Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Otomotiv devlerinde karşılıklı suçlamalar havada uçuşuyor!

Üç aydır Tokyo'da tutuklu bulunan Nissan Renault Mitsubishi Grubu'nun eski yönetim kurulu başkanı Carlos Ghosn, Nissan yönetiminin kendisine komplo kurduğunu söyledi.

3 aydan fazladır Tokyo’da tutuklu bulunan Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığının eski Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Ghosn, tutuklanmadan önce Renault, Nissan ve Mitsubishi’yi tek bir şirket altında birleştirmek üzere çalışmalar yürüttüğünü ve buna karşı çıkan Nissan yöneticilerinin kendisine komplo kurduğunu söyledi. Nissan yöneticileri de Ghosn için “diktatör” demişti.

BOLD- 2018 yılı kasım ayından bu yana Japonya’da tutuklu bulunan Renault-Nissan- Mitsubishi Grubu eski Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü (CEO) Carlos Ghosn, hakkındaki iddialar ve tutuklanma süreciyle ilgili ilk kez açıklamalarda bulundu.

ÜÇ MARKAYI BİRLEŞTİRME PROJEM VARDI

Carlos Ghosn, Renault, Nissan ve Mitsubishi birleştirme planından bahsederek, geçen eylül ayında Nissan Başkanı Hiroto Saikawa ile konunun tartışıldığını anlattı.

Japon haber sitesi Nikkei’ye konuşan Ghosn, söz konusu görüşmeye Mitsubishi CEO’su Osamu Masuko’yu da çağırmak istediğini, fakat Saikawa’nın ikili görüşmede ısrarcı olduğunun altını çizdi.

Üç otomobil üreticisini aynı çatı altında birleştirmek istediğini kaydeden Ghson, “Bir holding altında ‘özerklik’ modelini hayata geçirmek üzerinde çalışmalar yapıyorduk. Bu plan, ittifakın önceki yıllardaki yönetim biçimine de uygun olacaktı.” ifadesini kullandı.

NİSSAN YÖNETİCİLERİ BENDEN KORKTU

Carlos Ghosn, bu durumun kendi gücünü artıracağı endişesi ile Nissan yöneticilerini korkuttuğunu söyledi. 19 yıllık yöneticiliğini “diktatörlük” olarak nitelendirenlerin, kendisinden kurtulmak isteyenlerin “uydurması” olduğunu kaydeden Ghosn, hakkındaki vergi kaçırma ve görevini kötüye kullanma iddialarını reddetti.

Ghosn, “Aldığım tüm ödemelerde ve verdiğim tüm kararlarda üst düzey dört Nissan yöneticinin de imzası var.” dedi.

GHOSN NİÇİN TUTUKLANMIŞTI?

Carlos Ghosn, gelirini milyonlarca dolar eksik beyan ettiği iddiasıyla 19 Kasım’da Tokyo’da tutuklandı. Japon savcılar, 64 yaşındaki Ghosn’un 2010-2014 döneminde toplam geliri olan 88,6 milyon dolar yerine bu tutarın 44,2 milyon dolarlık kısmını beyan ettiğini ve eski CEO’nun ülkedeki vergi yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Yapılan açıklamaya göre, Ghosn soruşturmasını yürüten Japon savcılar, CEO’yu kıskaca alabilmek için bir tür “uzlaşma” yoluna gitti. Buna göre 2018 yılı haziran ayında başlayan soruşturma kapsamında bazı Nissan çalışanları Tokyo Savcılığı ile işbirliği yaptı.

Gizlilik içinde yürütülen soruşturmada tepe yöneticiler hakkında bilgi sağlayan “düşük profilli” şüphelilerin, soruşturmaya katkıları göz önüne alınarak davadan ceza indirimi alacakları kaydedildi.

ELİNDE FAZLA YETKİ VARDI

Ghosn’un tutuklanmasının ardından açıklamalarda bulunan Nissan CEO’su Hiroto Saikawa, “Ghosn’un elinde olması gerekenden fazla yetki bulunuyor. Yönetimde belirgin sıkıntılar bir süredir vardı. Carlos’un 2005 yılında hem Renault hem de Nissan’ın CEO’su olmasının etkilerini yeterince tartışmadık.” açıklamasını yapmıştı.

NISSAN’I İFLASTAN KURTARMIŞTI

1999 yılında Renault ile Nissan’ın ortaklık kurmasına öncülük eden Ghosn, 2001 yılında Nissan’ın hem CEO’su hem de yönetim kurulu başkanı oldu. Bu tarihten sonra yaklaşık 20 milyar dolar borcu bulunan Nissan’ı iflastan kurtaran ve yeniden inşa ederek kâra geçiren Ghosn, böylece otomotiv sektöründe haklı bir üne kavuşmuş oldu.

2005 yılında Renault’un başkanı olan Carlos Ghosn, 2016 yılında ise Mitsubishi ile ortaklık yapılmasında da öncü olmuştu. Ghosn, Aralık 2016’dan beri Mitsubishi Motors’un da yönetim kurulu başkanlığını yürütüyordu.

Nissan’da sular durulmuyor, yeni CEO da bırakıyor

Ekonomi

4 aylık enflasyon TÜİK’in açıkladığı gibi 5,45 değil yüzde 16.2

Son yıllarda resmi verileri düşük açıkladığı ve gizlediği için eleştirilen TÜİK’e yönelik bir suçlama da Büro Emekçileri Sendikasından geldi. Sendikaya göre 4 aylık enflasyon TÜİK’in açıkladığı gibi 5,45 değil, yüzde 16,2…

BOLD – KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES), kamu emekçilerinin maaşlarındaki büyük erimeyi ortaya koyan dikkat çekici bir rapor hazırladı. Rapora göre bu yılın ilk dört ayındaki enflasyonun TÜİK’in açıklamalarının tam üç katı olduğu öne sürüldü.

YILLIK ENFLASYON YÜZDE 35.60

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre TÜİK’in, nisan ayı için enflasyonu (TÜFE) aylık olarak yüzde 1.68, 4 aylık olarak yüzde 5.45 ve yıllık olarak yüzde 17.14 açıkladığını hatırlatan BES, buna karşın yaptıkları Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması’na göre enflasyondaki artışın aylıkta yüzde 1.79, 4 aylıkta yüzde 16.2 ve yıllıkta yüzde 35.60 olduğunu vurguladı.

OCAKTA ENFLASYON REKOR KIRDI

BES’e göre aylık enflasyon ocakta yüzde 9.32, şubatta 1.83, martta 2.54, nisanda ise 1.79 olurken, TÜİK bunları sırasıyla yüzde 1.68, yüzde 0.91, yüzde 1.08 ve yüzde 1.68 olarak ilan etti. Yine BES’in hesaplamasına göre gıda ve alkolsüz içeceklerdeki aylık fiyat artışları ocakta yüzde 13.23, şubatta yüzde 3.28, martta yüzde 4.07 ve nisanda yüzde 2.72 oldu. TÜİK’in bunları da sırasıyla yüzde 2.48, yüzde 2.57, yüzde 1.13 ve yüzde 2.13 olarak hesapladı. BES’in araştırmasına göre yıllık gıda enflasyonu, yüzde 16.98 olan TÜİK rakamlarının 37.06 puan üzerinde, yüzde 54.04 oldu.

YILLIK ENFLASYON TÜİK’İN VERİSİNİN İKİ KATI

Kamu emekçilerine bu yılın ilk altı ayı için yüzde 3 zam verildiği hatırlatılan araştırmada, TÜİK’e göre bile 4 aylık enflasyonun yüzde 5.45 olduğuna dikkat çekildi ve şimdiden maaş zammının TÜFE karşısında 2.45 puan geriye düştüğü vurgulandı. Yüzde 16.2’lik 4 aylık enflasyon dikkate alındığında ise kayıp 13.2 puan. BES ayrıca kamu emekçilerinin enflasyonunun yıllık bazda nisan ayında yüzde 17.14 olan TÜİK enflasyonun 18.46 puan üzerinde gerçekleşerek yüzde 35.60’a ulaştığına dikkat çekti.

Devlet mafya nasıl bu kadar iç içe girdi

Okumaya devam et

Ekonomi

Altın 1.800 dolar barajını yıktı

Yatırımcısının merakla beklediği altın fiyatlarında yükseliş hızlandı. İki haftadır 1.795 dolarını barajını aşamayan ons fiyatı 1.816 dolara ulaştı. Gram altın ise 482 liraya çıktı.

BOLD – Geçen yıl 2 bin 30 doları aşarak rekor kıran ons fiyatı bu yıl 1.700 doların da altına düştü. Ons fiyatındaki düşüşle birlikte Türkiye’de altının gram fiyatında da gerileme yaşandı. 400 liranın altına inen altının gram fiyatı nisan ayında başlayan tırmanışın ardından 470 liraya kadar çıktı.

İki haftadır 470 lira ile 479 lira arasında gidip gelen sarı metal, 6 Mayıs 2021 itibariyle 480 direncini de kırdı. Yükselişin ardından çeyrek altın kuyumcularda 810 liraya satılmaya başladı.

Analistler altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde artmaya devam edeceği tahmininde bulunuyor.

Sabah yazarı Barlas: Türkiye’yi yönetmek güçleşiyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez faizi %19’da sabit tuttu

Faiz indirimi için göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ikinci kez de pas geçti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizi yüzde 19’da sabit tuttu.

BOLD – Faiz indirimi savunan TCMB Başkanı Kavcıoğlu dolar/TL paritesindeki yükseliş sebebiyle nisan ayında faizde değişikliğe gitmemişti. Kavcıoğlu yönetimindeki Para Politikası Kurulu, mayıs toplantısında da faizi sabit tutarak yüzde 19’da bıraktı.

Doların 8,30 lira seviyesinde olduğu Türkiye yüzde 19’luk yüksek faiz oranlarıyla Kongo’nun önündeki yerini korudu.

ÜLKE – FAİZ ORANI YÜZDE

Venezuela: 38.8

Arjantin: 36

Zimbabve: 35

Yemen: 27

Liberya: 25

Surinam: 25

TÜRKİYE: 19

Kongo: 18.5

İran: 18

ABD: 0,25

Almanya: 0

Japonya: -0.1

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0