Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP aday tespitine son noktayı koyuyor

CHP, yerel seçimlerinde göstereceği belediye başkan adaylarını belirleyeceği son Parti Meclisi toplantısını yarın yapacak. Kadıköy, Silivri, Bodrum ve Maltepe adaylarıyla ilgili tartışmaların damga vurması beklenen toplantıda, belirlenemeyen adaylar için de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yetki isteyecek.

BUGÜNE KADAR 842 ADAY AÇIKLANDI

Gazete Duvar’da yer alan habere göre aday belirleme sürecinde CHP PM 6 kez toplandı. Bugüne kadar aralarında büyükşehirlerin de bulunduğu 842 belediye başkan adayı açıklandı. İYİ Parti ile ittifak kapsamında CHP 10 büyükşehir, 11 il, 114 büyükşehir ilçesi, 79 il belediyesi ve 8 belde olmak üzere toplam 222 seçim bölgesinde belediye başkanı adayı çıkarmayacak. Kalan adaylar da hafta sonu yapılacak PM’de belirlenecek.

REDDEDİLEN ADAYLAR YENİDEN GETİRİLEBİLİR

Aday belirleme sürecinde son kez toplanması planlanan PM bir önceki tartışmalı PM’nin gölgesinde toplanacak. PM’nın 13 saat süren son toplantısında MYK’den gelen listede yer alan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, İzmir Bayraklı adayı Cevat Durak ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon reddedilmişti.

MYK listesindeki Şişli adayı Fidan Aslan Eroğlu da oylanmadan geri çekilmişti. CHP kulislerinden edinilen bilgiye göre CHP yönetimi bu 3 isimden vazgeçmedi. PM toplantısına aynı isimlerin yeniden sunulması sürpriz olmayacak.

REDDEDİLENLERİN GETİRİLMESİ PM İRADESİNE SAYGISIZLIK

CHP PM’de muhalifler reddedilen isimlerin yeniden getirilmesine “PM iradesine saygısızlık” diyerek karşı çıkıyor. Genel merkez ise farklı düşünüyor. Bir MYK üyesi, “PM, aday listelerinin seçim kuruluna verileceği 19 Şubat’a kadar dilediği adayı gösterir, çeker, yeniden getirir. Ahmet Akın Balıkesir adayı ilan edildi, sonra çekildi. Aynı adayı da başka adayı da getirebilirsiniz. Bunun önünde yasal engel yok” dedi.

Ancak yasal engel olmasa da söz konusu isimlerin yeniden getirilmesi PM’de gerilime neden olacak gibi görünüyor.

KADIKÖY OYLAMASI YENİLENEBİLİR

CHP PM’nin son toplantısında Kadıköy Belediye Başkan adayı olarak Şerdil Dara Odabaşı belirlendi. Ancak 29 ret, 30 kabul ve 1 çekimser oy kullanılan seçimin salt çoğunluk sağlanamadığı için geçerli olmadığı iddia ediliyor. Konu partinin yetkili kurullarında değerlendiriliyor. Bir MYK üyesi, “Kadıköy oylamasında salt çoğunluk yok görünüyor. Tekrar oylama yapılır ya da genel başkana yetki verilerek aday belirlenir” dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Odabaşı isminde ısrarcı olduğu konuşuluyor.

ŞİŞLİ İÇİN KADIN ADAY DÜŞÜNÜLÜYOR

CHP PM’nin son toplantısına sunulan aday listesinde Şişli için Fidan Aslan Eroğlu ismi yer almıştı. Ancak Eroğlu’nun adaylığı yeniden değerlendirilmek üzere oylanmadan geri çekildi. Şimdi PM’ye yeni bir ismin getirilmesi gündemde. Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün DSP’den aday olduğu ilçede mevcut başkan Hayri İnönü ve Gürsel Tekin’in yanı sıra eski İstanbul Baro Başkanı Turgut Kazan’ın kızı Aslı Kazan’ın da adı geçiyor. Kulislerde Şişli için bir kadın adayın belirlenme olasılığının daha yüksek olduğu konuşuluyor.

39 ilçesinden 30’unda belediye başkan adayı netleşen İstanbul’da henüz adayı ilan edilmeyen Maltepe’nin de tartışma konusu olması bekleniyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun mevcut başkan Ali Kılıç’ın devamından yana olduğu söylenirken hakkında çeşitli iddialar dile getirilen Kılıç’ın adaylığına tepki gösterenler de var.

ŞANLIURFA’DA BAĞIMSIZ ADAYA DESTEK

İYİ Parti ile ittifak kapsamında 10 büyükşehirde aday çıkarmayacak olan CHP’nin Şanlıurfa’da da muhalefetin üzerinde uzlaştığı bağımsız aday Sebahattin Cevheri’ye destek için aday çıkarmayacağı öğrenildi. Bu durumda aday çıkarılmayan büyükşehir sayısı 11’e yükselecek.

KILIÇDAROĞLU PM’DEN YETKİ İSTEYECEK

CHP yönetimi 2 Şubat’ta yapılacak PM’nin son aday belirleme toplantısı olmasını hedefliyor. Ancak hem belirlenemeyen bazı adaylar hem de olası istifa ve inceleme sürecindeki düşmelere karşı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun PM’den yetki istemesi de gündemde.

KAFTANCIOĞLU CHP’Yİ İKİYE BÖLDÜ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun son PM toplantısı devam ederken istifa edip daha sonra istifasını geri çekmesi genel merkez yönetimini ikiye böldü. Kılıçdaroğlu’nun istifasını istediği, İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’nun devreye girmesi ile gerilimin 31 Mart seçimlerinin sonrasına bırakıldığı iddia edilirken bazı yöneticiler “Bu iş çocuk oyuncağı değil. Seçim sonrasına kalırsa biz bu seçim sürecini bu tutumla nasıl götüreceğiz” görüşünü dile getiriyor. Son kararı CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun vereceği konuşuluyor.

Politika

Genel Kurul’da koronavirüs paniği

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in, TBMM Genel Kurul’daki çalışmaları sırasında koronavirüs testinin pozitif olduğunun öğrenilmesinin ardından Genel Kurul salonu boşaltıldı.

BOLD – HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Meclis kampüsündeki hastanede yaptırdığı koronavirüs testi sonucunu TBMM Genel Kurulda olduğu sırada öğrendi. Aydemir pozitif çıkan sonucun ardından çalışmalarını yarıda bırakarak Meclis’ten ayrıldı. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, TBMM Başkanlık Divanı’nı konuyla ilgili bilgilendirdi.

Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Celal Adan, “Genel kurul salonuna girip çıkan bir arkadaşımızın daha pozitif çıktığını öğrendik” anonsunu yaptıktan sonra Genel Kurul’un dezenfekte edilip havalandırılması için ara verdi.

KORONAVİRÜSLÜ VEKİL SAYISI 102 OLDU

Dezenfekte çalışmalarının ardından Genel Kurul çalışmalarına yeniden başladı. Aydemir ile birlikte koronavirüse yakalanan milletvekili sayısı 102’ye yükseldi.

Vefat sayılarının açıklanmasına tepki gösteren Bahçeli’ye İmamoğlu’dan yanıt: Derdim şeffaflık

Okumaya devam et

Politika

Vefat sayılarının açıklanmasına tepki gösteren Bahçeli’ye İmamoğlu’dan yanıt: Derdim şeffaflık

imamoğlu bahçeli

Partisinin grup toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu hedef alan MHP lideri Devlet Bahçeli’ye, İmamoğlu’dan şeffaflık hatırlatması geldi.

BOLD – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu hedef aldı.

NİYETİ KÖTÜDÜR

İmamoğlu’nun İstanbul’daki anormal artışta olan bulaşıcı hastalık kaynaklı ölümleri gündeme getirmesine tepki gösteren Bahçeli: “Özellikle vaka ve vefat sayılarıyla ilgili korku uyandıranların bize göre niyeti kötüdür. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı’nın Sağlık Bakanlığı’nın verilerini tekzip eden laçka açıklamalarının itibar edilecek hiç bir yanı yoktur. Böylesi bir dönemde siyasi çıkar peşinde koşmak gafilce bir yaklaşımdır. Sağlık Bakanımızın geceli gündüzlü mücadele ederken, belediye işlerinden başka işlere burnunu sokan bu kendini bilmezin amacı nedir?

Virüsün bir siyaset ve ekonomik krize yol açması, demokrasi dışı oluşumları tetiklemesi mi amaçlanmaktadır. Covid-19’un meslek hastalığı sayılması konusunda TBMM’de üzerimize ne düşüyorsa yapacağımızın teminatını veriyoruz” dedi.

ŞEFFAFLIK VURGUSU

Bahçeli’nin kendisini hedef alan konuşmasının ardından saygı duyduğu siyasi parti liderleri ile polemiğe girmek istemediğini söyleyen İmamoğlu ise: “Benim yapmak istediğim, vatandaşı doğru bilgilendirmek ve doğru tedbirlerin alınmasını sağlamaktır. Dünyada da örnekleri var. Bazen bir ülkedeki doktorun feryadı sayesinde, o ülkedeki sistem şeffaflığa dayalı olunca başarılar elde ediliyor.

Benim derdim, sürecin şeffaflıkla yönetilmesidir. Vefat rakamlarını öğrenmek için genel başkanlar beni aramıştır. Ben de şeffaflıkla bilgi vermişimdir. Umuyorum ki Sayın Bahçeli de arar. Gerektiğinde ben de aramaktan imtina etmem, süreci paylaşırım” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: İradeleri ipotek altında reform yapamazlar

Okumaya devam et

Politika

Gökçek’e Bülent Arınç’ın gidişi yetmedi kampanya başlattı: Bülent de öğrensin

Erdoğan’ın baskısıyla görevini bırakmak zorunda kalan Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek, daha önce atıştığı Bülent Arınç’ın istifasının ardından sosyal medyadan harekete geçti.

BOLD – Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek ile Bülent Arınç arasındaki gerginlik Arınç’ın istifası sonrası yeniden alevlendi.

Habertürk’te katıldığı bir programda, cezaevinde bulunan iş insanı, aktivist Osman Kavala ile HDP eski eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiği yönündeki açıklamaları nedeniyle AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini sert biçimde eleştirmesinin ardından Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare (YİK) üyeliğinden bugün ayrıldığını açıkladı. Erdoğan’ın da Arınç’ın ayrılma talebini kabul ettiği duyuruldu.

İSTİFA YETERLİ DEĞİL

İstifa haberi Gökçek’i harekete geçirdi. Melih Gökçek, geçmişte aralarında gerginlik yaşanan eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın YİK’ten istifasının yeterli olmadığını söyledi.

KAMPANYA BAŞLATTI

Arınç’ın istifasının ardından, takipçileri arasında kampanya başlatan Gökçek şunları kaydetti: “Arınç Yüksek İstişare Kurulundan istifa etmiş ama bence yetmez” açıklaması yaptı. Gökçek, sosyal medyadan bir tür çağrı da yaparak, “Yeter mi Tweet alemi? Kanaatinizi yazın ki ne düşünüyorsunuz Bülent de öğrensin.”

Daha önce, Gökçek’in kendisi hakkındaki sözlerine katıldığı programlarda cevap veren Arınç’ın bu ifadeler karşısında tutumunun ne olacağı merak konusu.

Bülent Arınç Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etti

Okumaya devam et

Popular