Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP aday tespitine son noktayı koyuyor

CHP, yerel seçimlerinde göstereceği belediye başkan adaylarını belirleyeceği son Parti Meclisi toplantısını yarın yapacak. Kadıköy, Silivri, Bodrum ve Maltepe adaylarıyla ilgili tartışmaların damga vurması beklenen toplantıda, belirlenemeyen adaylar için de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yetki isteyecek.

BUGÜNE KADAR 842 ADAY AÇIKLANDI

Gazete Duvar’da yer alan habere göre aday belirleme sürecinde CHP PM 6 kez toplandı. Bugüne kadar aralarında büyükşehirlerin de bulunduğu 842 belediye başkan adayı açıklandı. İYİ Parti ile ittifak kapsamında CHP 10 büyükşehir, 11 il, 114 büyükşehir ilçesi, 79 il belediyesi ve 8 belde olmak üzere toplam 222 seçim bölgesinde belediye başkanı adayı çıkarmayacak. Kalan adaylar da hafta sonu yapılacak PM’de belirlenecek.

REDDEDİLEN ADAYLAR YENİDEN GETİRİLEBİLİR

Aday belirleme sürecinde son kez toplanması planlanan PM bir önceki tartışmalı PM’nin gölgesinde toplanacak. PM’nın 13 saat süren son toplantısında MYK’den gelen listede yer alan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, İzmir Bayraklı adayı Cevat Durak ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon reddedilmişti.

MYK listesindeki Şişli adayı Fidan Aslan Eroğlu da oylanmadan geri çekilmişti. CHP kulislerinden edinilen bilgiye göre CHP yönetimi bu 3 isimden vazgeçmedi. PM toplantısına aynı isimlerin yeniden sunulması sürpriz olmayacak.

REDDEDİLENLERİN GETİRİLMESİ PM İRADESİNE SAYGISIZLIK

CHP PM’de muhalifler reddedilen isimlerin yeniden getirilmesine “PM iradesine saygısızlık” diyerek karşı çıkıyor. Genel merkez ise farklı düşünüyor. Bir MYK üyesi, “PM, aday listelerinin seçim kuruluna verileceği 19 Şubat’a kadar dilediği adayı gösterir, çeker, yeniden getirir. Ahmet Akın Balıkesir adayı ilan edildi, sonra çekildi. Aynı adayı da başka adayı da getirebilirsiniz. Bunun önünde yasal engel yok” dedi.

Ancak yasal engel olmasa da söz konusu isimlerin yeniden getirilmesi PM’de gerilime neden olacak gibi görünüyor.

KADIKÖY OYLAMASI YENİLENEBİLİR

CHP PM’nin son toplantısında Kadıköy Belediye Başkan adayı olarak Şerdil Dara Odabaşı belirlendi. Ancak 29 ret, 30 kabul ve 1 çekimser oy kullanılan seçimin salt çoğunluk sağlanamadığı için geçerli olmadığı iddia ediliyor. Konu partinin yetkili kurullarında değerlendiriliyor. Bir MYK üyesi, “Kadıköy oylamasında salt çoğunluk yok görünüyor. Tekrar oylama yapılır ya da genel başkana yetki verilerek aday belirlenir” dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Odabaşı isminde ısrarcı olduğu konuşuluyor.

ŞİŞLİ İÇİN KADIN ADAY DÜŞÜNÜLÜYOR

CHP PM’nin son toplantısına sunulan aday listesinde Şişli için Fidan Aslan Eroğlu ismi yer almıştı. Ancak Eroğlu’nun adaylığı yeniden değerlendirilmek üzere oylanmadan geri çekildi. Şimdi PM’ye yeni bir ismin getirilmesi gündemde. Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün DSP’den aday olduğu ilçede mevcut başkan Hayri İnönü ve Gürsel Tekin’in yanı sıra eski İstanbul Baro Başkanı Turgut Kazan’ın kızı Aslı Kazan’ın da adı geçiyor. Kulislerde Şişli için bir kadın adayın belirlenme olasılığının daha yüksek olduğu konuşuluyor.

39 ilçesinden 30’unda belediye başkan adayı netleşen İstanbul’da henüz adayı ilan edilmeyen Maltepe’nin de tartışma konusu olması bekleniyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun mevcut başkan Ali Kılıç’ın devamından yana olduğu söylenirken hakkında çeşitli iddialar dile getirilen Kılıç’ın adaylığına tepki gösterenler de var.

ŞANLIURFA’DA BAĞIMSIZ ADAYA DESTEK

İYİ Parti ile ittifak kapsamında 10 büyükşehirde aday çıkarmayacak olan CHP’nin Şanlıurfa’da da muhalefetin üzerinde uzlaştığı bağımsız aday Sebahattin Cevheri’ye destek için aday çıkarmayacağı öğrenildi. Bu durumda aday çıkarılmayan büyükşehir sayısı 11’e yükselecek.

KILIÇDAROĞLU PM’DEN YETKİ İSTEYECEK

CHP yönetimi 2 Şubat’ta yapılacak PM’nin son aday belirleme toplantısı olmasını hedefliyor. Ancak hem belirlenemeyen bazı adaylar hem de olası istifa ve inceleme sürecindeki düşmelere karşı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun PM’den yetki istemesi de gündemde.

KAFTANCIOĞLU CHP’Yİ İKİYE BÖLDÜ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun son PM toplantısı devam ederken istifa edip daha sonra istifasını geri çekmesi genel merkez yönetimini ikiye böldü. Kılıçdaroğlu’nun istifasını istediği, İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’nun devreye girmesi ile gerilimin 31 Mart seçimlerinin sonrasına bırakıldığı iddia edilirken bazı yöneticiler “Bu iş çocuk oyuncağı değil. Seçim sonrasına kalırsa biz bu seçim sürecini bu tutumla nasıl götüreceğiz” görüşünü dile getiriyor. Son kararı CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun vereceği konuşuluyor.

Politika

Aileler yine iktidarın hedefinde

Ailesinin siyasi rakipleri tarafından hedef alındığından şikayet eden Erdoğan’ın, kendisi, partisi, ortağı ve trollerinin siyasilere, aileleri üzerinden saldırıları rutin haline geldi.

BOLD – Geçen Şubat ayında Erdoğan, CHP’nin ailesi üzerinden siyaset yaptığını söyleyerek serzenişte bulundu. Erdoğan siyasi rakiplerini suçlasa da kendisi, partisi ve ortağı ve trolleri basın ve sosyal medya üzerinden siyasilerin ailelerini uzun süredir hedef alıyor.

ABD’li düşence kuruluşu Brooklin Enstitüsü’nin geçen Şubat ayında yayınlanan raporu sonrası MHP Lideri Devlet Bahçeli, raporda katkısı olduğunu ima ederek eski Hazine Müsteşarı CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ı şu sözlerle hedef aldı: “Yazılan karanlık senaryonun iç yüzü aydınlanmaya başlamıştır. (Kemal) Derviş’in yeni bir fitne düzeneğinin asal unsurlarından birisi olduğu vehim değil, vaki bir gerçektir. CHP’de iki Kemal vardır. Acaba diyorum, mesela Faik Öztrak, hangi Kemal’i lideri olarak kabullenmektedir? ABD’deki Kemal’in CHP’deki ajanı ve taşeronu Öztrak mıdır?”

Son günlerde bilbordları süsleyen ‘128 milyar dolar nerede’ sorusu AKP’nin canını oldukça sıkıyor. Bu soruyu gündeme getiren ve gündemde tutan parti de CHP. CHP’li Faik Öztrak eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın da 128 milyar doların akıbetini araştırdığı için görevden alındığının kesinleştiğini söyledi. Bu yüzden parti sözcüsü Öztrak bir kez daha hedefte.

AİLELER HEDEFTE

Öztrak’ın İçişleri Bakanı dedesi ve Gümrük Bakanı babası üzerinden ailesi, sosyal medyada AKP’li hesapların saldırısı altında. AKP’liler paylaşımlarında Öztrak ailesini Dersim katliamı, Deniz Geçmiş ve arkadaşlarının idamından da sorumlu tutuluyor.

AKP ve ortağı MHP aile üzerinden siyaset yapmayı uzun süreden beri deniyor. Son olarak Montrö ve cübbeli amiral tartışmaları konusunda bildiri yayınlayan amirallerin aileleri de Erdoğan’ın talimatıyla hedef oldu. CHP bağlantılarının ortaya çıkarma adına amirallerin akrabaları Hürriyet gazetesi aracılığıyla ifşa edildi.

Türkiye’nin son yıllarına damga vuran iki kadın siyasetçi İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da aileleri üzerinden hedef alınmıştı.

Eski eş kurbanı Ayşe Tuba Arslan’ın son şikayet dilekçesini Nükhet Duru okudu

Okumaya devam et

Politika

Ticaret Bakanlığına 9 milyon TL’lik dezenfektan satan Bakan Ruhsar Pekcan’a istifa çağrısı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait şirketin Ticaret Bakanlığına 9 milyon TL’lik dezenfektan sattığına dair faturalar ortaya çıktı. Bakan Pekcan iddiayla ilgili sessiz kalırken CHP’li Ali Öztunç, Bakan Pekcan’ı istifaya çağırdı.

BOLD – CHP’li Ali Öztunç, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kendi şirketinden kendi bakanlığına 9 milyon TL’lik dezenfektan sattığının ortaya çıktığını belirterek istifa çağrısında bulundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait Nanoksia Biyoteknoloji ve Karon Mühendislik firmalarının bakanlık bünyesindeki kurumlara 9 milyon TL değerinde dezenfektan sattığı ileri sürüldü. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “AK Parti yeni bir skandala daha imza attı. Her gün AK Partililerle ilgili yeni yeni skandallar ortaya çıkıyor. Bu defa ise Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kendi şirketinden kendi bakanlığına 9 milyon TL’lik dezenfektan sattığı ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Öztunç, “Yani Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, eşiyle birlikte ortak olduğu şirketten kendi bakanlığına 9 milyon TL’lik dezenfektan satmış. Sanki piyasada bu ürünü başka üreten kimse yokmuş gibi kendi firmasından kendi bakanlığı bu malları satın alıyor. Gerçekten inanılır gibi değil, tam bir skandal. Turizm Bakanı, turizm arazilerini kendi özel şirketine devrediyor. Ticaret Bakanı ise kendi özel şirketinden kendi bakanlığına malzeme satıyor. Bu inanılır gibi değil” dedi.

İSTİFA ETMESİ GEREKİYOR

CHP’li Öztunç, şunları söyledi: “Yıllar önce Devlet Bakanı Güler İleri, babasının cenazesinin ilanına ilişkin bakanlık bütçesinden ödeme yapıldığı için bakanlıktan istifa etmişti. Şimdi Ruhsar Pekcan’dan istifayı bekliyoruz. Kendi şirketinden kendi bakanlığına 9 milyonluk mal satılıyorsa hemen istifa etmesi gerekiyor. Tıpkı eski Devlet Bakanı Güler İleri gibi davranması gerekiyor.”

Erdoğan 5 bin ton altının peşinde

Okumaya devam et

Politika

Anormalleşme süreci: 44 günde koronavirüsten 6.165 ölüm!

Türkiye’de 1 Mart’tan 14 Nisan’a kadar geçen 44 günde 6 bin 165 kişi koronavirüsten öldü. 1 Mart’ta 69 olan günlük ölüm sayısı 14 Nisan’da yüzde 404 artışla 279’a ulaştı.

BOLD – Pandemi karşısında ekonomik tedbirleri alacak gücü olmayan Saray yönetiminin tedbirleri zamanından önce gevşetmesinin faturası ağır oldu. Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye’de mart ayında uygulanan normalleşme sürecinin faturasının ağır olduğunu söyledi. İlgezdi, şunları dile getirdi:

  • Defalarca açıkladık. Bir an önce ekonomik ve sosyal koşulları sağlanmış, gelir güvenceli 28 günlük tam kapanma çağrısı yaptık.
  • Kapanma için gereken kaynağı da hesaplayıp açıkladık. MB’nin kaybolan 128 milyar dolarının 7’de 1’i ile bu kapanmanın finansmanı sağlanabilecekti.
  • 1 Mart’tan 14 Nisan’a kadar olan 44 günde toplam 6 bin 165 vatandaş koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.
  • 1 Mart’ta 69 günlük vefat sayısı 14 Nisan’da yüzde 404 artışla 279’a ulaştı. Yoğun bakımlarda boş yatak kalmadı.
  • 1 Mart’ta yüzde 7.57 olan test-pozitif vaka oranı 14 Nisan itibarıyla yüzde 20’ye çıktı.
  • İktidarın, tedbirleri kademeli olarak gevşettiği ve “yerinden önlem” olarak adlandırılan döneme geçtiği 1 Mart’ta, günlük 645 hasta sayısı 14 Nisan’da yüzde 434 artarak 2 bin 802’ye ulaştı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0