahçe şakası başına dert açtı

Ekonomi

4 aylık enflasyon TÜİK’in açıkladığı gibi 5,45 değil yüzde 16.2

Son yıllarda resmi verileri düşük açıkladığı ve gizlediği için eleştirilen TÜİK’e yönelik bir suçlama da Büro Emekçileri Sendikasından geldi. Sendikaya göre 4 aylık enflasyon TÜİK’in açıkladığı gibi 5,45 değil, yüzde 16,2…

BOLD – KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES), kamu emekçilerinin maaşlarındaki büyük erimeyi ortaya koyan dikkat çekici bir rapor hazırladı. Rapora göre bu yılın ilk dört ayındaki enflasyonun TÜİK’in açıklamalarının tam üç katı olduğu öne sürüldü.

YILLIK ENFLASYON YÜZDE 35.60

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre TÜİK’in, nisan ayı için enflasyonu (TÜFE) aylık olarak yüzde 1.68, 4 aylık olarak yüzde 5.45 ve yıllık olarak yüzde 17.14 açıkladığını hatırlatan BES, buna karşın yaptıkları Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması’na göre enflasyondaki artışın aylıkta yüzde 1.79, 4 aylıkta yüzde 16.2 ve yıllıkta yüzde 35.60 olduğunu vurguladı.

OCAKTA ENFLASYON REKOR KIRDI

BES’e göre aylık enflasyon ocakta yüzde 9.32, şubatta 1.83, martta 2.54, nisanda ise 1.79 olurken, TÜİK bunları sırasıyla yüzde 1.68, yüzde 0.91, yüzde 1.08 ve yüzde 1.68 olarak ilan etti. Yine BES’in hesaplamasına göre gıda ve alkolsüz içeceklerdeki aylık fiyat artışları ocakta yüzde 13.23, şubatta yüzde 3.28, martta yüzde 4.07 ve nisanda yüzde 2.72 oldu. TÜİK’in bunları da sırasıyla yüzde 2.48, yüzde 2.57, yüzde 1.13 ve yüzde 2.13 olarak hesapladı. BES’in araştırmasına göre yıllık gıda enflasyonu, yüzde 16.98 olan TÜİK rakamlarının 37.06 puan üzerinde, yüzde 54.04 oldu.

YILLIK ENFLASYON TÜİK’İN VERİSİNİN İKİ KATI

Kamu emekçilerine bu yılın ilk altı ayı için yüzde 3 zam verildiği hatırlatılan araştırmada, TÜİK’e göre bile 4 aylık enflasyonun yüzde 5.45 olduğuna dikkat çekildi ve şimdiden maaş zammının TÜFE karşısında 2.45 puan geriye düştüğü vurgulandı. Yüzde 16.2’lik 4 aylık enflasyon dikkate alındığında ise kayıp 13.2 puan. BES ayrıca kamu emekçilerinin enflasyonunun yıllık bazda nisan ayında yüzde 17.14 olan TÜİK enflasyonun 18.46 puan üzerinde gerçekleşerek yüzde 35.60’a ulaştığına dikkat çekti.

Devlet mafya nasıl bu kadar iç içe girdi

Okumaya devam et

Ekonomi

Altın 1.800 dolar barajını yıktı

Yatırımcısının merakla beklediği altın fiyatlarında yükseliş hızlandı. İki haftadır 1.795 dolarını barajını aşamayan ons fiyatı 1.816 dolara ulaştı. Gram altın ise 482 liraya çıktı.

BOLD – Geçen yıl 2 bin 30 doları aşarak rekor kıran ons fiyatı bu yıl 1.700 doların da altına düştü. Ons fiyatındaki düşüşle birlikte Türkiye’de altının gram fiyatında da gerileme yaşandı. 400 liranın altına inen altının gram fiyatı nisan ayında başlayan tırmanışın ardından 470 liraya kadar çıktı.

İki haftadır 470 lira ile 479 lira arasında gidip gelen sarı metal, 6 Mayıs 2021 itibariyle 480 direncini de kırdı. Yükselişin ardından çeyrek altın kuyumcularda 810 liraya satılmaya başladı.

Analistler altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde artmaya devam edeceği tahmininde bulunuyor.

Sabah yazarı Barlas: Türkiye’yi yönetmek güçleşiyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez faizi %19’da sabit tuttu

Faiz indirimi için göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ikinci kez de pas geçti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizi yüzde 19’da sabit tuttu.

BOLD – Faiz indirimi savunan TCMB Başkanı Kavcıoğlu dolar/TL paritesindeki yükseliş sebebiyle nisan ayında faizde değişikliğe gitmemişti. Kavcıoğlu yönetimindeki Para Politikası Kurulu, mayıs toplantısında da faizi sabit tutarak yüzde 19’da bıraktı.

Doların 8,30 lira seviyesinde olduğu Türkiye yüzde 19’luk yüksek faiz oranlarıyla Kongo’nun önündeki yerini korudu.

ÜLKE – FAİZ ORANI YÜZDE

Venezuela: 38.8

Arjantin: 36

Zimbabve: 35

Yemen: 27

Liberya: 25

Surinam: 25

TÜRKİYE: 19

Kongo: 18.5

İran: 18

ABD: 0,25

Almanya: 0

Japonya: -0.1

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0